Προς το περιεχόμενο

Nέες οθόνες LG: 32UD99 με υποστήριξη HDR και 34UM79M με ενσωματωμένο Chromecast


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιαυτό ειναι γαμάτες... 

 

ελπίζω να είναι 21:9 ultrawide και όχι παλιές 16:9 πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να καταργηθεί το 16:9 ?

Είχαμε τα 4:3 τώρα θα έχουμε και τα 16:9 καμία 40 χρόνια....αντε να δούμε.

 

Ρε παιδια ισιωστε. Πως θα δεις ταινια σε αυτο το πραγμα? Ουτε οι τετραγωνες ειναι για ταινια. Πρεπει να ειναι λιγο wide. Αλλα λιγο. Εδω το ξηλωσανε.

 

Επιασε την οθονη ο ενας απο την μια και ο αλλος απο την αλλη και αρχισανε να την τραβανε. Στο τελος βγηκε αυτο και σου λεει μετα καινουργια τεχνολογια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ισιωστε. Πως θα δεις ταινια σε αυτο το πραγμα? Ουτε οι τετραγωνες ειναι για ταινια. Πρεπει να ειναι λιγο wide. Αλλα λιγο. Εδω το ξηλωσανε.

 

Επιασε την οθονη ο ενας απο την μια και ο αλλος απο την αλλη και αρχισανε να την τραβανε. Στο τελος βγηκε αυτο και σου λεει μετα καινουργια τεχνολογια

 

Οι ταινίες που στα 16:9 είναι έχουν μαύρες μπάρες (το 90% δηλαδή) στα 21:9 δεν έχουν καθόλου μπάρες και κάθονται πολύ όμορφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες που στα 16:9 είναι έχουν μαύρες μπάρες (το 90% δηλαδή) στα 21:9 δεν έχουν καθόλου μπάρες και κάθονται πολύ όμορφα...

 

Ναι γιατι τρωει. Τρωει ολο το υψος.  Ο πρωταγωνιστης δεν θα εχει ουρανο πανω απο το κεφαλι του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ισιωστε. Πως θα δεις ταινια σε αυτο το πραγμα? Ουτε οι τετραγωνες ειναι για ταινια. Πρεπει να ειναι λιγο wide. Αλλα λιγο. Εδω το ξηλωσανε.

 

Επιασε την οθονη ο ενας απο την μια και ο αλλος απο την αλλη και αρχισανε να την τραβανε. Στο τελος βγηκε αυτο και σου λεει μετα καινουργια τεχνολογια

μαλλον δεν εχεις δει ταινια σε 21:9 μονιτορ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν εχεις δει ταινια σε 21:9 μονιτορ :P

Η αληθεια πως οχι. Απλα μιλαω με απλη λογικη. Μπορει να κανω και λαθος. Γενικα πρεπει να με πεισει κατι για να το δοκιμασω σαν τεχνολογια και τις Ultrawide ακομα μονο στο youtube τις βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια πως οχι. Απλα μιλαω με απλη λογικη. Μπορει να κανω και λαθος. Γενικα πρεπει να με πεισει κατι για να το δοκιμασω σαν τεχνολογια και τις Ultrawide ακομα μονο στο youtube τις βλεπω

Επειδή έχω οθόνη ultra wide σου λέω ότι οι ταινίες δεν χάνουν κάτι πάνω-κάτω απλά δεν έχεις τις μαύρες μπάρες.

 

Το μόνο που θα σε χαλάσει είναι οι σειρές TV που βγαίνουν σε 16:9 κι έχεις μπάρες δεξιά-αριστερά.

 

Όσον αφορά το scart κλπ., δε νομίζω ότι το λέτε σοβαρά καθώς σε τέτοια ανάλυση αλλά και ίντσες θα σας βγουν τα μάτια με συστήματα των προ-προηγούμενων δεκαετιών!

 

Πάντως η οθόνη με τις 34" και τα 1080 με ξεπερνάει... Εδώ στις 27" και πιξελιάζει το 1080, δε θέλω να δω τι θα γίνεται στις 34. Αν και κάτι μου λέει ότι έχουν το ίδιο ύψος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω οθόνη ultra wide σου λέω ότι οι ταινίες δεν χάνουν κάτι πάνω-κάτω απλά δεν έχεις τις μαύρες μπάρες.

 

Το μόνο που θα σε χαλάσει είναι οι σειρές TV που βγαίνουν σε 16:9 κι έχεις μπάρες δεξιά-αριστερά.

 

Όσον αφορά το scart κλπ., δε νομίζω ότι το λέτε σοβαρά καθώς σε τέτοια ανάλυση αλλά και ίντσες θα σας βγουν τα μάτια με συστήματα των προ-προηγούμενων δεκαετιών!

 

Πάντως η οθόνη με τις 34" και τα 1080 με ξεπερνάει... Εδώ στις 27" και πιξελιάζει το 1080, δε θέλω να δω τι θα γίνεται στις 34. Αν και κάτι μου λέει ότι έχουν το ίδιο ύψος.

Ίδιο ύψος έχουν με τις 27αρες απλά έχουν μεγαλύτερο πλάτος και για αυτό έχουν 2560 αντί για 1920 στην οριζόντια αναλογία. Και εγώ πιστεύω θα πιξελιάζει λίγο αλλά δεν θα είναι και τόσο τόσο άσχημο, εκτός και αν πας και χώσεις τη μούρη σου μεσα. Η δικιά μου που είναι στις 34 ίντσες και 3440χ1440p είναι κομπλέ. Θα μου άρεσε μία ultrawide της LG που είναι στις 38 ίντσες αλλά δε βαριέσαι. Δε με βλέπω να την αλλάζω παρά μόνο όταν έχουμε 4κ και 120-144hz σε ultrawide αναλογία με super hdr.

 

Off topic, γιατί δεν έχει γίνει ακόμα άρθρο για το monitor της asus το pg27uq που το παρουσίασε η asus στην ces? 4k 144hz, ips quantum dot panel με g sync και υποστήριξη hdr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κανω τα

Dreamcast, Mega drive, N64, PS2, PS1, Master System, NES, SNES, Gamecube...?

Να τα φαω?

Τοσο μεγαλο εξοδο ειναι να βαλουνε τις θηρες για λογους συμβατοτητας?

 

Τι μοδα ειναι αυτη?

Να παιρνεις τηλεοραση και να εχει μονο 2 τρυπες!

1 για το HDMI και 1 για την τροφοδοσια.

 

Παλιοτερα επαιρνες τηλεοραση κι ηταν γεματη τρυπες. Μπορουσες να τις συνδεσεις και με τον ανεμιστηρα.

Πισω ηταν ενα εργο τεχνης.

 

Γίγαντας. Έχω πάρει ποπ κορν και παρακολουθώ τη ψαριά σου ;)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κανω τα

Dreamcast, Mega drive, N64, PS2, PS1, Master System, NES, SNES, Gamecube...?

Να τα φαω?

Τοσο μεγαλο εξοδο ειναι να βαλουνε τις θηρες για λογους συμβατοτητας?

 

Τι μοδα ειναι αυτη?

Να παιρνεις τηλεοραση και να εχει μονο 2 τρυπες!

1 για το HDMI και 1 για την τροφοδοσια.

 

Παλιοτερα επαιρνες τηλεοραση κι ηταν γεματη τρυπες. Μπορουσες να τις συνδεσεις και με τον ανεμιστηρα.

Πισω ηταν ενα εργο τεχνης.

Για οποιον θελει να συνδεει αυτα τα συστηματα σε νεες οθονες θα πρεπει να τα σκασει σε HDMI Upscaler. Η να παρει δωρεαν σχεδον μια μεγαλη CRT TV που σχεδον τις χαριζουν και να συνδεσει εκει τα μηχανηματα αυτα.

 

Στο κατω κατω σε SD CRT δειχνουν σαφως καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...