Προς το περιεχόμενο

2 εργασιες σε Python


Giannis Xaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Giannis Xaf

 

Το πρώτο εννοεί αυτό που λέει 

>>> do_the_job([1,0,2,0,3,0,4,0,9,0,3])
[1, 2, 3, 4, 9, 3, 0, 0, 0, 0, 0]

Ένας τρόπος για να το κάνεις είναι να 

μετρήσεις τα μηδένικα (εύκολο)

αφαιρέσεις τα μηδενικά (εύκολο)

προσθέσεις τα μηδενικά (εύκολο)

 

 

Στο δεύτερο κατάλαβες το άθροισμα των ψηφίων διαιρεί τον ίδιο αριθμό και δεν κατάλαβες το γινόμενο;

24

2+4=6

24%6=0

2*4=8

24%8=0

άρα ... το 24 είναι μέσα στη λίστα σου και ο τρόπος είναι ακριβώς ο ίδιος λίγο προσοχή στη διάιρεση με 0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Giannis Xaf

 

Το πρώτο εννοεί αυτό που λέει 

>>> do_the_job([1,0,2,0,3,0,4,0,9,0,3])
[1, 2, 3, 4, 9, 3, 0, 0, 0, 0, 0]

Ένας τρόπος για να το κάνεις είναι να 

μετρήσεις τα μηδένικα (εύκολο)

αφαιρέσεις τα μηδενικά (εύκολο)

προσθέσεις τα μηδενικά (εύκολο)

 

 

Στο δεύτερο κατάλαβες το άθροισμα των ψηφίων διαιρεί τον ίδιο αριθμό και δεν κατάλαβες το γινόμενο;

24

2+4=6

24%6=0

2*4=8

24%8=0

άρα ... το 24 είναι μέσα στη λίστα σου και ο τρόπος είναι ακριβώς ο ίδιος λίγο προσοχή στη διάιρεση με 0

αα καταλαβα ναι ναι,ευχαριστω πολυ,δεν ειχα καταλαβει οτι ζηταγε αυτο.οκ την εκανα την πρωτη.Απλα νομιζα οτι τα μηδενικα στοιχεια ηταν οι πρωτοι αριθμοι.Λαθος μου.Και παλι ευχαριστω!

 

 

Επεξ/σία από Giannis Xaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αα καταλαβα ναι ναι,ευχαριστω πολυ,δεν ειχα καταλαβει οτι ζηταγε αυτο.οκ την εκανα την πρωτη.Απλα νομιζα οτι τα μηδενικα στοιχεια ηταν οι πρωτοι αριθμοι.Λαθος μου.Και παλι ευχαριστω!

 

στην δευτερη απλα δεν καταλαβα πως να το βαλω στη μεταβλητη,δηλαδη,μου εμφανιζει τους αριθμους χαρσαντ και κατω απο αυτους να μου δειχνει  τους αριθμους που το γινομενο των 

ψηφιων τους διαιρει τον ιδιο τον αριθμο;

 

Αν θές δημοσίευσε κώδικα για το 1ο.

και για το 2ο αλλιώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ούτε έχω καταλάβει αν το πρόβλημα θέλει είδοδο τους harshad στο range(1000) ή το range(1000).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θές δημοσίευσε κώδικα για το 1ο.

και για το 2ο αλλιώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ούτε έχω καταλάβει αν το πρόβλημα θέλει είδοδο τους harshad στο range(1000) ή το range(1000).  

.

Επεξ/σία από Giannis Xaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προσωπικά διαφωνώ, να πω και εγώ ένα μπράβο στον k33theod που χωρίς να δώσει χύμα την λύση έκατσε και βοήθησε τον OP, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μα..κιστήκαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω να μη δημοσιευσω τον κωδικα...

 

Γιατί; Μην κλέψουμε την πατέντα; :P

 

 

Αν και προσωπικά διαφωνώ, να πω και εγώ ένα μπράβο στον k33theod που χωρίς να δώσει χύμα την λύση έκατσε και βοήθησε τον OP, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που μα..κιστήκαμε.

 

Εδώ τρολάρει τους πάντες, τι βοήθεια να πάρει; Τη μια δίνει το for loop που απλά κάνει print τον πίνακα και την άλλη προτιμά να μη δώσει κώδικα. Αν ήθελε να ασχοληθεί, έστω ο κώδικάς του θα είχε κάποια προσπάθεια, κάποιο if, κάτι, όχι το πρώτο απόσπασμα κώδικα που είχε κάπου γραμμένο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Μην κλέψουμε την πατέντα; :P

 

 

 

Εδώ τρολάρει τους πάντες, τι βοήθεια να πάρει; Τη μια δίνει το for loop που απλά κάνει print τον πίνακα και την άλλη προτιμά να μη δώσει κώδικα. Αν ήθελε να ασχοληθεί, έστω ο κώδικάς του θα είχε κάποια προσπάθεια, κάποιο if, κάτι, όχι το πρώτο απόσπασμα κώδικα που είχε κάπου γραμμένο...

χαχα αμε ισως ειναι μοναδικος ο κωδικας που εχω κανει χαχα. :P επειδη δεν εχω γραψει καποιον κωδικα εδω στο σαιτ δε σημαινει οτι δεν το εχω προσπαθησει..η βοηθεια που χρειαζομουν για να ολοκληρωσω τον κωδικα ηταν του k33theod και ευχαριστω που ασχοληθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε Γιάννη προτιμάς να μην δημοσιεύσεις κώδικα. Τράβα μπες Project Euler να δεις σε κάθε πρόβλημα ο καθένας δημοσιοποιεί την λύση του σε διαφορετική γλώσσα και πολύ πιο δύσκολα από αυτά που έχεις ανεβάσει που είναι του δημοτικού. Έλεος λες και έφτιαξες το λειτουργικό που θα πετάξει τα windows από την αγορά. Ούτε στην ερώτηση του παιδιού που σπουδάζεις απάντησες. Πολύς μυστικισμός έχει πέσει. Μήπως στην λέσχη Μπίλντερμπεργκ;

Αν ειναι ευκολο να μου τις στειλετε.Σας ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!

Δεν υπάρχεις!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω να μη δημοσιευσω τον κωδικα αλλα οντως με βοηθησατε πολυ.

 

Ποντάρω 100 ευρώ ότι δεν τρέχει σωστά ο κώδικας που έχει γράψει και ντρέπεται να τον εμφανίσει γιατί μάλλον δεν κατάλαβε τι του είπε ο k33theod...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντάρω 100 ευρώ ότι δεν τρέχει σωστά ο κώδικας που έχει γράψει και ντρέπεται να τον εμφανίσει γιατί μάλλον δεν κατάλαβε τι του είπε ο k33theod...

Μην είσαι και τόσο σίγουρος για το "έχει γράψει" !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν έχει γράψει, απλά τσούκου τσούκου απο εδώ από εκεί σου λέει κάτι θα τσιμπήσω και για τη 2η άσκηση, θα τα βάλω όλα μαζί μπας και πάρω ένα 5αράκι να περάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές δυστηχώς όταν κάποιος προβάλει μια λύση ή μία ιδέα δεν γίνεται θετική κριτική αλλά αρνητική.

 

Και επειδή η αρνητική έχει περισσότερο "πλάκα" και ο καθένας γράφει ότι @@ του κατέβει, γίνεται άνετα και από άτομα άσχετα για χαβαλέ, με αποτέλεσμα ότι έχουμε γίνει πολύ επιφυλακτικοί να πούμε τη γνώμη μας ή να γράψουμε τον κώδικά μας, ενώ πολύ άνετα κάνουμε κριτική στους άλλους. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα.

 

Υπάρχει βέβαια πάντα και η περίπτωση να μην προβάλουμε κώδικα για να μην μας τον "κλέψουν" επειδή είναι τέλειος και κανείς άλλος δεν το έχει σκεφτεί, αλλά αυτό γίνεται μόνο στην πολύ αρχική φάση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Πρώτη

------------------------------

def ZerosAtTheEnd(List):

    position=0

    for i in range(0,len(List)):

        if List[position]==0:

            List.append(List[position]);

            List.remove(List[position]);

        else:

            position+=1

            continue

    return List


 

Δεύτερη

----------------------

DivisibleBySum=[]

DivisibleByProduct=[]

for i in range(1,1001):

    string=str(i)

    SumOfDigits=0

    ProductOfDigits=1

    for j in range(0,len(string)):

        SumOfDigits+=int(string[j])

        ProductOfDigits*=int(string[j])

    if i%SumOfDigits==0:

        DivisibleBySum.append(i)

    if ProductOfDigits==0:

        continue

    if i%ProductOfDigits==0:

        DivisibleByProduct.append(i)

print('Divisble By Sum')

print('-----------------')

print(DivisibleBySum)

print(' ')

print('DivisibleByProduct')

print('--------------------')

print(DivisibleByProduct)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε επίσης να το σκεφτούμε με τον τρόπο που είπα στον Giannis Xaf

παράγουμε μια λίστα χωρίς τα μηδενικά

[i for i in a if i !=0] και προσθέτουμε τα μηδενικά [0]*a.count(0) όλο μαζί

def transfer_0_to_end(a):
  return [i for i in a if i!=0]+[0]*a.count(0) 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...