Προς το περιεχόμενο

Καταθλιψη και αυτοκτονια


DenArl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο loui, δεν υπάρχουν και πολλά περισσότερα να πει κάποιος!

 

Ts, όταν σε πιάνει κάπως να διαβάζεις το ποστ του louilouiCK! Ούτε καν έχεις ξεκινήσει τη ζωή σου, θα παρατήσεις τον αγώνα χωρίς να παίξεις καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο louilouiCK, τώρα θέλω κι εγώ να τα κάνω όλα αυτά παρόλο που δεν έχω λόγο! :P That's what I call motivation.

 

Θα 'λεγα κι εγώ αρκετά αλλά τί άλλο να πω. Φράσεις τύπου "βγάλε αρχίδια" είναι κλισεδούρες και δεν έχουν καμία πρακτική σημασία μέσα σε μια δύσκολη κατάσταση. Το δύσκολο κομμάτι είναι να καταφέρεις να αποκλείσεις εξωγενή στοιχεία όπως αυτά που σου προκαλούν κατάθλιψη, αλλά πρέπει να το κάνεις. Αυτή τη στιγμή είσαι εσύ και ο εαυτός σου και δεν πρέπει να σε απασχολούν άλλα πράγματα. Κάνε πράγματα για 'σένα, από κάποιο χόμπυ έως να φροντίσεις ακόμα περισσότερο την εξωτερική σου εμφάνιση ή να μάθεις να μαγειρεύεις, και εν τέλει να αφοσιωθείς στους στόχους σου. Φέρσου καλά στον εαυτό σου και θα στο ανταποδώσει εγγυημένα.

 

Πριν από λίγο καιρό κι εγώ πιεζόμουν για πολλούς λόγους (όχι σε τόσο μεγάλο επίπεδο αν αληθεύουν όσα λες), αλλά πραγματικά όσο δύσκολο και να σου φαίνεται, τόσο εύκολο θα φανεί στην πορεία: ένα βήμα τη μέρα. Όσο πλησιάζεις, τόσο καλύτερα θα νιώθεις.

 

Καταλαβαίνω ότι πίσω από την ανωνυμία του forum μπορεί να ελπίζεις ότι θα σε βοηθήσει, αλλά υπάρχουν και καταλληλότερα μέρη/άνθρωποι. Τηλέφωνα/ομάδες υποστήριξης. Έχω δει σε πολύ κοντινούς μου ανθρώπους να κάνουν τρομερή δουλειά, μην τα αμελείτε, μόνο ντροπή δεν είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εγραψα πριν αλλά δεν ξέρω που πήγε. Το ρεζουμε είναι να σηκωθείς να φύγεις από εκεί μέσα όσο πιό γρηγορα μπορείς. Τα υπόλοιπα ήταν προτάσεις για να το καταφέρεις, αν όντως πάρεις απόφαση να φύγεις θα τα ξαναγράψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται, μην το γυρίσετε στο τρολλάρισμα. Αν δεν έχετε κάτι να πείτε, μη συμμετέχετε καθόλου. :)

Ρε συ bil σορυ κι όλας αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος νήμα με τίτλο 'αυτοκτονία' να μένει ανοιχτό!

Τι να πουν στο παιδί? Βγάλε αρχίδια ή Ότι και να αυτοκτονήσεις χέστηκα, εγώ το πρωινό μου μια χαρά θα το φάω?!!!??

Προσωπική μου άποψη είναι να το κλειδώσετε χθες, κυρίως επειδή το παλικαράκι δεν φαίνεται να κάνει καμία πλάκα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε topicStarter 

αρχικα ηθελα να σου γραφω 1 ολοκληρο γραμμα εδω

αλλα βλεπω υπαρχουν ηδη αρκετες σωστες απαντησεις απο τα παιδια, στον προβληματισμό σου.

 

Κοιτα εσυ τι θα κανεις σιγα σιγα και μην κατακρινεις τοσο την μητερα σου για λογους που δεν καταλαβαινεις πληρως.

Σε καποια πραγματα εχεις και εσυ τα δικια σου ΦΥΣΙΚΑ.

Ειμαστε ανθρωποι, λαθη κανουμε, θα τα δεις με τον καιρο

πρεπει να μαθεις να συνχωρεις και να κοιταξεις που μπορεις εσυ να βοηθησεις στην φαση που περιγραφεις.

 

Τον θανατο αστον θα ερθει απο μονος του συντομα ουτοσι αλλος δεν θα καταλαβεις πως περναν τα χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω τρωω μονο σπιτικο φαγητο, δηλαδη συνεχεια σκετο ρυζι και μακαρονια επειδη γενικα ειμαι φτωχομπινες...ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ που τρως συνεχεια σουβλακια!!!!!!!!! μακαρι να τα ειχα εγω........οποτε οπως βλεπεις ο καθε ενας εχει το δικο του προβλημα και την δικη του αποψη και αν τελικα δεις οτι υπαρχουν χειροτερα απο εσενα ισως τελικα μετα να αναθεωρησεις......εισαι μικρος, χαλαρωσε, αυριο μπορει να κερδισεις το τζοκερ και να εισαι εφοπλιστης...ποτε δεν ξερεις...προς το παρων βασισου στα ποδια σου και πιστεψε στον εαυτο σου...ολοι απο μικρα πραγματα ξεκιναμε και σιγα σιγα γινομαστε αυτο που θελουμε, στο χερι μας ειναι!!!!!!!!!!! σε δημοκρατικη χωρα ζεις...τι αλλο θελεις? βρες που εχεις ταλεντο και εκμεταλευσου το για επαγγελμα!

 

http://www.insomnia.gr/topic/432456-the-official-playstation-4-topic-ps4/page-1183?do=findComment&comment=55279627

 

Really?  :rolleyes:

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

xaxaxaxaxa, εψαξες τα ποστ μου πονηρουλι........κοιτα ειπα αυτα στο παλικαρι για να του δειξω οτι υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος....οτι υπαρχουν χειροτεροι απο αυτον, οκ ασε με εμενα, το ειπα σαν προσχημα καταλαβες....ωστε να του δωσω ωθηση για θεληση στην ζωη!!!! μια χαρα θα τα καταφερει ο φιλος και πιστευω οτι και σημερα κιολας ειναι ενας αλλος απο οτι ηταν χθες!!!! δυνατος και αποφασισμενος....που εισαι φιλε DenArt απαντα!!!ολα καλυτερα σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Κοίτα μια αφελή σκέψη τώρα... ένα από τα δύο ποστ είναι πιθανόν ψέμα. Και η ανάγκη του αστυνόμου ΣαΊνη, σε έκανε να ξεμπροστιάσεις αυτό το ποστ μέσα σε αυτό το θρεντ και όχι το άλλο, στο άλλο θρεντ. Μάντεψε που έγκειται η διαφορά και ποιανού το κίνητρο κρίνεται ρηχό.

 

^ ετα: και με πρόλαβε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Κοίτα μια αφελή σκέψη τώρα... ένα από τα δύο ποστ είναι πιθανόν ψέμα. Και η ανάγκη του αστυνόμου ΣαΊνη, σε έκανε να ξεμπροστιάσεις αυτό το ποστ μέσα σε αυτό το θρεντ και όχι το άλλο, στο άλλο θρεντ. Μάντεψε που έγκειται η διαφορά και ποιανού το κίνητρο κρίνεται ρηχό.

 

^ ετα: και με πρόλαβε...

 

Θα βάλω την γάτα μου να κλαίει που ένας διαδικτυακός άγνωστος με θεώρησε ρηχό...

 

Προσωπικά αφελές θεωρώ να λες σε κάποιον ψέματα για να νιώσει καλύτερα, εκτός αν είναι μικρό παιδί (όπως π.χ. με τον Άγιο Βασίλη).

 

Είναι ένα βήμα πριν την ενηλικίωση και θα πρέπει να πάρει κάποιες (δύσκολες) αποφάσεις... τα ψέματα δεν βοηθάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο loui, δεν υπάρχουν και πολλά περισσότερα να πει κάποιος!

 

Ts, όταν σε πιάνει κάπως να διαβάζεις το ποστ του louilouiCK!

Ούτε καν έχεις ξεκινήσει τη ζωή σου, θα παρατήσεις τον αγώνα χωρίς να παίξεις καν;

Αν έχω έναν φίλο με τάσεις αυτοκτονίας που είναι γκέι, ή μια φίλη, να τους πω κι αυτών να διαβάζουν το ποστ του loui? Εκεί που γράφει ότι η αυτοκτονία είναι αδερφίστικη; Και ότι ο άντρας ο σωστός πρέπει να είναι το ένα και να κάνει το άλλο; Για να μη θεωρηθεί γυναικούλα υποθέτω ε; 

Να κλειδωθεί προχθές.

Η δηλητηριώδης ρητορική καφενείου είναι αιτία ψυχικών διαταραχών, όχι τρόπος επίλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω έναν φίλο με τάσεις αυτοκτονίας που είναι γκέι, ή μια φίλη, να τους πω κι αυτών να διαβάζουν το ποστ του loui? Εκεί που γράφει ότι η αυτοκτονία είναι αδερφίστικη; Και ότι ο άντρας ο σωστός πρέπει να είναι το ένα και να κάνει το άλλο; Για να μη θεωρηθεί γυναικούλα υποθέτω ε; 

Να κλειδωθεί προχθές.

Η δηλητηριώδης ρητορική καφενείου είναι αιτία ψυχικών διαταραχών, όχι τρόπος επίλυσης.

Εγώ το βρήκα πολύ καλό και χρήσιμο ποστ στο σύνολό του και στο νόημά του. Χρήσιμο και για πολύ κόσμο που δεν έχει φτάσει στο σημείο του ts. Μπορεί να είμαι και λάθος φυσικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...