Προς το περιεχόμενο

Το original Nvidia Shield TV θα λάβει όλα τα software καλούδια του νέου, όπως Android 7.0 και Amazon Video


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιο θέμα ο tegra με το περιεχόμενο που μπορεί να διαχειριστεί μια συσκευή σαν το shield? Ίσα ίσα παραμένει ταχύτατο, τρέχει android 7, έχει την κανονική έκδοση του android TV και αναβαθμίζεται πιο συχνά από οποιοδήποτε άλλο android TV box. Στη νέα έκδοση είναι σημαντικά πιο μικρό και κοστίζει πρακτικά λιγότερο από το αν αγοραζες το παλιό μαζί με το remote και το controller, που τώρα συμπεριλαμβάνονται στη συσκευασία.

 

Θα αναφέρω πάλι το παράδειγμα του minix x8 h-plus που το πλήρωσα σχεδόν όσο το shield και έμεινε για πάντα στο android 4 ενώ ταυτόχρονα δεν ήταν ποτέ απόλυτα σταθερό και αξιόπιστο!

 

Αναμένω να βγει και το update που θα ενεργοποιήσει και το google home στο shield. :)

 

Δεν ξέρω πόσο κάνει το shield αλλά είναι αρκετά χρόνια με το ίδιο hw...Δεν είναι μόνο  media player είναι και κονσόλα...Άρα επιδέχεται hw updates. Για σκέτο media player πιστεύω xiaomi tv box στα 80 και mini m8s στα 30-40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω πόσο κάνει το shield αλλά είναι αρκετά χρόνια με το ίδιο hw...Δεν είναι μόνο  media player είναι και κονσόλα...Άρα επιδέχεται hw updates. Για σκέτο media player πιστεύω xiaomi tv box στα 80 και mini m8s στα 30-40

 

Τα παιχνίδια τύπου "κονσόλας" τα παίζει remotely οπότε το hardware δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Ταυτόχρονα όμως οι επιδόσεις του Tegra δεν είναι τόσο πίσω από τον ανταγωνισμό παρόλο που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια. 

 

Προσωπικά πάντως δεν πήρα το shield σαν κονσόλα παιχνιδιών. Ήθελα απλά ένα αξιόπιστο και γρήγορο android player με καλό hardware, σύγχρονο software και καλή υποστήριξη. Όλες οι άλλες rootαρισμένες και κατακρεουργημένες εκδόσεις του android που υπάρχουν στα πιο φθηνά players, μόνο σταθερά και ασφαλή δεν τα λες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια τύπου "κονσόλας" τα παίζει remotely οπότε το hardware δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Ταυτόχρονα όμως οι επιδόσεις του Tegra δεν είναι τόσο πίσω από τον ανταγωνισμό παρόλο που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια. 

 

Προσωπικά πάντως δεν πήρα το shield σαν κονσόλα παιχνιδιών. Ήθελα απλά ένα αξιόπιστο και γρήγορο android player με καλό hardware, σύγχρονο software και καλή υποστήριξη. Όλες οι άλλες rootαρισμένες και κατακρεουργημένες εκδόσεις του android που υπάρχουν στα πιο φθηνά players, μόνο σταθερά και ασφαλή δεν τα λες... 

δοκιμασε σαν plex server την συσκευη και πες μας πως τα παει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σε συμφερει να εχεις ανοιχτο το pc?

Τι να το έχω, κλειστό? :P

 

Λείπω τις περισσότερες ώρες στη δουλεια και όταν βρίσκω χρόνο να χαλαρωσω σπίτι, ειναι όλα ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το έχω, κλειστό? :P

 

Λείπω τις περισσότερες ώρες στη δουλεια και όταν βρίσκω χρόνο να χαλαρωσω σπίτι, ειναι όλα ανοιχτά.

εγω εχω συνδεσει ενα seedbox στο Plex και βλεπω χωρις το pc ανοιχτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εγω εχω συνδεσει ενα seedbox στο Plex και βλεπω χωρις το pc ανοιχτο

 

Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί. Προσωπικά πλεον το plex το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Το kodi βελτιώθηκε σημαντικα και κάνει σχεδόν τα πάντα. Άλλαξα και modem/router με ενα netgear D7000 και του εχω μόνιμα πανω του εναν usb3 hdd με εξτρά υλικό που το βλέπουν όλες οι συσκευές (tv, Apple tv, shield) χωρίς να παρεμβαίνει το pc.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί. Προσωπικά πλεον το plex το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Το kodi βελτιώθηκε σημαντικα και κάνει σχεδόν τα πάντα. Άλλαξα και modem/router με ενα netgear D7000 και του εχω μόνιμα πανω του εναν usb3 hdd με εξτρά υλικό που το βλέπουν όλες οι συσκευές (tv, Apple tv, shield) χωρίς να παρεμβαίνει το pc.

το kodi το ειχε περασει στο pc ολο κολληματα εκανε συν οτι δεν κατεβαζε subs απο τα σαιτ που εχουν gr subs

Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί. Προσωπικά πλεον το plex το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Το kodi βελτιώθηκε σημαντικα και κάνει σχεδόν τα πάντα. Άλλαξα και modem/router με ενα netgear D7000 και του εχω μόνιμα πανω του εναν usb3 hdd με εξτρά υλικό που το βλέπουν όλες οι συσκευές (tv, Apple tv, shield) χωρίς να παρεμβαίνει το pc.

αφου εχεις apple tv γιατι πηρες και shield?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το kodi το ειχε περασει στο pc ολο κολληματα εκανε συν οτι δεν κατεβαζε subs απο τα σαιτ που εχουν gr subs

αφου εχεις apple tv γιατι πηρες και shield?

Υπερκαταναλωτισμός. :P

 

Το Apple TV συνεργάζεται με τις apple συσκευές μου και έχω πρόσβαση στη μουσική μου στο itunes, στις φωτό στο iCloud κλπ. Επιπλέον τα apps στο Apple TV είναι πολύ πιο καλοδουλεμένα σε σχεση με το android TV. Επίσης χρησιμοποιώ συσκευές με HomeKit και το Apple TV λειτουργεί σαν hub για το χειρισμό τους έξω από δίκτυο του σπιτιού.

 

Το shield από την άλλη υποστηρίζει 4K, τρέχει kodi και σύντομα θα υποστηρίζει google home κλπ.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερκαταναλωτισμός. :P

 

Το Apple TV συνεργάζεται με τις apple συσκευές μου και έχω πρόσβαση στη μουσική μου στο itunes, στις φωτό στο iCloud κλπ. Επιπλέον τα apps στο Apple TV είναι πολύ πιο καλοδουλεμένα σε σχεση με το android TV. Επίσης χρησιμοποιώ συσκευές με HomeKit και το Apple TV λειτουργεί σαν hub για το χειρισμό τους έξω από δίκτυο του σπιτιού.

 

Το shield από την άλλη υποστηρίζει 4K, τρέχει kodi και σύντομα θα υποστηρίζει google home κλπ.

 

:)

Καλά και το Apple TV 4 μου τρέχει Kodi :P του το έβαλα πάνω πριν κάτι μήνες απλά πρέπει κάποια στιγμή να το ενημερώσω γιατί μου πετάει συνέχεια μήνυμα ότι υπάρχει καινούργια έκδοση :P

 

Φυσικά σε Android συσκευή το βάζεις μέσω του Store ενώ στο ATV μέσω του Macbook :P αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία με αρνητικά και μόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερκαταναλωτισμός. :P

 

Το Apple TV συνεργάζεται με τις apple συσκευές μου και έχω πρόσβαση στη μουσική μου στο itunes, στις φωτό στο iCloud κλπ. Επιπλέον τα apps στο Apple TV είναι πολύ πιο καλοδουλεμένα σε σχεση με το android TV. Επίσης χρησιμοποιώ συσκευές με HomeKit και το Apple TV λειτουργεί σαν hub για το χειρισμό τους έξω από δίκτυο του σπιτιού.

 

Το shield από την άλλη υποστηρίζει 4K, τρέχει kodi και σύντομα θα υποστηρίζει google home κλπ.

 

:)

εχω μεινει πισω μου φαινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...