Προς το περιεχόμενο

Αγορά 2 δίσκων για NAS


antirix024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταλήξει να πληρώσω για ένα Synology DS216j άλλα δεν έχω καταλήξει στους δίσκους και έχω τις εξής ερωτήσεις. 

 

(1) Προτείνετε να πάρω 2x2TB για να κάνω RAID1; ή καλύτερα να πάρω έναν ποιοτικό 3TB (π.χ. WD RED) και όταν έχω χρήματα παίρνω μετά από 4-5 μήνες άλλον ένα για να κάνω τότε το RAID1. Αν γίνει αυτό τότε θα μπορέσω εύκολα να βάλω τον 2ο δίσκο και να γίνει αυτόματα το "mirroring" των ήδη υπαρχόντων αρχείων;  Η θα πρέπει να γίνει format και ξανά από την αρχή τα backup;

 

(2) Αν καταλήξουμε στη λύση των 2x2TB ποιους προτείνετε μέχρι 80-90€.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρότασή μου θα ήταν να πας σε RED.

Τώρα αν εξαρχής θα έχεις πολύ ευαίσθητα δεδομένα μέσα... το να τα έχεις σε ένα δίσκο είναι ρίσκο. 

 

Προσωπικά δουλεύω με έναν RED για την ώρα, αλλά τραβάω backup τα ευαίσθητα αρχεία μου σε usb κάθε βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστει να κανεις παλι φορματ για δευτερο δισκο αργοτερα.

Γνωμη μου πηγαινε σε ακομη πιο ποιοτικο με τα λιγοτερα fails και καλες ταχυτητες σε εναν δισκο..

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=1986682%2C4470389%2C6422651%2C4470394

Προτιμοτερη η ultrastar σειρα αλλα απο εκει και περα αναλογα τα χρηματα που διαθετεις και την χωριτηκοτητα σε εναν απο αυτους.

Πιο αξιοπιστοι απο τους red.

Aν θες κατι ακομα πιο φθηνο δες τους wd purple αλλα ειναι σχετικα αργοι αλλα πιο αξιοπιστοι επισης απο τους red.

Mε σειρα δηλαδη αυτη να πας.

  1. hgst ultrastar
  2. hgst deskstar
  3. wd purple
  4. wd red.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω καταλήξει να πληρώσω για ένα Synology DS216j άλλα δεν έχω καταλήξει στους δίσκους και έχω τις εξής ερωτήσεις. 

 

(1) Προτείνετε να πάρω 2x2TB για να κάνω RAID1; ή καλύτερα να πάρω έναν ποιοτικό 3TB (π.χ. WD RED) και όταν έχω χρήματα παίρνω μετά από 4-5 μήνες άλλον ένα για να κάνω τότε το RAID1. Αν γίνει αυτό τότε θα μπορέσω εύκολα να βάλω τον 2ο δίσκο και να γίνει αυτόματα το "mirroring" των ήδη υπαρχόντων αρχείων;  Η θα πρέπει να γίνει format και ξανά από την αρχή τα backup;

 

(2) Αν καταλήξουμε στη λύση των 2x2TB ποιους προτείνετε μέχρι 80-90€.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Το Synology σου προσφερει την δικια τους τεχνολογια SHR Hybrid Raid, χρησιμοποιησε την. https://www.synology.com/en-global/support/RAID_calculator

 

Οσον αφορα τους δισκους, προτεινω κατευθειαν στησιμο σε Hybrid Raid για να ξεμπερδευεις με το θεμα προστασιας των δεδομενων σου, μαζεψε τα λεφτα να παρεις 2 καλους δισκους και να ξεμπερδευεις εξαρχης, προτεινω τους Hitachi Deskstar NAS 4TB μιας και προσφερουν την καλυτερη αναλογια επιδοσεων,τιμης και χαρακτηριστικων.

 

Αν πας σε 2 x 2TB δίσκους, δες και την νέα σειρά NAS από την Seagate, Ironwolf.

 

http://www.seagate.com/www-content/product-content/ironwolf/files/ironwolf-ds1904.5-1609us.pdf

 

https://www.skroutz.gr/s/10100708/Seagate-Ironwolf-2TB.html

Επεξ/σία από Καϊάφας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον η χρηση ειναι home use, οτιδηποτε πανακριβες λύσεις certified για NAS κλπ... ειναι overkill. Κακό δεν κάνεις, αλλα θα τους πληρώσεις παραπάνω χωρις να δικαιολογείται. Εγω πάνω στο Synology ειχα για κανα χρονο κατι σαπάκια 2.5αρηδες 5+ ετων και δεν ειχαν το παραμικρο degradation.

 

Γνώμη μου, πάρε οσο το δυνατόν μεγαλυτερο σκληρο. Οποιονδήποτε, αρκει να μην ειναι καποια προβληματικη σειρα. Οταν εχεις λεφτά προσθέτεις ακομα έναν... Το αν θα τους κάνεις RAID ή οχι ειναι θέμα του πως ρυθμίζεις τα backup σου. Προσωπικά δεν χρησιμοποιω RAID, το θεωρω overkill μιας και χρησιμοποιω και offline usb σκληρο για εξτρα αντιγραφο των σημαντικων αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...