Προς το περιεχόμενο

Μειωτηρας ισχυος σηματος Tv?


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προτεινω κατι πιο απλο και λογικο?

να βγαλεις τους ενισχυτες κεραιας, που ειχαν νοημα στο αναλογικο, αλλα στο ψηφιακο καθολου.

συνηθως αυτοι μπαινανε καπακι μετα τη κεραια για να προλαβουν απωλειες σηματος στο καλωδιο

 

στο ψηφιακο δε θα πρεπε να υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτεινω κατι πιο απλο και λογικο?

να βγαλεις τους ενισχυτες κεραιας, που ειχαν νοημα στο αναλογικο, αλλα στο ψηφιακο καθολου.

συνηθως αυτοι μπαινανε καπακι μετα τη κεραια για να προλαβουν απωλειες σηματος στο καλωδιο

 

στο ψηφιακο δε θα πρεπε να υπαρχουν.

Ο ενισχυτής χρειάζεται όταν δεν πιάνει κάποιος καλό σήμα, ψηφιακό ή αναλογικό, δεν έχει να κάνει. Απλά για σωστή εγκατάσταση όλα θέλουν μέτρημα κανονικά και υπολογισμό. Στου TS αφού οι άλλες 2 tv πιάνουν ~70% ισχύ τότε χωρίς ενισχυτή θα είχε θέμα, τώρα αυτή γιατί έχει 100% και (πιθανών) μπουκώνει ο δέκτης είναι μεγάλο θέμα, χωρίς να ξέρουμε την εγκατάσταση υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε.

 

Ναι βγάλε τον ενισχυτή να δεις Περίεργο μου φαίνεται το πολύ καλό σήμα να χαλάει την εικόνα. Κάτι άλλο νομίζω φταίει.

Δεν είναι ασυνήθιστο το μπούκωμα του δέκτη απο το πολύ σήμα, σε καλό δέκτη δεν το έχω δει βέβαια... Μόνο σε κάτι δέκτες του 20ρικου... Κάτσε να πάρει τον εξασθενιτή να δούμε...

Λες να είναι κανένα FW update? Τι άλλο να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το fw update το σκεφτηκα και εγω γιατι ειδα παραλληλα πτωση και στο σημα του wireless αλλα μπορει να ειναι και τυχαιο.

Μολαταυτα εχει την τελευταια εκδοση (firmware).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πραγματα ειιναι απλη λογικη. Θα μου πειτε η λογικη αυτη υπαρχει σε ατομα που εχουν εμπειρια.. Εξηγω παραυτα.

 

Στους Αμπελόκηπους που μενει ο Ts  το σήμα έρχεται απο δυο εύκολες κατευθύνσεις. Αν υποθέσουμε οτι η κεραία στέλνει τα μέγιστα σε ισχύ (που για κέντρο ειναι απλό).

 

Μια μέση τιμη για κέντρο σε μια λειτουργική κεραία περι εναι τα 70 dbμV. Ακομα και ενας μέτριος ενισχυτής (που δεν ενδοδιαμορφωνει απο σφαλμα) θα φτασει σχεδον τα 100dbμV που ειναι και το οριο για εναν δεκτή ωστε να κλιπαρει.

 

Ομως σε μια διανομη με πολλά σπίτια - διαμερίσματα. Θα παρέχεται τουλάχιστον,. ενα slitter πχ 4 εξοδων. Αρα με το καλημερα 10-12db απώλεια.

 

Αω προσθεσουμε τις απωλειες καλωδιου συν αμφίβολου ποιότητας και χαρακτηριστικων πριζες θα χάσουμε αισίως αλλα 5 -10db.

 

Αρα ακομα και εαν ολα ηταν ιδανικα στην περιπωση σου. Πανω απιο 70-75db δεν θα εφτανν μεχρι το σπιτι σου. 

 

Αρα ο μειωτηρας ειναι λιγο ακυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...