Προς το περιεχόμενο

To μοναδικό διαμέρισμα της πολυκατοικίας χωρίς νερό -αιτία;


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

 

Όπως λέει και ο τίτλος, το δικό μου διαμέρισμα είναι το μοναδικό στην πολυκατοικία χωρίς καθόλου (ούτε σταγόνα) νερό. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν νερό αλλά με διακοπές, κυρίως το βράδυ, όπως συμβαίνει σε πολλές περιοχές της Θεσσαλονίκης. Μένω στον 3ο όροφο και η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούρια (του 2010), αν αυτό έχει σημασία για την κατάσταση των σωληνώσεων.

 

Ο διπλανός μου είχε πολύωρη διακοπή την Τετάρτη, αλλά έριξε 2-3 λίτρα ζεστό νερό στους σωλήνες που βρίσκονται εξωτερικά του κτιρίου -μέσα σε αποθήκη- και το πρόβλημά του λύθηκε αμέσως. Το Σάββατο δοκιμάσαμε το ίδιο και ρίξαμε τουλάχιστον 15 λίτρα νερό, όμως δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Οι στρόφιγγες πάνω στους σωλήνες γυρίζουν (οπότε σ' αυτά τα σημεία λογικά δεν υπάρχει πάγος) αλλά το υδρόμετρο δε "γράφει" καθόλου (φυσικά κατά τη διάρκεια της διαδικασίας άφησα μία βρύση ανοιχτή, την οποία δεν έχω κλείσει).

 

Αυτή η κατάσταση επικρατεί από την Τρίτη (!!!), απ' όταν γύρισα εδώ, και μέχρι τότε το σπίτι ήταν κλειστό για περίπου 3 εβδομάδες.

 

Τι θα μπορούσε να φταίει; Υπάρχει κάτι άλλο που θα 'ταν ασφαλές να δοκιμάσω μόνη μου;

 

Υ.Γ. Προφανώς και κάλεσα υδραυλικό (-ους), αλλά γίνεται πανικός και μου είπαν ότι μπορούν να έρθουν το νωρίτερο από Πέμπτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά έχει πάγο η περιοχή ακόμα και σήμερα? Τι θερμοκρασία υπάρχει εξωτερικά?

Έχουν λιώσει εντελώς οι πάγοι. Θερμοκρασία δεν ξέρω ακριβώς, αλλά δεν πρέπει να 'χει κάτω από 4-5 βαθμούς. Στο σπίτι αυτή τη στιγμή χωρίς θέρμανση έχω 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όντως ίσως είναι ακόμα παγωμένοι οι εξωτερικοί σωλήνες. 

 

Θα πρότεινα να ρίξεις αργά αργά, βραστό νερό μετά το ρολόι σου, στη διαδρομή προς το σπίτι.

 

Ελπίζω λόγω διαφοράς θερμοκρασίας να μην σπάσει καμία σωλήνα. Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου, εκτός απο πάγο στο δίκτυο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε όντως ίσως είναι ακόμα παγωμένοι οι εξωτερικοί σωλήνες. 

 

Θα πρότεινα να ρίξεις αργά αργά, βραστό νερό μετά το ρολόι σου, στη διαδρομή προς το σπίτι.

 

Ελπίζω λόγω διαφοράς θερμοκρασίας να μην σπάσει καμία σωλήνα. Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου, εκτός απο πάγο στο δίκτυο σου.

Έχω ρίξει ήδη πάρα πολύ νερό, το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να μην έχει λιώσει ο πάγος στα συγκεκριμένα σημεία αλλά θα ξαναπροσπαθήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το νερό δεν έχει αρκετή πίεση για να φτάσει στο διαμέρισμα σου.Με όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν στο δίκτυο δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε όλες τις βρύσες και μετά τσέκαρε το ρολόι.Αν γυρίζει, κάπου έχεις διαρροή.

Από προχθές που παρακολουθώ το ρολόι δεν έχει γυρίσει καθόλου.

 

Ίσως το νερό δεν έχει αρκετή πίεση για να φτάσει στο διαμέρισμα σου.Με όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν στο δίκτυο δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν φταίει αυτό.

Ούτε αυτό παίζει. Ο διπλανός μου έχει νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξερω τι τυπος ειναι ο γενικος διακοπτης του σπιτιου σου (σφαιρικος ή ο παλιος κλασικος με την ροδελα),υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει βουλωσει.

Όχι απο τον παγο,αλλά απο σκουπιδακια (πετραδακια,χωμα,αμμο) απο το δυκτιο ή να εχει σφηνωσει το λαστιχακι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξερω τι τυπος ειναι ο γενικος διακοπτης του σπιτιου σου (σφαιρικος ή ο παλιος κλασικος με την ροδελα),υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει βουλωσει.

Όχι απο τον παγο,αλλά απο σκουπιδακια (πετραδακια,χωμα,αμμο) απο το δυκτιο ή να εχει σφηνωσει το λαστιχακι του.

Προσωπικά δεν έχω ιδέα απ' αυτά, αλλά θα μπορούσες να μου πεις δυο λόγια για το πώς αντιμετωπίζεται, αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα; Το απόγευμα θα έρθει ένας γνωστός μου που πιάνουν τα χέρια του και ίσως εκείνος μπορέσει να το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο πιστευω οτι ο διακοπτης σου δειχνει οτι γυρναει αλλα εχει κολλησει.

Θα βοηθούσε εαν βρεις ενα βερμομετρο υπερυθρων να δεις θερμοκρασίες στους σωλήνες ωστε να καταλαβεις εαν ειναι παγωμενες παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστει εργαλεια που δεν ξερω αν εχει.

Κλεινει τον γενικο απο το ρολοι.Ανοιγει τον  μηχανισμο του γενικου του σπιτιου.Ξαναπαει στον γενικο του ρολογιου και τον ανοιγει πολυ λιγο (αν ερθει νερο στον γενικο που εχει ανοιξει τον μηχανισμο που προαναφερα,τοτε δεν υπαρχει καποιο βουλωμα μεχρι εκει.Αν δεν ερθει νερο τοτε υπαρχει βουλωμα στο κοματι αυτο ή καπου τοπικα στον διακοπτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο πιστευω οτι ο διακοπτης σου δειχνει οτι γυρναει αλλα εχει κολλησει.

Θα βοηθούσε εαν βρεις ενα βερμομετρο υπερυθρων να δεις θερμοκρασίες στους σωλήνες ωστε να καταλαβεις εαν ειναι παγωμενες παντως

 

Εδώ δεν ξέρω πού έχω το κατσαβίδι και την πένσα, να βρω θερμόμετρο υπερύθρων είναι λίγο δύσκολο :D

Θα χρειαστει εργαλεια που δεν ξερω αν εχει.

Κλεινει τον γενικο απο το ρολοι.Ανοιγει τον  μηχανισμο του γενικου του σπιτιου.Ξαναπαει στον γενικο του ρολογιου και τον ανοιγει πολυ λιγο (αν ερθει νερο στον γενικο που εχει ανοιξει τον μηχανισμο που προαναφερα,τοτε δεν υπαρχει καποιο βουλωμα μεχρι εκει.Αν δεν ερθει νερο τοτε υπαρχει βουλωμα στο κοματι αυτο ή καπου τοπικα στον διακοπτη)

Τι εργαλεία; Να ρωτήσω τον γνωστό μου αν τα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υδραυλικο θες. Ακουγεται για σοβαρο. Παρε ενα τηλεφωνο στην ΕΥΔΑΠ και ρωτα μηπως στο κοψαν.

 

Πεστους το πρoβλημα σου ισως ειναι απ εξω απο σενα και δεν φταις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,δεν ειναι κατι απλο (ουτε και και δυσκολο,αλλά αν δεν ξερεις καλυτερα να μην ασχολιθεις,γιατι μπορει να γινει και ζημια).

Απο εργαλεια,τσιμπιδα,κλειδι για τον γενικο του ρολογιου,πενσα, κατσαβιδια,λαστιχακι για τον γενικο,μιας και ειναι ευκαιρια να το αλλαξει.

Παντως,καλυτερα να ερθει υδραυλικος.

Η ΕΥΔΑΠ.ασχολειται εως και το ρολοι.Απο εκει και μεσα,ειναι δουλεια του ιδιοκτητη.


ξεχασες καποια βανα-διακοπτη κλειστη.

Ναι και αυτο μπορει να συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...