Προς το περιεχόμενο

Μητρική και AMD επεξεργαστής


Mitchef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Έχω μια σχετικά παλιά μητρική και θέλω να ξέρω εάν μπορώ να βάλω επάνω της(δηλαδή αν είναι συμβατός) έναν επεξεργαστή.
Μητρική
Κατασκευαστής συστήματος : MICRO-STAR INTERNATIONAL
Μοντέλο συστήματος : MS-7345


Επεξεργαστής

       AMD Athlon X4-860K Box     



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το κωδικό που γράφεις είναι s775 μητρική, ενώ ο επεξεργαστής fm2

Intel μητρική Amd επεξεργαστής

Όπως μπορείς να καταλάβεις δεν γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Επεξεργαστής είναι FM2+ socket με DDR3 μνήμες και AMD πλατφόρμα

 

Η μητρική είναι S775 Socket με P35 Chip , συμβατή με DDR2 μνήμες και Intel πλατφόρμα.

http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/P35_Platinum_(MS-7345).html

 

Προφανώς δεν μπαίνει....

 

Τι θες να κάνεις? 

Εχεις στην κατοχή σου αυτά τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό τον επεξεργαστή για καλύτερη απόδοση σε games.Προς το παρόν ο επεξεργαστής μου είναι intel core2 quad 8400

 

 

Σωστό αυτό που λέει ο artshadows, αλλά πρέπει να μας πεις

 

1) Πόση μνήμη έχεις ?

 

2) Ενδιαφέρεσαι να τοποθετήσεις έστω και αργότερα στο σύστημα SSD δίσκο  ?

 

3) Χρησιμοποιείς USB III μέσα αποθήκευσης ?

 

4) Τι κάρτα γραφικών έχεις ?

 

5) Τι χρήση κάνεις στο pc ?

Έχω κάρτα γραφικών Nvidia geforce gtx 650 ,Intel core2 quad Q8400, 4GB ram.Τι αλλαγές γενικά προτείνεται για low budget gaming?

 

 

Με πρόλαβες. Πες και οθόνη = ανάλυση μια .

 

Λοιπόν προσωπικά θα έδινα όπως είναι το σύστημα  για να πάω σε σύγχρονα πρότυπα.  Αν η μνήμη που είχες ήταν 8+Gb τότε ίσως το σκεφτόμουν.

 

Απάντησε και στα υπόλοιπα που γράφω για SSD κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λέει ο artshadows, αλλά πρέπει να μας πεις

 

1) Πόση μνήμη έχεις ?

 

2) Ενδιαφέρεσαι να τοποθετήσεις έστω και αργότερα στο σύστημα SSD δίσκο  ?

 

3) Χρησιμοποιείς USB III μέσα αποθήκευσης ?

 

4) Τι κάρτα γραφικών έχεις ?

 

5) Τι χρήση κάνεις στο pc ?

 

 

Με πρόλαβες. Πες και οθόνη = ανάλυση μια .

 

Λοιπόν προσωπικά θα έδινα όπως είναι το σύστημα  για να πάω σε σύγχρονα πρότυπα.  Αν η μνήμη που είχες ήταν 8+Ghz τότε ίσως το σκεφτόμουν.

 

Απάντησε και στα υπόλοιπα που γράφω για SSD κ.λ.π.

Δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιον δίσκο SSD.Η οθόνη έχει ανάλυση full hd 1920x1080.Είναι η LG flatron E2260.Το PC το θέλω μόνο για gaming.Και όχι δεν χρησιμοποιώ κάποια μέσα αποθήκευσης USB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα περίμενα τον ερχομό των AMD ZEN , ώστε να δω πως θα συμπεριφερθεί η αγορά και που θα πάνε οι τιμές των παλαιών και των νέων επεξεργαστών, καθώς και οι μητρικές που τους υποστηρίζουν.

Είναι δεδομένο πως θα υπάρξουν ανακατατάξεις.

 

Μετά αν έβλεπα πως οι τιμές ήταν πτωτικές και γενικά έβρισκα 4-πύρηνα σύγχρονα ή ακόμα και 8-πύρηνα σε τιμές κάτω των 100€, θα έκανα αλλαγή εξολοκλήρου πλατφόρμας. 

Θα πήγαινα σίγουρα σε 8+gb μνήμη ram .

Θα έβαζα SSD δίσκο τον οποιονδήποτε 240άρη.

Θα κοίταζα για κάποια ευκαιρία για κάρτα στα μεταχειρισμένα. 

 

Αν οι τιμές δεν έπεφταν όσο ήλπιζα , θα έβαζα τον Q9650 αν τον έβρισκα μεταχειρισμένο , + 4Gb ram. 

 

Να ξέρεις όμως πως οι σύγχρονοι τίτλοι θέλουν κάρτα γραφικών αρκετά ανώτερη από αυτή που έχεις , και με αρκετά μεγάλη ποσότητα gddr5 ram .

 

Το πλεονέκτημα της αλλαγής, έστω και σε πλατφόρμα προηγούμενης γενιάς, είναι πέρα από την όποια αύξηση επεξεργαστικής ισχύος, οι εγγυήσεις και η ευκολία να βρεις αργότερα parts σε περίπτωση βλάβης.

 

Δεν μας έχεις πει επίσης, πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να σπαταλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα περίμενα τον ερχομό των AMD ZEN , ώστε να δω πως θα συμπεριφερθεί η αγορά και που θα πάνε οι τιμές των παλαιών και των νέων επεξεργαστών, καθώς και οι μητρικές που τους υποστηρίζουν.

Είναι δεδομένο πως θα υπάρξουν ανακατατάξεις.

 

Μετά αν έβλεπα πως οι τιμές ήταν πτωτικές και γενικά έβρισκα 4-πύρηνα σύγχρονα ή ακόμα και 8-πύρηνα σε τιμές κάτω των 100€, θα έκανα αλλαγή εξολοκλήρου πλατφόρμας. 

Θα πήγαινα σίγουρα σε 8+gb μνήμη ram .

Θα έβαζα SSD δίσκο τον οποιονδήποτε 240άρη.

Θα κοίταζα για κάποια ευκαιρία για κάρτα στα μεταχειρισμένα. 

 

Αν οι τιμές δεν έπεφταν όσο ήλπιζα , θα έβαζα τον Q9650 αν τον έβρισκα μεταχειρισμένο , + 4Gb ram. 

 

Να ξέρεις όμως πως οι σύγχρονοι τίτλοι θέλουν κάρτα γραφικών αρκετά ανώτερη από αυτή που έχεις , και με αρκετά μεγάλη ποσότητα gddr5 ram .

 

Το πλεονέκτημα της αλλαγής, έστω και σε πλατφόρμα προηγούμενης γενιάς, είναι πέρα από την όποια αύξηση επεξεργαστικής ισχύος, οι εγγυήσεις και η ευκολία να βρεις αργότερα parts σε περίπτωση βλάβης.

Μα εμένα μου φαίνεται ότι ο Q9650 είναι ίδιος με τον δικό μου,αν όχι,το  ΠΟΛΥ λιγο καλύτερος.Όσο για την ram μπορώ να βάλω απλά έναν 4gb ram επάνω στην μητρική?Χωρίς να είναι ίδιος με τον προηγούμενο.(Απ'ότι κατάλαβες είμαι αρκετά άσχετος :P )

Η κάρτα γραφικών πιστεύω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε αρκετά games που έχω δει τα specs τους,ενώ η RAM και ο επεξεργαστής με απογοητεύουν συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εμένα μου φαίνεται ότι ο Q9650 είναι ίδιος με τον δικό μου,αν όχι,το  ΠΟΛΥ λιγο καλύτερος.Όσο για την ram μπορώ να βάλω απλά έναν 4gb ram επάνω στην μητρική?Χωρίς να είναι ίδιος με τον προηγούμενο.(Απ'ότι κατάλαβες είμαι αρκετά άσχετος :P )

Η κάρτα γραφικών πιστεύω με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε αρκετά games που έχω δει τα specs τους,ενώ η RAM και ο επεξεργαστής με απογοητεύουν συνέχεια.

 

 

Ναι ο Q9650 είναι περίπου της ίδιας γενιάς με τον δικό σου, καλύτερος βέβαια . 

Αλλά και ο 860K δεν είναι ο υπέρ  επεξεργαστής. Είναι budget λύση η οποία μπαίνει σε φτηνές μητρικές. 

 

Η μνήμη είναι λίγη για σύγχρονο σύστημα.

 

Η κάρτα όμως δεν θα μπορέσει να αποδώσει , εκτός και αν παίζεις παλαιούς τίτλους.

 

Χρήματα να μας πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα π.χ. το GTA V ,στα minimum το σηκώνω κανονικά.Άρα πρέπει να το παίζει το παιχνίδι.
Γενικά όχι και τόσο παλιά παιχνίδια.Γύρω στο 2013/14/15.Χρήματα διαθέτω μέχρι 200 ευρώ.Αλλά όχι για αλλαγή κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις και αναμένεις τις εξελίξεις με την άφιξη των zen.

 

Λογικά με πώληση CPU+MOBO+RAM παίρνεις γύρω στα 100€.

 

Από αυτά τα χρήματα τα 80€ θα τα δώσεις για μητρική.

 

Τα 20€ + άλλα 40€ θα τα δώσεις για μνήμες 8GB DDR4

 

Και με τα 160€ που μένουν θα κινηθείς στο πιο συμφέρον σενάριο για επεξεργαστή.

 

Ελπίζεις πως οι τιμές με την έλευση των zen θα πέσουν, οπότε αν είσαι τυχερός και βρεις επεξεργαστή στα 120-130€ με μια μικρή υπέρβαση τσιμπάς και έναν SSD για να δεις το φως σου στην αποκρισιμότητα του συστήματος.

 

Πληροφοριακά, η κάρτα τι μνήμη φοράει ? Μέγεθος εννοώ. 

Το σίγουρο για εμένα είναι πως θα χρειαστείς και κάρτα, αλλά κάνε για αρχή τις παραπάνω αλλαγές και βλέπουμε.

 

Πάντως στο gta5 το 60άρη κλειδωμένο δεν πρέπει να το έχεις ούτε στα medium settings.

 

6073806200_1437845061.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...