Προς το περιεχόμενο

HOL Alcatel Lucent 7130 σαν Wireless Access Point ?


iparou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Έχω HOL VDSL. Το ρούτερ που μου είχανε δώσει (H367N) τα έφτυνε όταν συνδέονταν πολλά clients επάνω του (κολλούσε κτλ) οπότε αγόρασα ένα TP Link N600 και έκτοτε δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

 

Μέχρι στιγμής είχα βάλει το Alcatel στο σαλόνι δίπλα στην τηλεόραση και είχα συνδέσει επάνω του ενσύρματα (με LAN) ένα NAS και ένα media player. Με αυτό τον τρόπο όμως έχω δύο δίκτυα στο σπίτι, το ένα του TP Link (που έχει ίντερνετ) και το άλλο του Alcatel (που δεν έχει ίντερνετ). Υπάρχει τρόπος να "συνδέσω" τα δύο δίκτυα μεταξύ τους για να απλοποιηθεί το πράγμα και να μην χρειάζεται να βγαίνω από το ένα δίκτυο και να μπαίνω στο άλλο με τις διάφορες συσκευες (λάπτοπ, τάμπλετ, κινητό) ?

 

Έψαξα όσο μπορούσα στο μενού του Alcatel αλλά -μην έχοντας και ιδιαίτερες γνώσεις- δεν βρήκα κάτι.

 

BTW, κάπου πρέπει να υπάρχει πεταμένο και το ΖΤΕ H367N, σε περίπτωση που αυτό μπορεί να βοηθήσει...

 

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν βρεις τρόπο να συνδέσεις το alcatel μέσω ethernet με το tp-link τότε (λογικά) δεν θα έχεις θέμα.

Κλείσε μόνο το DHCP στο alcatel και άλλαξε την IP του για τις ρυθμίσεις.

 

Στο alcatel βάζεις 192.168.2.1 για τις ρυθμίσεις του και λογικά στο tp-link βάζεις 192.168.1.1.

Άλλαξε την IP στο alcatel και βάλτην π.χ 192.168.1.50, κλείσε το DHCP και λογικά θα είσαι οκ.

 

Εγώ έχω κάνει το ανάποδο, έχω το alcatel σαν κύριο (βασικά για internet) και το tp-link (td-w8960n) δίνει το internet από το alcatel στις συσκευές μου. Στο alcatel μπαίνω μέσω 192.168.2.1 και στο tp-link μέσω 192.168.2.50.

 

 

Edit.

Απ' όσο βλέπω από το laptop μου δεν μπορώ να μπω στο alcatel αλλά μπαίνω στο tp-link (εδώ συνδέεται το laptop), στο desktop μπαίνω και στα δύο (μάλλον επειδή το desktop παίρνει από το alcatel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...