Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά forum για προγραμματισμό


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός οτι η Google ήδη μετακινήθηκε σε OpenJDK ...δεν σου φαίνεται κάπως...για να μην αναφέρουμε την Go που ήδη είναι το αντίπαλο δεος της Swift....

Το γεγονός οτι οποιαδήποτε προσπαθεια να τρέξεις κάτι σε Java συνοδεύεται απο μύρια Popup ...δεν σου λέει τίποτα....

Το γεγονός ότι η Oracle υποστηρίζει JS ...Δεν....

Η εξαγορά της Xamarin πιστεύεις ότι ήταν κάτι τυχαίο....

Όπως προειπα με τόσο μεγάλη βάση σίγουρα δεν πρόκειται να πεθάνει αλλά ότι υπάρχει θέμα ...υπάρχει...

Και όσον αφορά τα λατρευτά Unix/Linux πιστεύω ότι έχεις πρεφάρει ότι τώρα πια όλες οι εφαρμογές το γυρνάνε σε Python.....πολυ σπάνια έχω πετύχει .java σε δυναμικα Github repositories...αλλά το .py σαρώνει...

Παρένθεση.....C/C++ είναι οι απόλυτα σταθερές αξίες....μην ξεχνιόμαστε...

 

-To OpenJDK το υποστηρίζει και το συντηρεί η Oracle  (μαζί με το community). Μόνο καλό μου φαίνεται να το χρησιμοποιήσει η Google. Αν εννοείς για την προθεση να μεταφερθει το android σε OpenJDK ειναι καθαρά θέμα νομικων ζητήματων. Αλλα σίγουρα ειναι κάτι που έπρεπε να έχει γίνει απο την αρχή.

-Όσον αφορά την Go απλά θα πω ότι αλλιώς θα δει το θέμα ενα startup και αλλιώς η JP Morgan

-Φυσικά και η Oracle υποστηρίζει την JS. Ποιος δεν θα το έκανε.Και εγω την υποστηρίζω. Αλλά δεν εκτοπίζει την θέση της Java.

-H εξαγορά του Xamarin είναι στρατηγική κινηση απο μεριάς MS να ενισχύσει το οικοσυστημά της

-Καλή η Python αλλά σίγουρα όχι για να χτίσεις μεγάλα έργα

-Τέλος C/C++ είναι πολυ δυνατές γλώσσες αλλα ξεχνας εναν πολυ σημαντικο παράγοντα. Χρόνος

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-To OpenJDK το υποστηρίζει και το συντηρεί η Oracle  (μαζί με το community). Μόνο καλό μου φαίνεται να το χρησιμοποιήσει η Google. Αν εννοείς για την προθεση να μεταφερθει το android σε OpenJDK ειναι καθαρά θέμα νομικων ζητήματων. Αλλα σίγουρα ειναι κάτι που έπρεπε να έχει γίνει απο την αρχή.

-Όσον αφορά την Go απλά θα πω ότι αλλιώς θα δει το θέμα ενα startup και αλλιώς η JP Morgan

-Φυσικά και η Oracle υποστηρίζει την JS. Ποιος δεν θα το έκανε.Και εγω την υποστηρίζω. Αλλά δεν εκτοπίζει την θέση της Java.

-H εξαγορά του Xamarin είναι στρατηγική κινηση απο μεριάς MS να ενισχύσει το οικοσυστημά της

-Καλή η Python αλλά σίγουρα όχι για να χτίσεις μεγάλα έργα

-Τέλος C/C++ είναι πολυ δυνατές γλώσσες αλλα ξεχνας εναν πολυ σημαντικο παράγοντα. Χρόνος

 

Μακάρι να σε δικαιώσει ο χρόνος....

Πάντως επειδη εριξα μια ματιά η JP Morgan αν και ψάχνει Java Developers ....ΠΑΝΤΑ κολλάει και JS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Java είναι και είναι δύο (τουλάχιστον) θέσεις. Νομίζω ότι είσαι πολύ αισιόδοξος :P Δεν ενδιαφέρεται σχεδόν κανείς απο skywalker,xe εδώ και 20-30 μέρες. Σε σημείο που αρχίζω να πιστεύω ότι η αγγελία είναι αποτρεπτική με αυτά που ζητάει. Μάλλον έχουν φύγει όλοι έξω και δεν έμεινε κανείς εδώ.

 

Ή τα λεφτά που δίνετε δεν είναι ελκυστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή τα λεφτά που δίνετε δεν είναι ελκυστικά.

Σορρυ, αλλά που ξέρει ο άλλος τα λεφτά πριν στείλει βιογραφικό ? Εκτός και αν το γράφει η αγγελία. Η συγκεκριμένη δεν γράφει γιατί ο μισθός υπολογίζεται με βάση διάφορες παραμέτρους (π.χ εμπειρία). Την έχω ξαναπεράσει την φάση πέρυσι που έκανα συνεντέυξεις και δεν υπάρχει η τρελή προσφορά που νομίζετε.

 

Δεν είναι τυχαίο νομίζω που υπάρχουν εταιρίες recruiting (και μου τα χουν κάνει τσουρέκια τελευταία με τα emails). Σίγουρα σε σχέση με έξω τα λεφτά είναι λιγότερα αλλά δεν πιστεύω ότι έχουν φύγει όλοι έξω, μάλλον απλά δεν υπάρχουν αρκετοί devs για να καλύψουν την ζήτηση. Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρία (επειδή λες δίνετε) υπάλληλος είμαι, την ζωή μου πιο εύκολη προσπαθώ να κάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έχουν φύγει όλοι έξω, αλλά έχουν φύγει αρκετοί. Κι όσοι έχουν μείνει είναι βολεμένοι και δεν ξεκουνιούνται αν δεν τα πάρουν χοντρά. Τα καλά του να είσαι έμπειρος σε μια αγορά με έλλειψη στελεχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έχουν φύγει όλοι έξω, αλλά έχουν φύγει αρκετοί. Κι όσοι έχουν μείνει είναι βολεμένοι και δεν ξεκουνιούνται αν δεν τα πάρουν χοντρά. Τα καλά του να είσαι έμπειρος σε μια αγορά με έλλειψη στελεχών.

 

και να μην τα παίρνουν πάλι δεν φεύγουν...ειδικά άμα είναι σταθερά....πας βγάζεις το μεροκάματο και μετά κυνηγάς freelancing....που να ψάχνεσαι και ποιον παλαβό/ή θα πέσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...