Προς το περιεχόμενο

κατασκευή ιστοσελίδας


iliasnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Είμαι στο ΔΣ ενός συλλόγου κάποιας ασθένειας και σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποια ιστοσελίδα.

Ήξερα κάποια πράγματα αλλα δεν ξέρω τι ισχύει ποια.

 

  1. Πόσο είναι το ποσό φιλοξενίας σε κάποιο server και ποιος νομίζετε είναι ο καλύτερος;
  2. Πόσο περίπου στοιχίζει η κατασκευή ιστοσελίδας ; Μονό η κατασκευή μετά η συντήρηση και αναβάθμιση νομίζω ότι μπορώ να την κάνω εγω.

 

Αυτά, δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίσουμε και κάποια άλλη παράμετρο

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

Είμαι στο ΔΣ ενός συλλόγου κάποιας ασθένειας και σκεφτόμαστε να κάνουμε κάποια ιστοσελίδα.

Ήξερα κάποια πράγματα αλλα δεν ξέρω τι ισχύει ποια.

 

  1. Πόσο είναι το ποσό φιλοξενίας σε κάποιο server και ποιος νομίζετε είναι ο καλύτερος;
  2. Πόσο περίπου στοιχίζει η κατασκευή ιστοσελίδας ; Μονό η κατασκευή μετά η συντήρηση και αναβάθμιση νομίζω ότι μπορώ να την κάνω εγω.

 

Αυτά, δεν ξέρω αν πρέπει να υπολογίσουμε και κάποια άλλη παράμετρο

 

Ευχαριστώ

 

1.Εξαρταται απο τις απαιτησεις του site και το συνολο των αναμενομενων μηνιαιων επισκεψεων περιπου 3,5/μηνα πιστευω θα σας κοστισει σε γνωστη ελληνικη εταιρεια.Σιγουρα μπορει να βρειτε και φθηνοτερα αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπερασετε τα 40ευρω/ετος.

2. Απο τζαμπα εαν την κανετε μονοι σας βασιζομενοι σε καποιο cms στυλ wordpress κτλ εως μερικες χιλιαδες ευρω για κατι πιο εξειδικευμένο.Εαν θελετε απλα μια σελιδα που θα βαλετε ενα λογοτυπο και μερικα αρθρα με πληροφοριες για τον συλλογο μπορειτε πολυ ευκολα να την κανετε μονοι σας με ελαχιστες γνωσεις ή σε καποιον επαγγελματια με ενα αρκετα μικρο ποσο max 200-300euro κατα την αποψη μου.

3.Περιπου 20euro/2 χρονια για καταχυρωση του domain με καταληξη .gr

1.Εξαρταται απο τις απαιτησεις του site και το συνολο των αναμενομενων μηνιαιων επισκεψεων περιπου 3,5/μηνα πιστευω θα σας κοστισει σε γνωστη ελληνικη εταιρεια.Σιγουρα μπορει να βρειτε και φθηνοτερα αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεπερασετε τα 40ευρω/ετος.

2. Απο τζαμπα εαν την κανετε μονοι σας βασιζομενοι σε καποιο cms στυλ wordpress κτλ εως μερικες χιλιαδες ευρω για κατι πιο εξειδικευμένο.Εαν θελετε απλα μια σελιδα που θα βαλετε ενα λογοτυπο και μερικα αρθρα με πληροφοριες για τον συλλογο μπορειτε πολυ ευκολα να την κανετε μονοι σας με ελαχιστες γνωσεις ή σε καποιον επαγγελματια με ενα αρκετα μικρο ποσο max 200-300euro κατα την αποψη μου.Το  budget ανεβαινει φυσικα αναλογα και με τις δικες σας αναγκες π.χ. σχεδιασμος λογοτυπου,υπαρξη περιοχης μελων ,κτλπ.

3.Περιπου 20euro/2 χρονια για καταχυρωση του domain με καταληξη .gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση

θα το πάμε σιγα σιγα, πρώτα τα βασικά και μετά αναλόγως πως θα πάει το όλο θέμα θα δούμε τι άλλο θα κάνουμε

 

είμαι καλύμένος απο την απάντηση

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε κάποιον επαγγελματία με 200-300 ευρώ" το ξεχνάς. 

Δεν θα ασχοληθεί κανείς, και πολύ καλά θα κάνει. 

 

Φιλοξενία στα 40 ευρώ το χρόνο πάλι το ξεχνάς. Δεν θα έχεις ούτε ελάχιστο χώρο για τα emails (ειδικά αν στέλνονται attachments) και τα αρχεία του site, και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ BACKUP. 

Χωρίς backup τί θα κάνεις αν κάτι πάει λάθος? Θα ζητήσεις τα ρέστα από την εταιρία φιλοξενίας? Και? Τί θα καταφέρεις? Ούτε να σου επιστρέψουν πίσω τα 40 ευρώ δεν θα καταφέρεις, που δεν θα τα επιστρέψουν καν γιατί πολύ απλά δεν σου παρέχουν τίποτα άλλο πέραν της φιλοξενίας. 

 

Διαχείριση του site θα κάνεις εσύ λες, αλλά ποιός θα σε εκπαιδεύσει?

Σίγουρα όχι αυτός που με 200 ευρώ θα στο φτιάξει...

Αν δεν υπάρχει budget, δεν κάνεις τίποτα. 

 

Συγγνωμη για το έντονο ύφος, αλλά τέτοιες συμβούλες της κακιάς ώρας δεν είναι να τις παίρνεις στα σοβαρά, οπότε πρόσεχε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή ιστοσελίδα από μια καλή εταιρεία κατασκευής ιστοσελίδων:

1500-2000 ευρώ

 

Αφού μιλάς για σύλλογο, λογικά θα θέλετε μια απλή σελίδα για το ποιοι είστε κλπ. οπότε γύρω στα 700-1000 ευρώ θα σας κοστίσει.

 

hosting μέτριο προς καλό

 

100-150ε το χρόνο

 

domain, αν είναι .gr

 

κοντά 40-50 ευρώ τα 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε κάποιον επαγγελματία με 200-300 ευρώ" το ξεχνάς. 

Δεν θα ασχοληθεί κανείς, και πολύ καλά θα κάνει. 

 

Φιλοξενία στα 40 ευρώ το χρόνο πάλι το ξεχνάς. Δεν θα έχεις ούτε ελάχιστο χώρο για τα emails (ειδικά αν στέλνονται attachments) και τα αρχεία του site, και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ BACKUP. 

Χωρίς backup τί θα κάνεις αν κάτι πάει λάθος? Θα ζητήσεις τα ρέστα από την εταιρία φιλοξενίας? Και? Τί θα καταφέρεις? Ούτε να σου επιστρέψουν πίσω τα 40 ευρώ δεν θα καταφέρεις, που δεν θα τα επιστρέψουν καν γιατί πολύ απλά δεν σου παρέχουν τίποτα άλλο πέραν της φιλοξενίας. 

 

Διαχείριση του site θα κάνεις εσύ λες, αλλά ποιός θα σε εκπαιδεύσει?

Σίγουρα όχι αυτός που με 200 ευρώ θα στο φτιάξει...

Αν δεν υπάρχει budget, δεν κάνεις τίποτα. 

 

Συγγνωμη για το έντονο ύφος, αλλά τέτοιες συμβούλες της κακιάς ώρας δεν είναι να τις παίρνεις στα σοβαρά, οπότε πρόσεχε.

Ανεφερα ξεκαθαρα οτι τα 200-300 ειναι για κατι πολυ απλο με μερικες πληροφοριες για τον συλλογο  και καμια φορμα επικοινωνιας,

 

Με 60$ /ετος για την ακριβεια μπορει να νοικιασει vps και να τρεχει ανετα το site του,email server κτλπ αλλα σε αυτη τη περιπτωση πρεπει καποιος να του το σεταρει.Με 40 ευρω το χρονο παει σε λυση shared hosting  που να διαχειριζεται το trafiic του και εχει και τα backup του και τα mail του ανετα εκτος εαν φτασει σε σημειο να δεχεται κανα 2000mail/μερα και εχει μερικες εκατονταδες χιλιαδες μοναδικους επισκεπτες καθημερινα.

 

Απο τη στιγμη που ανεφερε οτι διαχειριση θα κανει μονος του φανταζομαι εχει καποιες γνωσεις για αυτο δεν το συμπεριελαβα στη τιμη.Φυσικα και αν περιμενει απο την εταιρεια κατασκευης να τον εκπαιδευσει το κοστος θα αυξηθει....

Οπως το κοστος αυξανουν ο σχεδιασμος λογοτυπων,η προωθηση,η δημιουργια λογαριασμων σε social media κτλπ

 

Ο ανθρωπος μιλαει για συλλογο οποτε θα πρεπει να δουμε τα πραγματικα γεγονοτα.Ποσα μελη εχει ειδη ο συλλογος μια γενικη κατασταση για την ασθενεια στην Ελλαδα (ποσοι νοσουν,ποσοι θα ενδιαφερθουν ,κτλπ).Υποθετω απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ηδη σελιδα ο συλλογος ειναι σχετικα μικρος οπως και μικρο θα ειναι το ενδιαφερον απο το υπολοιπο κοινο.Αρα αμα μιλαμε για κατω απο 2000-3000 επισκεψεις τη μερα(που φανταζομαι οτι θα ειναι 100-200 /μερα με βαση παρομοιες σελιδες που γνωριζω) την να την κανει μια ακριβη σελιδα και τι να κανει το ακριβο hosting αφου δεν θα το αξιοποιει....

Μια απλή ιστοσελίδα από μια καλή εταιρεία κατασκευής ιστοσελίδων:

1500-2000 ευρώ

 

 

hosting μέτριο προς καλό

 

100-150ε το χρόνο

 

domain, αν είναι .gr

 

κοντά 40-50 ευρώ τα 2 χρόνια

 

domain .gr απο 17ε/2χρονια βρισκεις, 24,80ε στο πιο γνωστο ελληνικο καταχωρητη.Τα 40 ευρω ειναι καθαρο κλεψιμο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

ευχαριστώ όλους που απάντησαν

 

Δεν ξέρω ακομη τι θα κάνουμε απλα έκανα μια ερωτηση να δω τι υσχίει τωρα, θα το δούμε στο συμβούλιο.

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγω, δεν έχω δοκιμάσει ποτε να ανεβάσω μια σελιδα σε σερβερ και δεν ξερω πώς γίνεται, σιγουρα με κάποιο πρόγραμα θα γίνεται.

Νομίζω εχω κάποιες γνώσεις, μπορώ να κάνω άνετα μια στατική σελίδα στο excel, έχω κάνει κάποια σεμινάρια για κατασκευεί σελιδας, αλλα πρίν κάποια χρόνια.  σε κάποιο πρόγραμμα κατασκευείς ιστιοσελίδας αλλα δεν θυμάμαι ποιο ήταν.

Αυτα προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερα ξεκαθαρα οτι τα 200-300 ειναι για κατι πολυ απλο με μερικες πληροφοριες για τον συλλογο  και καμια φορμα επικοινωνιας,

 

Με 60$ /ετος για την ακριβεια μπορει να νοικιασει vps και να τρεχει ανετα το site του,email server κτλπ αλλα σε αυτη τη περιπτωση πρεπει καποιος να του το σεταρει.Με 40 ευρω το χρονο παει σε λυση shared hosting  που να διαχειριζεται το trafiic του και εχει και τα backup του και τα mail του ανετα εκτος εαν φτασει σε σημειο να δεχεται κανα 2000mail/μερα και εχει μερικες εκατονταδες χιλιαδες μοναδικους επισκεπτες καθημερινα.

 

Απο τη στιγμη που ανεφερε οτι διαχειριση θα κανει μονος του φανταζομαι εχει καποιες γνωσεις για αυτο δεν το συμπεριελαβα στη τιμη.Φυσικα και αν περιμενει απο την εταιρεια κατασκευης να τον εκπαιδευσει το κοστος θα αυξηθει....

Οπως το κοστος αυξανουν ο σχεδιασμος λογοτυπων,η προωθηση,η δημιουργια λογαριασμων σε social media κτλπ

 

Ο ανθρωπος μιλαει για συλλογο οποτε θα πρεπει να δουμε τα πραγματικα γεγονοτα.Ποσα μελη εχει ειδη ο συλλογος μια γενικη κατασταση για την ασθενεια στην Ελλαδα (ποσοι νοσουν,ποσοι θα ενδιαφερθουν ,κτλπ).Υποθετω απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ηδη σελιδα ο συλλογος ειναι σχετικα μικρος οπως και μικρο θα ειναι το ενδιαφερον απο το υπολοιπο κοινο.Αρα αμα μιλαμε για κατω απο 2000-3000 επισκεψεις τη μερα(που φανταζομαι οτι θα ειναι 100-200 /μερα με βαση παρομοιες σελιδες που γνωριζω) την να την κανει μια ακριβη σελιδα και τι να κανει το ακριβο hosting αφου δεν θα το αξιοποιει....

 

domain .gr απο 17ε/2χρονια βρισκεις, 24,80ε στο πιο γνωστο ελληνικο καταχωρητη.Τα 40 ευρω ειναι καθαρο κλεψιμο....

 

 

Η πρώτη φορά είναι πάντα αλλιώς!

 

Ίσως έχεις δίκιο καθώς δεν έχω ασχοληθεί/αποκτήσει ποτέ .γρ, αλλά com Που έχω και έδωσα μόνο 9$ (1ε + 8 privacy) τον πρώτο χρόνο, τον 2ο έδωσα 27$.

 

ε και είπα ότι και με τις .γρ μετά τα πρώτα 2 χρόνια θα ανεβαίνει λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει κάποιος 200-300 ευρώ, ελπίζω να εννοούμε μαύρα.

 

Γιατί να κοπεί τιμολόγιο σε 200 ευρώ για site και να πάρει ο developer κοντά στα 100 (μείον φορολογίες έξοδα κλτ), ούτε στην Ινδία. Τουλάχιστον όχι από επαγγελματία.

 

Επίσης και το 200-300 μαύρα παίζεται, όταν ακόμα και στο wix θες κοντά στα 100 ευρώ (λίγο πιο πάνω) για site χωρίς διαφημίσεις του wix, πόσο μάλλον να αναθέσεις σε άτομο να στα κάνει.

 

Για το hosting συμφωνώ ότι με 60 ευρώ τον χρόνο θα είσαι καλυμμένος για κάτι απλό. Άμα ανέβουν οι απαιτήσεις (επισκέπτες/mails) προφανώς ανεβαίνει και η τιμή. 

 

Ζυγίζεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις. Μπορεί να σε καλύπτει να το κάνεις μόνος σου (με ότι αυτό συνεπάγεται) μπορεί να σε καλύπτει ένα site-builder, μπορεί να σε καλύπτει ένα απλό site επαγγελματία, μπορεί ένα πολύπλοκο site επαγγελματία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή ιστοσελίδα από μια καλή εταιρεία κατασκευής ιστοσελίδων:

1500-2000 ευρώ

 

 

hosting μέτριο προς καλό

 

100-150ε το χρόνο

 

domain, αν είναι .gr

 

κοντά 40-50 ευρώ τα 2 χρόνια

Το domain gr 40-50€ το χρονο, πως το εβγαλες ρε φιλε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτα από όλα, καταχωρείτε στο ΟΝΟΜΑ του ΣΥΛΛΟΓΟΥ το domain.

Σημαντικό.

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις η καταχώρηση γίνεται στο όνομα της εταιρίας που συνεργάζεσαι (ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ) με αποτέλεσμα όταν κλείσει για κάποιο λόγο η εταιρία, να πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας.

 

Στην Ελλάδα τα domain έχουν 23.80 € για 2 έτη στους περισσότερους καταχωρητές.

 

Όσο αφορά το hosting, αυτό θα επιλέξετε θα πρέπει να έχει υποστήριξη βάσης mysql.

Ελληνικό hosting κάπου στο 80€-90€ το χρόνο, στο εξωτερικό κάπου στα 40€-50€.

Καλό είναι τη διαχείριση του hosting να την έχετε εσείς.

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με wordpress, είναι πραγματικά εύκολο, να στήσεις μια βασική εικόνα, με δωρεάν theme.

Μέχρι και τα παιδιά μου 8 & 11 ετών έφτιαξαν από μία ο καθένας.

 

Ξεκινήστε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, εκτός κι αν θέλετε να φάτε χρήμα όπως συνηθίζεται στην Ελλάδα.

Ότι απορίες έχετε μπορούν να απαντηθούν εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα υπόλοιπα που λες, καλά τα λες.

Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό, σε παρακαλώ;

 


Ξεκινήστε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, εκτός κι αν θέλετε να φάτε χρήμα όπως συνηθίζεται στην Ελλάδα.

Ότι απορίες έχετε μπορούν να απαντηθούν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα υπόλοιπα που λες, καλά τα λες.

Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με αυτό, σε παρακαλώ;

 

Μιλάμε για ένα σύλλογο κάποιας ασθένειας και όχι για τον Χ Ψ έμπορο/επιχείρηση που θέλει να κερδίσει από μια παρουσίαση / ιστοσελίδα.

Οπότε θεωρώ πως δεν τους περισσεύουν χρήματα μια και όλα πάνε από την τσέπη τους.

Ένας άνθρωπος που έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να φτιάχνει λογαριασμό στο Insomnia και στο fb, τότε με λίγη βοήθεια από εμάς μπορεί να στήσει κάτι αξιοπρεπές, χωρίς μεγάλο κόστος.

 

Είναι κρίμα, μέσα σε όλα τα προβλήματά τους, να εμφανιστεί ο Τάκης που φτιάχνει "ιστιοσελίδες" και και να τους φάει 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ένα σύλλογο κάποιας ασθένειας και όχι για τον Χ Ψ έμπορο/επιχείρηση που θέλει να κερδίσει από μια παρουσίαση / ιστοσελίδα.

Οπότε θεωρώ πως δεν τους περισσεύουν χρήματα μια και όλα πάνε από την τσέπη τους.

Ένας άνθρωπος που έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να φτιάχνει λογαριασμό στο Insomnia και στο fb, τότε με λίγη βοήθεια από εμάς μπορεί να στήσει κάτι αξιοπρεπές, χωρίς μεγάλο κόστος.

 

Είναι κρίμα, μέσα σε όλα τα προβλήματά τους, να εμφανιστεί ο Τάκης που φτιάχνει "ιστιοσελίδες" και και να τους φάει 300€.

 

Γενικά το κέρδος σε ένα εγχείρημα δεν μεταφράζεται απαραίτητα (και προτίστως) σε χρήματα.

Just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...