Προς το περιεχόμενο

Αγορά επαγγελματικού Server για rack


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Razor333 νομίζω το post σου παραπάνω ήταν κατατοπιστικό.

 

Το budget είναι μέχρι 5.000€.

 

Ταχύτητα: Θα μεταφέρω τις προτάσεις σου και λογικά αυτά θα ζητήσουν.

 

Ασφάλεια δεδομένων: Είναι κάτι για το οποίο τους φωνάζω συνεχώς, καθώς δε δίνει κανένας σημασία και δεν μπορεί να αντιληφθεί τη σημασία που έχει το backup. Αυτό που γίνεται μέχρι τώρα είναι ένα backup της βάσης σε φλασάκι, το οποίο μένει και στον ίδιο χώρο με τον server. Κατά 99% αυτό θα αλλάξει  με την έλευση του καινούργιου server.

 

Downtime: Εννοούσα ότι δεν υπάρχει περιθώριο downtime κατά τις εργάσιμες ώρες τις επιχείρησης (λάθος μου που δεν το διευκρίνισα).

 

Καλώδια κτλ δεν μπορούν να αλλάξουν (τουλάχιστον εύκολα και χωρίς μεγάλο κόστος σε χρήμα και χρόνο), αλλά υπάρχει καλή υποδομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Razor333 νομίζω το post σου παραπάνω ήταν κατατοπιστικό.

 

Το budget είναι μέχρι 5.000€.

 

Ταχύτητα: Θα μεταφέρω τις προτάσεις σου και λογικά αυτά θα ζητήσουν.

 

Ασφάλεια δεδομένων: Είναι κάτι για το οποίο τους φωνάζω συνεχώς, καθώς δε δίνει κανένας σημασία και δεν μπορεί να αντιληφθεί τη σημασία που έχει το backup. Αυτό που γίνεται μέχρι τώρα είναι ένα backup της βάσης σε φλασάκι, το οποίο μένει και στον ίδιο χώρο με τον server. Κατά 99% αυτό θα αλλάξει  με την έλευση του καινούργιου server.

 

Downtime: Εννοούσα ότι δεν υπάρχει περιθώριο downtime κατά τις εργάσιμες ώρες τις επιχείρησης (λάθος μου που δεν το διευκρίνισα).

 

Καλώδια κτλ δεν μπορούν να αλλάξουν (τουλάχιστον εύκολα και χωρίς μεγάλο κόστος σε χρήμα και χρόνο), αλλά υπάρχει καλή υποδομή.

 

Ζητας εναν dl360 g9 με διπλο τροφοδοτικο, 4 δισκους (δεν χρειαζετε να ειναι τεραστιοι) παρε καλυτερα sas 10Κ και επιπλεον παρε ενα nas server ειτε ετοιμο synology με 2 δισκους ή καποιο microserver g8 και επιπλεον ενα ups.

 

Switch αν εχεις καποιο παλιο unmanaged και 10/100 το πετας οπως ειναι και παιρνεις ενα managed 1GBe, εχει η hp οικονομικα (σχετικα) καινουρια, router μπορεις να παιξεις με ενα microtik που δεν ειναι πολυ ακριβα και εχουν δυνατοτητες, που δεν εχουν ουτε για πλακα τα κλειδωμενα και σαπια routers των παροχων. Μην τσικουνευτεις και πολυ το δικτυο γιατι ειναι πολυ μεγαλυτερο bottleneck απο τον server.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...