Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα Χρηματοοικονομικα. Αξιζει;


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H ελληνική φορολογική νομοθεσία για χρόνια μιμούταν την φορολογική νομοθεσία της Γαλλίας αν δείς το ΕΓΛΣ.

Ισχυει ακομα το ΕΓΛΣ ή ισχύουν τα διεθνη λογιστικα προτυπα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

TEI πειραια Σ.Δ.Ο και ναι εχει και καποια χρηματο-οικονομικα αλλα καμια σχεση νομιζω με ΑΣΟΕ πχ ή ΠΑΠΕΙ

μαθαινεις πιο πρακτικα πραγματα το οποιο δεν ειναι καθολου κακο κατα την αποψη μου...παντως και εγω ηθελα να παω σε ενα τμημα οταν εδιναν πανελληνιες περι χρημ/κων στο ΠΑΠΕΙ που ειχε 18800+ μορια αλλα δεν...

Ναι οκ την γαλλικη ειχε αλλα τωρα εχουμε τα ΕΛΠ στα οποια κανεις λιγο οτι θελεις και ειναι πιο απλοποιημενα απο οσο εχω καταλαβει

 

Να τα μαθηματα που κανεις στο ΤΕΙ

http://acc.teipir.gr/content/mathemata-0 (καποια ειναι επιλογης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TEI πειραια Σ.Δ.Ο και ναι εχει και καποια χρηματο-οικονομικα αλλα καμια σχεση νομιζω με ΑΣΟΕ πχ ή ΠΑΠΕΙ

μαθαινεις πιο πρακτικα πραγματα το οποιο δεν ειναι καθολου κακο κατα την αποψη μου...παντως και εγω ηθελα να παω σε ενα τμημα οταν εδιναν πανελληνιες περι χρημ/κων στο ΠΑΠΕΙ που ειχε 18800+ μορια αλλα δεν...

Ναι οκ την γαλλικη ειχε αλλα τωρα εχουμε τα ΕΛΠ στα οποια κανεις λιγο οτι θελεις και ειναι πιο απλοποιημενα απο οσο εχω καταλαβει

 

Να τα μαθηματα που κανεις στο ΤΕΙ

http://acc.teipir.gr/content/mathemata-0 (καποια ειναι επιλογης)

Αα δηλαδη ουσιαστικά μονο 2 μαθηματα σχετικα με χρηματοοικονομική;

Το κοιταζω κι εγω το τμημα του παπει, φαινεται ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σκεφτεσαι για αναλυτης κλπ ( σε αυτον ασ τον πουμε κλαδο ειμαι και εγω ) προσωπικα θα σου προτεινα να μην σκεφτεσαι για ΤΕΙ. πχ οταν κοιταγα για μεταπτυχιακο to Erasmus school of economics δεν το δεχοταν εαν θυμαμαι καλα σαν bachelor. Αγγλια εαν εχει τα λεφτα πηγαινε. Τσεκαρε λιγο τα target schools , δες αυτα που ειναι  triple accredited. Μετα αυτα (και οχι μονο) καπου σε σωνουν για πρακτικη που σσυνηθως γινεται μονιμη. Μετα απο 3-6 χρονια σου πληρωνουν και το MBA. Απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα να εκανες πιο μαθηματικοποιημενο προπτυχιακο και να μην πηγαινες διοικηση κλπ αλλα πχ finance, accounting , μεχρι και μηχανικη....Ολα αυτα βεβαια για εξω. Εδω μεσα τα ειπαμε, εστω και τελειωνεις πρακτικη θα κανεις σε κανα λογιστηριο και μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σκεφτεσαι για αναλυτης κλπ ( σε αυτον ασ τον πουμε κλαδο ειμαι και εγω ) προσωπικα θα σου προτεινα να μην σκεφτεσαι για ΤΕΙ. πχ οταν κοιταγα για μεταπτυχιακο to Erasmus school of economics δεν το δεχοταν εαν θυμαμαι καλα σαν bachelor. Αγγλια εαν εχει τα λεφτα πηγαινε. Τσεκαρε λιγο τα target schools , δες αυτα που ειναι triple accredited. Μετα αυτα (και οχι μονο) καπου σε σωνουν για πρακτικη που σσυνηθως γινεται μονιμη. Μετα απο 3-6 χρονια σου πληρωνουν και το MBA. Απο προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα να εκανες πιο μαθηματικοποιημενο προπτυχιακο και να μην πηγαινες διοικηση κλπ αλλα πχ finance, accounting , μεχρι και μηχανικη....Ολα αυτα βεβαια για εξω. Εδω μεσα τα ειπαμε, εστω και τελειωνεις πρακτικη θα κανεις σε κανα λογιστηριο και μετα?

Θα ηθελα πολυ να ασχοληθώ με αυτον τον κλαδο,πχ θα ηθελα να εργαζομαι ως αναλυτης σε καποια τραπεζα κτλ. Μαλλον θα κανω προπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα. Το μονο που με αγχωνει ειναι αν εχω αρκετα καλο επιπεδο στα μαθηματικά για να ασχοληθώ με κατι τετοιο. Για παραδειγμα, τα μαθηματικα της Γ'Λυκείου μου φαινονται ευκολα, αλλα δεν ξερω τι μαθηματικα χρειαζεται να ξερει καποιος για να ασχοληθει με χρηματοοικονομικα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα ως μαθηματικα. Δηλαδη χρειαζεσαι ενα επιπεδο αλλα πιο πολυ στατιστικη και καποια μοντελα τα οποια γινονται συνηθως στο excel, το οποιο ειναι απιστευτα σημαντικο. Ο κλαδος εχει φαει ενα πληγμα εξω αλλα εχει ακομα δουλιτσα με καλο μισθο. Και για προπτυχιακο εαν μπορεις να βρεις τιποτα σε καμοια χωρα θα στο προτεινα. Δες πχ Copenhagen Business school, η Ερασμους τι εχουν στα αγγλικα, διοτι μονο σε αυτα θα σου δωθει ευκαιρια να κανεις σοβαρες πρακτικες και μετα να μπεις γτ εδω και να τελειωσεις μετα εισαι μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα ως μαθηματικα. Δηλαδη χρειαζεσαι ενα επιπεδο αλλα πιο πολυ στατιστικη και καποια μοντελα τα οποια γινονται συνηθως στο excel, το οποιο ειναι απιστευτα σημαντικο. Ο κλαδος εχει φαει ενα πληγμα εξω αλλα εχει ακομα δουλιτσα με καλο μισθο. Και για προπτυχιακο εαν μπορεις να βρεις τιποτα σε καμοια χωρα θα στο προτεινα. Δες πχ Copenhagen Business school, η Ερασμους τι εχουν στα αγγλικα, διοτι μονο σε αυτα θα σου δωθει ευκαιρια να κανεις σοβαρες πρακτικες και μετα να μπεις γτ εδω και να τελειωσεις μετα εισαι μονος σου.

Προσωπικα θα προτεινες σε καποιον να ασχοληθει με τον κλαδο τωρα; Οι επιλογες μου ειναι ή εδω ή UK, οποτε για Δανια ή Ολλανδια λιγο δυσκολο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ακομα το ΕΓΛΣ ή ισχύουν τα διεθνη λογιστικα προτυπα;

Τα ΕΛΠ αποτελούν ένα συνδυασμό του Ελληνικού Γενικού Λογιστικού Σχεδίου (που δημιουργήθηκε το 1980) και των ΚΦΑΣ (Κώδικας Φορολογικής Απεικόνισης) και ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων).Η διαφορά που υπάρχει είναι οτι είναι πιο απλοποιημένο σύστημα και γράφεις απευθείας σε τετραβάθμιο.Γενικά η λογιστική είναι πάνω κάτω τα ίδια σε πολλές χώρες απλά αλλάζει η φορολογική νομοθεσία με εξαίρεση τις χώρες που έχουν το αγγλοσαξονικό σύστημα δηλαδή ΗΠΑ,Αγγλία,Αυστραλία,Νέα Ζηλανδία και νομίζω και η Ιρλανδία με τον Καναδά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΠ αποτελούν ένα συνδυασμό του Ελληνικού Γενικού Λογιστικού Σχεδίου (που δημιουργήθηκε το 1980) και των ΚΦΑΣ (Κώδικας Φορολογικής Απεικόνισης) και ΚΒΣ (Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων).Η διαφορά που υπάρχει είναι οτι είναι πιο απλοποιημένο σύστημα και γράφεις απευθείας σε τετραβάθμιο.Γενικά η λογιστική είναι πάνω κάτω τα ίδια σε πολλές χώρες απλά αλλάζει η φορολογική νομοθεσία με εξαίρεση τις χώρες που έχουν το αγγλοσαξονικό σύστημα δηλαδή ΗΠΑ,Αγγλία,Αυστραλία,Νέα Ζηλανδία και νομίζω και η Ιρλανδία με τον Καναδά

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, είσαι αρκετα αναλυτικος! (προσωπικα εχω κανει λογιστική μεχρι τριτοβαθμιο, στα σχολεια τους λενε να μας διδασκουν ακομα καθαρο ΕΓΛΣ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ρώτησες για χρηματοοικονομικά για να ασκήσεις το επάγγελμα χρειάζετε όπωσδήποτε να ξέρεις οικονομετρία πολύ καλά και φυσικά ορολογία πάνω στην οποία βασίζεται η χρηματοοικονομική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ρώτησες για χρηματοοικονομικά για να ασκήσεις το επάγγελμα χρειάζετε όπωσδήποτε να ξέρεις οικονομετρία πολύ καλά και φυσικά ορολογία πάνω στην οποία βασίζεται η χρηματοοικονομική

Αυτα, υποθετω, στα διδασκουν στο πανεπιστήμιο.Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που μιλησες για μεταπτυχιακο, μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια: Γιατι πολλοι που ασχολουνται με χρηματοοικονομικα κανουν ΜΒΑ και οχι κατι πιο εξειδικευμενο; Επισης, υπαρχουν πλεον καθολου ευκαιριες για εναν αποφοιτο χρηματοοικονομικων εδω στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικονομετρία είναι αρκετά δύσκολο αντικείμενο. Η Ολλανδία έχει τεράστια παράδοση στον χώρο αυτό και γι αυτό τα κορυφαία προγράμματα των Ολλανδικών πανεπιστημίων περιέχουν 2-3 μαθήματα οικονομετρίας. Το επίπεδο είναι φοβερά υψηλό και ανταγωνιστικό και κάθε 7 εβδομάδες έχουμε εξετάσεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικονομετρία είναι αρκετά δύσκολο αντικείμενο. Η Ολλανδία έχει τεράστια παράδοση στον χώρο αυτό και γι αυτό τα κορυφαία προγράμματα των Ολλανδικών πανεπιστημίων περιέχουν 2-3 μαθήματα οικονομετρίας. Το επίπεδο είναι φοβερά υψηλό και ανταγωνιστικό και κάθε 7 εβδομάδες έχουμε εξετάσεις :P

Καθε 7 εβδομαδες;;:Ο φανταζομαι τι διαβασμα θα πεφτει εκει περα. Μεταπτυχιακο κανεις αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...