Προς το περιεχόμενο

Awei ES-900I τα καλύτερα φθηνά ακουστικά


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα δύο ζευγάρια από eBay, 6 ευρώ το ένα μου κόστισαν. Δοκιμή σε Xiaomi Redmi 3s. Πρόσφατα σε αυτό το θέμα κάποιος σχολίασε ότι πετάμε τα λεφτά μας στα φθηνά κινέζικα και ότι για να ακούσουμε σωστά πρέπει να πληρώσουμε τουλάχιστον 20€ για Sony, Sennheiser και άλλες γνωστές εταιρίες. Ε, λοιπόν, τα Awei ES-900I πατάνε κάτω με μεγάλη άνεση οτιδήποτε κοντά στα €20, απλά παίζουν σε άλλο επίπεδο. Φοβερό base & tremble, κρυστάλλινος ήχος, δυνατή ένταση. Για dance και electronic είναι ότι πρέπει. Για πιο ήρεμες μουσικές ίσως χρειάζεται ρύθμιση μέσω equalizer για τα μπάσα. Αν και δεν είμαι ειδικός πιθανολογώ ότι είναι ισοδύναμα με επώνυμα ακουστικά των €50. Το καλώδιο είναι πεπλατυσμένο spaghetti style και αρκετά μακρύ. Μόνο μειονέκτημα, ίσως, είναι ότι το βύσμα κάνει γωνία. Το σημείο που το βύσμα ενώνεται με το καλώδιο είναι πάντα η αχίλλειος πτέρνα ειδικά για τους πιο δραστήριους κατόχους γι' αυτό το ενισχύω με ταινία. 

 

Η πρώτη δοκιμή με έπεισε ότι δεν υπάρχει κάτι ισοδύναμο όχι μόνο σε παρόμοια τιμή αλλά ούτε καν σε τετραπλάσια. Επιφυλάσσομαι για πιο ολοκληρωμένες εντυπώσεις, μόλις παρέλαβα, και ενώ δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι ειδικός οπωσδήποτε έχουμε να κάνουμε με προϊόν που παράγει εξαιρετικό ήχο. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα es-q3 της ίδιας εταιρίας και ειμουν ικανοποιημένος γιατι με κόστος 3 ευρώ ακούς καλό ήχο αλλά απ' ότι φαίνεται βρήκα το καινούριο αγαπημένο μου προϊόν

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αγόρασα κι εγώ μόλις με 5.45€ από Link.png Site: aliexpress

Πήρα μάλιστα το τελευταίο μαύρο κομμάτι.

Τα προηγούμενα ακουστικά που είχα επίσης από Κίνα ήταν τα Link.png Site: QKZX6 .

Ήταν τα καλύτερα ακουστικά που έχω βάλει στα αυτιά μου (δεν αγοράζω ακριβά) και τα έφτυσαν μετά από ένα 6μηνο και πολύ κακομεταχείριση. 

Άντε να δούμε αυτά τώρα τι λένε σε κάνα μήνα που θα έρθουν...

18.40€ με μεταφορικά έχουν σε σκρουτζομάγαζο...Link.png Site: skroutz

Επεξ/σία από leftpc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις γράψε εντυπώσεις.Με τη σειρά μου θα πάρω ένα ζευγάρι QKZX6 για να δούμε ποια είναι καλύτερα

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίοι, και έψαχνα ακουστικά για περιστασιακή χρήση καμία ώρα την ημέρα

 

edit:το Ali express δεν έχει PayPal?

Επεξ/σία από toni50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit:το Ali express δεν έχει PayPal?

 

escrow - ο πωλητής πληρωνεται οταν επικυρωσεις την παραλαβη. 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει αυτά.

https://www.aliexpress.com/item/100-Original-RAU0501-In-Ear-Earphone-3-5mm-Earbuds-Rock-Luxury-Zircon-Stereo-Bass-Headset-With/32720879812.html?spm=2114.13010608.0.0.LtbEye

Λίγο ακριβότερα μεν αλλά ποιότητα ήχου καλύτερη από

xiaomi piston 2 και sennheiser cx300ii.

Για αντοχή σε κακομεταχείριση δε μπορώ να δώσω εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μειονέκτημα, ίσως, είναι ότι το βύσμα κάνει γωνία. Το σημείο που το βύσμα ενώνεται με το καλώδιο είναι πάντα η αχίλλειος πτέρνα ειδικά για τους πιο δραστήριους κατόχους γι' αυτό το ενισχύω με ταινία. 

 

 

Αυτό που λες εσύ μειονέκτημα εγώ το λέω πλεονέκτημα :) 

π.χ. όταν βάζεις το κινητό στην τσέπη του τζιν πιο εύκολα μπορείς να κάνεις "ζημιά" όταν είναι ευθεία παρά σε L 

 

επίσης πάαααρτε ρε παιδιά και κανά sport τύπου :) δεν μπορώ να κάνω αγορές-πειράματα πάλι (είχα κάνει με κάτι bluetooth) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα παρέλαβα κι εγώ χθες.

Δεν με ενθουσίασαν ηχητικά να σας πω την αλήθεια.

Τα μπάσα του είναι εμφανώς χαμηλότερα από τα προηγούμενα ακουστικά που είχα και όταν ανεβάζω σχεδόν full το volume γίνονται κάπως "θορυβώδες" σε κομμάτια με πολλά όργανα και πολλούς ήχους μαζί.

Δεν είμαι ειδικός σε θέματα ήχου απλά τη σύγκριση κάνω.

Στα θετικά τώρα είναι ότι κάθονται πάρα πολύ καλά στο αυτί μου με τα μικρότερα μαξιλαράκια και το ότι είναι ελαφριά με αποτέλεσμα να μη βγαίνουν εύκολα.

Αυτό το θέμα το έχω γενικά με τα ακουστικά,να μην εφαρμόζουν σωστά στο αυτί και να βγαίνουν με μια απότομη κίνηση του κεφαλιού.

Το flat καλώδιο και το βύσμα σε Γ επίσης στα συν.

Γενικά βγάζουν αξιοπρεπέστατο ήχο για τα λεφτά που έδωσα και επιτέλους ακουστικά που κάθονται στα αυτιά μου.

Έχω αλλάξει καμιά 10αριά ακουστικά τα τελευταία 5 χρόνια και είναι τα πρώτα με μαξιλαράκια που με βολεύουν τόσο στο αυτί.

Τα άλλα που με βόλευαν ήταν κάποια παλιά earbubs.

Τέλος σχετικά με τα προηγούμενα ακουστικά,εντάξει καλύτερα μπάσα αλλά πολύ πιο βαριά με αποτέλεσμα να βγαίνουν συχνά.

Περιμένω και τις δικές σου εντυπώσεις από τα QKZ X6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεινω να συμφωνήσω οτι είναι λίγο "φασαρτζίδικα", έχω την εντυπωση ότι έχουν πολυ δυνατο treble. Δοκιμασε διαφορετικα equalizer settings. Παντως αν το μπασο δε σου φανηκε δυνατό, φανταζομαι οτι τα qkz x6 πρεπει να έχουν πάρα πολυ μπασο. Μόλις πηρα δυο τεμαχια qkz x6 με 9.8 δολαρια απο το aliexpress καταστημα που εδωσες παραπανω και ενα τεμάχιο RAU0501 που προτεινε ο el00019. Θα γραψω εντυπωσεις οταν ερθουν. 

 

επίσης πάαααρτε ρε παιδιά και κανά sport τύπου :) δεν μπορώ να κάνω αγορές-πειράματα πάλι (είχα κάνει με κάτι bluetooth) 

 

Πηρα το RAU0501. Και μεις πειραματα κάνουμε! Αλλά σίγουρα οχι στα τυφλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηρα το RAU0501. Και μεις πειραματα κάνουμε! Αλλά σίγουρα οχι στα τυφλά

 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα κάθονται καλά όμως (έτσι όπως τα βλέπω στις εικόνες)

 

τεσπα , ε αν είναι καλά ας τα τιμήσουμε κι αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...