Προς το περιεχόμενο

network-manager πρόβλημα


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε καμία ιδέα γιατί έχω φάει τον τόπο και λύση δεν έχω βρει.

Μετά το upgrade από το kubuntu 16.04 σε 16.10 μου έσπασε ο network-manager και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο internet μέσω etherenet.

το εικόνιδιο στο system-tray δείχνει μηδέν συνδέσεις ενώ μέχρι στιγμής έχω κάνει τα εξής χωρίς καμία επιτυχία εκτός από μια εντολή που δίνω στο terminal και μπορώ και συνδέομαι έτσι.

Εχω κάνει τα εξής:

 

-reinstall του network manager

-reinstall kernel

- προσπάθησα να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο /etc/network/interfaces και να βάλω τα eth0 και eth1 αλλά και εκεί καμία επιτυχία

 

το μόνο που έχω καταφέρει είναι όταν μπαίνω στο σύστημα και εφόσον δεν έχω internet να δίνω σε terminal 

 

sudo dhclient eth1

 

και τότε μόνο να μπαίνει στο internet. Το εικονίδιο του network manager στο system tray ακόμα και τότε δείχνει ότι δεν υπάρχουν συνδέσεις.

Για την ιστορία το /etc/network/interfaces έχει τα εξής μέσα

 

auto lo
iface lo inet loopback

 

 

και φυσικά πριν το upgrade τα πάντα δούλευαν μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα service του dhcpcd, απενεργοποίησε τα eth0, wlan0 (ip link set down eth0, ip link set down wlan0) και μετά start το service του networkmanager και λογικά θα βρει τις συνδέσεις μόνο του. Τουλάχιστον έτσι τις βρίσκει στο arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα interfaces σου ειναι σιγουρα eth0 και eth1? Επειδη το systemd (197+) τα θελει αλλιως*, πχ enp4s0 που λεγεται η δικη μου.

Μπορεις να το τσεκαρεις με ενα "sudo ifconfig" ή με ενα "ls /sys/class/net", πχ

$ ls /sys/class/net/
eth0  lo
Εχω ορισει να φαινονται με τα παλια ονοματα, μεσω της παραμετρου net.ifnames=0 του πυρηνα.

 

Επισης, αν ο nm δεν εχει ρυθμισεις καπου μεσα στο home σου, βγαλτον με purge για να σβρησει οτι ρυθμισεις εχει για το συστημα και ξαναβαλτον.

Αν και παλι δεν δεις προκοπη, πετα τον εντελως και, αφου εισαι μονο ενσυρματα, βαλε τα οσα θες στο /etc/network/interfaces. Δεν νομιζω να χρειαστεις κατι πιο πολυπλοκο απο αυτο

 

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet dhcp
auto eth0

iface eth1 inet dhcp
auto eth1
Αν δεν χρησιμοποιεις καποιο απο τα 2 interfaces, βαζεις καγκελο μπροστα απο τη γραμμη του που ξεκιναει με auto, για να μην προσπαθει να το ξεκινησει στην εκκινηση και να καθυστερει αφου δεν θα ειναι συνδεδεμενο..

 

* https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/

 

Ψιλοασχετο, αλλα πριν που διαβαζα το wiki του arch επεσα πανω σε αυτο

Due to an unresolved bug, when changing default connections to a static IP address, nm-applet may not properly store the configuration change, and will revert to automatic DHCP.

και θυμηθηκα αυτο. Περασανε 7 χρονια σχεδον και η αναπηρια εχει παραμεινει!

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/396103-Ασυρματο-σε-acer-aspire-one-zg5?p=3535346&viewfull=1#post3535346

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα interfaces σου ειναι σιγουρα eth0 και eth1? Επειδη το systemd (197+) τα θελει αλλιως*, πχ enp4s0 που λεγεται η δικη μου.

Μπορεις να το τσεκαρεις με ενα "sudo ifconfig" ή με ενα "ls /sys/class/net", πχ

$ ls /sys/class/net/
eth0  lo
Εχω ορισει να φαινονται με τα παλια ονοματα, μεσω της παραμετρου net.ifnames=0 του πυρηνα.

 

Επισης, αν ο nm δεν εχει ρυθμισεις καπου μεσα στο home σου, βγαλτον με purge για να σβρησει οτι ρυθμισεις εχει για το συστημα και ξαναβαλτον.

Αν και παλι δεν δεις προκοπη, πετα τον εντελως και, αφου εισαι μονο ενσυρματα, βαλε τα οσα θες στο /etc/network/interfaces. Δεν νομιζω να χρειαστεις κατι πιο πολυπλοκο απο αυτο

 

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

iface eth0 inet dhcp
auto eth0

iface eth1 inet dhcp
auto eth1
Αν δεν χρησιμοποιεις καποιο απο τα 2 interfaces, βαζεις καγκελο μπροστα απο τη γραμμη του που ξεκιναει με auto, για να μην προσπαθει να το ξεκινησει στην εκκινηση και να καθυστερει αφου δεν θα ειναι συνδεδεμενο..

 

* https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/

 

Ψιλοασχετο, αλλα πριν που διαβαζα το wiki του arch επεσα πανω σε αυτο

και θυμηθηκα αυτο. Περασανε 7 χρονια σχεδον και η αναπηρια εχει παραμεινει!

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/396103-Ασυρματο-σε-acer-aspire-one-zg5?p=3535346&viewfull=1#post3535346

 

έβαλα αυτό που γράφεις στο /etc/network/interfaces και τελικά μπόρεσα και συνδέθηκα ομως..... :P

 

Αρχικά και με το eth0 μου έκανε 5 λεπτά για boot γιατί είχε βγάλει ένα μήνυμα με χρόνο για προσπάθεια να ανεβάσει το network. Οχι ότι είναι κάποιο πρόβλημα γιατί το έκανα comment απλά το γράφω για να υπάρχει.

 

Το πρόβλημα που έχω ακόμα είναι το εξής.

Αν κάνω boot η reboot την πρώτη φορά επειδή έχω βάλει στο fstab ένα samba mount ενός server στο σπίτι από τι φάινεται το network manager δεν μπορεί να φορτώσει πριν από τα service και με ρίχνει σε γραμμή εντολών όπου μου λέει για ctrl+d η να διαβάζω τα error log.

Tην δεύτερη φορά τώρα με βάζει κανονικά στο login και με τις ρυθμίσεις που έβαλα στο inerfaces μπορώ  και έχω intenret.

Παράξενο.

Να πω μόνο ότι αυτό μου το έκανε και πριν απλά την δεύτερη φορά που έμπαινα δεν είχα internet καθόλου.

 

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα service του dhcpcd, απενεργοποίησε τα eth0, wlan0 (ip link set down eth0, ip link set down wlan0) και μετά start το service του networkmanager και λογικά θα βρει τις συνδέσεις μόνο του. Τουλάχιστον έτσι τις βρίσκει στο arch.

 

το dhcpcd πως το απενεργοποιείς? 

Πάντως το network manager πριν είχα προσπαθήσει να το κάνω restart η stop και start χωρίς κανένα αποτέλεσμα. 

μπορεί να μου πείτε αν το /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf 

[main]

plugins=ifupdown,keyfile,ofono

dns=dnsmasq

 

[ifupdown]

managed=false

 

είναι έτσι και το δικό σας.

Γιατί πριν κάτι μήνες είχα κάνει install και το vpn app του private internet access και είδα ότι είχα κάνει και edit αυτό το αρχείο από το history αλλά δεν θυμάμαι ότι αυτό το app απαιτεί αλλαγές στο .conf.

Εντωμεταξύ το app το κάνεις εγκατάσταση με δικαιώματα user όχι root να πεις ότι έκανε τίποτα αλλαγές στο network manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[main]

plugins=ifupdown,keyfile ,ofono

dns=dnsmasq

 

[ifupdown]

managed=false

 

 

ο,τι εχω διαγραψει , δεν το εχει το δικο μου αρχειο (xubuntu 16.10)

τις συσκευες τις δειχνει με τις κλασικες ονομασιες (eth0,wlan0) , χωρις να χω πειραξει κατι ωστε να τις δειχνει ετσι

 

το /etc/network/interfaces εχει τα

auto lo 
iface lo inet loopback

και απο λοιπες σχετικες εφαρμογες/daemons με το δικτυο τρεχουν το

/usr/sbin/NetworkManager --no-daemon

και το dhclient με 3 σειρες παραμετρους που βαριεμαι να πληκτρολογω (γραφω απο windows pc :P)

 

Aυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα τελικά δεν είχε καμία σημασία η αλλαγή. Τώρα πρέπει να βρω γιατί με πετάει μια στις δύο φορές σε maintenance mode κατά το boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx για τις απαντήσεις και τελικά το έλυσα το πρόβλημα με τον network manager με τις ρυθμίσεις που είπε ο jim_p

το άλλο πρόβλημα που έχω με το boot δεν έχει να κάνει με τον network manager τώρα που είδα τα logfile αλλά με ότι αποτυγχάνει να κάνει mount έναν δίσκο που έχω βάλει στο fstab.

Θα ψάξω λίγο τα error και θα βρω τι θα κάνω.


κάτι άλλο που θέλω να προσθέσω μια και λύθηκε το πρόβλημα της σύνδεσης είναι ότι το plasma applet του network manager συνεχίζει να δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία σύνδεση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στοκ /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf, αυτο δηλαδη που εχει ο nm του ubuntu και περιλαμβανεται στο πακετο του αν το κατεβασεις απο το packages.ubuntu.com, λεει οντως αυτα που παραθετεις, οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα

[main]
plugins=ifupdown,keyfile,ofono
dns=dnsmasq

[ifupdown]
managed=false
Δεν εχω να προτεινω κατι αλλο εκτος απο το να τον πεταξεις εντελως. Βεβαια, απο τον nm εξαρταται το εικονιδιο στο tray του kde, και στα αλλα de λογικα, οποτε το αφηνεις κουτσο.

 

Για το θεμα με το share στο fstab το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι πως το fstab φορτωνεται πριν ξεκινησει το δικτυο ή εστω πριν παρει ip, γιαυτο και γκρινιαζει οτι δεν το βρισκει το share.

Μια λυση σε αυτο ειναι να το βαλεις με την παραμετρο noauto, αρα να μην το κανει mount στην εκκινηση, αλλα μετα θα πρεπει να τρεξεις ενα "sudo mount -a" για να κανει και αυτο.

Μια αλλη λυση ειναι να το βαλεις να κανει mount αφου ξεκινησει το ταδε interface, καπως ετσι

auto eth0
iface eth0 inet dhcp
up mount blablabla 
Και τελος, αυτο με το _netdev που λεει εδω στο τελος

https://help.ubuntu.com/community/MountWindowsSharesPermanently

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί την δεύτερη φορά που μπαίνω το έχω κάνει mount κανονικά τον σκληρό.

Δεν έχω και κανά λάθος έτσι όπως έχω κάνει την καταχώρηση στο fstab νομίζω

 

/dev/sdc1 /media/Games ext4 defaults 0 0

 

η δεύτερη λύση που προτείνεις είναι στο insterfaces ε? και τι θα βάλω εκεί στο blabla :P την διαδρομή του δίσκου και του mount και το ext4 όπως το έχω δλδ στο fstab?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά τελικά τα είχα κάνει μπάχαλο στο fstab γιαυτό είχε δημιουργηθεί το δεύτερο πρόβλημα. Απλά είχα βάλει λάθος δίσκο ήταν ένα γράμμα που έλειπε και γιαυτό κράσαρε στο να εκκινήσει.

Τώρα πριν το upgrade πως έκανε boot χωρίς να κρασάρει δεν τον γνωρίζω :P


απλά να θυμάμαι άλλη φορά να έχω ποιο εμπιστοσύνη στα logfile. Εγραφε καθαρά και με κατακκόκινα γράμματα ότι cant find ext4 filesystem αλλά εγώ κοιμόμουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά βλέπω ότι δεν πρέπει να είμαι ο μόνος που έχει το πρόβλημα με τον network manager στο 16.10

 

http://askubuntu.com/questions/865945/after-upgrade-to-16-10-ethernet-stopped-working

 

 

υπάρχουν και άλλα τέτοια μηνύματα από τι βλέπω με το search

 

edit: υπάρχει τελικά bug

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager/+bug/1638842

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit2

 

Λήθηκε το πρόβλημα!. Οπως είχα γράψει ήταν γνωστό bug και τελικά λύνετε αν διαγράψεις ότι έχει μέσα η φτιάξεις ένα κενό αρχείο στο 

 

/etc/NetworkManager/conf.d/10-globally-managed-devices.conf

 

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά πριν διαγράψω ότι είχε μέσα σε μένα είχε αυτά εδώ

 

[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:wwan
 
πλέον παίζουν τα πάντα ακόμα και το plasma applet :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...