Προς το περιεχόμενο

Γνωμη και εντυπωσεις για το petlocator


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ευχαριστω!

Ποιο  τηλεφωνο εχεις αν επιτρεπεται; Ισως φταιει το animation που κανει το burger. 

Οσο για το λογοτυπο θα το μετατρεψω σε svg, εχεις δικιο! Δε το σκεφτηκα ποτε...

Η γραμματοσειρα μου δινει την αισθηση οτι ξεχειλωνει καθετα, ισως τη βλεπω εγω ετσι, ξερω γω...

Xiaomi note 5 είναι τη τηλέφωνο. Τη μια πατάει και δουλεύει κομπλέ, την άλλη θέλει τέσσερα πέντε πατήματα για να το πιάσει.

Θα έλεγα ότι μπορεί να φταίει το touch στη συσκευή μου, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο σε άλλη σελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Ευχαριστω!

Ποιο  τηλεφωνο εχεις αν επιτρεπεται; Ισως φταιει το animation που κανει το burger. 

 Οσο για το λογοτυπο θα το μετατρεψω σε svg, εχεις δικιο! Δε το σκεφτηκα ποτε...

Η γραμματοσειρα μου δινει την αισθηση οτι ξεχειλωνει καθετα, ισως τη βλεπω εγω ετσι, ξερω γω...

Αυτό ακριβώς νιώθω και εγώ με την γραμματοσειρά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια και απο εμένα, έκανα μια δοκιμαστική εγγραφή και καραχώρηση κατοικιδίου.

Στο submission της φορμας δεν είχα intuitive feedback πως η καταχωρηση έγινε , και, π.χ. πως αναμένεται έγκριση από τους διαχειριστές.

Παραμένει η ίδια σελίδα της φόρμας δλδ χωρίς κάποιο success message or sth. Ισως ενα redirect στο προφιλ του χρηστη στη λιστα κατοικιδιων?

Ξαναπατώντας submit (ακριβως επειδη δεν κατάλαβα τι έγινε), είδα μετά στο προφιλ μου -> κατοικίδια πως υπάρχουν 2 (ίδιες) καταχωρήσεις προς έγκριση.

Σίγουρα δεν θα πάει κάποιος να βάλει δεύτερη (ίδια) καταχώρηση κατοικιδίου, αλλά θα μπορούσε ίσως να φτιαχτεί ένας μηχανισμός ανίχνευσης duplicate καταχώησης τσεκάρωντας για τον ίδιο χρήστη αν έχει ήδη άλλη εγγραφή με τα ίδια στοιχεία . (Τώρα θα κοιτάει ένα προς ένα όλα τα πεδία, θα κοιταει τα βασικα -ονομα, γατα/σκύλος, whatever είναι προς σκέψη). Θα τσεκάρει manually ο διαχιριστης κατά την έγκριση τυχόν άλλες καταχωρήσεις του ίδιου χρήστη? just some thoughts...

Τέλος, συμπληρώνοντας την ηλικία του ζώου, αυτή ανανεώνεται από την πλατφόρμα με βάση την δηλωμένη ηλικία κατα την εγγραφή και το current date? Μιλάω καθαρά για presentation purposes, όχι για ενημέρωση της ηλικίας στη βάση. Αν δλδ εγω κανω καταχωρηση του ζώου μου όχι γτ έχει χαθεί, αλλά για να έχω έτοιμο το προφίλ του σε περίπτωση που χρειαστεί, η ηλικία του ζώου -αν φαίνεται κάπου τελικά, στο ποστερ π.χ.-, ποια θα είναι?

Γενικά πάρα πολύ ωραίο και γρήγορο!

 

 

Screenshot_2019-05-23 PetLocator.png

Επεξ/σία από kosnik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kosnik είπε

Γεια και απο εμένα, έκανα μια δοκιμαστική εγγραφή και καραχώρηση κατοικιδίου.

Στο submission της φορμας δεν είχα intuitive feedback πως η καταχωρηση έγινε , και, π.χ. πως αναμένεται έγκριση από τους διαχειριστές.

Παραμένει η ίδια σελίδα της φόρμας δλδ χωρίς κάποιο success message or sth. Ισως ενα redirect στο προφιλ του χρηστη στη λιστα κατοικιδιων?

Ξαναπατώντας submit (ακριβως επειδη δεν κατάλαβα τι έγινε), είδα μετά στο προφιλ μου -> κατοικίδια πως υπάρχουν 2 (ίδιες) καταχωρήσεις προς έγκριση.

Σίγουρα δεν θα πάει κάποιος να βάλει δεύτερη (ίδια) καταχώρηση κατοικιδίου, αλλά θα μπορούσε ίσως να φτιαχτεί ένας μηχανισμός ανίχνευσης duplicate καταχώησης τσεκάρωντας για τον ίδιο χρήστη αν έχει ήδη άλλη εγγραφή με τα ίδια στοιχεία . (Τώρα θα κοιτάει ένα προς ένα όλα τα πεδία, θα κοιταει τα βασικα -ονομα, γατα/σκύλος, whatever είναι προς σκέψη). Θα τσεκάρει manually ο διαχιριστης κατά την έγκριση τυχόν άλλες καταχωρήσεις του ίδιου χρήστη? just some thoughts...

Τέλος, συμπληρώνοντας την ηλικία του ζώου, αυτή ανανεώνεται από την πλατφόρμα με βάση την δηλωμένη ηλικία κατα την εγγραφή και το current date? Μιλάω καθαρά για presentation purposes, όχι για ενημέρωση της ηλικίας στη βάση. Αν δλδ εγω κανω καταχωρηση του ζώου μου όχι γτ έχει χαθεί, αλλά για να έχω έτοιμο το προφίλ του σε περίπτωση που χρειαστεί, η ηλικία του ζώου -αν φαίνεται κάπου τελικά, στο ποστερ π.χ.-, ποια θα είναι?

Γενικά πάρα πολύ ωραίο και γρήγορο!

Screenshot_2019-05-23 PetLocator.png

Δεν σε παει πισω για dev σκοπους, στο final θα γυρναει στο grid που ειναι ολα τα κατοικιδια. Τα duplicates μπορω να τα πιασω βαση ονοματος και τυπο πχ σκυλος, θα το υλοποιησω.

Η ηλικια ειναι οτι εχεις στη βαση κατα την εγγραφη, ισως για presentational να το κανω να την υπολογιζει  βαση τρεχουσας ημ/νιας, εχεις δικιο.

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και τις παρατηρησεις.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σημειώσεις κι από εμένα:

  • Εάν βρεις κάποιο κατοικίδιο, σου ζητάει υποχρεωτικά αριθμό chip. Η λογική λέει ότι ΔΕΝ θα έχεις τον αριθμό αυτό, ίσως θα έπρεπε να έχεις μια (εναλλακτική) φόρμα για ανέβασμα φωτογραφίας και περιοχής που βρέθηκε
  • Γράφεις σαν πλεονέκτημα το χαμηλό κόστος σε σχέση με το chip. Το τσιπάρισμα είναι υποχρεωτικό και αν δεν έχει ο σκύλος σου πέφτει και πρόστιμο - οπότε, εκτός κι αν όντως έχεις κάποια νομική βάση, μην το γράφεις σαν εναλλακτική λύση
  • Χρησιμοποιείς SSL για συναλλαγές... ποιες συναλλαγές; Επειδή διάβασα και για εθελοντές, θα πρέπει να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή για το εάν και πως θα έχει έσοδα η σελίδα
  • Γράφεις αυτό: Bασική προυπόθεση να έχει δηλωθεί το κατοικίδιο ως χαμένο και να έχει εγκριθεί απο τον διαχειριστή καθώς και το να αναφέρεται στην ταυτότητα το «www.petlocator.gr» ... Εάν εννοείς τις μεταλλικές ταυτότητες που φοράνε στους σκύλους, με το ζόρι χωράνε έναν αριθμό τηλεφώνου (εάν θες να φαίνεται καθαρά). Ίσως να είμαι λάθος, αλλά εγώ τουλάχιστον θα έγραφα απευθείας το κινητό μου και όχι κάποια σελίδα. Εδώ φυσικά θα μπορούσες να το εκμεταλευτείς διαφημιστικά και να στέλνεις εσύ τη ταυτότητα με κάθε εγγραφή, οπότε κοτσάρεις και τη σελίδα σου με το id από πίσω
  • Για λόγους ασφαλείας (προσβλητικές εικόνες / περιεχόμενο) κάθε φορά που ένα κατοικίδιο δηλώνεται ως χαμένο πρέπει να εκγριθεί απο τον διαχειριστή του PetLocator ... Δεν υπάρχει λόγος να περνάει από έγκριση η αλλαγή σε "χαμένο" ή πάλι πίσω - υποτίθεται ότι έχεις ήδη τα στοιχεία του ζώου στη βάση σου, οπότε έχεις ήδη ελέγξει αυτά που έχουν ανέβει. Σκοπός σου είναι να γλυτώνεις χρόνο και εσύ και ο άνθρωπος που ψάχνει το ζωντανό του
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορει καποιος να γραφει πανω στο tag τον αριθμο του τσιπ ή μεσω του αντιλυσσικου αριθμου, θα βαλω ομως και μια φορμα με στοιχεια και ανεβασμα φωτο, εχεις δικιο.

2)Εχεις δικιο για το κειμενο, ειναι απο το 2013 απο οταν ξεκινησε το σαιτ, δεν υπηρχε/δεν εφαρμοζοταν τοτε ο νομος, δε θυμαμαι. Θα αφαιρεθει ομως καθως οπως σωστα ειπες δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο.

3)SSL συναλλαγες με τον σερβερ, κανονικα πρεπει να γραψω «για επικοινωνια με τον σερβερ», η υπηρεσια παρεχεται δωρεαν, το αναγραφω αλλωστε.

4)Υπαρχουν tags σε κανονικο μεγεθος οπου χωρανε τα παντα επανω, qr  code και οτι λεξεις επιθυμει καποιος.

5) Αναγκαστικα πρεπει να εγκρινω, αν καποιος βαλει για φωτογραφια ενος κατοικιδιου κατι ασεμνο/προσβλητικο και το διαμοιραστει στα social profiles του τοτε υπαρχει προβλημα. Μπορω φυσικα στην εναλλαγη χαμενο/ασφαλες να τσεκαρω εαν εχει αλλαξει εικονα και ονομα και μονο τοτε να ζηταω εγκριση, και φυσικα θα το φτιαξω ετσι.

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει... Από ό,τι βλέπω δεν τρέχει στον Edge (στην προηγούμενη -UWP- έκδοση, όχι στην chromium).

Δυστυχως δεν την εχω αυτη την εκδοση για να κανω δοκιμες, δεν τρεχει καθολου; Ισως βρω καμμια λυση με polyfills αλλα χλωμο το βλεπω.

Edit: θα βαλω polyfills απο ie9 και πανω και θα ενημερωσω το thread, αν μπορεσεις να μου πεις το αποτελεσμα.

3 ώρες πριν, dewn735 είπε

ράφεις αυτό: Bασική προυπόθεση να έχει δηλωθεί το κατοικίδιο ως χαμένο και να έχει εγκριθεί απο τον διαχειριστή καθώς και το να αναφέρεται στην ταυτότητα το «www.petlocator.gr» ... Εάν εννοείς τις μεταλλικές ταυτότητες που φοράνε στους σκύλους, με το ζόρι χωράνε έναν αριθμό τηλεφώνου

Πχ Αυτες στη φωτο που εχουν και rfid αλλα ειναι ακριβες για τη παραγωγη.

D16828CE-2E9A-4814-BBAA-698916A44A6A.jpeg

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Δυστυχως δεν την εχω αυτη την εκδοση για να κανω δοκιμες, δεν τρεχει καθολου; Ισως βρω καμμια λυση με polyfills αλλα χλωμο το βλεπω.

Edit: θα βαλω polyfills απο ie9 και πανω και θα ενημερωσω το thread, αν μπορεσεις να μου πεις το αποτελεσμα.

Δεν τρέχει. Λευκή σελίδα (favicon φορτώνεται).  Πρόκειται για την έκδοση του Edge που έρχεται με τα Windows 10. Και όχι για την chromium based έκδοση.

Αν σε βοηθήσουν...

image.png.f31e6655fd35362b39a845f828a5a995.png

image.png.5bbb6a35762910dd95e4b8170d602bbe.png

 

Θα σε ενημερώσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spread operator σε objects είναι ακόμα νωρίς να το χρησιμοποιείς σε production. Είναι σε experimental φάση και μπορεί να αλλάξει το spec ανά πάσα στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...