Προς το περιεχόμενο

Νέο Chromebook Flip C302CA από την ASUS με τιμή $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ελπιζουμε καποτε η Google να πουσάρει λιγο παραπάνω το θεμα να ξεκολλησουμε απο την εποχη των δεινοσαύρων (win). Το οτι παιζουν πλεον εφαρμογες android στο Chrome OS ειναι πολυ μεγάλη υποθεση. 

 

Τα 32GB ROM ειναι πάντως πολυ περιοριστικα και δεν θα επρεπε να προσφέρονται καν. Ναι οκ, παίρνει SD, αλλα δεν αποτελει δικαιολογια στα 450 δολλάρια να μην έχει τουλάχιστον 64GB.

 

Εγώ πάντως τα καλοβλέπω και παίζει να αντικαταστήσουν κανα laptop μου φέτος. 

32 και πολύ του είναι για αυτό που προορίζεται το μηχάνημα όπως είπες να φύγουμε από την εποχή του δεινοσαύρου......... τα πάντα ΤΑ ΠΑΝΤΑ το στο cloud εκει είναι προορισμένο το os

και οχι δεν ειναι οτι το κάνει λόγο κόστους (ενωω για το storage) απλά θέλει να είναι όλα στο σύννεφο γιατί απο εκει βγαζει χρημα η google (και δεν ενωω απο την ενοικίαση του χώρου αλλά από την ανάλυση αξιοποίηση και πώληση τον προσωπικών δεδομένον... και συγκεκριμένα του profile του χρήστη και της προτιμήσεις του που δημιουργεί από αυτά)

εχει ενα id ανα χριστη και λει ταδε άτομο γουστάρει αυτο αυτό και αυτό έχει πάει εκεί εκεί και εκει πηγαίνει εκει εκει και εκει συχνάζει εκει εκει και εκει προτιμάει να τρώει εκεί εκεί και εκει φίλοι του ειναι αυτοι ατυοι και αυτοι γουσταρει να φοαρει αυτο αυτο και ταδε..... αν πχ παθει κατι θα κανει αυτο αυτο και το αλλο

και αυτό το πλήρες profile η το πουλάει η το χρησιμοποι ιδια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 και πολύ του είναι για αυτό που προορίζεται το μηχάνημα όπως είπες να φύγουμε από την εποχή του δεινοσαύρου......... τα πάντα ΤΑ ΠΑΝΤΑ το στο cloud εκει είναι προορισμένο το os

 

Δηλαδη να πληρωνεις για τα παντα! Μουσικη να ακους απο το ιντερνετ τα αρχεια σου αν δεν εχεις ιντερνετ να μην μπορεις να τα δεις, μια χαρα δεν θα παρω ευχαριστω! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίζω το Spectre X360 μου , και πάω τρέχοντας για αυτό το εργαλείο! Εντάξει αφού ο M επεξεργαστής, κοιτάει στα ίσια και I5 οπως αναφέρθηκε πριν (εν προκειμένο τον 6200u που εχω στο λάπτοπ) δεν έχω κανέναν ενδιασμό πλέον.. Αστειάκι.. Με 5 κατοστάρικα τέτοιο μηχάνημα (Chromebook με 32 gb ) ούτε για αστείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίζω το Spectre X360 μου , και πάω τρέχοντας για αυτό το εργαλείο! Εντάξει αφού ο M επεξεργαστής, κοιτάει στα ίσια και I5 οπως αναφέρθηκε πριν (εν προκειμένο τον 6200u που εχω στο λάπτοπ) δεν έχω κανέναν ενδιασμό πλέον.. Αστειάκι.. Με 5 κατοστάρικα τέτοιο μηχάνημα (Chromebook με 32 gb ) ούτε για αστείο..

 

Καταλαβαίνεις τώρα ότι συγκρίνεις την βούρτσα με.. κάτι άλλο.

 

Το εν λόγω μηχάνημα στοχεύει σε αυτούς που για διάφορους λόγους (δεν θα τους εξηγήσουμε εδώ) θέλουν να αγοράσουν Chromebook και όχι "συμβατικό" λάπτοπ. Αν ασχολείσαι με την αγορά και γνωρίζεις τις τιμές των Chromebooks από καταβολής τους (βλ. μίνιμουμ 200-250 ευρώ ακόμα και για μηχανάκια με 2GB RAM και 8/16GB storage), τα 500 ευρώ είναι φυσιολογική απόρροια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι εχει παιχτει με την κριση αλλα εχει σιγουρα επειρεαστει το μεσο iq

 

καθομαστε κ συζηταμε για ενα λαπτοπ που κανει 500 ,δεν ειναι ελαφρυ ,εχει επεξεργαστη της πλακας κ το κερασακι στην τουρτα τρεχει μονο chrome 

 

οσοι το σκεφτονται για αγορα ας δοκιμασουν πρωτα το chrome os (k τις εφαρμογες του  :-D )

 

www.neverware.com


Καταλαβαίνεις τώρα ότι συγκρίνεις την βούρτσα με.. κάτι άλλο.

 

Το εν λόγω μηχάνημα στοχεύει σε αυτούς που για διάφορους λόγους (δεν θα τους εξηγήσουμε εδώ) θέλουν να αγοράσουν Chromebook και όχι "συμβατικό" λάπτοπ. Αν ασχολείσαι με την αγορά και γνωρίζεις τις τιμές των Chromebooks από καταβολής τους (βλ. μίνιμουμ 200-250 ευρώ ακόμα και για μηχανάκια με 2GB RAM και 8/16GB storage), τα 500 ευρώ είναι φυσιολογική απόρροια.

 

εγω θα ηθελα πολυ να ακουσω τους λογους που καποιος εχοντας σωας τα φρενας θα πληρωσει τιμες κανονικων laptop πλεον για να περιορισει τοσο τον εαυτο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα περισσότερα "κανονικά" λάπτοπ σε αυτά τα λεφτά είτε είναι 15άρια (και άρα όχι 12-13"), είτε έχουν χειρότερα specs/ποιότητα κατασκευής από των αντίστοιχων Chromebook.

 

Και όποιος δούλεψε σε 12-13" δεν ξαναγύρισε στις 15, ειδικά αν τον ενδιέφερε να μεταφέρει το λάπτοπ συχνά. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ ένα 14άρι HP Elitebook και πραγματικά απορώ πως δούλευα τόσα χρόνια με 15άρι γκουμούτσο-Dell των δυόμισι κιλών

 

Να επαναλάβω πάντως ότι στο πρώτο μου post στη συζήτηση ανέφερα ότι η τιμή του Asus δεν είναι αμελητέα και προφανώς εννοώ το ακριβώς αντίθετο: ότι δηλαδή τα 500 ευρώ μου φαίνονται κι εμένα πολλά για μηχάνημα τέτοιων δυνατοτήτων. Προσωπικά θα έδινα μέχρι 300-350, όσο περίπου κόστιζε το Toshiba 2 του 2015 στις ΗΠΑ. Απλώς είναι καλό που συνεχίζει να κινείται η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα περισσότερα "κανονικά" λάπτοπ σε αυτά τα λεφτά είτε είναι 15άρια (και άρα όχι 12-13"), είτε έχουν χειρότερα specs/ποιότητα κατασκευής από των αντίστοιχων Chromebook.

 

Και όποιος δούλεψε σε 12-13" δεν ξαναγύρισε στις 15, ειδικά αν τον ενδιέφερε να μεταφέρει το λάπτοπ συχνά.

 

i5 μπορεις να βρεις σε αυτα τα λεφτα 

 

επισης υπαρχουν full blown 13αρια στα μισα λεφτα 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342275/13-3.html

 

μια παπαρια κ μιση ειναι τα chromebooks τα οποια ΙΣΩΣ εχουν εναν λογο υπαρξης στα 200€ στα 500€ μονο για αυτοκτονικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη λίστα του skroutz που έβαλες τα 4 GB RAM (δεν συζητώ καν για λιγότερα) ξεκινάνε από τα 390 ευρώ με πρώτη ρεαλιστική πρόταση τα 490 του Asus X302UV. Και όλα αυτά έχουν ανάλυση 1366x768. Εν αντιθέσει το Toshiba 2 που ανέφερα (αλλά φυσικά και το Asus) έχουν 1920x1080.

 

Αν αυτά είναι τα "full blown" 13άρια, τότε να πάρω κανα 15άρι προσφορά 300 ευρώ από τον Κωτσόβολο καλύτερα.

 

Στο πρώτο post επίσης έγραψα:

 

(το κατά πόσο είναι χρήσιμα ή όχι τα Chromebooks, ας μην το κρίνουμε εδώ ξανά)

 

Οπότε το λήγω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγραψες οτι υπαρχουν λογοι καποιος να παρει chromebook εναντι ενος κανονικου φορητου 

 

τελικα δεν υπαρχουν πραγματικοι λογοι ,σε αυτα τα λεφτα βρισκεις οτι laptop θες 

 

ουτε επιδοσεις ,ουτε βαρος ουτε τπτ

 

δεν υπαρχει αγορα για αυτα τα μηχανακια παραμονο απο ασχετους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτά κοντράρουν τα ipad σε τιμή και δυνατότητες μια χαρά αν το κατάλαβα σωστά παρά ένα κανονικό laptop έτσι το βλέπω αλλά ίσως κάνω λάθος. 

Αλλά πάλι αν η οθόνη ξεχωρίζει και δεν έχει κάνει εκπτώσεις η εταιρία είναι καλή επιλογή εκεί θα κριθεί περισσότερο η συσκευή σε τέτοια τιμή πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγραψες οτι υπαρχουν λογοι καποιος να παρει chromebook εναντι ενος κανονικου φορητου 

 

τελικα δεν υπαρχουν πραγματικοι λογοι ,σε αυτα τα λεφτα βρισκεις οτι laptop θες 

 

ουτε επιδοσεις ,ουτε βαρος ουτε τπτ

 

δεν υπαρχει αγορα για αυτα τα μηχανακια παραμονο απο ασχετους 

 

Μπορεις να μου δειξεις ενα κανονικο φορητο με windows που να εχει:

1) οθονη 12-13" γιατι με ενδιαφερει η φορητοτητα

2) οθονη full hd με ips panel, γιατι δεν μπορω τις φθηνιαρικες οθονες χαμηλης αναλυσης με tn panel

3) βαρος γυρω στο 1.2kg (άντε 1.4kg) γιατι με ενδιαφερει η φορητοτητα

4) επεξεργαστη core, οχι celeron. Αν μαλιστα ειναι και core m(πιο ακριβος απο τους core i3), τοσο το καλυτερο γιατι προσφερουν καλυτερη αυτονομια και οπως ειπα με ενδιαφερει η φορητοτητα.

5) που να δινει η εταιρεια εκτιμηση αυτονομιας ~10 ωρες. (το ξερω οτι μπορει να μην ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, για αυτο ζηταω απλα την εκτιμηση της εταιρειας που μπορει να ειναι φουσκωμενη, αλλα ειναι ενα συγκρισιμο μεγεθος)

6) να ειναι μεταλλικο , προτιμω μια premium κατασκευη απο ενα πλαστικο λαπτοπ.

7) να εχει οθονη touch που να περιστρέφεται κατά 360⁰ ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει για λιγο σαν tablet ή σε tent mode στο κρεβατι για ταινια κλπ.

8) να κανει μεχρι 500€

 

Αυτα τα ικανοποιει το εν λογω λαπτοπ. Εσυ ισχυριζεσαι οτι βρισκεις σε αυτα τα λεφτα λαπτοπ που ικανοποιουν τα παραπανω.

Μπορεις να μας παραθεσεις 2-3 τετοια;

 

Οχι κουμουτσες, οχι με φθηνιαρικες οθονες, οχι με celeron, οχι πλαστικα.

 

Για να σε προλαβω, οχι δεν υπαρχουν, αρχιζουν συνηθως απο τα ~750€ και πανω(και εχουν κι αλλα καλουδια, με βασικοτερο τον μεγαλυτερο δισκο), δηλαδη ειναι 50+% ακριβοτερα απο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντέλο με τον m3 έρχεται πάντως με 64GB εσωτερική μνήμη. 32 έχει το μοντέλο με τον pentiun που το πουλάει στην ίδια τιμή το Best buy στις ΗΠΑ και έχει φάει κράξιμο.

Καλά καταλάβατε, αρχίζω να ψάχνομαι για chromebook. Χωρις Google play store δε νομίζω ποτέ να έμπαινα στη διαδικασία αλλά τώρα είναι κάπως πιο ελκυστικά. Δεν είναι βέβαια όλα τέλεια, αλλά νομίζω ότι μόλις βγει από το Beta και το Play store φτάσει στο stable channel του Chrome OS θα αρχίσουν και οι developers να προσαρμοζουν τις εφαρμογές τους και σε αυτό το λειτουργικό.

Προσωπικά τα έχω βαρεθεί τα Windows. Αυτά χρησιμοποιώ, αλλά πλεόν θέλω κάτι άλλο. Και αφού Android σε desktop δεν ήρθε ακόμα, θα ήθελα να δοκιμάσω το Chrome OS.

Αρχικά έλεγα για το Asus chromebook flip, ώστε να δοκιμάσω το λειτουργικό χωρίς να ξοδευτώ ιδιαίτερα, αλλά μετά από αυτό το asus αλλά και το Samsung chromebook Plus και Pro δεν ξέρω τι να κάνω. Ίσως να μοιάζει με αυτοκτονία όπως λένε κάποιοι να ξοδέψεις τόσα σε chromebook αλλά μπορεί να το πάρω το ρίσκο κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου δειξεις ενα κανονικο φορητο με windows που να εχει:

1) οθονη 12-13" γιατι με ενδιαφερει η φορητοτητα

2) οθονη full hd με ips panel, γιατι δεν μπορω τις φθηνιαρικες οθονες χαμηλης αναλυσης με tn panel

3) βαρος γυρω στο 1.2kg (άντε 1.4kg) γιατι με ενδιαφερει η φορητοτητα

4) επεξεργαστη core, οχι celeron. Αν μαλιστα ειναι και core m(πιο ακριβος απο τους core i3), τοσο το καλυτερο γιατι προσφερουν καλυτερη αυτονομια και οπως ειπα με ενδιαφερει η φορητοτητα.

5) που να δινει η εταιρεια εκτιμηση αυτονομιας ~10 ωρες. (το ξερω οτι μπορει να μην ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, για αυτο ζηταω απλα την εκτιμηση της εταιρειας που μπορει να ειναι φουσκωμενη, αλλα ειναι ενα συγκρισιμο μεγεθος)

6) να ειναι μεταλλικο , προτιμω μια premium κατασκευη απο ενα πλαστικο λαπτοπ.

7) να εχει οθονη touch που να περιστρέφεται κατά 360⁰ ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει για λιγο σαν tablet ή σε tent mode στο κρεβατι για ταινια κλπ.

8) να κανει μεχρι 500€

 

Αυτα τα ικανοποιει το εν λογω λαπτοπ. Εσυ ισχυριζεσαι οτι βρισκεις σε αυτα τα λεφτα λαπτοπ που ικανοποιουν τα παραπανω.

Μπορεις να μας παραθεσεις 2-3 τετοια;

 

Οχι κουμουτσες, οχι με φθηνιαρικες οθονες, οχι με celeron, οχι πλαστικα.

 

Για να σε προλαβω, οχι δεν υπαρχουν, αρχιζουν συνηθως απο τα ~750€ και πανω(και εχουν κι αλλα καλουδια, με βασικοτερο τον μεγαλυτερο δισκο), δηλαδη ειναι 50+% ακριβοτερα απο αυτό.

 

 

κ ολα αυτα για να τρεχεις μονο Chrome ,ευχαριστω δεν θα συμμετασχω στην ψυχωση σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ ολα αυτα για να τρεχεις μονο Chrome ,ευχαριστω δεν θα συμμετασχω στην ψυχωση σας

Αρχικα, εχει play store κ μπορείς να εγκαταστησεις μερικες απο τις εκατομμύρια εφαρμογές που υπάρχουν.

 

Αλλα το θέμα δεν ήταν αυτο. Ηταν αυτο:

λοιπον εγραψες οτι υπαρχουν λογοι καποιος να παρει chromebook εναντι ενος κανονικου φορητου

 

τελικα δεν υπαρχουν πραγματικοι λογοι ,σε αυτα τα λεφτα βρισκεις οτι laptop θες

 

ουτε επιδοσεις ,ουτε βαρος ουτε τπτ

 

δεν υπαρχει αγορα για αυτα τα μηχανακια παραμονο απο ασχετους

Απάντηση (με λαπτοπ οχι κουμουτσα, οχι με φθηνιαρικη οθονη, οχι με celeron, οχι πλαστικο, μεχρι 500€) δεν εδωσες, γιατί προφανως καταλαβες οτι δεν ισχυουν αυτα που εγραψες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...