Προς το περιεχόμενο

Αρχεια mkv[matroska] & Windows Media Player


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Οταν θελουμε να παιξουμε καποιες ταινιες που εχουμε κατεβασει απο το Ιντερνετ & ειναι σε μορφη [mkv],ο WMP,ως γνωστον δεν τις παιζει επειδη του λειπει καποιος αποκωδικοποιητης,ενω ολοι οι αλλοι players, τις παιζουν τις ταινιες αυτης της μορφης.Αυτον τον αποκωδικοποιητη για τον wmp μηπως μπορειτε να μου πειτε που τον βρισκω & πως τον κατεβαζω; αν γινετε,βεβαια.Σας ευχαριστω πολυ.

Υ.Γ Εχω τα win 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τους εχω αυτους και βλεπω οτι παιζουν ολα αυτου του ειδους[ matroska],ταινιες.Απλα,ηθελα να γνωριζω αν,τελικα,το WMPlayer,δεν τα παιζει καθολου,δηλαδη,δεν υπαρχει αποκωδικοποιητης; και το k lite codek pack,το εχω,ειναι απο τα πρωτα που εγκαθιστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα πολυλογουμε. Βάλε ένα Pot Player που μπορεί να κάνει τα πάντα. Το wmp δεν κάνει για καμία εργασία. Και το vlc πολύ καλό ελαφρύτερο από pot player αλλά λιγότερες δυνατοτγτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,οκ....ετσι για το γμτ της ιστοριας...τους εχω ολους τους players...σας ευχαριστω πολυ.καλο βραδυ!


Βάλε vlc. Παίζει τα πάντα όλα.

πραγματι,ειναι απο τους καλυτερους...σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά οταν ειχα περάσει σε ενα συστημα για δοκιμή το k lite codecs ο WMP μπορούσε να παίξει τα πάντα απο αρχεία που ειχα δοκιμάσει.

πριν δεν άνοιγε παρα μόνο τα βασικά.

 

επίσης,αν τελικά περάσεις pot(μιας και τον χρησιμοποιώ κανενα 2χρονο τώρα)πέρνα και τους codecs που θα σου πει(αν σου βγάλει)για να ειναι 100% έτοιμος και να έχεις DXVA.

βλέπω 1080p 60fps video απο national geographic με 60% φόρτο στην intel HD3000 του λαπτοπ και με 2%cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα πολυλογουμε. Βάλε ένα Pot Player που μπορεί να κάνει τα πάντα. Το wmp δεν κάνει για καμία εργασία. Και το vlc πολύ καλό ελαφρύτερο από pot player αλλά λιγότερες δυνατοτγτες.

Τωρα κατεβασα & δοκιμασα & τον PotPlayer φιλε μου....ωραιοτατος...να εισαι καλα.σε ευχαριστω πολυ!

αν θυμάμαι καλά οταν ειχα περάσει σε ενα συστημα για δοκιμή το k lite codecs ο WMP μπορούσε να παίξει τα πάντα απο αρχεία που ειχα δοκιμάσει.

πριν δεν άνοιγε παρα μόνο τα βασικά.

 

επίσης,αν τελικά περάσεις pot(μιας και τον χρησιμοποιώ κανενα 2χρονο τώρα)πέρνα και τους codecs που θα σου πει(αν σου βγάλει)για να ειναι 100% έτοιμος και να έχεις DXVA.

βλέπω 1080p 60fps video απο national geographic με 60% φόρτο στην intel HD3000 του λαπτοπ και με 2%cpu.

Πολυ καλος & ο Pot...Πριν λιγο τον δοκιμασα.θα τον χρησιμοποιω συχνα & αυτον.σε ευχαριστω πολυ!

Μην τα πολυλογουμε. Βάλε ένα Pot Player που μπορεί να κάνει τα πάντα. Το wmp δεν κάνει για καμία εργασία. Και το vlc πολύ καλό ελαφρύτερο από pot player αλλά λιγότερες δυνατοτγτες.

Μια τελευταια βοηθεια φιλε μου.δοκιμαζω τωρα μια ταινια αλλα εχω προβλημα με τους υποτιτλους....πως κανω τη ρυθμιση ωστε να μου βγαινουν στα Ελληνικα; και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με δεξι κλικ μπαινω και με f5....Βλεπω τα Subtitles>Add/selects subtitles και καμμια 20αρια επιλογες προς τα κατω...η ταινια παιζει Αγγλικα...υπαρχουν ελληνικοι υποτιτλοι...το εχω δει με αλλους players...Εδω ομως τωρα πως το γυριζω στα Ελληνικα;;;προσπαθω,αλλα δεν τα καταφερα...αν γνωριζεις,πες μου...σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω,το ψαχνω...αλλα ελληνικους δεν βρισκω παρ οτι εχει & ελληνικους...γιατι,χωρις τα ελληνικα τι ταινια να δεις;;το ξαναψαχνω παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σε srt οι υποτιτλοι;

αν ναι απλά ριξτους μέσα,διαφορετικά μπορεί αν μην εμφανίζεται καν το ονομα και να ειναι με κενό(μου έχει τύχει)

αν θες βγάλε screenshot τις επιλογές που έχεις για υποτιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μεσημερι...απο χτες ψαχνω το θεμα για τους υποτιτλους γενικα....ειχα σοβαρο προβλημα με την εμφανιση τους,τους εβγαζε αλαμπουρνεζικα απο την ωρα που εβαλα τα  Win 10...με τις ταινιες εννοειται...παλιοτερα με τα αλλα  windows  δεν ειχα προβλημα....Ψαχνοντας,λοιπον,χτες & σημερα βρηκα τη λυση,αφου μπηκα & διαβασα ενα σωρο αναρτησεις παντου στο google....Πριν λιγη ωρα απο τον Πινακα Ελεγχου>περιοχη και γλωσσα για τα προγραμματα που δεν υποστηριζουν Unicode,το αλλαξα σε Ελληνικα...εκανα επανεκκινηση του Η/Υ & φτιαξανε οι υποτιτλοι...αυτο ηταν...και ειδα και Ελληνικα-ω του θαυματος-& στο νεο προγραμμα που μου ειπατε αλλα και σε οποιδηποτε αλλο...κουραστηκα λιγο,αλλα τελικα με ψαξιμο τα βρισκεις ολα.Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...