Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα Χρηματοοικονομικα. Αξιζει;


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, πιστευετε οτι αξιζει καποιος να σπουδασει λογιστικη και χρηματοοικονομικη και επειτα να ακολουθησει καριερα στα χρηματοοικονομικα; Υπαρχει πλεον ο κλαδος στην Ελλαδα ή θα πρεπει αναγκαστικα να φυγει εξωτερικο καποιος; Στο εξωτερικο τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tίποτα δεν υπάρχει εδώ φίλε το μοναδικό που μπορείς να ακολουθήσει είναι λογιστική και να ανοίξεις δικό σου λογιστήριο ( απο τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ θα πας  άκλαφτος) η να ΄γινεις ορκωτός ελεγκτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν υπάρχει τίποτα για τίποτα.

 

Όλοι οι κλάδοι έχουν πεθάνει.

 

Μόνο Δ.Υ αξίζει στην Ελλάδα (μέχρι να αποτελειώσουν εντελώς τον Ι.Τ).

 

Ότι και να επιλέξεις αναγκαστικά θα πρέπει να πας έξω για να ζήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tίποτα δεν υπάρχει εδώ φίλε το μοναδικό που μπορείς να ακολουθήσει είναι λογιστική και να ανοίξεις δικό σου λογιστήριο ( απο τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ θα πας  άκλαφτος) η να ΄γινεις ορκωτός ελεγκτής.

Γεια σου φιλε, το φανταστικα οτι δεν παιζει κατι. Ποιο πολυ θελω να μαθω πληροφοριες για εξωτερικο, τι μπορει να ακολουθησει κανεις, εχει καλες απολαβες αυτος ο τομεας; Απο οτι καταλαβαινω βεβαια ειναι μια δυσκολη και ψυχοφθορα διαδικασια το να εισαι χρηματιστης ή κατι τετοιο. Οι ορκωτοι ελεγκτες παντως εχω ακουσει απο καθηγητες μου οτι εχουν αρκετα καλες απολαβες για τα σημερινα δεδομενα, αλλα ειναι κατι δυσκολο απο οτι καταλαβαινω.

Εδώ δεν υπάρχει τίποτα για τίποτα.

 

Όλοι οι κλάδοι έχουν πεθάνει.

 

Μόνο Δ.Υ αξίζει στην Ελλάδα (μέχρι να αποτελειώσουν εντελώς τον Ι.Τ).

 

Ότι και να επιλέξεις αναγκαστικά θα πρέπει να πας έξω για να ζήσεις.

Γεια σου και ευχαριστω για την απαντηση! Πιστευεις οτι εφοσον θα χρειαστει καποιος να ζησει στο εξωτερικο πρεπει να σπουδασει και εκει; Μου ειχες απαντησει σε ενα θεμα σχετικα με τις σπουδες στη Μεγαλη Βρετανια εαν θυμασαι, εκανα την αιτηση για Σκωτια και γενικα τωρα ψαχνομαι για το τι θα ηταν καλυτερο να κανω. Πως βλεπουν ενα Bachelor απο Ελλαδα στο εξωτερικο; Γινεται, βασικα, με Bachelor πχ. απο ΤΕΙ Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης να βγει κανεις κατευθειαν εξω ή πρεπει να κανει σιγουρα καποιο μεταπτυχιακο στη χωρα προοροσμου του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σου και ευχαριστω για την απαντηση! Πιστευεις οτι εφοσον θα χρειαστει καποιος να ζησει στο εξωτερικο πρεπει να σπουδασει και εκει; Μου ειχες απαντησει σε ενα θεμα σχετικα με τις σπουδες στη Μεγαλη Βρετανια εαν θυμασαι, εκανα την αιτηση για Σκωτια και γενικα τωρα ψαχνομαι για το τι θα ηταν καλυτερο να κανω. Πως βλεπουν ενα Bachelor απο Ελλαδα στο εξωτερικο; Γινεται, βασικα, με Bachelor πχ. απο ΤΕΙ Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης να βγει κανεις κατευθειαν εξω ή πρεπει να κανει σιγουρα καποιο μεταπτυχιακο στη χωρα προοροσμου του;

Κοίτα στον συγκεκριμένο χώρο ελάχιστες φορές παίζει ρόλο το πτυχίο.

 

Αυτό που έχει σημασία είναι η προϋπηρεσία. Αυτήν ζητάνε σχεδόν όλοι οι εργοδότες.

 

Φρόντισε να μαζέψεις προϋπηρεσία μόλις πάρεις το πτυχίο σου, ακόμα και αν χρειαστεί να δουλεύεις δωρεάν (που λέει ο λόγος).

 

Το πως το βλέπουν φαντάζομαι ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολύ.

 

Αλλά δεν ασχολούμαι με τον χώρο απλά έχω μερικούς γνωστούς όποτε ότι σου πω με επιφύλαξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στον συγκεκριμένο χώρο ελάχιστες φορές παίζει ρόλο το πτυχίο.

 

Αυτό που έχει σημασία είναι η προϋπηρεσία. Αυτήν ζητάνε σχεδόν όλοι οι εργοδότες.

 

Φρόντισε να μαζέψεις προϋπηρεσία μόλις πάρεις το πτυχίο σου, ακόμα και αν χρειαστεί να δουλεύεις δωρεάν (που λέει ο λόγος).

 

Το πως το βλέπουν φαντάζομαι ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολύ.

 

Αλλά δεν ασχολούμαι με τον χώρο απλά έχω μερικούς γνωστούς όποτε ότι σου πω με επιφύλαξη

Καλημερα, αυτο που θελω ουσιαστικά να καταλαβω ειναι: ειναι εφικτο να ανοιχτει κανεις προς τα εξω με ενα απλο Bachelor; Καταννοω αυτο που λες για την προϋπηρεσία φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι χωρίς κάποιο Master δύσκολο αλλά όχι απίθανο.

Kαλησπερα, εφοσον ειπες οτι εχεις γνωστους σε αυτον τον τομεα, τι εικονα εχεις σχηματισει για το επαγγελμα; Ειναι οντως τοσο αγχωτικος ο τροπος ζωης; Επισης, ειναι ενα επαγγελμα με καλες αποδοχες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστικη σολο καριερα και ας ειναι χολερα.

Και το πελατολόγιο που θα το βρει;

 

θα περάσουν χρόνια μέχρι να έχει ένα σοβαρό-σταθερό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πελατολόγιο που θα το βρει;

 

θα περάσουν χρόνια μέχρι να έχει ένα σοβαρό-σταθερό εισόδημα.

Αν μπορεις, απαντησε στην παραπανω ερωτηση που σου εθεσα νωριτερα, καθως με καιει πολυ αυτο το θεμα. Σε ευχαριστω!

Ειναι οντως κατι δυσκολο να χτισεις ενα σταθερο πελατολογιο απο οτι εχω καταλαβει.. Παντως απο την πρωτη Λυκειου μου φανηκε απο την πρωτη στιγμη οτι το εχω στη Λογιστικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν φτάσεις να δουλέψεις solo, θα πρέπει να φας κάποια χιλιόμετρα σε άλλα γραφεία. Και όταν λέω χιλιόμετρα, μιλάμε για 3-4 χρόνια τουλάχιστον, γιατί στην αρχή οι περισσότεροι θα σε βάζουν να κάνεις άσχετα/παιδικά πράγματα και θα μαθαίνεις ελάχιστα.

 

Όσο για το πελατολόγιο, ότι ισχύει για οποιαδήποτε επιχείρηση, ισχύει και εδώ. Branding, Marketing, Προσωπικότητα, Εμπειρία, Γνωριμίες, Ανταγωνιστικές τιμές και καμιά 100+ ακόμα παράγοντες πάνω στους οποίους μπορείς να πατήσεις για να αναπτύξεις το πελατολόγιο σου. Πάνω απ' όλα πρέπει να αγαπάς αυτό που κάνεις, να έχεις αυτοπεποίθηση (μιλάω ειδικά για το solo κομμάτι) και να εμπνέεις εμπιστοσύνη. Φυσικά πρέπει να ξέρεις άριστα το αντικείμενο σου, γιατί ένα λάθος μπορεί να κοστίσει.

 

Μια τελευταία σημείωση. Το να προσπαθήσεις να κλέψεις πελάτες από συναδέλφους σου, το θεωρώ εντελώς αντιδεοντολογικό. Ως εκ τούτου, πρέπει να λάβεις υπόψη σου αν θα υπάρχει κοινό να απευθυνθείς, όταν θα ασκήσεις solo καριέρα. Για να μπορείς να βρεις πελάτες-επιχειρήσεις, σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίγουν κιόλας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και συνεχίζει να έχει ακόμα δουλειά γιατί δεν είναι μονο οι πολίτες που κάνουν  φορολογική δήλωση είναι και οι εταιρείες που κλείνουν βιβλιάρια  και μάλιστα παίζει και πολύ αφορολόγητο μαύρο εισόδημα αφου η λέξη απόδειξη είναι ξεχασμένη στο επάγγελμα του λογιστή.Για χρηματιστής τουλάχιστον στις ΗΠΑ που ξέρω να σου πω  χρειάζεται άδεια απο την επιτροπή κεφαλαιαγοράς Ηνωμένων Πολιτειών ως διαπιστευμένος χρηματιστής.Απο το 2010 και μετά το regulation του Ομπάμα στον κλάδο της χρηματοοικονομικής επέβαλε αυστηρούς ελέγχους σε hedge funds και επενδυτικές τράπεζες οπότε το παω εκεί και απλά με το πτυχίο μου συμβουλεύω πελάτες δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν φτάσεις να δουλέψεις solo, θα πρέπει να φας κάποια χιλιόμετρα σε άλλα γραφεία. Και όταν λέω χιλιόμετρα, μιλάμε για 3-4 χρόνια τουλάχιστον, γιατί στην αρχή οι περισσότεροι θα σε βάζουν να κάνεις άσχετα/παιδικά πράγματα και θα μαθαίνεις ελάχιστα.

 

Όσο για το πελατολόγιο, ότι ισχύει για οποιαδήποτε επιχείρηση, ισχύει και εδώ. Branding, Marketing, Προσωπικότητα, Εμπειρία, Γνωριμίες, Ανταγωνιστικές τιμές και καμιά 100+ ακόμα παράγοντες πάνω στους οποίους μπορείς να πατήσεις για να αναπτύξεις το πελατολόγιο σου. Πάνω απ' όλα πρέπει να αγαπάς αυτό που κάνεις, να έχεις αυτοπεποίθηση (μιλάω ειδικά για το solo κομμάτι) και να εμπνέεις εμπιστοσύνη. Φυσικά πρέπει να ξέρεις άριστα το αντικείμενο σου, γιατί ένα λάθος μπορεί να κοστίσει.

 

Μια τελευταία σημείωση. Το να προσπαθήσεις να κλέψεις πελάτες από συναδέλφους σου, το θεωρώ εντελώς αντιδεοντολογικό. Ως εκ τούτου, πρέπει να λάβεις υπόψη σου αν θα υπάρχει κοινό να απευθυνθείς, όταν θα ασκήσεις solo καριέρα. Για να μπορείς να βρεις πελάτες-επιχειρήσεις, σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίγουν κιόλας. ;)

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ειμαι αναμεσα σε 2 σχολες. 1) Διοικηση Επιχειρησεων (Με τη λογικη οτι εχοντας διδαχθει διαφορα μαθηματα θα μπορω να κανω ενα μεταπτυχιακο πανω σε αυτο που θα αποφασισω κατα τη διαρκεια της σχολης.

2) Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης (μου αρεσε απο τον πρωτο χρονο στο Λυκειο η Λογιστικη, οπως προανεφερα, αλλα θα ηθελα φυσικα προοπτικες για μια καριερα στα χρηματοοικονομικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...