Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση Samsung 4K 50KU6000 Πρόβλημα


hd1515

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H 43KU6100 ειναι ακριβως η ιδια tv με την KU6000 απλα σε κυρτη. Το πανελ βεβαια ειναι της Samsung λογω curved.

 

Οπως προειπα στα 600€ αυτην την στιγμη θεωρείται πληρης και επαρκης για την μεγαλυτερη πλειοψηφία καταναλωτών και μαλιστα με το παραπανω. Αν εισαι απαιτητικος και ψειρας στην λεπτομέρεια τοτε ισως να μεγάλωνες το budget. Ειναι σαν να αγοραζεις ενα toyota corolla με 120 αλογα. (τυχαιο παραδειγμα) Ειναι αξιοπρεπες, ευκινητο και κανει τιμια την δουλεια του. Δεν εχει ομως την αίγλη και τις επιδόσεις μιας Porche.

 

Καλο θα ηταν να παρεις ενα usb με ταινιες (σοβαρης αναλυσης) και να κανεις ενα τεστ στο μαγαζι. Κατ εμε ειναι μια χαρα επιλογες. Θα επιβεβαιωσουν και οι κατοχοι που την ζουν καθημερινα, εγω εχω εμπειρια μονο απο το εγκαταστατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι απόψεις για την απόδοση των τηλεοράσεων είναι πάντα σχετικές.δεν έχουν όλοι την γνώση και την εμπειρία να κρίνουν μία τηλεόραση.ένα πάνελ που κάποιος βλέπει προβληματικό κάποιος άλλος μπορεί να μην δώσει σημασία η να μην καταλαβαίνει που υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει με τα video games κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν το framerate,textures,ανάλυση κλπ.

 

Για αυτό απαντήσεις " την έχω ένα μήνα και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα " δεν είναι απόλυτα αξιόπιστες.

Κατα την γνώμη σου η samsung 50ku6000 είναι μέτρια και φθηνή?

Ενδιαφέρομαι για την αγορά της συγκεκριμένης και της samsung 43ku6100

Ποια είναι η γνώμη σου για αυτές τις δύο?

Ο δορυφορικός δέκτης είναι απαραίτητος?

Αν εχεις κάποια άλλη πρόταση στις 40-50" μέχρι 600€ θα το εκτιμούσα

Έχω ηδη βάλει θέμα αλλά δεν έχω λάβει απόψεις και κρητικές για τα συγκεκριμένα μοντέλα

Σε 4κ και με αυτό το μπάτζετ η ku6xxx είναι μονόδρομος.αυτό δεν πάει να πει όμως ότι θα σου καλύψει τις απαιτήσεις σου.ανάλογα τι ζητάς.Ο δορυφορικος δέκτης είναι χρήσιμος μόνο άμα έχεις πιάτο και θέλεις να βλέπεις ελεύθερα δορυφορικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες περιγραφες οπως η ανωθεν με σκιες ειδωλα κτλ δεν περνανε ευκολα απαρατηρητες. Εγω πχ που εχω δει εκατονταδες TV λογω επαγγελαματος και εχω το θετικο οτι βλεπω ΄΄λεπτομερειες'' δεν εχω δει κατι μεμπτο. Οπως και επαγγελματιες reviewer. Ειπαμε η κινηση δεν ειναι το ατου της αλλα οχι και ετσι. Θεωρω το μοντελο ελλατωματικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο να έχει πρόβλημα, όμως, γενικά πρόκειται για μια μέτρια τηλεόραση που σε έναν τομέα, στην κίνηση, είναι χειρότερη, ίσως, από την παλιά μας τηλεόραση που αντικαθιστά. Μπορεί να το έχω ξαναγράψε, είναι σίγουρα χειρότερη από μια Sony 4ετίας που έχει ο αδερφός μου. Το frame drop πάει σύννεφο και μάλιστα σε άσχετα σημεία. Εκεί που παρακολουθείς μια αργή σειρά ή ένα σχεδόν στατικό talk show και η κίνηση είναι ομαλή, βλέπεις τα κεφάλια να κινούνται ξαφνικά σε στυλ "κρακ-κρακ-κρακ", λες και ο επεξεργαστής έχει κάνει downclock. Στις διαφημίσεις γίνεται το έλα να δεις και με το motion plus στη μέση, βλέπεις τα αντικείμενα να αφήνουν από πίσω τους artifacts (δεν ξέρω αν είναι ο σωστός όρος, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας η ορολογία αυτή τη στιγμή). Στα αθλητικά παλεύεται, στις ταινίες οκ, δεν διατηρεί πάντα σταθερό framerate, αλλά είναι αξιοπρεπής. Γενικά, όμως, δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει. Τα περιγράφω λίγο πιο τραγικά από ότι είναι, αλλά το πρόβλημα είναι εκεί. Το αν θα γίνει αντιληπτό ή όχι, αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις και το μάτι του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλο να έχει πρόβλημα, όμως, γενικά πρόκειται για μια μέτρια τηλεόραση που σε έναν τομέα, στην κίνηση, είναι χειρότερη, ίσως, από την παλιά μας τηλεόραση που αντικαθιστά.

Μεγάλη αλήθεια είπες μόλις τώρα.ακόμα και οι ίδιες εταιρείες έχουν ρίξει τον πήχη της ποιότητας.όσοι έχουν παλιά μοντέλα πχ sony x450 θα καταλάβουν.

 

Η Samsung παίζει μόνη τής πλέον στην συγκεκριμένη entry/mid κατηγορία.Η sony είναι ακριβή(χωρίς να είναι πλέον η εταιρεία που ήταν) η Panasonic είναι εμπορικά χαμένη στην Ελλάδα, και η LG είναι πραγματικά για γέλια στην κατηγορία Led και πλέον με την πώληση oled πάνελ σε ανταγωνιστές θα φανεί πόσο μέτρια εταιρεία είναι και στις oled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουν ανάμεσα στην ku6000 κ uh635v αυτο με την θολούρα οταν ενεργοποιημένο το tru motion ειναι αρκετα αντιληπτό αλλα γενικώς κ σε ταινίες κ σειρές με γρηγορα καρέ κ δράση δεν εχω παράπονο οταν χαμηλώνω το de judder.Αλλα μην τρελαθούμε ειναι μέτριες τηλεοράσεις μην περιμένουμε το καλυτερο αποτέλεσμα.Επισης παιζει ρόλο κ η πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν  φταίει το αρχείο. Αν ναι, προτείνετε μου κάποιο ή πείτε μου τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει (μέγεθος, ανάλυση ,bit rate κλπ) 

post-246481-0-42356000-1485106040_thumb.jpg

post-246481-0-50630400-1485106275_thumb.jpg

 

Από το player της tv είναι 

Επεξ/σία από hd1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΣΩ  ΠΟΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ? ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ .MKV..  ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ? ΑΠΟ ΤΟΝ MEDIA PLAYER  ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗς?

Στο είχα ρωτησει 3 μερες νωρίτερα γιατι με αυτα που περιγράφεις κάτι τέτοιο υποπτευθηκα... Συνδεσε το pc  σου μεσω  hdmi  τρεξε μετο vlc player 

https://www.videolan.org/vlc/download-windows.el.html

ενα σοβαρο αρχειο mkv  4-8gb  και αν τα ξαναδείς αυτά που περιγράφεις το συζητάμε (μάλλον δεν θα τα δεις...)

 

και λεω σοβαρο αρχείο γιατι για παραδειγμα το star wars  ασυμπιεστο 264codec  ειναι 30gb... αν το κάνεις 3gb  και το προβαλεις απο pc... θα ειναι χαλια..ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 4Κ..TV

Επεξ/σία από doctorScien
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεοραση για ενα φυσιολογικο νοικοκυριο που δεν υπαρχουν μεσα ανθρωποι "ψειρες" και ειδικοι στην εικονα ειναι μια χαρα.

Εμενα τη δικη μου την εχουν δει πανω απο 20 ζευγαρια ματια απο το νοεμβριο που την εχω και ειδικα και τις γιορτες

που μαζευομασταν για κανα ps4 η καμια ταινια με τους φιλους ολοι ειπαν τα καλυτερα.

Οποτε αν θελετε μια τιμια τηλεοραση σε καλη τιμη που θα εχει και ενα 4k αν θελετε μελλοντικα ειναι πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είδα μια ταινία, το The girl with all the gifts, και νόμιζα πως είχε χαλάσει η τιβί. Στα σκοτεινά πλάνα γινόταν χαμός, όλα τα αντικείμενα άφηναν από πίσω ίχνος. Δεν μου έχει ξανατύχει. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το αρχείο; Στο μόνιτορ του υπολογιστή φαίνεται οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ίδια και σε βίντεο και σε αρχείο και σε blu ray

Tι ρυθμίσεις έχεις ??

Τις είχα πειράξει λίγο. Χθες έκανα επαναφορά ρυθμίσεων, ξαναέπαιξα την ίδια ταινία και δεν είχε πρόβλημα. Αν θες, κάνε επαναφορά και ρίξε μια ματιά αν υπάρχει ακόμα το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...