Προς το περιεχόμενο

Fenix 5, 5x και 5S, τα νέα έξυπνα ρολόγια της Garmin


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απο android θα ψηθω να το ακουμπησω μονο με χειρουργικα γαντια :P

Δεν θα το παρω ρε   το θελω για συγκεκριμενη χρηση και δεν βολευει ουτε καν το μεγεθος .

Ειναι ομως εξαιρετικο  για  το 95% των δραστηριοτητων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψήσου για gear s3. είναι τούμπανο!

αλλά παίζει μόνο σε android. 

 

 

Απο android θα ψηθω να το ακουμπησω μονο με χειρουργικα γαντια :P

To gear s3 παιζει πια και σε iOs και ειναι ισως το πιο ομορφο smartwatch που κυκλοφορει με το πιο ευχρηστο interface(rotating bezel).

 

Δεν απευθυνεται ομως στο ιδιο κοινο με τα fenix, που ειναι για πολυ συγκεκριμενο κοινο και μερικους καγκουρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτρέψτε μου να καταθέσω τη γνώμη μου, από προσωπική εμπειρία:

- Χρησιμοποιώ smartwatches εδώ και πάνω από 1 χρόνο, ξεκινώντας με το Pebble Time Steel. Εξαιρετικό για τις λειτουργίες που το ήθελα (notifications, basic activity tracking), εξαιρετική διάρκεια μπαταρίας (πάνω από εβδομάδα), τέλεια visibility οθόνης σε οποιεσδήποτε συνθήκες (κυρίως σε εξωτερικό χώρο, υποδειγματική). Το πούλησα καθώς η εταιρεία έκλεισε και όπως λένε θα μειωθεί σημαντικά η λειτουργικότητά του μέσα στο χρόνο

- Έμεινα χωρίς smartwatch περίπου ένα μήνα και συνειδητοποίησα ότι μου έλειψε: έχανα συστηματικά κλήσεις, σε κάθε notification του τηλεφώνου κοιτούσα το ρολόι μου να δω περί τίνος προκειται καθώς είχα συνηθίσει να μην το πολυακουμπάω στη διάρκεια της ημέρας για τέτοιο λόγο...

- Το Garmin έχει κάποια από τα πλεονεκτήματα του  pebble (μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, always on οθόνη με καλή ευκρίνεια, notifications, activity tracking πολύ καλύτερο από το pebble) αλλά έχει δύο σημαντικά μειονεκτήματα. Είναι ΠΟΛΥ μεγάλο για τα γούστα μου (και δε με εκφράζει σα ρολόι που θα φορούσα σε καθημερινή βάση καθώς δεν είμαι φανατικός sportsman) και δεν μπορείς να απαντήσεις σε κανένα από τα notification. Φυσικά είναι και το θέμα της τιμής και του εντελώς proprietary φορτιστή που δεν είναι και πολύ βολικός

- Κατέληξα και αγόρασα το Gear S3. Όντως πολύ καλός χειρισμός και η έλλειψη app δε με πολυαπασχολεί (άλλωστε για τα notification το ήθελα). Μπορείς να απαντήσεις από το ρολόι (κυρίως τα βασικά, αν θέλεις να γράψεις κάτι μεγαλύτερο απλά θα ταλαιπωρηθείς) και μπορείς να πάρεις τις κλήσεις σου. Μειονεκτήματα: η μπαταρία είναι μεταξύ 2-3 ημέρες ανάλογα με το αν έχεις το always on mode στην οθόνη ή όχι. Δεν είναι αδιάβροχο, ακόμα και στο ντους πρέπει επίσημα να το βγάζεις. Είναι ακριβό (έστω και αν είναι φθηνότερο από το Garmin). H always on οθόνη είναι αρκετά σκοτεινή με αποτέλεσμα στο φως της ημέρας να μην είναι καλά ορατή και να χρειάζεσαι να ενεργοποιήσεις την κανονική οθόνη για να δεις την ώρα. 

Τα παραπάνω μειονεκτήματα με προβληματίζουν στο κατά πόσον θα πρέπει να το κρατήσω ή να το επιστρέψω πίσω (έχω ακόμα δύο ημέρες περιθώριο να το σκεφτώ...). Νομίζω ότι η τεχνολογία των smartwatches δεν είναι ακόμα εκεί που πρέπει με κύριο μειονέκτημα την ορατότητα κάτω από το ηλιακό φως και τη διάρκεια της μπαταρίας. Ωστόσο για όσους τα έχουν χρησιμοποιήσει, η επιστροφή πίσω είναι προβληματική :-)

Επεξ/σία από ikar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπάρχει αυτή παρεξήγηση την έννοιας smart watch με τα νέα Garmin; Τα ρολόγια είναι σε άλλη κατηγορία multi sport GPS για δρομείς-κολυμβητές- ποδηλάτες κλπ όσοι ασχολούνται με outdoor δραστηριότητες το ξέρουν πολύ καλά.

 

Προσανατολίζεται για άτομα που θα τους βοηθήσει-βελτίωση-διευκολύνει την προπόνηση/άσκηση/δραστηριότητα.

To να το πάρεις και να είσαι αραχτός στο καναπέ να σου έρθει notification, δεν βοηθάει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαμβάνω εδώ και 1 χρόνο το fenix 3hr και από την πρώτη μέρα που άνοιξαν οι προ παραγγελίες έχω κάνει κράτηση για το εκπληκτικό fenix 5x!Είναι λίγο ακριβο(750ευρω) θα δώσω όμως το fenix hr3 στα 300 και κάπως έτσι θα το τσιμπήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως υπάρχει διαφορά: τα Garmin είναι sportwatches με smartwatch functions τα υπόλοιπα είναι smartwatches με sport/activity tracking functions. Πρακτικά όμως αυτές οι δύο κατηγορίες μπλέκονται η μία με την άλλη καθώς η μεγάλη μάζα είναι στη δεύτερη. Αυτή που χρειάζεται αποκλειστικά τις λειτουργίες ενός τόσο ακριβού sportwatch όσο το Garmin είναι εξαιρετικά μικρή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η garmin είναι αυτή που έχει μπερδευτεί.

Αυτές οι τιμές θα ήταν ίσως λογικές πριν 2-3 χρόνια. Τώρα πλέον δεν προσφέρουν τόσες καινοτομίες ώστε να δικαιολογούν αυτές τις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Fenix 3 Sapphire το έχει ένας φίλος μου. Κατά την ταπεινή μου άποψη πολύ καλό ρολόι, με πολλές δυνατότητες αλλά πολύ μεγάλο και πολύ άσχημο (για τα γούστα μου τουλάχιστον).

 

Τώρα αν εξαιρέσει κανείς την μπαταρία και το πλήθος των αθλημάτων που καλύπτει το Fenix πόσο χειριότερο μπορεί να είναι το Xiaomi Amazfit ??? Το οποίο και value for money είναι (περίπου στα 140 ευρώ η English Version) και πολύ ωραίο πιστεύω είναι (από ότι βλέπω στις φωτογραφίες). Και έχω φυσικά αυτή την απορία γιατί ψήνομαι να αγοράσω το Xiaomi.

 

Αν σε όσα γράφω έχω πεί καμιά χοντράδα συγχωρέστε με, αλλά δεν είμαι γνώστης των Sports/Smartwatch. Τώρα ψιλοψάχνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος του Fenix 3 Saphire, προσπαθώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να πάω στο Fenix 5 !!! 

Επίσης, σε ποιο πλανήτη κυκλοφόρησε το Fenix 4 !!!!

δεν υπάρχει νόημα κάτοχος fenix 3 να πάρει το καινούργιο. αυτό είναι για γκαντζετάκηδες που χρησιμοποιούν αυτό το ρολόϊ μόνο για κανένα casual τρεξιματάκι και δε θα χρησιμοποιήσουν το ρολόϊ ούτε κατά το 1/100 και φυσικά για μόστρα. επίσης σημαντική παράλειψη σε όλα τα garmin και άλλα sportwatches ,είναι πως δεν υποστηρίζουν τέτραθλο καθόλου. Γι'αυτό χρησιμοποιούμε άλλο ένα εργαλείο.

το fenix 5 είναι ένα refurbished fenix 3. και μάλιστα χωρίς wifi στις απλές εκδόσεις. αν θες wifi πρέπει πλέον να σκάσεις 100 παραπάνω να πάρεις την έκδοση με κρύσταλλο τεχνητού ζαφειριού. το fenix 4 δεν κυκλοφόρησε επειδή Κίνα και Ιαπωνία είναι γρουσούζικος αριθμός και σχετίζεται με θάνατο. γι'αυτό αυτή η παράκαμψη.

άσε που σε συγκριτικό με το f20 της casio  το fenix 5 ήταν πολύ «λίγο».

επίσης δεν υπήρξε fenix 3hr χωρίς ζαφείρι τουλάχιστον στα πρώτα κομμάτια που βγήκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...