Προς το περιεχόμενο

Αγορά επεξεργαστή QS/ES... αξίζει?


supernatural13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε να προτιμήσω?
επεξεργαστή qs/es στα 25 δολλάρια απο aliexpress( δεν εχω ξαναπαραγκείλει απο εκεί), ή μεταχειρισμένο από amazon, λίγο πιο ακριβό?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οτι ειδα και εγω τεινω προς τον ES απο aliexpress (φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτη τη σελιδα), καθως ηταν μουφα οι κινεζοι απο taobao (998 κομματια στοκ ελεγε η σελιδα αλλα ο πρακτορας με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει τπτ σε στοκ).

 

Απο amazon που το εχεις βρει? Στο ebay πανε απο 45-50 μεταχειρισμενοι χωρις τα μεταφορικα παντως (ακομα και ο Α10 5750m), με τον φθηνοτερο αυτη τη στιγμη στα 22 και κατι (σε δημοπρασια) +8,00 ευρω μεταφορικα απο Γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amazon τον πήραν δυστηχώς... Στο ebay στη δημοπρασία που αναφέρεσε ειναι ο 4600m... Είχα ρωτησει τον πωλητη γιατι δεν είχε μεταφορικά στην αρχή, και  έβαλε τώρα τα 8 ευρώ... και μετά χτυπησε κάπoιος στην δημοπρασία.. οπότε δεν ξέρω αν θα συμφέρει...
λογικά και εγώ του aliexpress...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο οτι ειδα και εγω τεινω προς τον ES απο aliexpress (φανταζομαι αναφερεσαι σε αυτη τη σελιδα), καθως ηταν μουφα οι κινεζοι απο taobao (998 κομματια στοκ ελεγε η σελιδα αλλα ο πρακτορας με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει τπτ σε στοκ).

 

Απο amazon που το εχεις βρει? Στο ebay πανε απο 45-50 μεταχειρισμενοι χωρις τα μεταφορικα παντως (ακομα και ο Α10 5750m), με τον φθηνοτερο αυτη τη στιγμη στα 22 και κατι (σε δημοπρασια) +8,00 ευρω μεταφορικα απο Γερμανια.

Καλησπέρα,

τελικά τον παρείγκειλες τον es?

εχω βάλει παραγκελία στο ali, εδώ και 3 βδομάδες... και μου γράφει ακόμα ότι περιμένω την αποστολή...!!!!

ειναι η πρώτη φορά που παραγκέλνω απο εκεί, και έχω χάσει πάσα ιδέα!

Εχω στείλει άπειρα μυνήματα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακομα...

και δεν μπορώ ακόμα να κάτω request τα χρήματα!

ξέρω ότι είχαν "γιορτές" αυτην την περίοδο... αλλά ακόμα να απαντήσει?

ξερει κανεις κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 20 περίπου Ιανουαρίου το Aliexpress έδινε γύρω στις 20 ημέρες διορία στους πωλητές για να στείλουν τις παραγγελίες (ενώ σε κανονικές συνθήκες είναι 5-7 ημέρες), προφανώς λόγω των εορτών τους και τις Κινέζικης πρωτοχρονιάς. Εντός της εβδομάδας θα πρέπει να σου το στείλει καθώς έχουν τελειώσει οι γιορτές τους. Πάντως να μην ανησυχείς όσο βρίσκεσαι στο στάδιο "Awaiting Shipment", αν τυχόν δεν το στείλει θα σου γίνει αυτόματα refund από Aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 20 περίπου Ιανουαρίου το Aliexpress έδινε γύρω στις 20 ημέρες διορία στους πωλητές για να στείλουν τις παραγγελίες (ενώ σε κανονικές συνθήκες είναι 5-7 ημέρες), προφανώς λόγω των εορτών τους και τις Κινέζικης πρωτοχρονιάς. Εντός της εβδομάδας θα πρέπει να σου το στείλει καθώς έχουν τελειώσει οι γιορτές τους. Πάντως να μην ανησυχείς όσο βρίσκεσαι στο στάδιο "Awaiting Shipment", αν τυχόν δεν το στείλει θα σου γίνει αυτόματα refund από Aliexpress.

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Το μόνο που με ανυσηχεί, είναι ο τρόπος πληρωμής...

Έβαλα την κάρτα μου για την πληρωμή... και όχι μέσω του alipay....

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, μετά απο 18 μέρες ο πωλητής μου απάντησε και μου ζήτησε να ακυρώσω την παραγκελία, και να βάλω ως λογο, (other reason).
Και έχω την εξής απορία:
πρώτον γιατι να μην βάλω την επιλογή out of stock ως λόγο, οπως πρέπει? Νομίζω ότι ο πωλητής πάει να καλύψει τον κώλο του(σορρυ για την εκφραση).
και δεύτερον συνεχίζει να πουλάει το προιόν, μόνο που τώρα διπλασίασε την τιμή. Επομένως δεν είναι ότι δεν έχει απόθεμα!!
Τι μπορώ να κάνω? Μπορω να ανοιξω dispute?
Ή απλά να πάρω τα λεφτά κάνοντας αυτό που λέει... Νομίζω πως αν επιλέξω other reason, θα την πατήσω...
Δεν ειναι κανενα φοβερο  ποσο, και εννοείτε προτιμώ να πάρω το προιόν...
Απλά είναι σκέτη κοροιδία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και πρέπει να επιλέξεις τον πραγματικό λόγο και όχι αυτόν που σου ζητάει αυτός. Αν δεν κάνω λάθος με την επιλογή other reason δεν υπάρχει καμία επίπτωση στο λογαριασμό του πωλητή. Αν θες τη γνώμη μου, μην του χαρίζεις γιατί περίμενες τόσες εβδομάδες να σου το στείλει και έρχεται τώρα και σου λέει ότι δεν το έχει... τα χρήματα σου όμως ήταν δεσμευμένα χωρίς λόγο για τόσο διάστημα. Αν είσαι ακόμα στο στάδιο "Awaiting Shipment" δεν μπορείς να ανοίξεις dispute, μόνο να ακυρώσεις την παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ανεβαλα συνεχεια την παραγγελια απο ali και τελικα μαλλον ειχα δικιο  :shock:

 

Δεν ειναι για τιποτα οι κινεζοι μου φαινεται. Να βαλεις λογο τον πραγματικο (out of stock) και οχι οτι λεει αυτος. 

 

Τελικα παρηγγειλα σημερα απο ebay, 42 ευρω απο Αζερμπαιτζαν. Και ο θεος βοηθος  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και πρέπει να επιλέξεις τον πραγματικό λόγο και όχι αυτόν που σου ζητάει αυτός. Αν δεν κάνω λάθος με την επιλογή other reason δεν υπάρχει καμία επίπτωση στο λογαριασμό του πωλητή. Αν θες τη γνώμη μου, μην του χαρίζεις γιατί περίμενες τόσες εβδομάδες να σου το στείλει και έρχεται τώρα και σου λέει ότι δεν το έχει... τα χρήματα σου όμως ήταν δεσμευμένα χωρίς λόγο για τόσο διάστημα. Αν είσαι ακόμα στο στάδιο "Awaiting Shipment" δεν μπορείς να ανοίξεις dispute, μόνο να ακυρώσεις την παραγγελία.

Και το ίδιο σκέφτομαι..

Οπότε, είναι καλύτερα να περιμένω να λήξει η προθεσμία και να ανοίξω dispute, ή να κάνω ακυρώσω και να βάλω τον πραγματικό λόγο?

υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αναγκάσω να μου στείλει το προιον, εφόσων όντως  υπάρχει ακόμα μιας και το πουλάει στην διπλάσια τιμή? ή το μονο που μπορώ να κερδίσω είναι το ποσο πίσω?

Προσωπικα ανεβαλα συνεχεια την παραγγελια απο ali και τελικα μαλλον ειχα δικιο  :shock:

 

Δεν ειναι για τιποτα οι κινεζοι μου φαινεται. Να βαλεις λογο τον πραγματικο (out of stock) και οχι οτι λεει αυτος. 

 

Τελικα παρηγγειλα σημερα απο ebay, 42 ευρω απο Αζερμπαιτζαν. Και ο θεος βοηθος  :mellow:

Πραγματικά σαν το ebay δεν εχει...!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ίδιο σκέφτομαι..

Οπότε, είναι καλύτερα να περιμένω να λήξει η προθεσμία και να ανοίξω dispute, ή να κάνω ακυρώσω και να βάλω τον πραγματικό λόγο?

υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αναγκάσω να μου στείλει το προιον, εφόσων όντως  υπάρχει ακόμα μιας και το πουλάει στην διπλάσια τιμή? ή το μονο που μπορώ να κερδίσω είναι το ποσο πίσω?

 

Δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να το στείλει, απλά ακύρωσε την παραγγελία και ανέφερε τον πραγματικό λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δικος μου εγινε shipped και τωρα περιμενω. 

 

Μπορεις να κοιταξεις και για a8-5550m, 2.1-3.1 Ghz, λιγο χειροτερα ενσωματωμενα γραφικα αλλα μικρο το κακο. ~30 ευρω στο ebay εχουν. Γενικα και ο Α4-4300m που εχω ολη την ωρα στα 3.0Ghz του turbo του τρεχει ετσι και αλλιως, οποτε το 0.2 base και 0.1 turbo που "χανεις" σε σχεση με τον Α10-4600m θα ειναι ανεπαισθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δικος μου εγινε shipped και τωρα περιμενω. 

 

Μπορεις να κοιταξεις και για a8-5550m, 2.1-3.1 Ghz, λιγο χειροτερα ενσωματωμενα γραφικα αλλα μικρο το κακο. ~30 ευρω στο ebay εχουν. Γενικα και ο Α4-4300m που εχω ολη την ωρα στα 3.0Ghz του turbo του τρεχει ετσι και αλλιως, οποτε το 0.2 base και 0.1 turbo που "χανεις" σε σχεση με τον Α10-4600m θα ειναι ανεπαισθητο.

Οι επεξεργαστές που βρηκα στη σελίδα  της hp, οτι ταιριάζουν είναι :

Α10-4600Μ, Α8-4500Μ και αυτή τη στιγμή έχω τον A6-4400M

Αυτοί που λες ταιριάζουν σίγουρα?

Ποιες αλλες επιλογές έχω δηλαδή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...