Προς το περιεχόμενο

Για το πόσο εύκολα θα βρείτε θέση στάθμευσης θα σας ενημερώνει το Google Maps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google συνεχίζει να αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο τα δεδομένα που συγκεντρώνει από τα εκατομμύρια χρήστες της υπηρεσίας Google Maps, εμπλουτίζοντας την με περισσότερες και χρήσιμες δυνατότητες.

Έτσι μετά την εμφάνιση της κίνησης στους δρόμους σε πραγματικό χρόνο αλλά και σε κέντρα, τα Google Maps θα εμφανίζουν αρχικά στην έκδοση για Android, το κατά πόσο είναι εύκολο να βρείτε θέση στάθμευσης στον τελικό προορισμό της πλοήγησής σας. Μόλις ο χρήστης ορίσει τον τελικό του προορισμό, η εφαρμογή θα εμφανίσει κάτω από τον υπολογιζόμενο χρόνο το σήμα του Parking το οποίο συνοδεύεται από ένδειξη για τις συνθήκες εύρεσης θέσης στάθμευσης. Όπως φαίνεται, η Google θα εμφανίζει ανάλογα με την περίπτωση μία από τις τρεις ενδείξεις όπως "εύκολο", "μέση δυσκολία" και "περιορισμένη".

 

Κατά τη διάρκεια της οδήγησης, ο χρήστης μπορεί δει στις οδηγίες πλοήγησης μια πιο λεπτομερή αιτιολογία για την κατάσταση που επικρατεί στον τελικό του προορισμό σε σχέση με τη στάθμευση. Η πληροφόρηση αυτή δε στηρίζεται σε κάποια δεδομένα που φτάνουν στην υπηρεσία σε πραγματικό χρόνο αλλά εμπειρικά ανάλογα με τα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει η Google σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Μέχρι στιγμής οι πληροφορίες στάθμευσης αφορούν δημόσια μέρη όπως αεροδρόμια και εμπορικά κέντρα

 

Link.png Site: ArsTechnica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Google Maps είναι πραγματικά από τους καλύτερους στην αγορά και ναι μαζεύει πληροφορίες για να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες (και όχι μόνο..) αλλά κάτι που δεν μου άρεσε τελευταία και με έκανε να αφαιρέσω την εφαρμογή ήταν το ότι ζητούσε να χρησιμοποιεί μόνιμα την τοποθεσία μου σε iOS ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή. 

 

Edit: Ευχαριστώ Cell_7 για την παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητούσε να χρησιμοποιεί μόνιμα την τοποθεσία μου σε iOS ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιώ την εφαρμογή. 

Υπάρχει η επιλογή "While using the App" στις ρυθμίσεις της εφαρμογής οπότε άδικα την έβγαλες την εφαρμογή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διορθώσουν τα λάθη στους χάρτες θα είναι κοντά στο τέλειο. Αλλά έχω βρει πολλά Π.χ. μου ζητούσε να κάνω αριστερά στην Ηρώδου Αττικού ενώ κατέβαινα την Βασιλίσσης Σοφίας προς Σύνταγμα. Big Fail, εκεί αφενώς απαγορεύεται, αφετέρου έχει πάντα αστυνομία στη γωνία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η επιλογή "While using the App" στις ρυθμίσεις της εφαρμογής οπότε άδικα την έβγαλες την εφαρμογή.

Α δεν το γνώριζα θα το ξαναδοκιμάσω τότε, γιατί συγκριτικά από θέμα πληροφοριών σε σχέση με τους Built in χάρτες της Apple η μέρα με την νύχτα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διορθώσουν τα λάθη στους χάρτες θα είναι κοντά στο τέλειο. Αλλά έχω βρει πολλά Π.χ. μου ζητούσε να κάνω αριστερά στην Ηρώδου Αττικού ενώ κατέβαινα την Βασιλίσσης Σοφίας προς Σύνταγμα. Big Fail, εκεί αφενώς απαγορεύεται, αφετέρου έχει πάντα αστυνομία στη γωνία.

 

Στην ηρωδου αττικού δεν απαγορεύεται να μπείς, την κλείνει η αστυνομία για λόγους ασφαλείας.

Το οτι έχει αστυνομία στην γωνία τι σχέση έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα δοκιμάσει και δεν είναι λίγα, είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Πλήθος πληροφοριών. Η δε real time πληροφορίες για τη κίνηση σωτήριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στο ΗΤC desire 300 to google maps πάνω σε dock στο ποδήλατο. Πραγματικά απίστευτο. Η μετάβαση μου σε LG spirit και αυτοκίνητο λόγω βλάβης του HTC με οδήγησε σε πλήρη απογοήτευση. Με έχανε στα φανάρια, είχε ο,τι να'ναι οδηγίες.

Αγοράζοντας 1 χρόνο μετά το spirit ένα S6 edge έλεγα ότι το πρόβλημα θα φτιάξει, Πήρα και samsung dock για το τζάμι αλλά πάλι τα ίδια, Με έχανε στα φανάρια με έχανε ακόμα και όταν ήμουν στο ποδήλατο.

Τελικά μετά απο δοκιμές διάφορων free όπως το sygic κατέληξα να αγοράσω το Nlife 25€.

 

Δεν έχει βέβαια τις πληροφορίες του google(έψαχνα πχ το πάρκο Α παπανδρέου στο κερατσίνι και δε το είχε) αλλα δεν με έχασε στιγμή, δε λάγκαρε ποτέ, δεν έχασε το σήμα του ακομα και χωρίς mobile data ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν του πεις κεντρο θα κρασαρει

 

Βασικά θα σε ρωτάει με τι πηγαίνεις. Αν έχεις smart ή κατι ανάλογο θα σου λέει "κάτι γίνεται" αν έχεις οτιδήποτε άλλο θα σου λέει "μήπως να ρίξεις πιστόλι;"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα σε ρωτάει με τι πηγαίνεις. Αν έχεις smart ή κατι ανάλογο θα σου λέει "κάτι γίνεται" αν έχεις οτιδήποτε άλλο θα σου λέει "μήπως να ρίξεις πιστόλι;"...

Ή να σε βγάζει στα Πευκάκια και να σου λέει μετά "Πάρε Ηλεκτρικό"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηρωδου αττικού δεν απαγορεύεται να μπείς, την κλείνει η αστυνομία για λόγους ασφαλείας.

Το οτι έχει αστυνομία στην γωνία τι σχέση έχει;

 

Εστω οτι το να στριψεις στην Ηρωδου Αττικου ειναι παρανομο, αν δεν ειχε αστυνομια στην γωνια θα μπορουσες να ρισκαρεις την παραβαση και να μπεις παρανομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...