Προς το περιεχόμενο

Πόσα talent show μουσικής θα προβληθούν ακόμα στην τηλεόραση;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου κανει εντυπωση που ο τοπικ σταρτερ μιλαει για τα τελευταια δυο χρονια μου, εχω θυμαμαι οτι απο το 2000 περιπου ειχαν αρχισει αυτα, τοσα fame story και μικρουτσικος περασαν και δεν ακουμπησαν; :P μαλλον ειναι κανα πιτσιρικι ο τοπικ σταρτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι ποσοι ακομα και τωρα παρακολουθουν Ελληνικα τηλεοπτικα καναλια  με το επιπεδο παραγωγης να ειναι στα 5  ευρω και να διακοπτονται  για διαφημισεις μασαζοκαλσον που αυτα καποτε επαιζαν μονο σε περιφερειακα καναλια μικρης εμβελειας.

Καταντια ,κακομοιρια και μιζερια .

Δλδ  τι να πω δεν εχετε κατι αλλο να δειτε σοβαρα τωρα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η metal και η hard rock είναι το μεγάλο μου πάθος και, προφανώς, δε διακρίνω «θόρυβο» σ' αυτή, αντίθετα, θεωρώ ότι έχει παρουσιάσει «τεράστιους» μουσικούς και τραγουδιστές απίστευτων φωνητικών δυνατοτήτων, πράγμα σπανίως αμφισβητήσιμο, ακόμα και από μη λάτρεις τού είδους (ευκολάκια μεταξύ των πολλών, όσο αφορά σε metal vocalists : Rob Halford, Ronnie James Dio, Eric Adams, Geoff Tate...)

 

Το φάσμα όμως των ακουσμάτων μου είναι ευρύτατο, περιλαμβάνει δε και πάρα πολλούς Έλληνες δημιουργούς, μουσικούς και τραγουδιστές.

 

Για 'μένα είναι πολύ απλό το θέμα (για να το θέσω από την πλευρά τού ελληνικού - και ειδικότερα τού λαϊκού - ρεπερτορίου) : Τραγουδιστές όπως ο Στράτος Διονυσίου, ο Στέλιος Καζαντζίδης, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Δημήτρης Μητροπάνος και κάμποσοι ακόμα γίγαντες τού ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, είναι αδύνατον να βρίσκονται στην ίδια συζήτηση με το κάθε απολειφάδι που «τραγουδάει» με τη φράντζα. Εντάξει, πλάκα έχουν οι χαρτοπετσέτες στον αέρα και οι σαμπάνιες υψηλών οκτανίων, το να διασκεδάζει κανείς έτσι είναι επιλογή και δικαίωμά του, αλλά τώρα μιλάω για φωνές. Τουλάχιστον, προσωπικά, βάσει αυτής αξιολογώ έναν τραγουδιστή, όχι βάσει των προεξοφλημένων σουξεδακίων που σερβίρονται σχεδόν αποκλειστικά από το χαζοκούτι και τα ραδιόφωνα.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ακούς αλλά κάτι άγρια μέταλ με ουρλιαχτά κλπ δεν τα θεωρώ καν μουσική! Δεν δέχομαι να μου την πει κάποιος που ακούει τέτοια δηλαδή γιατί εγώ να ακούω Καρρά και Δημάκη! :P (Γενικά τα λέω αυτά εννοείται). Τέλος πάντων, είπαμε γούστα!

 

 

Eμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι ποσοι ακομα και τωρα παρακολουθουν Ελληνικα τηλεοπτικα καναλια με το επιπεδο παραγωγης να ειναι στα 5 ευρω και να διακοπτονται για διαφημισεις μασαζοκαλσον που αυτα καποτε επαιζαν μονο σε περιφερειακα καναλια μικρης εμβελειας.

Καταντια ,κακομοιρια και μιζερια .

Δλδ τι να πω δεν εχετε κατι αλλο να δειτε σοβαρα τωρα?

Όχι! :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύτως. Πιο σοβαρά δε γίνεται.

 

Ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή, απ' το να πετάω ένα «ελληνικά» και να τσουβαλιάζω μέσα στη λέξη όλους όσους τραγουδούν στη συγκεκριμένη γλώσσα.

 

Από 'κει και μετά, το τι θεωρεί ο καθένας ταλέντο και το με τι κάνει κέφι, είναι υποκειμενικό θέμα. Η ουσία είναι ότι εμένα π.χ. δε μού κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη, το αν κάποιος δε γουστάρει τη metal.

 

Εσένα όμως, τουλάχιστον κρίνοντας απ' το «Σώπα ρε φίλε, σοβαρά;» , φαίνεται να σε βγάζει απ' τα ρούχα σου το ότι κάποιος θεωρεί «καλλιτεχνικά τίποτα», όσους απαρτίζουν τη συνομοταξία Οικονομόπουλου.(...)

Η πρώτη παράγραφος αναιρεί την τρίτη. Ωραίος :-)

 

Εδώ να ξεκαθαρίσω πως λέγοντας κάποιος οτι ακούει σκέτο "ελληνικά" καλώς ή κακώς έχει επικρατήσει στην πλειοψηφία να εννοούνται τα τραγούδια που ακούγονται στις πίστες, όταν ακούει άλλου είδους ελληνικά τότε διευκρινίζει τον τίτλο λέγοντας "ελληνική ροκ", "έντεχνα" ή "λαϊκά" σκέτο εννοώντας τα βαριά(Καζατζίδη κι έτσι).

 

Η ένστασή μου είναι ακριβώς στο οτι κι εμένα δεν με παραξενεύει καθόλου το γεγονός πως ο άλλος δεν ακούει ελληνικά(της πίστας για να καταλαβαινόμαστε :P), αλλά οχι και να βγάζει ατάλαντο τον Οικονομόπουλο επειδή τραγουδάει ίδιο είδος με τον 30φυλλο που 'πες πρίν

Είναι σαν να σου λέω εσένα που ακούς Μέταλ οτι ο Στίβ Τάιλερ είναι ατάλαντος κρίνοντας απο τραγούδια του που δεν μ' αρέσουν και απο τους Λόρντι(αν τους θυμάσαι :mrgreen: )...

 

Αν κριτίκαρες έτσι τον Βολάνη ή ακόμα και τον Γονίδη μη σου πω, οκ, εκεί ναι, δεν θα 'χα θέμα. :)

 

Κατά τα άλλα θεωρώ οτι φάνηκε στο προηγούμενο μήνυμά μου πρός εσένα το πως κρίνω το ταλέντο κάποιου τραγουδιστή. Κατά πόσο μου δημιουργείται η επιθυμία να ακούσω τη φωνή κάποιου όταν αναφέρεται ή οχι. Το σίγουρο είναι οτι δεν μου 'λειψε η φωνή του 30φυλλου :-)

 

Αρκετά πιθανό το βρίσκω, αλλά μέχρι εκεί.

Ναι δεν διαφωνώ, σίγουρα με την μέχρι τώρα γκάμα τραγουδιών που έχει πει δεν είναι και για Ηρώδειο αλλά αυτό απέχει πολύ απο το να χαρακτηρίζεται ατάλαντος. :-)

 

 

Υ.Γ.

(...)Το λες και ο ίδιος άλλωστε:

 

 

Άμα δεν κουλάρουν ας πούμε, παίζει να γίνει καμιά ζημιά; Εκτός απ' αυτή στα νεύρα σου...

Το σχόλιο πήγαινε στον τρόπο που διατύπωσες το πρώτο σχόλιό σου, σαν να 'πες πως όποιος ακούει Οικονομόπουλο και Σια είναι ένα κομμάτι απο τη μάζα με την κακή έννοια και κατεβάζει αμάσητα ό,τι του σερβίρουν ενώ εσύ ξέρεις..... (καταλαβαίνεις, του στύλ "αχ κακόμοιρα ανθρωπάκια, πού να ξέρατε...")

 

Μη με παρεξηγείς :-)

Είναι που έγραψες αυτό που πιστεύεις χωρίς εξήγηση, χωρίς τίποτα. Απλά το πέταξες κι όποιον πήρε ο Χάρος.

(αρκετοί στο insomnia το κάνουν...)

Η metal και η hard rock είναι το μεγάλο μου πάθος και, προφανώς, δε διακρίνω «θόρυβο» σ' αυτή, αντίθετα, θεωρώ ότι έχει παρουσιάσει «τεράστιους» μουσικούς και τραγουδιστές απίστευτων φωνητικών δυνατοτήτων, πράγμα σπανίως αμφισβητήσιμο, ακόμα και από μη λάτρεις τού είδους (ευκολάκια μεταξύ των πολλών, όσο αφορά σε metal vocalists : Rob Halford, Ronnie James Dio, Eric Adams, Geoff Tate...)

 

Το φάσμα όμως των ακουσμάτων μου είναι ευρύτατο, περιλαμβάνει δε και πάρα πολλούς Έλληνες δημιουργούς, μουσικούς και τραγουδιστές.

 

Για 'μένα είναι πολύ απλό το θέμα (για να το θέσω από την πλευρά τού ελληνικού - και ειδικότερα τού λαϊκού - ρεπερτορίου) : Τραγουδιστές όπως ο Στράτος Διονυσίου, ο Στέλιος Καζαντζίδης, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Δημήτρης Μητροπάνος και κάμποσοι ακόμα γίγαντες τού ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, είναι αδύνατον να βρίσκονται στην ίδια συζήτηση με το κάθε απολειφάδι που «τραγουδάει» με τη φράντζα. Εντάξει, πλάκα έχουν οι χαρτοπετσέτες στον αέρα και οι σαμπάνιες υψηλών οκτανίων, το να διασκεδάζει κανείς έτσι είναι επιλογή και δικαίωμά του, αλλά τώρα μιλάω για φωνές. Τουλάχιστον, προσωπικά, βάσει αυτής αξιολογώ έναν τραγουδιστή, όχι βάσει των προεξοφλημένων σουξεδακίων που σερβίρονται σχεδόν αποκλειστικά από το χαζοκούτι και τα ραδιόφωνα.

Εδω ΝΑΙΙΙ, έτσι ναι συμφωνώ μαζί σου!

(βλ "Εδώ να ξεκαθαρίσω πως λέγοντας κάποιος οτι ακούει σκέτο "ελληνικά" καλώς ή κακώς έχει επικρατήσει στην πλειοψηφία να εννοούνται τα τραγούδια που ακούγονται στις πίστες, όταν ακούει άλλου είδους ελληνικά τότε διευκρινίζει τον τίτλο λέγοντας "ελληνική ροκ", "έντεχνα" ή "λαϊκά" σκέτο εννοώντας τα βαριά(Καζατζίδη κι έτσι).")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβώς ακούς αλλά κάτι άγρια μέταλ με ουρλιαχτά κλπ δεν τα θεωρώ καν μουσική! 

 

Ανέφερα 3-4 ονόματα τραγουδιστών τής metal σκηνής για τα οποία, ακόμα και στο youtube, εύκολα μπορεί να σχηματίσει άποψη κάποιος - εφόσον θέλει να ξέρει για τι πράγμα μιλά - για το αν τραγουδούν ή ουρλιάζουν, ασχέτως τού αν το μουσικό είδος τού αρέσει ή όχι (να θυμίσω ότι ο δικός μου σχολιασμός αφορούσε στο φωνητικό χάρισμα που θεωρώ ότι δεν έχουν κάποιοι επαγγελματίες τραγουδιστές και όχι στο είδος που τραγουδούν; Ναι, δεν ακούω «πιστάδικα» , αλλά αυτό είναι τελείως άσχετο με το σχόλιο που έκανα)

 

Δεν δέχομαι να μου την πει κάποιος που ακούει τέτοια δηλαδή γιατί εγώ να ακούω Καρρά και Δημάκη!  :P (Γενικά τα λέω αυτά εννοείται). Τέλος πάντων, είπαμε γούστα!

 

Φαίνεται όμως ότι σχεδόν το μισό μου post διέφυγε τής προσοχής σου: Το είπα ότι ακούω και ελληνικά τραγούδια, αναφέροντας ονομαστικά και τραγουδιστές που εκτιμώ και γουστάρω απίστευτα. Η δε σύγκριση που έκανα με τα οικονομοπουλοειδή, ήταν νομίζω προφανές ότι στην άλλη πλευρά είχε αυτούς και όχι τους ...black sabbath!

 

Ξανά: Ικανότητες και χάρισμα τραγουδιστών κριτίκαρα και συνέκρινα, όχι μουσικά είδη. Ξεπερνώντας λοιπόν το γεγονός ότι δεν τη λέω σ' αυτούς που ακούν Οικονομόπουλο, Δημάκη και τους σχετικούς (αμαρτία να βάζεις τον Καρρά δίπλα τους, btw...) , αλλά στον ίδιο τον Οικονομόπουλο, το Δημάκη και τους σχετικούς, να ένα «πείραμα» : Ξέχνα το metal (που το προτιμώ μεν, αλλά ούτε το έβαλα εγώ στην κουβέντα, ούτε αλλάζει κάτι από την ουσία) , θεώρησε ότι σού μιλά ένας πού, από ελληνικό τραγούδι, ακούει Διονυσίου, Καζαντζίδη, Μπιθικώτση, Μητροπάνο και δες πάλι το quote, δίνοντας έμφαση στο τονισμένο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι δεν ήταν για σένα το ποστ deesnider, ήταν πιο γενικό. Οκ συμφωνούμε γενικά και θα πάρω μια γεύση από αυτούς που αναφέρεις και θα γράψω μια γνώμη :)

 

Ικανότητες και χάρισμα πάντως για μένα έχει και η Πάολα και ο Δημάκης και ο Οικονομόπουλος. Είναι αρκετά ευρείες έννοιες.

 

Τα χάλασες εκεί με τον Γονίδη ρε συ sargio! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι δεν ήταν για σένα το ποστ deesnider, ήταν πιο γενικό. Οκ συμφωνούμε γενικά και θα πάρω μια γεύση από αυτούς που αναφέρεις και θα γράψω μια γνώμη :)

 

Ωχ.. δεν είναι ανάγκη ρε ζι... d015.gif

 

Τα χάλασες εκεί με τον Γονίδη ρε συ sargio! :P

 

Aπ' τον sargio δεν το περίμενα :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση που ο τοπικ σταρτερ μιλαει για τα τελευταια δυο χρονια μου, εχω θυμαμαι οτι απο το 2000 περιπου ειχαν αρχισει αυτα, τοσα fame story και μικρουτσικος περασαν και δεν ακουμπησαν; :P μαλλον ειναι κανα πιτσιρικι ο τοπικ σταρτερ.

evabb 24 είμαι. δεν μιλάω τόσο γενικά, δηλαδή από τότε που ξεκίνησαν να προβάλλονται τέτοια σόου, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια που έχουν επανέλθει και έχουν πολλαπλασιαστεί τόσο πολύ.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ακούς αλλά κάτι άγρια μέταλ με ουρλιαχτά κλπ δεν τα θεωρώ καν μουσική!

thank you! και νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ... :-)

 

 

Πάντως ναι, σε σχέση με όλες τις άλλες φτηνιάρικες παραγωγές της ελληνικής τηλεόρασης, τα σόου αυτά είναι ένα επίπεδο πιο πάνω. Βέβαια και γι'αυτά, όσο μεγαλώνει η ποσότητα, μειώνεται η ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dab..dab..κοιτα με κανω dab..dab

Επίσης μεθυσμένοι γράφουν τους στίχους... ούτε καν στο ρεφρέν...

 

μεθυσμένος μπαίνω στο club du

την δικιά σου την παίρνουμε gangbaNG

 

σκέτη ποίηση ... με ομοιοκαταληξία για νομπέλ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 χιλιάρικα είπε ο Λιάγκας κάνει μόνο ο τοίχος, άρα δεν το λες και φτηνιάρικο το σοου! :P

 

(Νιώθω καλύτερα τώρα, σα να έχω ένα επίπεδο! :D ).

 

Από ότι ακούω έχει πατωσει. Απορώ ο αντ1 γιατί έχει δώσει σε αυτόν τον πιγκουίνο τόσες εκπομπές. Για την ομορφιά του την ή εξυπνάδα του?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)Τα χάλασες εκεί με τον Γονίδη ρε συ sargio! :P

:P :p

 

Να σου πω όμως γιατί τον υποβάθμισα :-)

 

Άλλο ένα βασικό κριτήριο για να πω για κάποιον οτι έχει ταλαντούχα φωνή, εννοώντας "δυνατή", που μετράει, είναι τα live.

 

Θεωρώ γνήσια τη φωνή του τραγουδιστή (ανεξάρτητα απο το είδος μουσικής) που τραγουδάει στη σκηνή ακριβώς όπως τραγουδάει και στο CD.

Συνήθως στο live είναι άλλο τραγούδι, εντελώς. Καμία σχέση που λέει ο λόγος μ' αυτό που ήξερα. Και ο Γονίδης δυστυχώς το παραξεφτυλίζει πολλές φορές, σαν να λέει το τραγούδι άλλος που απλά μοιάζει η φωνή :P

 

...και να σου πω την αμαρτία μου; Απο όλους όσους της πίστας έχω ακούσει απο κοντά, μόνο ένας υπήρξε που ενώ τον έβλεπα μπροστά μου να τραγουδάει μ' είχε αφήσει άφωνο για το πόσο πιστά έλεγε το τραγούδι. Μιλάμε είχα σκαλώσει να κοιτάω το στόμα του γιατί σκεφτόμουν "τώρ' αυτός τραγουδάει ή είναι κανά playback;"!!

Αυτός ήταν ο Σφακιανάκης και κατάλαβα οτι αυτός τραγουδούσε όντως επειδή στο άκυρο, μέσα στο τραγούδι πέταγε κι ένα εθνικιστικό σχόλιο που και που(θεωρώ πως κατάλαβες πια περίοδο είχα πάει :mrgreen: )... :-)

 

Λίγους έλληνες(ανεξαρτήτως είδους) έχω ακούσει απο κοντά που έχουν αυτό το χαρακτηριστικό και είναι μετρημένοι: Παπακωνσταντίνου, Μαχαιρίτσας, Μητροπάνος καιιιι.... βέβαια Οικονομόπουλος και Μαλού τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...