Προς το περιεχόμενο

Μειωτηρας ισχυος σηματος Tv?


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδια να κανω μια ερωτηση?

Αγορασα παραμονη πρωτοχρονιας μια τηλεοραση LG και συγκεκριμενα αυτην.

43UH620V

Otαν βλεπουμε τηλεοπτικα καναλια πιξελιαζει συχνα.

Επικοινωνησα με την εξυπηρετηση πελατων της εταιρειας και μου ειπαν οτι εχει να κανει με το γεγονος οτι εχει πολυ δυνατο σημα η κεραια.Το ιδανικο ισχυος σηματος ειναι 90 με 96% (ετσι μου ειπαν).

Στην κεραια εχουμε βαλει 2 ενισχυτες εναν στον ιστο και εναν με ρευμα κεντρικα γιατι επι αναλογικων καναλιων ειχαμε μεγαλο θεμα σηματος.

 

Πραγματι οταν ειδα την ισχυ σηματος ηταν 100%.

Οταν αποσυνδεσα τον ενισχυτη ρευματος πηγε στο 30% και πιξελιαζε παλι αλλα για τον αντιθετο λογο μαλλον.

Στο ενισχυτη του ιστου δεν εχω προσβαση γιατι ειναι σε κεραμοσκεπη και αρα χρειαζεται σκαλα κτλ.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει μειωτηρας ισχυος σηματος η κατι τετοιο τελος παντων που να μπει πριν απο την τηλεοραση και να ρυθμιζω την ενταση του ωστε να μην εχω θεμα( αν θυμαμαι καλα υπηρχε κατι στον ενισχυτη ιστου αλλα οπως προειπα δεν εχω προσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μειωτηρας σηματος γιατι ειχα βαλει στην αδερφη μου που ηταν κοντα σε κεραιες ,το προβλημα βεβαια τοτε ηταν οτι εδειχνε το καναλι που ειχε επιλεξει και ενα καναλι αλλο αχνα,λυθηκε με τον μειωτηρα το προβλημα,αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι να πεφτει το σημα σου τοσο πολυ,με την digea δεν χρειαζετε απ οτι ξερω ιδιαιτερο δυνατο σημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωτήρας ναι, υπάρχει, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι;

Αυτό που θέλω να πω, λες έχεις 100% ισχύς σήματος, η ποιότητα όμως πόσο % είναι;

Ο ενισχυτής γραμμής που έχεις μέσα ποιος είναι; 99% έχει κάποιο σημείο που ελέγχεις την ενίσχυση, γυρίζεις την βίδα ή ότι έχει και πέφτει. Αλλά αν το σήμα που φτάνει σε αυτόν είναι κακό μην περιμένεις θαύματα... Η κεραία έτσι όπως την βλέπεις απο κάτω σωστά είναι γυρισμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μειωτήρας ναι, υπάρχει, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι;

Αυτό που θέλω να πω, λες έχεις 100% ισχύς σήματος, η ποιότητα όμως πόσο % είναι;

Ο ενισχυτής γραμμής που έχεις μέσα ποιος είναι; 99% έχει κάποιο σημείο που ελέγχεις την ενίσχυση, γυρίζεις την βίδα ή ότι έχει και πέφτει. Αλλά αν το σήμα που φτάνει σε αυτόν είναι κακό μην περιμένεις θαύματα... Η κεραία έτσι όπως την βλέπεις απο κάτω σωστά είναι γυρισμένη;

ποιοτητα και αυτη 100%

Ο ενισχυτης ειναι οτυπικος των 90s με φωτακι απο πανω.

Επειδη ο ενισχυτης ειναι στο παταρι θα μπω να βρω αν εχει ποτανσιεμετρακι.

ΛΟγικα ειναι βιδα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού και η ποιότητα είναι 100 τότε ας ελπίσουμε να είναι όντως μπούκωμα του δέκτη.

Για να καταλάβω, στο πατάρι έχεις το τροφοδοτικό του ενισχυτή ιστού ή κάποιον ενισχυτή γραμμής; Γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο, ο γραμμής ναι, θα έχει κάποια βίδα ή κάτι να γυρνάς τέλος πάντων και θα ρίχνει την ενίσχυση, αν όμως είναι το τροφοδοτικό αυτό που έχεις στο πατάρι για τον ενισχυτή που είναι στον ιστό απάνω τότε δεν κάνεις κάτι απο εκεί, το κέρδος είναι απο το κουτί στην κεραία.

Όπως και να έχει, πετάξου μια στο πατάρι αν είναι εύκολο και αν δεν βρίσκεις την βίδα πάρε μια το κινητό μαζί να βγάλεις φωτογραφία να δούμε μοντέλο να σου πούμε τι παίζει.

 

Αν παρόλα αυτά θες εξασθενητή για να μην ψάχνεσαι αυτός είναι: link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που σου έκαναν διάγνωση του προβλήματος τηλεφωνικά... Απλά αστείο. Ναι μπορεί να είναι αυτό αλλά και δέκα άλλοι λόγοι. Μόνο με όργανο μπορεί κάποιος να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

 

Πάραυτα αν θες να το δοκιμάσεις, από ότι κατάλαβα έχεις ενισχυτή ιστού. Αυτό που έχεις στο πατάρι είναι το τροφοδοτικό. Τα ποτενσιομετρα σε αυτούς τους ενισχυτές είναι στην μονάδα που βρίσκεται στο κοντάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρα το πρωτο, στο παταρι θα ανεβω κυριακη-Δευτερα και θα σας ποσταρω φωτο.

Ο εξασθενητης που προτεινετε ειναι για ολες τις τηλεορασεις η μονο για τη συγκεκριμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξασθενητής μπαίνει στο καλώδιο πριν την τηλεόραση και με το κουμπί που έχει ρίχνεις το σήμα. Κάνει για όλες, απλά το βύσμα αν δεν είναι ίδιο θα χρειαστείς αντάπτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανείς το εξης που εκανα και εγω .Παίξε με το βισμα της κεραίας  πισω απο την τηλεόραση σε ενα σημειο που ισα να στηρίζεται στην υποδοχη οριακα ελέγχοντας παραλληλα την μπαρα με το  σημα μεχρι να βρεις το σωστο σημειο.Ειχα το ιδιο προβλημα με τα κρατικα και το έλυσα  ετσι.Παλιο κολπο τεχνικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Δοκιμασα χωρις αποτελεσμα.

Θα καταφυγω σιγουρα στη λυση του μειωτηρα γιατι 2 αλλες crt που εχουμε στο σπιτι εχουν το αναποδο προβλημα (ισχυς σηματος 70-75%) οποτε αν κα\νω κατι στον ενισχυτη σιγουρα δε θα παιζουν.

ΑΥτο θα γινει απο δευτερα και θα σας πω εντυπωσεις .

Οn line δε βρηκα κατι (θα με βολευε πχ το eshop) οποτε θα χρειαστει να ψαξω στην πολη μου (Χανια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update.

Ηλθα πριν απο λιγο απο επισκεψη στον πατερα μου , ο οποιος και μενει στην αλλη πλευρα της πολης.

Του εχω βαλει cyta tv και κατα συνεπεια παιρνει σημα απο το tv box.

ΚΟιταξα λιγο την τηλεοραση του (Κατα διαβολικη συμπτωση LG Led 50αρα kai αυτου).

Ειδα οτι και αυτου τα καναλια πιξελιαζαν εντονα οπως και εμενα.

Εχει σχεση η μια με την αλλη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σε αυτόν κάνει πιξέλιασμα απο μπούκωμα θα είναι 100% τα σήματα σαν και στην δικιά σου, αν είναι χαμηλό του το κάνει γιατί δεν έχει σήμα. Γενικά η κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο πριν βρεις τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...