Προς το περιεχόμενο

Σπασμενο πινακι στην μητρικη στην θηρα που μπενει ο επεξεργαστης


iosif10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα σοβαρο θεμα μου εσπασε ενα πινακι στην motherboard εκει που μπενει ο επεξεργαστης τι να κανω ;;;

πας για άλλη μητρική αναγκάστηκα αφού έχει σηματάκι πως μπαίνει ο επεξεργαστής  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τον σταυρό σου να είναι κανένα πινάκι δευτερεύοντος σημασίας και να δουλεύει το pc και χωρίς αυτό...

 

Ποια είναι η μητρική; Ποιο είναι το πινάκι; Για ανέβασε μια φωτογραφία του σόκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μην κάνει ζημιά το pin που έσπασε.Πολλα απο αυτά είναι gnd ή vcc και μπορεί να δουλέψει ο επεξεργαστής και χωρίς να είναι όλα.

Δοκίμασε να τοποθετήσεις την cpu στο socket συναρμολόγησε και μνήμες κάρτες κτλ και δοκίμασε.

 

Κατέβασε απο το ιντερνετ κανά εγχειρίδιο της ιντέλ με κάτοψη του σόκετ σου να δείς τι κάνει το pin που έσπασες. :P

 

Παλιότερα κάναμε παιχνίδι με αυτά τα pins.  fsb ρεύματα τα πάντα όλα μπορούσες να πειράξεις σε παλιότερα σόκετ.

 

Αν δεν κατάλαβες πως κόπηκε, μπορεί να εγινε είτε απο overclocing, overvoltaging (να έλιωσε,να αδυνάτισε και μετά να έσπασε),  είτε απο υπερβολικό σφίξιμο αφτερμαρκετ ψύκτρας. H  mama intel με τα ποδαράκια δεν κάναν τέτοιες ζημιές...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και δν αναβει η οθονη και εχω παει σε τεχνικο και με εχει πει οτι εναι δισκολο να το φτιαξουμε γτ δν εχει στραβοσει απλα αλλα εχει σπασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και δν αναβει η οθονη και εχω παει σε τεχνικο και με εχει πει οτι εναι δισκολο να το φτιαξουμε γτ δν εχει στραβοσει απλα αλλα εχει σπασει

 

Είσαι σίγουρος πως φταίει η mobo?

Εγω είχα κατεβάσει την κάτοψη του lga 1156, όταν είχα αντίστοιχο πρόβλημα, επειδή λυπώμουν την cpu μην πάθει κάτι. 

Είχα δει πως μου έλειπαν ενα rsvd - ουσιαστικά spare και ενα vcc.

Ρώτησα σε φόρουμ και μου είπαν το rsvd δεν παίζει κανένα ρόλο και για το vcc μου είπαν είναι θέμα τύχης και ότι λογικά μετά δεν θα μπορώ να κλοκάρω.

 

Όχι απλά δούλεψε αλλά τρέχει και εναν i3 530 στα 3800-3900.

 

Τα pins που την είχαν κάνει ήταν το N8(VCC)

Και κάποιο RSVD απο κάποια γωνία, τώρα δεν θυμάμε ακριβώς .

post-70618-0-10854600-1484333748_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...