Προς το περιεχόμενο

[USB 3.0] SanDisk Ultra Flair 64GB - 19,90€


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω τι έχουν πάθει οι συγκεκριμένοι άνθρωποι αλλά αυτό που έχω εγώ (32GB), είναι λίγο εως απλά ζεστό.

 

 

απλα διαβαζω διαφορα σχολια και λενε το πρωτο πραγμα για τη ζεστη και με προβληματισε...

η σύγκριση έγινε με usb 3.0 Kingston;

 

 

ειναι πολυ πιο αργο απο το ultra flair

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Και ο Κωτσόβολος στο ίντερνετ τόσο το έχει υποτίθεται, αλλά ήδη ρώτησα σε 2 καταστήματα και η τιμή είναι στα 24,90€

 

 

Aφου λες και μονος σου οτι το εχει τοσο στο ιντερνετ, γιατι μπλεκεις και ρωτας στο καταστημα και κουραζεσαι και εσυ κουραζεις και τα ατομα εκει μεσα; Κανεις παραγγελια και πας και το παιρνεις στην τιμη νετ. Ετσι δουλευει και το παμπλικ και αλλοι. Το πλαισιο ειδικα ηταν το πρωτο που το εκανε προ 10ετιας το συστημα με αλλες τιμες νετ και αλλες καταστηματος μεχρι τοτε που ακομα το κοιτουσα και εμπαινα, πριν 5-6 χρονια δηλαδη. Δεν ξερω αν το εχει ακομα, πιστευω ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και τωρα που ειδα και για ποιο φλασακι ειναι το θεμα, να πω οτι δεν μου φαινεται ιδιαιτερη προσφορα, ισως επειδη πριν 7 μηνες πηρα το 32αρι 9.90 απο Κωτσοβολο. 

 

Το 32αρι λοιπον να σας δωσω και καμια πληροφορια, ζεσταινεται αρκετα, οχι ομως περισσοτερο απο τα αλλα μεταλλικα που εχω. Στην αρχη πιανει καλη ταχυτητα εγγραφης πανω απο 90MB/s στα crystaldiskmark, αλλα μετα απο 5-10 δευτερολεπτα πραγματικης εγγραφης (ισως λογω θερμοκρασιας) πεφτει η ταχυτητα του, κοντα στα 15ΜΒ/s.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που ειδα και για ποιο φλασακι ειναι το θεμα, να πω οτι δεν μου φαινεται ιδιαιτερη προσφορα, ισως επειδη πριν 7 μηνες πηρα το 32αρι 9.90 απο Κωτσοβολο.

 

Το 32αρι λοιπον να σας δωσω και καμια πληροφορια, ζεσταινεται αρκετα, οχι ομως περισσοτερο απο τα αλλα μεταλλικα που εχω. Στην αρχη πιανει καλη ταχυτητα εγγραφης πανω απο 90MB/s στα crystaldiskmark, αλλα μετα απο 5-10 δευτερολεπτα πραγματικης εγγραφης (ισως λογω θερμοκρασιας) πεφτει η ταχυτητα του, κοντα στα 15ΜΒ/s.

15mb/s ειναι η πραγματική του ταχύτητα.

Έχω κάτσει με χρονόμετρο σε μεταφορά αρχείου 6tb και η διαίρεση έβγαλε σκαρτα 18mb/s. Τα υπόλοιπα είναι νούμερα που φαντάζονται τα windows...Αποτέλεσμα των πολλαπλών επιπέδων caching που κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oχι ξεκινά απο τα 100, αλλα μετα απο 25 δευτερολεπτα τωρα (λογω χειμωνα, 15βαθμους εχω εδω τωρα) πεφτει στα 18-20:

 

post-83099-0-38370200-1484386347_thumb.png

 

Σε αλλη δοκιμη μου, αρχειο 800ΜΒ εκανε 8 δευτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι ξεκινά απο τα 100, αλλα μετα απο 25 δευτερολεπτα τωρα (λογω χειμωνα, 15βαθμους εχω εδω τωρα) πεφτει στα 18-20:

 

test32ari.png

Ακριβώς 18mb/sec ! Αυτό μου βγάζει και μένα. Ταχύτητα εφικτή από το 2010 σε transcend 32gb usb 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που ειδα και για ποιο φλασακι ειναι το θεμα, να πω οτι δεν μου φαινεται ιδιαιτερη προσφορα, ισως επειδη πριν 7 μηνες πηρα το 32αρι 9.90 απο Κωτσοβολο. 

 

Το 32αρι λοιπον να σας δωσω και καμια πληροφορια, ζεσταινεται αρκετα, οχι ομως περισσοτερο απο τα αλλα μεταλλικα που εχω. Στην αρχη πιανει καλη ταχυτητα εγγραφης πανω απο 90MB/s στα crystaldiskmark, αλλα μετα απο 5-10 δευτερολεπτα πραγματικης εγγραφης (ισως λογω θερμοκρασιας) πεφτει η ταχυτητα του, κοντα στα 15ΜΒ/

 

 

 

το ιδιο διαβασα και στα σχολια στο amazon αλλα επειδη ειδα το crystaldiskmark δεν τους πιστεψα.

 

πωπω αν ειναι ετσι τοτε για να κραταει την ταχυτητα στα 100 θα θελει υδροψυξη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου λες και μονος σου οτι το εχει τοσο στο ιντερνετ, γιατι μπλεκεις και ρωτας στο καταστημα και κουραζεσαι και εσυ κουραζεις και τα ατομα εκει μεσα; Κανεις παραγγελια και πας και το παιρνεις στην τιμη νετ. Ετσι δουλευει και το παμπλικ και αλλοι. Το πλαισιο ειδικα ηταν το πρωτο που το εκανε προ 10ετιας το συστημα με αλλες τιμες νετ και αλλες καταστηματος μεχρι τοτε που ακομα το κοιτουσα και εμπαινα, πριν 5-6 χρονια δηλαδη. Δεν ξερω αν το εχει ακομα, πιστευω ναι.

Καταρχήν πρώτα ρώτησα στα καταστήματα, και μετά που γύρισα σπίτι το είδα στο internet.

 

Δεύτερον, δεν διευκρινίζεται κάπου εαν η τιμή ίσχυε ως τιμή ίντερνετ ή καταστήματος. Στην ιστοσελίδα του Πλαισίου ας πούμε, τα προϊόντα με τιμές web, λένε και την τιμή web και την τιμή καταστήματος.

 

Και τρίτον, αυτό που είπες για το Πλαίσιο, ναι ισχύει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιώνω ότι κατά την αντιγραφή εγγραφή, μετά από λίγα δευτερόλεπτα η ταχύτητα πέφτει στα 18-20 ΜΒ/s σε αυτό που έχω (32GB).

Επεξ/σία από deltaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καταρχήν πρώτα ρώτησα στα καταστήματα, και μετά που γύρισα σπίτι το είδα στο internet.

 

Δεύτερον, δεν διευκρινίζεται κάπου εαν η τιμή ίσχυε ως τιμή ίντερνετ ή καταστήματος. Στην ιστοσελίδα του Πλαισίου ας πούμε, τα προϊόντα με τιμές web, λένε και την τιμή web και την τιμή καταστήματος.

 

Και τρίτον, αυτό που είπες για το Πλαίσιο, ναι ισχύει ακόμα

 

 

Ναι, σωστα ετσι ειναι, στον Κωτσ. δεν υπαρχει σημανση στο συγκεκριμενο τουλαχιστον, άρα θελει οπως παντα παραγγελια ηλεκτρονικη. 

 

Κανεις παραγγελια και παραλαμβανεις στην τιμη παραγγελιας, η οποια ναι ειναι 19.90

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/storage-hard-disk-drives-and-usb-sticks/usb-sticks/162967-sandisk-flair-64gb

Το βαζω και στο πρωτο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάω κανέναν με αυτό που θα γράψω, αλλά και χωρίς ηλεκτρονική παραγγελία στον Κωτσόβολο, ρωτώντας κάποιον υπάλληλο (και όχι πηγαίνοντας με το προϊόν κατευθείαν ταμείο) αν μπορείτε να αγοράσετε στην τιμή που υπάρχει στην ιστοσελίδα (είτε είναι τιμή web είτε όχι), θα σας το δώσει. Το έχω επιχειρήσει αρκετές φορές (Megastore Ηράκλειο) και με διαφορετικούς υπαλλήλους και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πηρα μολις το συγκεκριμενο,και με μετρηση που κανω,μου βγαζει read 25mb/s  Γιατι τοσο χαμηλα? (Του εκανα φορματ σε nfts)

 

 

οχι NTFS, exFAT το κανεις

 

 

και τοσο χαμηλα αναφερθηκε και απο τους αλλους προηγουμενως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι NTFS, exFAT το κανεις

 

 

και τοσο χαμηλα αναφερθηκε και απο τους αλλους προηγουμενως.

Ειναι καλυτερο το exFAT? Τι κερδιζω? Εβαλα ξανα τους drivers usb της μητρικης και εχω κανονικα 144mb read και 70mb write

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...