Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση Samsung 4K 50KU6000 Πρόβλημα


hd1515

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά όταν άνοιξα θέμα κι μου προτείνατε  το συγκεκριμένο μοντέλο κανένας δεν μου είπε για τις θολούρες (σκιές) στη κίνηση  όποτε υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα της τηλεόρασης

Ωστόσο αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο θα με βοηθούσε πολύ άποψη του για να καταλάβω αν αυτη θολούρα γύρω απο τους χαρακτήρες κατά τη κίνηση είναι φυσιολογική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά όταν άνοιξα θέμα κι μου προτείνατε  το συγκεκριμένο μοντέλο κανένας δεν μου είπε για τις θολούρες (σκιές) στη κίνηση  όποτε υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα της τηλεόρασης

Ωστόσο αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο θα με βοηθούσε πολύ άποψη του για να καταλάβω αν αυτη θολούρα γύρω απο τους χαρακτήρες κατά τη κίνηση είναι φυσιολογική ?

 

Καλησπερα,εχω το μοντελο 3 μηνες και δεν εχω δει θολουρες ουτε σε ταινιες ουτε σε ps4 ουτε σε ote tv ουτε σε ποδοσφαιρο.Πριν 2 μηνες που πηγα οφθαλμιατρο για εξεταση με βρηκε μια χαρα.

Mαλλον επεσες στη περιπτωση και ισως θα πρεπε να ερθει τεχνικος σπιτι σου να του δειξεις το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν άνοιξα θέμα κι μου προτείνατε  το συγκεκριμένο μοντέλο κανένας δεν μου είπε για τις θολούρες (σκιές) στη κίνηση  όποτε υπέθεσα ότι είναι πρόβλημα της τηλεόρασης

Ωστόσο αν κάποιος έχει το ίδιο μοντέλο θα με βοηθούσε πολύ άποψη του για να καταλάβω αν αυτη θολούρα γύρω απο τους χαρακτήρες κατά τη κίνηση είναι φυσιολογική ?

Προσωπικά, δεν έχω καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα. Με μπερδεύει αυτό που λες για θολούρες στην κίνηση και από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Όλες αυτές οι τηλεοράσεις (ακόμα και πιο ακριβές) έχουν κάποια θεματάκια με ανομοιομορφίες (dirty screen effect, clouding κλπ), λιγότερο ή περισσότερο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αυτό που εσύ παρατηρείς ή κάτι άλλο. Άρα, ίσως θα πρέπει να τη δει τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, αγόρασα τη Samsung 4K 50KU6000 Όταν υπάρχει έντονη κίνηση στη οθόνη έχει θολούρες Μπορείτε να μου προτείνετε ρυθμίσεις για να λυθεί το πρόβλημα Ευχαριστώ (Ελπίζω να υπάρχει λύση και να μη πήγαν χαμένα 600 ευρώ ) :cry: :eek: :wacko:

Η θολούρα ακολουθεί τα βίντεο σου πχ όταν τρέχει ο φιν στο star wars φαίνεται πάνω του (σαν αύρα)?ή μένει σταθερή στα ίδια σημεία?

 

Η θολούρα είναι σαν καθετες γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κινείτε ο χαρακτήρας  δημιουργείτε μια θολούρα γύρω του σαν σκιά  περίγραμμα σαν αύρα 

Προτείνετε μου κάποιο αρχείο που θεωρείτε ότι λειτουργεί καλά στη tv για να το δοκιμάσω κι εγώ 

Γράψτε το όνομα του αρχείου  αν δεν επιτρέπεται να ανεβάσετε το λινγκ

Επεξ/σία από hd1515
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν άνοιξα θέμα κι μου προτείνατε το συγκεκριμένο μοντέλο κανένας δεν μου είπε για τις θολούρες (σκιές) στη κίνηση?

Πες τα βρε αγόρι μου επιτέλους!

Οι ίδιοι που πρότειναν συγκεκριμένες τηλεόρασεις και έλεγαν τα καλύτερα για αυτές, τώρα δεν ποσταρουν καν απάντηση η λένε να δώσεις ένα κάρο χρήματα για να πάρεις καλύτερη, λες και τηλεοράσεις των 500ων και 600ων ευρώ θεωρούνται φθηνές με την πείνα που υπάρχει εκεί έξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο βέβαια αυτό που λες γιατί οι εταιρείες δεν κοστολογούν το προϊόντα τους σύμφωνα με την "πείνα που υπάρχει εκεί έξω". Άμα ήταν έτσι η μισή Αφρική θα είχε OLED .

Edit: τώρα είδα και το nickname σου οπότε μέσα επεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρο βέβαια αυτό που λες γιατί οι εταιρείες δεν κοστολογούν το προϊόντα τους σύμφωνα με την "πείνα που υπάρχει εκεί έξω". Άμα ήταν έτσι η μισή Αφρική θα είχε OLED .

Edit: τώρα είδα και το nickname σου οπότε μέσα επεσα.

Δηλαδή εσύ θεωρείς τις tv 600ων € φθηνές και ότι το username(όχι nickname) σου είναι καλύτερο?

Whatever you say man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς οι τηλεοράσεις 50 ιντσών των 600 ευρώ είναι φθηνές και πολύ μέτριας ποιότητας(οι 4κ).σε αρκετά θέματα εγώ τουλάχιστον ενημέρωσα ότι η σειρά ku6xxx είναι απλά μια μέτρια τηλεόραση με μεγάλο failure rate.φυσικά ελάχιστοι έδωσαν σημασία.Νομίζετε ότι πιάσατε το λαχειο και κάνετε ουρές για να αγοράσετε και μετά γράφετε στο φόρουμ παράπονα και κατηγορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρισουμε, η KU6000 ειναι μια εισαγωγική σειρα η οποία εχει σχεδον τα πάντα απο εξοπλισμό και αξιοπρεπή εικονα - επιδοσεις. Το αξιοπρεπές βέβαια απο το κορυφαίο η απόλυτο, ειναι έννοιες διαφορετικές.

 

Ναι 600 εκατοστάρικα για 50αρα τηλεόραση ειναι λιγα. Για μερικους που βγαίνουν δυσκολα το κατανοω οτι το βλέπουν καπως υπεροπτικό. Αλλα οταν θες και μεγαλη TV και 4K και smart, στα 550€ - 600€ μην περιμένεις τελειότητα. Απο την στιγμη που πρόπερσι εδινες τα διπλάσια + για τα ιδια μεγεθη.

 

Παρολα αυτα ακομα και αυτη η φθηνή σειρα παίζει στα επιπεδα των μεσαίων ++ σειρων απο τα περσινά - προπερυσινά και μαλιστα σε υψηλότερη ανάλυση. Το εχουμε αναλυσει το θεμα της κίνησης οτι δεν ειναι το ατου της αλλα οχι στο βαθμο που αναφέρει ο hd1515. Του ανέφερα οτι μαλλον εχει τεχνικό θεμα.

 

Υπαρχει τοπικ με αυτην στον ιδιο φόρουμ με αποψεις κατοχων. Σχεδον ολοι ειναι ικανοποιημενοι. Αρα θα επερεπε να υποψιάζεσαι οτι κατι συμβαίνει.

 

Δες και ενα review απο εξω  http://www.s21.com/samsung-ue40ku6000.htm

 

 

 

 

Πες τα βρε αγόρι μου επιτέλους!
Οι ίδιοι που πρότειναν συγκεκριμένες τηλεόρασεις και έλεγαν τα καλύτερα για αυτές, τώρα δεν ποσταρουν καν απάντηση η λένε να δώσεις ένα κάρο χρήματα για να πάρεις καλύτερη, λες και τηλεοράσεις των 500ων και 600ων ευρώ θεωρούνται φθηνές με την πείνα που υπάρχει 

 

Εχω την εντύπωση οτι ολα αυτα ειναι απαντήσεις και προσπάθεια εύρεσης του προβλήματος..... Εσυ τι λες? εχεις καποια πρόταση?


Μηπως ειναι κακης ποιοτητας η πηγη σου;
Επαιξες με τις ρυθμισεις κινησης; μενου-> εικονα-> επιλογες εικονας-> motion plus


Το motion plus είναι άσχετο, αν σου αρέσει το χρησιμοποιείς, αλλιώς όχι. Αν κατάλαβα καλά, βλέπεις ανομοιομορφίες στην οθόνη όταν κινείται η κάμερα δεξιά-αριστερά σε ουρανούς πχ; Σαν να είναι λερωμένο το τζάμι; Ή και σε ακίνητη εικόνα φαίνεται;


απο τις φωτο επιμενω οτι φταει το αρχειο, δεν εχει καμια σημασια οτι ειναι 10γιγα αν ειναι πολυ χαμηλο το bitrate. εχεις δοκιμασεις αρκετα διαφορετικα αρχεια; youtube kai netflix?


Έτσι όπως τα περιγράφεις μου μοιάζει για τεχνικό πρόβλημα. Πολύ δύσκολα είναι κάτι τόσο αντιληπτό στα σημερινά μοντέλα. Έστω και στα φθηνά όπως αυτή.

Από τις φώτο όπως αντιλαμβάνεσαι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τίποτα.

Για να έχεις αψεγάδιαστη τηλεόραση στην κίνηση σε αυτό το μέγεθος. Βάλε ένα χιλιάρικο στην άκρη....


οι ρυθμισεις κινησης ειναι ,απενεργοποιησε τες για αρχη,μειωσε και φωτεινοτητα

 

Και κατοχοι που δεν εχουν θεματα. (στο παρον θεμα)

 

 


Την έχω δύο μήνες δεν έχω παρατηρήσει καθόλου αυτό το φαινόμενο.............


Καλησπερα,εχω το μοντελο 3 μηνες και δεν εχω δει θολουρες ουτε σε ταινιες ουτε σε ps4 ουτε σε ote tv ουτε σε ποδοσφαιρο.Πριν 2 μηνες που πηγα οφθαλμιατρο για εξεταση με βρηκε μια χαρα.

Mαλλον επεσες στη περιπτωση και ισως θα πρεπε να ερθει τεχνικος σπιτι σου να του δειξεις το προβλημα.

 

Αρα καταλαβες γιατι αυτο που εγραψες θεωρήθηκε οχι σωστο (ακυρο) στο να περιγραψει την κατασταση στο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη σου η samsung 50ku6000 είναι μέτρια και φθηνή?

Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης και της samsung 43ku6100

Ποια είναι η γνώμη σου για αυτές τις δύο?

Ο δορυφορικός δέκτης είναι απαραίτητος?

Αν εχεις κάποια άλλη πρόταση στις 40-50" μέχρι 600€ θα το εκτιμούσα

Έχω ηδη βάλει θέμα αλλά δεν έχω λάβει απόψεις και κρητικές για τα συγκεκριμένα μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...