Προς το περιεχόμενο

Ad revenue


coveb74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, μια πολύ σύντομη ερώτηση. Μια ειδησεογραφική ιστοσελίδα με 600.000 total visit count, πόσα $$$ θα μου αποφερει; Μιλάω μόνο για google ads και όχι άλλες συμφωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτό που ρωτάς καθώς δεν γνωρίζουμε ούτε το CTR που θα έχει η σελίδα ούτε το CPC.

 

Από πολύ πρόσφατη εμπειρία με σχεδόν ειδησεογραφική ιστοσελίδα και βάση τα νούμερα που είχα εγώ δηλαδή CTR 2.31% και CPC 0.11 με 600.000 προβολές που μεταφράζονται σε περίπου 13.860 κλικ θα είχες κέρδη περίπου 1.500+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν πολλά ρόλο.

 

Π.χ. πόσοι κάνουν κλικς; Πόσους μοναδικούς χρήστες έχεις; Από που είναι τα κλικς (αλλιώς πληρώνει διαφήμιση Γερμανίας και αλλιώς Ελλάδας); κ.α.

 

Επίσης, αν υπάρχουν επαναλαμβανόμενα κλικς από τα ίδια άτομα τότε υπάρχει (βασικά είναι σίγουρο) περίπτωση για ban.

 

Οπότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε στάνταρ απάντηση, αλλά μη νομίζεις ότι και τα λεφτά θα είναι τόσα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτό που ρωτάς καθώς δεν γνωρίζουμε ούτε το CTR που θα έχει η σελίδα ούτε το CPC.

 

Από πολύ πρόσφατη εμπειρία με σχεδόν ειδησεογραφική ιστοσελίδα και βάση τα νούμερα που είχα εγώ δηλαδή CTR 2.31% και CPC 0.11 με 600.000 προβολές που μεταφράζονται σε περίπου 13.860 κλικ θα είχες κέρδη περίπου 1.500+ ευρώ.

 

Είσαι πολύ αισιόδοξος για τα 14κ κλικς... έχω 700.000 impressions και έχω μόλις 3000 κλικς.

Θέλω να σου πω ότι το CTR που δίνεις είναι υψηλό.

 

Γενικά τα ειδησεογραφικά μπλογκ είναι για το πεος. Γιατί οι διαφημίσεις που εμφανίζονται έχουν πολύ χαμηλή αξία.

 

Αν είχα τα παραπάνω νούμερα σε ένα μπλογκ για την Τεχνολογία πχ, γενικά για nich topics, τα κέρδη θα ήταν διπλάσια/τριπλάσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει , μιλάμε για την πολύ αισιόδοξη περίπτωση μιας και πέρα από το υψηλό CTR και το CPC είναι μεγάλο για ειδησεογραφική σελίδα στην Ελλάδα. 

 

Τα  3.000 κλικ που έχεις πάντως με 700κ impressions είναι πολύ χαμηλός αριθμός , σε δεύτερη ελληνική σελίδα που και πάλι λόγο της φύσης της εμφανιζόταν μη σχετικές διαφημίσεις είχα 1.300 κλικ ανά 156κ impressions ...με το φοβερό CTR 0.83 /  CPC 0.04  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τεχνολογική ιστοσελίδα στην οποία εργάζομαι κατά κάποιον τρόπο και φέρνω αυτά τα views μαζι με ενα αλλο ατομο. Και εξέταζα κατά πόσο θα με συνέφερε να ξεκινήσω κάτι δικό μου, γιατί όπως καταλαβαίνετε οι μισθοί είναι πείνας σήμερα και ψίχουλα.

 

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει , μιλάμε για την πολύ αισιόδοξη περίπτωση μιας και πέρα από το υψηλό CTR και το CPC είναι μεγάλο για ειδησεογραφική σελίδα στην Ελλάδα. 

 

Τα  3.000 κλικ που έχεις πάντως με 700κ impressions είναι πολύ χαμηλός αριθμός , σε δεύτερη ελληνική σελίδα που και πάλι λόγο της φύσης της εμφανιζόταν μη σχετικές διαφημίσεις είχα 1.300 κλικ ανά 156κ impressions ...με το φοβερό CTR 0.83 /  CPC 0.04  :cry:

Ισχύει αλλά τι να κάνω; να παραβώ τους κανόνες και να βάλω μεγάλα βελάκια "κάντε κλικ εδω". Άμα δεν θέλουν να πατήσουν, ας μην πατήσουν.

 

είναι λίγα γιατί οι viewers έρχονται κυρίως για "Η Κορυφαία Ελληνίδα MILF, δείτε φωτογραφιες". Δλδ ο περισσότερος κόσμος για τέτοια έρχεται. 30-40% για ειδήσεις και 60-70% για "lifestyle/OXI_TOSO_HOT".

 

και σχεδόν όλο το τραφικ απο φβ.

 

δεν είναι ποιοτικό τραφικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...