Προς το περιεχόμενο

Πως υπαρχει η Β12 στα αυγα και στα ψαρια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το κρεας και το γαλα το βρηκα, αλλα δε μπορω να βρω καποιο site που να αναφερει πως γινεται να υπαρχει b12 στα αυγα και στα ψαρια;

 

Γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα πιστευω οτι το εχω καταλαβει. Απλα δεν υπαρχει κατι σχετικο στο ιντερνετ που να εξηγει το πως.

 

Ευκαιρία τότε να το γράψεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πιστευω οτι το εχω καταλαβει. Απλα δεν υπαρχει κατι σχετικο στο ιντερνετ που να εξηγει το πως.

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.... τι πως υπάρχει;

 

 

Όπως υπάρχουν και οι υπόλοιπες βιταμίνες ειναι αποτέλεσμα βακτηριδίων μέσα στον οργανισμό, επεξεργασίας αμινοξέων για παράδειγμα στο συκώτι, η αποτέλεσμα χημικής αντίδρασης πχ στην επιδερμίδα τους με το που πέφτουν πάνω της ακτίνες ηλίου.

 

θέλεις να μάθεις δηλαδή ποιά από τις 3 διαδικασίες συμβαίνει για την παρασκευή b12 στα ψάρια συγκεκριμένα και όλα τα άλλα σου φαίνονται normal ή τα ξέρεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα συμβιωτικά βακτήρια των εντέρων των ψαριών και των κοτόπουλων.

Αυτο ακριβως.. Αν και πιο σωστα θα το χαρακτηριζα "βακτηριδιακη μολυνση".

 

Για αυτο λεμε οτι το κρεας εχει β12. Στην πραγματικοτητα δεν την εχει το ιδιο το ζωο, δε γεννηθηκε με ενσωματωμενη β12, απλα δημιουργηθηκε στην πορεια. Οπως β12 θα εχει και το ανθρωπινο σωμα αν φαγωθει απο αλλο ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως.. Αν και πιο σωστα θα το χαρακτηριζα "βακτηριδιακη μολυνση".

 

Για αυτο λεμε οτι το κρεας εχει β12. Στην πραγματικοτητα δεν την εχει το ιδιο το ζωο, δε γεννηθηκε με ενσωματωμενη β12, απλα δημιουργηθηκε στην πορεια. Οπως β12 θα εχει και το ανθρωπινο σωμα αν φαγωθει απο αλλο ειδος.

 

Βασικά όχι είναι συμβίωση. Ως μόλυνση ορίζουμε την είσοδο μικροβίων στον οργανισμό. Αν πάνε σε μέρος που δεν πρέπει να αναπτυχθούν και πολλαπλασιαστούν τότε μιλάμε για λοίμωξη. Αν αναπτυχθούν σε σημείο που δεν προκαλούν βλάβες τότε είναι μη παθογόνα ή δυνητικά παθογόνα συμβιωτικά μικρόβια. 

 

Αυτό δε σημαίνει ότι αν πάρεις ένα μικρόβιο από το λεπτό έντερο και το πας στον εγκέφαλο δε θα έχεις πρόβλημα, εξ ου και το δυνητικά παθογόνα. 

 

Η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται σε επίπεδο γέννησης, ως τότε τις βιταμίνες τις λαμβάνουμε με την πλακουντιακή κυκλοφορία. 

 

Να στο θέσω διαφορετικά. Αν μολυνθείς από ένα βακτήριο με δυνατότητα παραγωγής β12 και αυτό δεν αποκτήσει συμβιωτική σχέση με εσένα που είσαι ο ξενιστής τότε δεν θα απορροφήσεις τίποτα απολύτως και θα σου προκαλέσει λοίμωξη. 

 

Οπότε όχι μόλυνση (που είναι το πρώτο βήμα) αλλά συμβίωση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τίποτα έχω την ίδια έκφραση με τον τύπο απο το death note στην υπογραφή της

Έχεις τρία κιλά μικρόβια μέσα στο άντερο σου που παράγουν μία ουσία που λέγεται β12. Χωρίς αυτή θα έβλεπες τα θυμαράκια ανάποδα. Την ουσία αυτή δε μπορείς ούτε εσύ ούτε το ψάρι ούτε το κοτόπουλο να την φτιάξεις. Τη φτιάχνει η τρικιλη μπίχλα στη κοιλιά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...