Προς το περιεχόμενο

Επιλογη νέου Router για VDSL με κληδωμενο 48.656 στο router


habas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

αναβαθμισα την γραμμη σε vdsl παρέλαβα το νέο router της HOL-VODAFONE. (ZTE)

 

Καταγεγραμμένη μέτρηση στο router μεσα στο σπίτι από τεχνικό της HOL στα 48.656!!

 

Καταγεγραμμένη μετρηση ενσύρματα στο laptop = ίδια καλά αποτελέσματα.!!

 

Δυστυχώς με WIFI η σύνδεση πάει στα 18 με 20.

 

Οπως μου αναφεραν από την τεχνική υπηρεσία, "υπάρχουν πολλές παρεμβολές (πολλά σηματα στην περιοχή)". Αν και βρισκομαι στον 5ο με δεξια και αριστερά πολυκατοικίες μόνο.

 

Η θέση του router ειναι σε τετοιο σημείο που δεν έχει εμπόδια (τοιχο, αλουμινια, καθρευτη)

 

Παρακαλώ μπορειτε να μου προτείνετε router για αγορά. Τι να προσέξω?

 

Ως πρόταση το TP Link TD-W9980 , θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα με wifi σύνδεση? 

 

Γενικότερα η αγορά router θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα στο σήμα?

 

Εναλλακτικά router, τι μου προτείνετε στα 80 με 90 ευρώ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πειραξει της ρυθμισεις στο wifi να δεις διαφορες?

 

βαλε καποιο προγραμμα στο κινητο σου και κανε scan να δεις σε τι καναλια παιζουν οι γυρω σου και βαλε το δικο σου σε ποιο μακρινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο πολυ χαζουρα?απιστευτο ,εχεις συσκευες που να μπορεις να συνδεθεις στα 5 ghz αν ναι κανε μια δοκιμη και το ρουτερ να ειναι ac (αν παλι εχεις συσκευες που να το υποστηριζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω αλλάξει συχνοτητες απο΄11 σε 9 και 3. Πολύ μικρές διαφορές.

 

Με την βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης, αλλάξαμε και ρύθμιση η οποία περιόριζε την ταχύτητα του router.


@ slk200gr

 

Όντως για τέτοια διαφορά μιλάμε!!!! κ είχα ενθουσιαστεί με τις πρωτες μετρήσεις έως πριν ξεκινησω σε ασύρματα.

 

Αναμένω και καινουργια TV αλλά με τα σημερινά νούμερα μόνο για ενσύρματα θα ενωθεί!

 

Δεν έχω τσεκάρει αν laptop τρέχει σε 5 ghz. Dell 4 ετίας (ι5)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οσο ξερω οι μεγαλες ταχυτητες σε ασυρματο επιβαρυνουν της συσκευες λογω wpa κτλ.

 

λογω δηλαδη του κλειδωματος καποιες συσκευες δεν μπορουν να ανταπεξερθουν σε μεγαλες wifi ταχυτητες. το ειχα παθει παλιοτερα με ενα media player που με το στικακι ετρωγε κολλημα ενω σε καλωδο επαιζε κανονικα.

 

δοκιμασε να βγαλεις το wpa για λιγα λεπτα δηλαδη ασε ελευθερο το δικτυο ανοιχτο  και κανε ξανα δοκιμη.

 

αν δεν το κανει και ειναι αυτο ισως να φταιει η συσκευη σου και οχι το router οποτε οτι και να βαλεις παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προχωρήσεις σε αγορά router θα πρέπει να τσεκάρεις τις συσκευές σου όπως ανέφεραν. 

Με το ίδιο router και κλείδωμα στα 50, κατεβάζω μεχρι 5mb. (δεν χάνω ταχύτητα). 

Δες την ταχύτητα της wifi κάρτας σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για τα μηνύματα σας.

 

θα τσεκάρω όντως δυνατότητες συσκευων. Αντίστοιχα παιζει αυτό και στα κινητά??

 

 

Αν όντως φταινε συσκευες, η λύση είναι μόνο ενσήρματα? ή να άλλαζα wifi κάρτα σε laptop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζω και καταλήγω

 

Το router hol παιζει στα 2.5 Ghz  όπου γίνεται χαμος σε όλες τις συχνότητες.

 

To pc που έχω δυστυχως δεν δεχεται 802.11ac protocol για δυνατότητα να παιζει στα 5.

 

 

Οποτε λέω όντως να αγοράσω router dual band, και μία κάρτα για laptop με αντίστοιχο protocol.

 

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΧΗΤΥΤΑ...????? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει φοβερή εντύπωση γιατί με το ίδιο ρουτερ κατεβάζω μονιμα με 5.5mb/s ασύρματα και μάλιστα οταν μεταφέρω ασύρματα αρχεία στον υπολογιστή απο το τηλέφωνο,μεταφερω με 6-7mb/s..

Τσεκαρε με ένα ψιλοκαινουριο smartphone και την εφαρμογή internet speed meter γιατί θα αγοράσεις τσάμπα ρουτερ μου φαίνεται!

Επίσης δοκίμασε στο 13 κανάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...