Προς το περιεχόμενο

Απο R9 380 4GB σε RX470 8GB


mechengine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια κ καλη χρονια.

 

Ερωτηση....οσο γελεια κ αν φαινεται εγω ειμαι μπερδεμενος.Αυτη τη στιγμη εχω ενα συστημα

με core i5 7600k , motherboard ASUS strix rog gaming z2703 και ram 16GB DDR4 3000MHz.Η

αναβαθμιση εγινε πριν 2 μερες.

Για καρτα γραφικων να αφησω αυτην που εχω R9 380 GB η να βαλω μια RX 470 8GB?Ασχολουμε με games σε 1080p ταινιες σε 4Κ.

Βοηθειστε λιγο να αποφασησω γτ ειμαι μπερδεμενος.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.


Συγκρινοντας τα specs τους βεβαια βλεπω οτι η RX470 ειναι ελαχιστα καλυτερη στα χαρτια αλλα στη πραξη εγω τι θα δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος..


CPU Intel core i5 7600k

Motherboard Asus rog strix z270e

RAM Corsair 16GB DDR4 3000MHz

PSU Corsair 750w plus gold

GPU Sapphire R9 380 4GB

 

Να αντικαταστησω την Sapphire R9 380 4GB που εχω με την Sapphire RX 470 8GB 

Συγκρινοντας τα specs βλεπω οτι ειναι πιο καλη η RX470  αλλα γνωριζοντας οτι 

ουσιαστικα ο αντικαταστατης της 380 ειναι η RX 480 γιαυτο ρωταω να μεινω οπως ειμαι η να παρω την rx470 8GB

δεδομενου οτι η αναβαθμιση του PC εγινε προσφατα κ εγινα σχεδον 600 ευρω φτωχοτερος δεν θα θελα να φυγω πολυ σε χρηματα


το pc το εχω για games (Monitor 24'' 1080P)    και προβολη περιεχομενου 4κ σε τηλεοραση 48'' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά για να τελειώνουμε αν ειναι να δώσεις λεφτά πάρε μια RX 480 δεν έχει νόημα να τσιγκουνευτείς μερικά ευρώ διαφορά για να πάρεις την 470

Επεξ/σία από louilouiCK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικό και αυτό για 1080p τα 4 ειναι μια χαρά αλλά επειδή η διαφορά στα λεφτά πάλι δεν ειναι τεράστια εγώ θα έπαιρνα με 8 γιατι κρατήσει λίγο παραπάνω στα μελλοντικά παιχνίδια που ίσως να έχουν πιο βαριά textures. 

Πάντως με μια γρήγορη ματια που έριξα στο skroutz η πιο φθηνή RX 480 8GB ειναι δύο τρία ευρώ πιο ακριβή απο τη πιο φθηνή RX 470 8GB

Α ρε ελλάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείς αλλά πιστεύω ότι είναι βλακώδεις κίνηση να αλλάξεις την R9 380 με οποιαδήποτε κάρτα... Περίμενε τουλάχιστον να βγεί η RX490 ή όπως θα λέγονται τα νέα VEGA chip για να έχεις ουσιώδη διαφορά που να δικαιολογείο αλλαγή αλλιώς πας για καμιά nvidia της enthusiast (οικονομικά) κατηγοριίας (1070-1080).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που έχει απαντηθεί στο αντίστοιχο νήμα και συνεχίζετε και εδώ παράλληλα.

 

Επίσης βλακώδες θεωρώ το "αντίστοιχο νήμα"... Μπλέκονται το ένα ερώτημα με το άλλο, άλλοι (όπως έγινε 2 φορές σε εμένα) δεν παίρνουν ποτέ απάντηση γιατί χάνονται οι ερωτήσεις τους μέσα στις υπόλοιπες και γενικώς επικρατεί ένα μπάχαλο. Κάθε ερώτημα για αναβάθμιση είναι μια ξεχωριστή περίπτωση, δε βλέπω το λόγο λοιπόν να μην αποτελεί ένα ξεχωριστό θέμα, όπως κάθε άλλο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βλακώδες θεωρώ το "αντίστοιχο νήμα"... Μπλέκονται το ένα ερώτημα με το άλλο, άλλοι (όπως έγινε 2 φορές σε εμένα) δεν παίρνουν ποτέ απάντηση γιατί χάνονται οι ερωτήσεις τους μέσα στις υπόλοιπες και γενικώς επικρατεί ένα μπάχαλο. Κάθε ερώτημα για αναβάθμιση είναι μια ξεχωριστή περίπτωση, δε βλέπω το λόγο λοιπόν να μην αποτελεί ένα ξεχωριστό θέμα, όπως κάθε άλλο ερώτημα.

Θα το πεις στους διαχειρηστές αυτό. Δεν κάνω εγώ τους κανόνες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι δεν θα δει καμιά τεράστια διαφορά με την RX 480 απλά το ανέφερα στην περίπτωση που θέλει για τους λόγους του να πουλήσει αυτή που έχει και να πάρει καινούργια οπότε αν ειναι να το κάνει αυτό σίγουρα να μην πάει στην 470 και να πάει σε 480 μιας και η διαφορά στα χρήματα ειναι πολύ μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...