Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση SIM καρτας 5 ευρω?????? Για πιο λογο


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθες ειχα ενα επεισοδιο σε καταστημα Γερμανου οταν πηγα να κοψω - αλλαξω σιμ λογο αλλαγης συσκευης και μου χρεωσαν  5 ευρω.........

Ετσι λοιπον θεωρω οτι με εξαπατησαν και με εκβιασαν εξηγω τους λογους παρακατω γιατι ειναι καλο αυτου του ειδους τις απατεωνιες να τις επισημαινουμαι και να παραπονουμαστε  εντονος και γραπτος σε καθε εταιρεια..

Θα μπορουσαν απλα εαν δεν ηθελαν να σου πινουν το αιμα να σου δωσουν εξαρχης μια νανο sim με ολους τους ανταπτορες μεσα....Αλλα οχι το εχουν υπολογισμενο και αυτο να σου αρπαξουν στο διχρονο 15 ευρω........... εχω στην COSMOTE σε εναν χρονο και κατι επειδη αλλαξα συσκευη πληρωσα 10 ευρω σε καρτες sim.... και ρωταω.

1.Αφου πληρωνω το συμβολαιο εχει υποχρεωση η εκαστοτη εταιρεια να μου παρεχει τα καταλληλα εργαλεια για να ειμαι στο δίκτυο τις?

2.υπαρχει καποιος που χρησιμοποιεί τις υπηρεσιες που δινουν η καρτες sim η εστω να αποθηκευη επαφες εκει?

και απαντω

1.Η καθε εταιρεια εχει υποχρεωση να σου παρεχει τα παντα για να εισαι στο δικτυο της και σε πολλες περιπτωσεις ακομα και συσκευη.

2.Κανεις δεν χρησιμοποιει τις αχρηστες εφαρμογες των Sim ακομα και οι επαφες αποθηκευονται στα account .

 

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΕΕΕΕΕΕΕΕ΅?

 

Εγω παντως παραπονεθηκα εντονα ΠΑΝΤΟΥ.

 

Το παρον το εχω βαλει και σε αλλο σαιτ.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καταρχην προτου σου κανουν την αλλαγη σε ενημερώνουν για το κόστος. Εκεινη την ώρα μεσα στο καταστημα μπορεις να παρεις στο τηλ κεντρο της τηλεφωνικής εταιρείας και να παραπονεθείς και να σου κάνουν δωρεαν την αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ άλλαξα Sim (μάλλον έκοψα) πέρυσι λόγω καινούργιας συσκευής δωρεάν. Είσαι σίγουρος ότι δεν σου αντικατέστησαν την παλιά με καινούργια; Έχει σημασία.

Γιατί αν πήρες ΑΛΛΗ σιμ προφανώς και θα την πληρώσεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσες να την κόψεις με το ψαλίδι. Νομίζω όμως έχουν και αυτοί μηχάνημα που κόβει την παλιά sim. Έτσι μου έκαναν στην cosmote εμένα πριν 2-3 χρόνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές την κόβουν δωρεάν. Αν πάρεις καινούργια συνήθως την χρεώνουν 5€. Αλλά πάντα το λένε. Υπάρχει και η επιλογή να την κόψεις μόνος σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΑ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΕΕΕΕΕΕΕΕ΅?

 

Ωραία λογική. Αύριο άμα πας να πάρεις και αμάξι πες τους να ξηλώσουν το σήμα του κατασκευαστή από πάνω, αφού το πληρώνεις... :P 

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άλλαζα συχνά κινητά και να δίνω ταληράκια...είχα φάει τον κόσμο για να βρω multisim... τις δίνουν με μέσο......τουλάχιστον στην cosmote.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πάντως απότι ξέρω δίνουν όλες οι εταιρίες sim η οποία γίνεται micro και νανο (απλά χρειάζεται λίγη πίεση με τα δάχτυλα για να βγάλεις το εξωτερικό περίβλημα για να γίνει micro και να κάνεις το ίδιο για να γίνει nano και εφαρμόζουν καλά ώστε αν θες να προσθέσεις τα περιβλήματα που αφαίρεσες ξανά για να μπει η sim σε άλλη συσκευή μπορείς να το κάνεις) 

 

4.jpg


Άρα δεν ειναι τόσο ότι σου πίνουν το αίμα πουλώντας by default επίτηδες μεγάλες sim ειναι ότι παλιότερα είχαν μεγάλες  μόνο και ήσουν ένας απο αυτούς που πήρε τέτοια και τώρα απλά θέλουν να σε χρεώσουν για την νέα...

Δεν ειναι και τοσο δεοντολογικό απο την στιγμή που μοιράζουν στον κόσμο δωρεάν sim αλλά απο την άλλη δεν το λες και απατεωνιά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τώρα πάντως απότι ξέρω δίνουν όλες οι εταιρίες sim η οποία γίνεται micro και νανο (απλά χρειάζεται λίγη πίεση με τα δάχτυλα για να βγάλεις το εξωτερικό περίβλημα για να γίνει micro και να κάνεις το ίδιο για να γίνει nano και εφαρμόζουν καλά ώστε αν θες να προσθέσεις τα περιβλήματα που αφαίρεσες ξανά για να μπει η sim σε άλλη συσκευή μπορείς να το κάνεις) 

 

 

Άρα δεν ειναι τόσο ότι σου πίνουν το αίμα πουλώντας by default επίτηδες μεγάλες sim ειναι ότι παλιότερα είχαν μεγάλες  μόνο και ήσουν ένας απο αυτούς που πήρε τέτοια και τώρα απλά θέλουν να σε χρεώσουν για την νέα...

 

Δεν ειναι και τοσο δεοντολογικό απο την στιγμή που μοιράζουν στον κόσμο δωρεάν sim αλλά απο την άλλη δεν το λες και απατεωνιά..

Μπα ακομη και τωρα εχουν μεγαλες. Περυσι που πηγα απο βονταφον σε κοσμοτε μου ειπαν οτι ειχαν μεγαλες σιμ γιατι ειχαν τελειωσει οι αλλες που ηταν κομμενες ετοιμες και μου ειπαν να μου την κοψουν εκει, τους αναγκασα να βρουν την νανο γιατι δεν ηθελα να εχω κομμενη σιμ (γιατι εχω δυο κινητα και αν την εκοβα με μηχανημα το ανταπτορακι που εχω παιζει να μην κανει οποτε δεν θα μπορουσα να την βαζω και στα 2 κινητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου να μην μπλεξεις με ανταπτορες και τα συναφη,ουτε καν τους τυπους των εταιρειων που και καλα ειναι μια sim πανω σε ανταπτορες.Δαγκωνουν για πλακα τα πινακια που παταει η σιμ και στο βγαλε κοβεις ανετα πινακι και κλαις την μητρικη του κινητου.

 

Βρες μια σιμ που ταιριαζει στο κινητο και ασε τους ανταπτορες.Καλυτερα 5 ευρω παρα οσο πηρες το κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ακομη και τωρα εχουν μεγαλες. Περυσι που πηγα απο βονταφον σε κοσμοτε μου ειπαν οτι ειχαν μεγαλες σιμ γιατι ειχαν τελειωσει οι αλλες που ηταν κομμενες ετοιμες και μου ειπαν να μου την κοψουν εκει, τους αναγκασα να βρουν την νανο γιατι δεν ηθελα να εχω κομμενη σιμ (γιατι εχω δυο κινητα και αν την εκοβα με μηχανημα το ανταπτορακι που εχω παιζει να μην κανει οποτε δεν θα μπορουσα να την βαζω και στα 2 κινητα)

εντάξει στο είπαν ότι τελείωσαν αυτό ειναι μεμονωμένο γεγονός που έχει να κάνει με stock 

 

Εγώ όσες sim πήρα πρόσφατα για μένα και για την οικογένεια σε άσχετες χρονικές στιγμές/συγκυρίες απο διάφορα καταστήματα ήταν κομμένες χωρίς να το ζητήσω/χρειάζομαι 

Αποψη μου να μην μπλεξεις με ανταπτορες και τα συναφη,ουτε καν τους τυπους των εταιρειων που και καλα ειναι μια sim πανω σε ανταπτορες.Δαγκωνουν για πλακα τα πινακια που παταει η σιμ και στο βγαλε κοβεις ανετα πινακι και κλαις την μητρικη του κινητου.

 

Βρες μια σιμ που ταιριαζει στο κινητο και ασε τους ανταπτορες.Καλυτερα 5 ευρω παρα οσο πηρες το κινητο.

καλά το έχεις κάνει θρίλερ εσύ :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άλλαζα συχνά κινητά και να δίνω ταληράκια...είχα φάει τον κόσμο για να βρω multisim... τις δίνουν με μέσο......τουλάχιστον στην cosmote.....

Στην Vodafone που πήγε ο πατέρας μου με φορητότητα αριθμού από άλλο πάροχο, πριν ένα χρόνο περίπου, του έδωσαν κανονικά αυτή την multisim, χωρίς να το ζητήσει καν. Εγώ πήγα σε ΟΤΕshop (όχι Γερμανό) για να ζητήσω twin sim για να παίζω σε 2 κινητά και με χρέωσαν 10 ευρώ, 5 ευρώ δηλαδή την κάθε κάρτα. Η μια ήταν "κανονική" (mini-sim) και η άλλη micro-sim. Ευτυχώς το ένα κινητό μου θέλει micro-sim οπότε μου χρειαζόταν (και το άλλο έπαιρνε την "κανονική"). Αλλά αν αργότερα χρειαστώ 2 "κανονικές" ή 2 micro θα πρέπει να ξαναπληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν αυτά που αναφέρονται στο συμβόλαιο που υπόγραψες. Όλα τα άλλα, είναι να χαμε να λέγαμε.

κανεις μεγαλο λαθος δεν το γραφει πουθενα......

Ωραία λογική. Αύριο άμα πας να πάρεις και αμάξι πες τους να ξηλώσουν το σήμα του κατασκευαστή από πάνω, αφού το πληρώνεις... :P

 

εισαι σοβαρος τωρα η θελεις να τρολαρεις?

Εγώ άλλαξα Sim (μάλλον έκοψα) πέρυσι λόγω καινούργιας συσκευής δωρεάν. Είσαι σίγουρος ότι δεν σου αντικατέστησαν την παλιά με καινούργια; Έχει σημασία.

Γιατί αν πήρες ΑΛΛΗ σιμ προφανώς και θα την πληρώσεις.

Ναι φιλε μου δεν την αντικαθηστουν γιαυτο εκνευριστηκα και το θεωρω εξαπατηση

Τώρα πάντως απότι ξέρω δίνουν όλες οι εταιρίες sim η οποία γίνεται micro και νανο (απλά χρειάζεται λίγη πίεση με τα δάχτυλα για να βγάλεις το εξωτερικό περίβλημα για να γίνει micro και να κάνεις το ίδιο για να γίνει nano και εφαρμόζουν καλά ώστε αν θες να προσθέσεις τα περιβλήματα που αφαίρεσες ξανά για να μπει η sim σε άλλη συσκευή μπορείς να το κάνεις) 

 

4.jpg

Άρα δεν ειναι τόσο ότι σου πίνουν το αίμα πουλώντας by default επίτηδες μεγάλες sim ειναι ότι παλιότερα είχαν μεγάλες  μόνο και ήσουν ένας απο αυτούς που πήρε τέτοια και τώρα απλά θέλουν να σε χρεώσουν για την νέα...

Δεν ειναι και τοσο δεοντολογικό απο την στιγμή που μοιράζουν στον κόσμο δωρεάν sim αλλά απο την άλλη δεν το λες και απατεωνιά..

Οχι φιλε μου δεν δεινουν σε ρωτανε κιολας πια θελεις τουλαχιστον στην comote στην wind παντως δινουν κρτα με ανταπτορες απο την αρχη αυτο το θεωρω πολυ τιμιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...