Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλος σε τράπεζα


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το πρωτο υπαρχουν καμερες

 

Και επισης εστω οτι εσυ εισαι ο υπαλληλος και εγω ο πελατης αν κανω καταγγελια οτι δεν ημουν παρών εσυ θα πεις οτι ημουν?

 

Απάντησε πρώτα στο εξής:

 

Πως ακριβώς θα μάθεις εσύ(ο πελάτης) ότι κάποια στιγμή κάποιος υπάλληλος κάπου σε κάποιο τερματικό αναζήτησε τις κινήσεις του λογαριασμού σου ώστε να κάνεις καταγγελία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

 

Απάντησε πρώτα στο εξής:

 

Πως ακριβώς θα μάθεις εσύ(ο πελάτης) ότι κάποια στιγμή κάποιος υπάλληλος κάπου σε κάποιο τερματικό αναζήτησε τις κινήσεις του λογαριασμού σου ώστε να κάνεις καταγγελία?

 

Οταν πχ καποιος συγγενεις ξερει κατι παραναω για τα οικονομικα μου απο οτι θα μπορουσε να ξερει. Δεν πιστευω οτι οι τραπεζικοι καθονται και κοιτανε τυχαιους λογαριασμους για να περασει η ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πχ καποιος συγγενεις ξερει κατι παραναω για τα οικονομικα μου απο οτι θα μπορουσε να ξερει. Δεν πιστευω οτι οι τραπεζικοι καθονται και κοιτανε τυχαιους λογαριασμους για να περασει η ωρα

 

Πολύ αόριστη απάντηση. Πρέπει πρώτα να πέσει στην αντίληψη σου ότι ξέρει κάτι παραπάνω για τα οικονομικά σου, που σιγά μην φανερωθεί μια και γνωρίζει ότι είναι παράνομο αυτό που έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρία και πράξη έχουν μια απόσταση.

έχει ξεκαθαριστεί ότι είναι μισό λεπτό υπόθεση για τον κάθε υπάλληλο να δει πληροφορίες για κάποιον πελάτη.

 

από εκεί και πέρα, να το δούμε πρακτικά,

έστω ότι είμαι υπάλληλος και θέλω να δω τον λογαριασμό ενός γνωστού μου.

πληκτρολογώ τα στοιχεία και μου εμφανίζει τις κινήσεις του τόσο απλά.

το ότι καταγράφονται τα πάντα δε με απασχολεί καθόλου. δηλαδή για κάθε τι που καταγράφεται θα έρθουν να μου πούνε γιατί το έκανες?

απλά αν γίνει καμία στραβή και ο γνωστός μου ψηλιαστεί τίποτα και έχει όρεξη να το τραβήξει... εκεί βλέπουμε.

δε λέμε κάθε μέρα να παίρνω μάτι όσους λογαριασμούς μπορώ.

πιάσε το αυγό και κούρευτο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zio το σύστημα που καταγράφει τις κινήσεις του κάθε χρήστη δημιουργήθηκε γι' αυτό ακριβώς το σκοπό. ΟΚ, να τον παίζουν θεωρητικά μπορεί οπουδήποτε και οποιοιδήποτε άνθρωποι, αλλά αυτό το "οποιαδήποτε δικαιολογία" που λες γενικά δεν ισχύει με τίποτα. Πόσο μάλλον αν τύχει και περίπτωση "ουπς κατα λάθος είδα την καρτέλα με τις κινήσεις του συγγενή μου".

Εννοούσα ότι αν πχ λέγανε στον υπάλληλο γιατί τσέκαρες τον λογαριασμό του zio (που δε νομίζω να ασχοληθούν καν να τον ρωτήσουν, τόσους λογαριασμούς κοιτάνε κάθε μέρα, σιγά μη ρωτάνε τον υπάλληλο για τον κάθε ένα ξεχωριστά) θα μπορούσε να πει οτι ρώτησε για μια κάρτα ή ένα δάνειο πχ.

 

Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα σε γενικές γραμμές. Αν κάτι στραβώσει και το κυνηγήσει ο πελάτης και πάει παραπάνω κλπ οκ μπορεί να δημιουργηθεί θέμα. Σε νορμάλ συνθήκες δεν το πιστεύω. Έτσι έχω καταλάβει και από κολλητό που δουλεύει σε τράπεζα.

 

Και όπως εγραψα να κοιτάει τον zio, αν κοιτάει τον λογαριασμό του Μαρινάκη πχ ίσως είναι αλλιώς :)

Edit, περίπου τα ίδια γράψαμε kleo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δε με απασχολεί ιδιαίτερα αλλά ένα γενικό σχόλιο θα το κάνω.

 

Όταν δουλεύεις κάπου όπου υπάρχει policy "δεν πρέπει να κάνεις Χ" και εσύ κάνεις Χ κάθε τόσο επειδή σιγά ποιός θα ασχοληθεί... ε κάποια στιγμή κάποιος θα ασχοληθεί, και μετά θα βγουν όλα στη φόρα και θα πάρεις πούλο πανηγυρικά.

 

Το θέμα δεν είναι ότι έκανες κάτι φοβερό και τρομερό που θα προκαλέσει την καταστροφή. Είναι πως ήξερες ότι δεν πρέπει να το κάνεις και είχες συμφωνήσει πως δε θα το κάνεις και τους έγραψες στα τέτοια σου. Σ' αυτά δεν (πρέπει να) υπάρχει δεύτερη ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το θεωρώ κάτι σοβαρό (το να το δει ο υπάλληλος, όχι να βγάλει ντουντούκα να φωνάζει πόσα λεφτά έχω). Αφού είμαι πελάτης σε μια τράπεζα μου φαίνεται φυσιολογικό να μπορούν να δουν οι υπάλληλοι πόσα έχω και τι κινήσεις έχω κάνει. Νομίζω μόνο της θυρίδας είναι απόρρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ δεν το θεωρώ κάτι σοβαρό (το να το δει ο υπάλληλος, όχι να βγάλει ντουντούκα να φωνάζει πόσα λεφτά έχω). Αφού είμαι πελάτης σε μια τράπεζα μου φαίνεται φυσιολογικό να μπορούν να δουν οι υπάλληλοι πόσα έχω και τι κινήσεις έχω κάνει. Νομίζω μόνο της θυρίδας είναι απόρρητα.

Εχουμε ξαναπει οτι δεν εισαιαντιπροσωπευτικο δειγμα :P

 

Ενας υπαλληλος κοιταει και βλεπει οτι ο Ζιο εχει λεφτα, αυτος λοιπον ο υπαλληλος εχει ενα καλο ξαδερφο ελαφροχερι με μερικα κονε και του σφυραει οτι ξερεις ο Ζιο εχει λεφτα ειδα τον λογαριασμο του και εχει 6ψηφια ποσο, μετα απο λιγο μπορει να εχεις επισκεψεις οταν θα σαι διακοπες ή στη δουλεια ή θα κοιμασαι. Τραβηγμενο αλλα οχι απιθανο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιοι από εσάς έχετε ξεχάσει τι σημαίνει ΑΠΔΠΧ.

Όχι, δεν μπορεί ο υπάλληλος, για κανένα λόγο να χαζεύει λογαριασμούς άλλων,εκτός των πελατών που κάνει συναλλαγές.

 

Και στραβός είναι ο γιαλός και στραβά αρμενίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που ειχα ακουσει παλια ....Εχεις στα χερια σου μια επιταγη 10.000 και δεν εχει αντικρυσμα .Μαθαινεις με παρανομο τροπο  οτι ο εκδοτης της εχει 9500 μεσα πας και βαζεις 500 ευρω και εισρατεις τα 10.000 που ειναι αμφιβολο αν καποτε θα επερνες.

 

Μπορεις να μαθεις και πολλα αλλα οπως ΑΦΜ , διεθυνση , τηλεφωνα , αριθμο ΔΑΤ και πολλα αλλα ισως πιο επικυνδυνα  .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξαναπει οτι δεν εισαιαντιπροσωπευτικο δειγμα :P

 

Ενας υπαλληλος κοιταει και βλεπει οτι ο Ζιο εχει λεφτα, αυτος λοιπον ο υπαλληλος εχει ενα καλο ξαδερφο ελαφροχερι με μερικα κονε και του σφυραει οτι ξερεις ο Ζιο εχει λεφτα ειδα τον λογαριασμο του και εχει 6ψηφια ποσο, μετα απο λιγο μπορει να εχεις επισκεψεις οταν θα σαι διακοπες ή στη δουλεια ή θα κοιμασαι. Τραβηγμενο αλλα οχι απιθανο

Τραβηγμένο όπως είπες αλλά πιθανό σίγουρα. Δεν ξέρω ρε συ, αφού πάω εκεί και είμαι πελάτης τους, πως να μη ξέρουν πόσα λεφτά έχω στην τράπεζά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που ειχα ακουσει παλια ....Εχεις στα χερια σου μια επιταγη 10.000 και δεν εχει αντικρυσμα .Μαθαινεις με παρανομο τροπο  οτι ο εκδοτης της εχει 9500 μεσα πας και βαζεις 500 ευρω και εισρατεις τα 10.000 που ειναι αμφιβολο αν καποτε θα επερνες.

 

Μπορεις να μαθεις και πολλα αλλα οπως ΑΦΜ , διεθυνση , τηλεφωνα , αριθμο ΔΑΤ και πολλα αλλα ισως πιο επικυνδυνα  .

Έχει συμβεί αυτό στο παρελθόν.

Αλλα όχι για τέτοια νούμερα που αναφέρεις.

Για πολύ μικρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συμβεί αυτό στο παρελθόν.

Αλλα όχι για τέτοια νούμερα που αναφέρεις.

Για πολύ μικρότερα.

 

Ενδεικτικα ηταν τα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...