Προς το περιεχόμενο

κατασκευή ιστοσελίδας


iliasnet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν παίρνω ψιλολόγια, αλλά ας υποθέσουμε ότι ο φίλος τυγχάνει να είναι κοντινός συγγενής και δεν λέει να πω όχι.

 

α) Στήσιμο vanilla WP στο host + εγκατάσταση των βασικών plugins

 

β) Στήσιμο ενός multipurpose theme από το CodeCanyon + απλά customization που υποστηρίζει χωρίς κώδικα.

 

γ) Δημιουργία 4-5 σελίδων με placeholder stock images + κείμενο (υποθέτω ότι ήδη μου έχει πει 5 πράγματα για το τι κάνει ο σύλλογος, αλλιώς ρίχνω μια ματιά σε άλλους).

 

δ) Έλα Αλέκο, πήγαινε εδώ, δες το site και στείλε μου τις φωτογραφίες και το κείμενο που θες να τα φτιάξω.

 

ε) Φινίρισμα.

 

στ) Έλα Αλέκο, έτοιμος είσαι, πέρνα να σου δείξω δυο πράγματα.

 

Πες μου εσύ τώρα το κόστος για τα παραπάνω, στην Ελ αγορά, για πελάτη τύπου Αλέκου :D

 

Εντάξει λοιπόν, τυγχάνει να είναι και κοντινός συγγενής (πρέπει να γίνει κάποια γερή έκπτωση λες; ) και ας πούμε ότι είναι και ο θείος σου.

 

Σου είπα να μου πεις "ακριβώς αυτά που θέλει ο φίλος θείος, τίποτα περισσότερο" και το κόστος, και δεν μου είπες τίποτα και θέλεις να σου απαντήσω εγώ τώρα περί κόστους.

 

Έγραψες τα βήματα που σου ζήτησα, χωρίς να υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο use case πέρα του ότι έχουμε έναν θείο που θέλει σάιτ για το εταιρικό του προφίλ.

 

Όσο και multipurpose να είναι ένα theme, ο θείος μπορεί να θέλει αλλαγές που θα χρειαστούν κώδικα. Επίσης, ποιος θα το πληρώσει το theme;

 

P.S: Αν ασχοληθείς επαγγελματικά με mailing, θα μάθεις ότι το forwarding σε gmail είναι φτου κακά για το reputation του domain σου. Για την περίπτωση του Αλέκου, δεν κάθεσαι να ασχοληθείς φυσικά με το πως θα κάνεις optimize, απλώς φροντίζεις να πάρεις domain + host + email πακέτο και τέλος.

 

Δεν είναι, αν ασχοληθείς επαγγελματικά και μάθεις να το υλοποιείς σωστά. Δηλαδή, με λίγα λόγια, να έχεις ρυθμίσει σωστά SPF και DKIM records και να έχεις μια φόρμα επικοινωνίας ή/και να εμφανίζεις το e-mail σου με χρήση blacklist check και anti-spam (π.χ. Google No Captcha reCAPTCHA). Στην τελική θα κάνεις forward ένα html μήνυμα στο gmail σου (με σωστά headers) που στο σώμα του μηνύματός του θα έχει το αρχικό μήνυμα και το e-mail του χρήστη. Μόνο ένας human spammer που θα περάσει τον έλεγχο θα μπορούσε να σου προξενήσει προβλήματα.

 

Σε μεγάλη εταιρεία με όγκο μηνυμάτων θα στήσεις e-mail client για να απλοποιηθούν τα πράγματα, αλλά για τον Αλέκο που δεν ξέρει από τέτοια και θέλει να βλέπει τα μερικές δεκάδες μηνύματά του σε web interface, τότε το κάνεις όπως είπα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει λοιπόν, τυγχάνει να είναι και κοντινός συγγενής (πρέπει να γίνει κάποια γερή έκπτωση λες; ) και ας πούμε ότι είναι και ο θείος σου.

 

Σου είπα να μου πεις "ακριβώς αυτά που θέλει ο φίλος θείος, τίποτα περισσότερο" και το κόστος, και δεν μου είπες τίποτα και θέλεις να σου απαντήσω εγώ τώρα περί κόστους.

 

Έγραψες τα βήματα που σου ζήτησα, χωρίς να υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο use case πέρα του ότι έχουμε έναν θείο που θέλει σάιτ για το εταιρικό του προφίλ.

 

Όσο και multipurpose να είναι ένα theme, ο θείος μπορεί να θέλει αλλαγές που θα χρειαστούν κώδικα. Επίσης, ποιος θα το πληρώσει το theme;

 

α) Όχι, δεν είπα εγώ για καμία έκπτωση

 

β) Η εντύπωσή μου είναι ότι ρώτησες τι θα ακριβώς θα έκανα. Το τι θέλει ο Αλέκος, είναι σαφές από αρχικό ποστ. Ένα απλό site για τον σύλλογο. Δεν έχεις δει στην ζωή σου απλό site? 

 

γ) Use case λέει :D Μήπως θες να του φτιάξουμε και μερικά UX personas 3-4 σελίδες κείμενο το καθένα, να κάνουμε interviews, να καθορίσουμε metrics, να στήσουμε tracking και μερικά σετς απο wireframes βρε αδερφέ για το focus group? Την παλεύεις;

 

δ) Ποιο εταιρικό προφίλ; Του συλλόγου; :D

 

Πάμε πάλι, γιατί δεν το έπιασες - η δουλειά σαν χρόνος για αυτό που θέλει ο φίλος - ένα απλό site για τον σύλλογο - δεν παίρνει ούτε 2 μέρες. Πόσα χρεώνεις την μέρα; *2 το κόστος. Να το, πολύ απλό.

 

ε1) Τα καλά multipurpose themes έρχονται με visual page editor και τεράστιο πλήθος από settings. Δεν γράφεις γραμμή κώδικα, κλικ κλικ κλικ κλικ. Σιγά το τρελό customization που θα χρειαστεί το site του συλλόγου που θα πρέπει να γράψεις κώδικα. Ειδικά αν το theme το έχεις δουλέψει ξανά και ξέρεις τι να σετάρεις που, είναι παιχνιδάκι.

 

ε2) Αν ο Αλέκος θέλει την μάνα και τον πατέρα του σε customiες, θα τα πληρώσει ανάλογα. Μιλάμε για να φτιαχτεί ένα απλό αλλά μοντέρνο και ομορφούλι site - όχι για entry στο web design awards 2018.

 

ε3) Το theme δεν θα το πληρώσει κανείς - το έχεις αγοράσει μια και το επαναχρησιμοποιείς - ναι, ξέρω σοκαρίστηκες. Θα σοκαριστείς παραπάνω να ακούσεις ότι ακριβώς αυτό έκανε μια εταιρία εξωτερικού που έκανα consult και πουλούσε τέτοια απλά sites > $10.000 to κομμάτι - όχι από τσιγκουνιά, απλώς κανείς δεν ασχολείται με repeat licenses. Και στην τελική, βάλε + $50 στην τιμή αν τόσο πια θες να είναι τύπος και υπογραμμός.

 

Δεν είναι, αν ασχοληθείς επαγγελματικά και μάθεις να το υλοποιείς σωστά. Δηλαδή, με λίγα λόγια, να έχεις ρυθμίσει σωστά SPF και DKIM records και να έχεις μια φόρμα επικοινωνίας ή/και να εμφανίζεις το e-mail σου με χρήση blacklist check και anti-spam (π.χ. Google No Captcha reCAPTCHA). 

 

Αυτό που γράφεις, το κάνει το ανηψάκι που "ξέρει από γκομπιούτερ". Άμα ήταν τόσο απλό το mailing το 2017... :D

 

 

Στην τελική θα κάνεις forward ένα html μήνυμα στο gmail σου (με σωστά headers) που στο σώμα του μηνύματός του θα έχει το αρχικό μήνυμα και το e-mail του χρήστη

 

Σου ξαναλέω επειδή σου διέφυγε - ελπίζω με την δεύτερη να το χωνέψεις. Το gmail μειώνει το reputation του domain σου όταν κάνεις forward από το domain σου σε gmail. Όλοι οι μεγάλοι (gmail, hotmail κτλ) διατηρούν δικά τους reputation συστήματα. Ένα από τα κριτήρια, είναι και το παραπάνω, στο gmail. Κι εσύ τώρα, μου λες για SPF και νομίζεις ότι κάτι έκανες για τον πελάτη σου. Αν δεν εξειδικεύεσαι τρελά στο  mailing είναι μεγάλο disservice προς τον πελάτη σου (αν μιλάμε για εταιρία) να μην τον ωθήσεις σε GSuite ή αντίστοιχο (π.χ. το fully managed mail service του AWS είναι επίσης καλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Όχι, δεν είπα εγώ για καμία έκπτωση

 

Έκανες τον πελάτη να είναι συγγενής, οπότε είπα να ρωτήσω.

 

β) Η εντύπωσή μου είναι ότι ρώτησες τι θα ακριβώς θα έκανα. Το τι θέλει ο Αλέκος, είναι σαφές από αρχικό ποστ. Ένα απλό site για τον σύλλογο. Δεν έχεις δει στην ζωή σου απλό site? 

 

Νόμιζα ότι παρακολούθησες τη συζήτηση μιας και μπήκες σφήνα, γιατί εκείνη τη στιγμή και για αρκετά posts μιλούσαμε για σάιτ για "εταιρικό προφίλ". Το κάθε "απλό" σάιτ είναι διαφορετικό. Αν μου κάνεις αυτή την ερώτηση, μάλλον ασχολείσαι το πολύ για χαρτζιλίκι από λίγους πελάτες και όχι σοβαρά.

 

γ) Use case λέει :D Μήπως θες να του φτιάξουμε και μερικά UX personas 3-4 σελίδες κείμενο το καθένα, να κάνουμε interviews, να καθορίσουμε metrics, να στήσουμε tracking και μερικά σετς απο wireframes βρε αδερφέ για το focus group? Την παλεύεις;

 

Ποιες είναι οι ακριβώς οι απαιτήσεις του "Αλέκου". Αν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι τόσο απλό δεν το συνεχίζω.

 

δ) Ποιο εταιρικό προφίλ; Του συλλόγου; :D

 

Πάμε πάλι, γιατί δεν το έπιασες - η δουλειά σαν χρόνος για αυτό που θέλει ο φίλος - ένα απλό site για τον σύλλογο - δεν παίρνει ούτε 2 μέρες. Πόσα χρεώνεις την μέρα; *2 το κόστος. Να το, πολύ απλό.

 

ε1) Τα καλά multipurpose themes έρχονται με visual page editor και τεράστιο πλήθος από settings. Δεν γράφεις γραμμή κώδικα, κλικ κλικ κλικ κλικ. Σιγά το τρελό customization που θα χρειαστεί το site του συλλόγου που θα πρέπει να γράψεις κώδικα. Ειδικά αν το theme το έχεις δουλέψει ξανά και ξέρεις τι να σετάρεις που, είναι παιχνιδάκι.

 

Αν ο Αλέκος θέλει το μενού του (βλ. (γ) περί απαιτήσεων) όπως το έχει στο σάιτ του ο Γιώργος, τότε δεν σε σώζει το multipurpose theme. Ελπίζω να μπορείς να του φτιάξεις ένα responsive menu όπως το θέλει σε δέκα λεπτάκια.

 

ε2) Αν ο Αλέκος θέλει την μάνα και τον πατέρα του σε customiες, θα τα πληρώσει ανάλογα. Μιλάμε για να φτιαχτεί ένα απλό αλλά μοντέρνο και ομορφούλι site - όχι για entry στο web design awards 2018.

 

Μιλάμε για εργασία σε υπολογιστή. Και η "απλή" απαίτηση χρειάζεται χρόνο για να υλοποιηθεί. Μπορεί να θέλει να αφαιρέσεις κάτι ή να μετακινήσεις κάτι κάπου και να χρειαστεί να αλλάξεις τη δομή της html με ό,τι συνεπάγεται αυτό στη συνέχεια.

 

ε3) Το theme δεν θα το πληρώσει κανείς - το έχεις αγοράσει μια και το επαναχρησιμοποιείς - ναι, ξέρω σοκαρίστηκες. Θα σοκαριστείς παραπάνω να ακούσεις ότι ακριβώς αυτό έκανε μια εταιρία εξωτερικού που έκανα consult και πουλούσε τέτοια απλά sites > $10.000 to κομμάτι - όχι από τσιγκουνιά, απλώς κανείς δεν ασχολείται με repeat licenses. Και στην τελική, βάλε + $50 στην τιμή αν τόσο πια θες να είναι τύπος και υπογραμμός.

 

Απλά για να συνεννοούμαστε.

Σου ξαναλέω επειδή σου διέφυγε - ελπίζω με την δεύτερη να το χωνέψεις. Το gmail μειώνει το reputation του domain σου όταν κάνεις forward από το domain σου σε gmail. Όλοι οι μεγάλοι (gmail, hotmail κτλ) διατηρούν δικά τους reputation συστήματα. Ένα από τα κριτήρια, είναι και το παραπάνω, στο gmail. Κι εσύ τώρα, μου λες για SPF και νομίζεις ότι κάτι έκανες για τον πελάτη σου.

 

Το gmail κ.λπ. δεν έχει κανένα λόγο να σου μειώσει το reputation εάν δεν έρχεται spam από το domain σου ή γενικότερα από την IP του server σε shared-hosting. Διάβασες μια πίπα που κυκλοφορεί για καλούς λόγους αλλά δεν την κατανόησες.

 

 

P.S.: Αφού φτιάχνεις σάιτ σε μία μέρα φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να σου στέλνω όλους τους τσιφούτηδες πελάτες που έρχονται κατά καιρούς και δεν έχουν κάποιο business plan και τους αρκεί το απλό ό,τι νάναι έτσι για να είναι στην γούγλε, ε; Δεν φαντάζομαι να παίρνεις πάνω από 100 για μία ημέρα, έτσι; Αφού μερικά κουμπιά πατάς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S.: Αφού φτιάχνεις σάιτ σε μία μέρα φαντάζομαι δεν θα έχεις πρόβλημα να σου στέλνω όλους τους τσιφούτηδες πελάτες που έρχονται κατά καιρούς και δεν έχουν κάποιο business plan και τους αρκεί το απλό ό,τι νάναι έτσι για να είναι στην γούγλε, ε; Δεν φαντάζομαι να παίρνεις πάνω από 100 για μία ημέρα, έτσι; Αφού μερικά κουμπιά πατάς :P

 

$350/μέρα για long-term projects. Λες να ξέρω τι κάνω ή να παπαρίζομαι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$350/μέρα για long-term projects. Λες να ξέρω τι κάνω ή να παπαρίζομαι; :P

 

Βγάλε 8 ώρες για τον ύπνο και το φαγητό σου και άρα ας πούμε ότι δουλεύεις 16 ώρες. Το λες στους πελάτες σου ότι χρεώνεις 22 ευρώ την ώρα ή απλά πετάς το τελικό ποσό;

 

Για τρελή παπάρα μου ακούγεται, αφού αν σου έρθει ένας πελάτης που δεν είναι ο θείος σου, και που έστω ότι δεν θέλει e-shop αλλά ένα καλό π.χ. εταιρικό προφίλ για το οποίο έχει μερικές λογικές απαιτήσεις και χρειαστείς μια εβδομάδα να το φτιάξεις, τότε θα πρέπει να του ζητήσεις πάνω από 2 χιλιάρικα.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν ηλίθιοι πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε 8 ώρες για τον ύπνο και το φαγητό σου και άρα ας πούμε ότι δουλεύεις 16 ώρες.

 

8-ωρο μεγάλε, τι 16 ώρες, την παλεύεις;  :-D

 

Το λες στους πελάτες σου ότι χρεώνεις 22 ευρώ την ώρα ή απλά πετάς το τελικό ποσό;

 

Προφανώς, αφού με πληρώνουν κάθε 15 μέρες, για 8*5*2 -> 80 ώρες.

 

Για τρελή παπάρα μου ακούγεται, αφού αν σου έρθει ένας πελάτης που δεν είναι ο θείος σου, και που έστω ότι δεν θέλει e-shop αλλά ένα καλό π.χ. εταιρικό προφίλ για το οποίο έχει μερικές λογικές απαιτήσεις και χρειαστείς μια εβδομάδα να το φτιάξεις, τότε θα πρέπει να του ζητήσεις πάνω από 2 χιλιάρικα.

 

Αν μιλάμε για καλή εταιρική δουλειά, θέλει +γραφίστα +UX (που προφανώς εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ούτε στο ένα ούτε στο άλλο). Οπότε τα 2 χιλιάρικα που γράφεις, είναι πολύ λίγα. Αν μιλάμε για δουλειά τύπου άρπα-κόλλα στα γραφικά + UX, δεν βάζω το όνομά μου σε τέτοια πράγματα, οπότε χαλάλι σου τα 2 χιλιάρικα :)

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν ηλίθιοι πελάτες.

 

Δεν θέλει μεγάλη φαντασία υποθέτω για να καταλάβεις ότι οι πελάτες μου είναι από εξωτερικό και το κόστος είναι γι' αυτούς μικρότερο απ'ότι αν ήμουν local. Θέλει;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα δει το dollar. Και πάλι ηλίθιοι είναι (αν δεν κατεβάζεις παπάτζες από το κεφάλι σου δηλαδή), από τη στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμοι Ινδοί για το εξωτερικό που κάνουν τη δουλειά φτηνά.

 

8-ωρο μεγάλε, τι 16 ώρες, την παλεύεις;  :-D

 

 

Προφανώς, αφού με πληρώνουν κάθε 15 μέρες, για 8*5*2 -> 80 ώρες.

 

Γιατί 8ωρο δηλαδή; Δουλεύεις ως developer σε εταιρεία και έχεις συγκεκριμένο ωράριο;;;

 

"τι 16 ώρες, την παλεύεις" "αφού με πληρώνουν κάθε 15 ημέρες" κ.λπ. που λες, γιατί πρέπει να γνωρίζω εγώ τι κάνεις και ποιοι είναι αυτοί που σε πληρώνουν.

 

Η συζήτηση ήταν για πελάτες που θα έρθουν να σου ζητήσουν κάποιο σάιτ που εσύ λες ότι το βγάζεις μέσα σε μία ημέρα. Από το παραπάνω, η ημέρα αυτή για εσένα λοιπόν είναι 8 ώρες και όχι μία ημέρα. Αποχωρώ πριν καώ με αυτά που διαβάζω.

 

Απλά αν εσύ και ο προηγούμενος με τα σάιτ της 1 ώρας χρειαστείτε ποτέ κάποιον developer / programmer, μην του πείτε πίπες για την δουλειά του γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα δει το dollar. Και πάλι ηλίθιοι είναι (αν δεν κατεβάζεις παπάτζες από το κεφάλι σου δηλαδή), από τη στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμοι Ινδοί για το εξωτερικό που κάνουν τη δουλειά φτηνά.

 

Αν κάποιος είναι ηλίθιος, είναι αυτός που νομίζει ότι η top level προγραμματιστική εργασία βρίσκεται φθηνά στον κόσμο. Και αυτοί που το νόμιζαν, φάγανε την πατάτα γερά με την Ινδία και τώρα "please take my money".

 

Γιατί 8ωρο δηλαδή; Δουλεύεις ως developer σε εταιρεία και έχεις συγκεκριμένο ωράριο;;;

 

"τι 16 ώρες, την παλεύεις" "αφού με πληρώνουν κάθε 15 ημέρες" κ.λπ. που λες, γιατί πρέπει να γνωρίζω εγώ τι κάνεις και ποιοι είναι αυτοί που σε πληρώνουν.

 

Consulting ξέρεις τι είναι; Πώς χρεώνεται; Που να ξέρεις :D

 

Η συζήτηση ήταν για πελάτες που θα έρθουν να σου ζητήσουν κάποιο σάιτ που εσύ λες ότι το βγάζεις μέσα σε μία ημέρα. Από το παραπάνω, η ημέρα αυτή για εσένα λοιπόν είναι 8 ώρες και όχι μία ημέρα. 

 

Μια εργάσιμη μέρα προφανώς. Μια εργάσιμη ημέρα είναι (σοκ!) 8 ώρες. Έλεος που θες και διευκρίνιση. Αν εσύ δεν κάνεις τίποτε άλλο στην ζωή σου από το να δουλεύεις, σου έχω νέα. :D

 

 

Απλά αν εσύ και ο προηγούμενος με τα σάιτ της 1 ώρας χρειαστείτε ποτέ κάποιον developer / programmer, μην του πείτε πίπες για την δουλειά του γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σας.

 

Καταλάβαμε όλοι τι ξέρεις εσύ από developers :D Μην ανησυχείς, αν εγώ χρειαστώ θα πάω σε συνάδελφο, όχι σε σκιντζή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι ηλίθιος, είναι αυτός που νομίζει ότι η top level προγραμματιστική εργασία βρίσκεται φθηνά στον κόσμο. Και αυτοί που το νόμιζαν, φάγανε την πατάτα γερά με την Ινδία και τώρα "please take my money". (nonsense)

 

 

Consulting ξέρεις τι είναι; Πώς χρεώνεται; Που να ξέρεις :D

 

 

Μια εργάσιμη μέρα προφανώς. Μια εργάσιμη ημέρα είναι (σοκ!) 8 ώρες. Έλεος που θες και διευκρίνιση. Αν εσύ δεν κάνεις τίποτε άλλο στην ζωή σου από το να δουλεύεις, σου έχω νέα. :D

 

 

 

Καταλάβαμε όλοι τι ξέρεις εσύ από developers :D Μην ανησυχείς, αν εγώ χρειαστώ θα πάω σε συνάδελφο, όχι σε σκιντζή.

 

Ρε φίλε πραγματικά ή είσαι σε επίπεδο ερασιτέχνη στον κλάδο (αν ασχολείσαι καν δηλαδή) ή τρολλάρεις.

 

Δεν παρακολουθείς τη συζήτηση και μου λες για συλλόγους, δεν μπορείς με απλά λόγια να καταλάβεις τι είναι οι απαιτήσεις του πελάτη (και δεν απάντησες ποτέ τελικά), και τώρα ενώ μιλάγαμε για αμοιβή για developer μας πετάς ένα consulting (!!!).

 

Όταν κάποιος ως ελεύθερος επαγγελματίας δέχεται παραγγελία από πελάτη για σάιτ, είτε είναι μόνος του είτε με συνεργάτες του, καθορίζει εκείνος το χρόνο του.

 

Αν είναι όντως να τελειώσει τη δουλειά του μέσα σε μία ημέρα, και όχι στη φαντασία του όπως εσύ, τότε δεν θα συμπληρώσει τις 8 ώρες και θα πει ωπ δεν μπορώ να δουλέψω άλλο επειδή τέλειωσε το ωράριό μου. Γι' αυτό σε ρώτησα αν δουλεύεις σε εταιρεία - όπου εκεί έχει νόημα το 8ωρο - επειδή δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες όπως π.χ. ότι ασχολείσαι μία ημέρα το πολύ με την κατασκευή ενός σάιτ αλλά τελικά είναι max 8 ώρες.

 

Anyway, άντε καλή σου τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα λόγια είναι αέρας και στην τελική μιλάνε οι αριθμοί

Βγάλτε την να την μετρήσει η επιτροπή και όποιος την έχει πιο μεγάλη νικάει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πραγματικά ή είσαι σε επίπεδο ερασιτέχνη στον κλάδο (αν ασχολείσαι καν δηλαδή) ή τρολλάρεις.

 

Η περίπτωση να μην ξέρεις που παν τα 4 και να μην θες να παραδεχθείς στον εαυτό σου την πραγματικότητα, δεν παίζει προφανώς. Δεν υπάρχει πρόβλημα, όλοι Peter North είστε :D

 

Anyway, άντε καλή σου τύχη.

 

Μην είσαι τόσο large, τις ευχές σου για εκεί που τις χρειάζεσαι. Για την τύχη μου μην αγχώνεσαι, την έχω στρώσει και δουλεύει σκληρά.  B)

 

 

Αν είναι όντως να τελειώσει τη δουλειά του μέσα σε μία ημέρα, τότε δεν θα συμπληρώσει τις 8 ώρες και θα πει ωπ δεν μπορώ να δουλέψω άλλο επειδή τέλειωσε το ωράριό μου. Γι' αυτό σε ρώτησα αν δουλεύεις σε εταιρεία - όπου εκεί έχει νόημα το 8ωρο - επειδή δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες όπως π.χ. ότι ασχολείσαι μία ημέρα το πολύ με την κατασκευή ενός σάιτ αλλά τελικά είναι max 8 ώρες.

 

Δεν δουλεύω πάνω από 8 ώρες την μέρα - ούτε όταν έχω full time contract ούτε όταν παίρνω δουλείες τύπου "τόσα". Τι δεν καταλαβαίνεις; Όταν λοιπόν λέω θα πάρει μια μέρα, προφανώς εννοώ θα πάρει λιγότερο από 8 ώρες εργασίας. Wtf , ζωή δεν έχεις και σου κάνει τόσο εντύπωση; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άλλη μια συζήτηση όπου ο paparovic απαντά άλλα αντάλλων και στο τέλος το παίζει κι έξυπνος. Το μεγαλύτερο τρολ του subforum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω​ την εκρηξη σου(πικτσουρ ασπασια).

 

Εγω μιλησα για χρονο οχι για λεφτα.

 

Να το πω αλλιως, αν σου ζητησω να μου φτιαξεις ενα σαιτ για το εταιρικό μου προφιλ, εσυ ποσο θα κανεις δηλαδη; 1 μηνα; Δηλαδη σου ερχομαι και σου λεω θελω ενα σαιτ για το εταιρικο μου προφιλ, μου δειχνεις 5-6 theme, σου λεω μαρεσει αυτο αλλα θελω το ταδε να ειναι πρασινο και εκεινο μαυρο και μπλα μπλα. Ε ποσο θα σου παρει να το φτιαξεις; 1 μηνα; Κ;ι τι θα κανεις σε αυτο μηνα; Θα ψςχνεις στο στακοβερφλοου το πως αλλαζεις χρωμε με css??

 

Παπί, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το να στήσεις ένα σοβαρό εταιρικό site δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τη διαδικασία που περιγράφεις. Δεν σου δείχνουν καν themes, τα στήνουν όλα από την αρχή. Και το site δεν είναι μόνο το εικαστικό. Είναι η λειτουργικότητα όπου ο πελάτης μπορεί να είναι ας πούμε μια εταιρία ακινήτων που θέλει να έχει ειδικές ζώνες ανά πελάτες και προστατευμένες περιοχές του site (άλλα δείχνει σε αυτόν που έχει budget 100.000 για να αγοράσει σπίτι κι άλλα σε όποιον έχει 1.000.000), είναι τα κείμενα που πρέπει να συνταχθούν από ειδικούς copywriters, είναι η παρακολούθηση διαφημιστικών καμπανιών, είναι η εκπαίδευση του προσωπικού, είναι η ανάλυση των στατιστικών, είναι χίλια δυο πράγματα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Και μην παραβλέπουμε το μεγαλύτερο πρόβλημα που συνοψίζεται στο ότι ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει. Και καλείσαι εσύ μέσα από ραντεβού και συζητήσεις να βρεις τι στο καλό θέλει να φτιάξει. Τις οποίες συζητήσεις βέβαια πρέπει να τις συμπεριλάβεις στο κόστος γιατί ο χρόνος είναι χρήμα κλπ κλπ. Κάπως έτσι ξεκινούν μερικοί να φτιάξουν eshop να ανταγωνιστούν το plaisio κι όταν καταλαβαίνουν ότι πρέπει να δαπανήσουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ πέφτουν από τα σύννεφα. Γιατί στο μυαλό τους η όλη διαδικασία είναι ένα εξελάκι και πέντε τηλέφωνα στους προμηθευτές μια φορά την ημέρα.

 

Προφανώς και υπάρχουν sites των 300 ευρώ και μερικά μπορεί να είναι κι αξιοπρεπή. Και είναι πολύ διαδεδομένη πρακτική σε ανακατασκευές, όπου ο πελάτης έχει ήδη λογότυπα, κείμενα, κλπ αλλά έχει μείνει με εικαστικό δεκαετίας. Εκεί μπορείς με ένα free bootstrap theme και δύο απογεύματα δουλειά να το στήσεις. Σε μια ώρα πάντως δεν στήνεται τίποτα.

 

Τέλος, είναι νομίζω προφανές ότι όταν μιλάμε για 300 ευρώ εννοούμε μαύρα. Γιατί δεν νομίζω ότι θα μπει κανείς στον κόπο να κόψει τιμολόγιο για τόσο μικρό ποσό. Τα σοβαρά μαγαζιά όμως δεν μπορούν να δουλεύουν με μαύρα. Με μαύρα θα δουλέψει κάποιος που το κάνει αυτό για συμπλήρωμα και φτιάχνει το πολύ 2-3 sites το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια συζήτηση όπου ο paparovic απαντά άλλα αντάλλων και στο τέλος το παίζει κι έξυπνος. Το μεγαλύτερο τρολ του subforum.

 

Πέρασε τόσος καιρός κι ο πισινός σου ακόμα δεν με έχει ξεχάσει βλέπω.  :-D Μην ζηλεύεις που μιλάω σε άλλους.  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...