Προς το περιεχόμενο

Πώς να ξεβιδώσω σκουριασμένα εξαρτήματα σωληνώσεων?


curious_mind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Με τα χιόνια και τα κρύα, μου προέκυψε ένα πρόβλημα στις σωληνώσεις μου. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, αυτό που πρέπει να αλλάξω είναι ένα σκουριασμένο ταφ. Το θέμα μου είναι πως έχει τόσο σκουριά και νήματα κάνναβης γενικά, που δε στρίβει με τίποτα. Νιώθω πως αν το ζορίσω λίγο παραπάνω, θα διαλυθεί όλο το σύστημα.

 

Υπάρχει κάποια μέθοδος ή κάποια διαλυτικό/μείγμα/ματζούνι για να μπορέσω να τα ξεσφίξω? Δε θέλω να υποχρεωθώ σε μάστορα, γιατί αυτό που πρέπει να κάνω είναι πάρα πολύ απλό (έχω και εργαλεία και το εξάρτημα). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εκει που ειναι το ταφ σου δίνει χέρι για να το ξεβιδώσεις, ανέβασε μια φωτο, συνήθως στα ταφ και στις σωληνώσεις υπάρχει το πρόβλημα της πρόσβασης

 

 

Αν εχεις πρόσβαση πιασ'τα με δυο κάβουρες ενα το ταφ και ενα την σωλήνα και δωστου, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαλκός και τα ταφ κολλουνται δεν βιδωνουνε.

 

Για χαλκό μιλάς;

Μάλιστα και διορθώνεις κιολας, ξερεις χαλκοσωλήνα να εχει καναβι και να θελει ξεβιδωμα, διάβασε πρωτα τι γράφει ο ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαλκός και τα ταφ κολλουνται δεν βιδωνουνε.

 

Για χαλκό μιλάς;

 

Γαλβανιζέ

 

Δηλαδη εκει που ειναι το ταφ σου δίνει χέρι για να το ξεβιδώσεις, ανέβασε μια φωτο, συνήθως στα ταφ και στις σωληνώσεις υπάρχει το πρόβλημα της πρόσβασης

 

 

Αν εχεις πρόσβαση πιασ'τα με δυο κάβουρες ενα το ταφ και ενα την σωλήνα και δωστου, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος

 

Έχω πρόσβαση μόνο με ένα εργαλείο τη φορά. Δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο, το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλβανιζέ

 

 

Έχω πρόσβαση μόνο με ένα εργαλείο τη φορά. Δεν υπάρχει χώρος για δεύτερο, το δοκίμασα.

Αν εχεις πρόσβαση με ενα εργαλείο τα πράγματα είναι δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα και διορθώνεις κιολας, ξερεις χαλκοσωλήνα να εχει καναβι και να θελει ξεβιδωμα, διάβασε πρωτα τι γράφει ο ts

Hold your horses Νικο, απλή ερώτηση έκανα, δεν διόρθωσα κανένα. Αν ηταν κολλημένο και είχε παρανοησει, θα μπορούσε ΕΠΙΣΗΣ να μην ξεβιδωνει.

 

Op, θες φωτιά για να το βοηθήσεις, κατά προτίμηση προπάνιο.

Μάλιστα και διορθώνεις κιολας, ξερεις χαλκοσωλήνα να εχει καναβι και να θελει ξεβιδωμα, διάβασε πρωτα τι γράφει ο ts

Hold your horses Νικο, απλή ερώτηση έκανα, δεν διόρθωσα κανένα. Αν ηταν κολλημένο και είχε παρανοησει, θα μπορούσε ΕΠΙΣΗΣ να μην ξεβιδωνει.

 

Op, θες φωτιά για να το βοηθήσεις, κατά προτίμηση προπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβασε μια φωτο αν ειναι ευκολο... Παντως,μιλωντας για ταυ(3 συνδεσεις) και μην εχοντας χωρο για 2ο εργαλειο(κοντρα) ,χρειαζεσαι καμινετο,καλο ζεσταμα,ριξε και λιγο αντισκωριακο,και μετα ξεβιδωνε με αργη και σταθερη δυναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Με τα χιόνια και τα κρύα, μου προέκυψε ένα πρόβλημα στις σωληνώσεις μου. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες, αυτό που πρέπει να αλλάξω είναι ένα σκουριασμένο ταφ. Το θέμα μου είναι πως έχει τόσο σκουριά και νήματα κάνναβης γενικά, που δε στρίβει με τίποτα. Νιώθω πως αν το ζορίσω λίγο παραπάνω, θα διαλυθεί όλο το σύστημα.

 

Υπάρχει κάποια μέθοδος ή κάποια διαλυτικό/μείγμα/ματζούνι για να μπορέσω να τα ξεσφίξω? Δε θέλω να υποχρεωθώ σε μάστορα, γιατί αυτό που πρέπει να κάνω είναι πάρα πολύ απλό (έχω και εργαλεία και το εξάρτημα). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλά, απλό δεν είναι, αν ήταν θα το είχες ήδη κάνει και δεν θα ρωτούσες.

 

Όπως είπαν το μόνο που ίσως βοηθήσει είναι το ζέσταμα. Αν τελικά διαλυθεί, θα χρειαστεί να κόψεις το σωλήνα σε σημείο που δεν είναι σάπιος, να φτιάξεις νέο σπείρωμα με βιδολόγο, και να βάλεις προέκταση μέχρι το ταφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...