Προς το περιεχόμενο

Μήπως κλειδώνω αρκετά χαμηλά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω HOL μαζί με TV. 

 

Έχω την εντύπωση οτι για την τοποθεσία που βρίσκομαι κλειδώνει σε ΠΑΡΑ πολύ χαμηλότερη ταχύτητα αποτι θα έπρεπε. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα βέβαια, με ανοιχτή tv σερφάρουν άνετα 2 λάπτοπ κα 1 κινητό, αλλά θα ήθελα να εκμεταλλευτώ όσο το δυνατό την γραμμή μου. Δείτε τα stats απο το router και πείτε μου την γνώμη σας...

 

dvt1mf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον ΟΤΕ με 13.5 Down στο Attenuation κλειδώνω ~16.5Mbps με 18 στο Max Attainable.
Εσύ πρέπει να είσαι πάνω ακριβώς από την καμπίνα :P.
Θεωρητικά πρέπει να παίρνεις όλο το 24άρι.

Επομένως ναι, κλειδώνεις πολύ χαμηλότερα από ότι θα μπορούσες.
Δεν ξέρω την HOL σαν υποστήριξη αλλά κάνε ένα τηλεφωνάκι δεν χάνεις και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η hol σαν υποστήριξη. Κόβεται το VDSL πριν δύο μήνες. Σε μία εβδομάδα μου βάζουν ADSL. Μέχρι χτες ήμουνα ακόμα σε adsl παρότι πληρώνω vdsl και τους έχω κανει εκατό τηλέφωνα. Χτες έπεσε και το adsl. Τώρα γράφω από δεδομένα κινητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η hol σαν υποστήριξη. Κόβεται το VDSL πριν δύο μήνες. Σε μία εβδομάδα μου βάζουν ADSL. Μέχρι χτες ήμουνα ακόμα σε adsl παρότι πληρώνω vdsl και τους έχω κανει εκατό τηλέφωνα. Χτες έπεσε και το adsl. Τώρα γράφω από δεδομένα κινητής.

Α εντάξει. Καλά είναι τότε ο φίλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή τα στατιστικά έχουν κάποιο πρόβλημα ή είσαι τοίχο τοίχο με το αστικό κέντρο του ΟΤΕ. Πρέπει να μας διευκρινίσεις την απόσταση σου από το κέντρο, με τετοια στατιστικά πάντως έπρεπε να έχεις κολλημένη σύνδεση στο 24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή τα στατιστικά έχουν κάποιο πρόβλημα ή είσαι τοίχο τοίχο με το αστικό κέντρο του ΟΤΕ. Πρέπει να μας διευκρινίσεις την απόσταση σου από το κέντρο, με τετοια στατιστικά πάντως έπρεπε να έχεις κολλημένη σύνδεση στο 24

 

Ναι ξέχασα να ενημερώσω οτι το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στην πόλη μου είναι ακριβώς δίπλα μας <20 μέτρα απόσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέχασα να ενημερώσω οτι το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στην πόλη μου είναι ακριβώς δίπλα μας <20 μέτρα απόσταση

εεεε είσαι πολύ χαμηλά, πάτο θα έλεγα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κάνε έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου μπορεί να έχει εσύ πρόβλημα, βγάλε όλες τις συσκευές από την πρίζα και βάλε το μόντεμ μόνο του στην πρώτη που έρχεται στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα κάνε έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου μπορεί να έχει εσύ πρόβλημα, βγάλε όλες τις συσκευές από την πρίζα και βάλε το μόντεμ μόνο του στην πρώτη που έρχεται στο σπίτι.

Τι έλεγχο να κάνει αφού τα στατιστικα του είναι τέλεια, κάτι παίζει με τα dslam του παρόχους μέσα στο κέντρο του οτε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση, ήρθε ο τεχνικός και έκανε μετρήσεις. Με το μηχάνημά του κλείδωνε στα 18 κάτι, με το ρουτερ μου 14 το ίδιο και με ένα αλλο που δοκίμασε, σε όλες τι μπρίζες. Μου είπε οτι παίζει να με είχαν χαμηλότερο προφιλ, τηλεφωνεί στα κεντρικά κανει αλλαγή ο τύπο και κλειδώνω στα 13 τώρα. Θα μου στείλουν νέο ρουτερ είπαν γτ παίζει να μην αντέχουν αυτά σε μεγάλη ταχύτητα (του κώλου). Ο τεχνικός φεύγοντας μου είπε οτι όταν σου φερουν θα παρεις τηλ και να απαιτήσεις να σε αλλάξουν προφιλ, η γραμμή ειναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά αν σε είχαν σε 12άρι προφίλ πχ, και το μηχάνημα του 12 δεν έπρεπε να κλειδώνει?

 

 

 

Λογικά σε κανα 18άρι προφιλ θα ήμουν, αλλά το ρούτερ παίζει όντως να έχει θέμα. Πάντως στην αρχή που μπήκαμε σπίτι του τεχνικού θυμάμαι το μηχάνημα είχε κλειδώσει στα 23 κάτι και το ρούτερ μου λίγο πιο χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, έχω περιέργεια να δω με το καινούριο ρούτερ τι θα έχεις. Τόσο σάπιο να είναι το ρούτερ τους? Περίεργο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν ξέχασα να ενημερώσω, και με καινούργιο router τα ίδια. Έβαλα και ένα Linksys που είχα και κλείδωσε λίγο παραπάνω. Απο εκείνη την μέρα το παράτησα το θέμα γιατί βαρέθηκα, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Έχω σταματήσει να βλέπω hol tv γτ όποτε ανοίξω λαγκάρει λίγο το σύστημα (συνήθως παίζουν 2 λάπτοπ και 2 κινητά). Μπορώ να ζητήσω να γίνει διακοπή τουλάχιστον του hol tv με την δικαιολογία οτι κολλάει και δεν μπορούν να μου φτιάξουν την ταχύτητα για να είμαι κομπλέ? Μένει νομίζω κανα 5μηνο συμβόλαιο για το ote tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...