Προς το περιεχόμενο

500 ευρω σε ΑΤΜ καταθεση?


Metaksas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ok, και εγώ θα στα απαντώ ένα ένα...

Και ποια ακριβώς νομίζεις ότι είναι αυτή η διαδικασία? Για πες μου, αν είναι να κάτσω το σουκου να εκτυπώσω 20άρια, και τη Δευτέρα να πάω να πάρω σβάρνα τις τράπεζες κάνοντας ανάληψη ένα τουλάχιστον 20άρι σε κάθε ΑΤΜ, και μετά να κάνω τη διαδικασία για να μου το αλλάξουν με γνήσιο...

Αμ δεν τα ξέρεις καλά... οι εταιρείες αυτές(g4s, brinks, κτλ) ανεφοδιάζουν ΜΟΝΟ τα off-site ΑΤΜ, δηλαδή αυτά που βρίσκονται εκτός τραπεζών(σε S/M, πλατείες, λιμάνια κτλ), τα οποία τυγχάνει να ΜΗΝ έχουν καταθετήριο, ούτε online ούτε με φάκελο. Τα on-site ATM, δηλαδή αυτά που βρίσκονται σε καταστήματα τραπεζών, τα ανεφοδιάζει υπάλληλος της τράπεζας μέσα στην τράπεζα. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο να φωνάζουν χρηματαποστολή να μεταφέρει τα χρήματα από το ταμείο/χρηματοκιβώτιο έως το ATM μια και όλο αυτό γίνεται μέσα στην τράπεζα.

Επίσης ούτε στα off-site ούτε στα on-site ΑΤΜ μπαίνουν χύμα τα χρήματα, ούτε τώρα ούτε παλιότερα υπήρχε αυτή η δυνατότητα, μόνο κασέτες δέχονται.

Και πως ακριβώς από αυτό προκύπτει το "Τωρα λογικα κανουν περισσοτερους ελεγχους και με καλυτερα μηχανηματα." που είχες γράψει πριν?

Για να έφαγε υποβιβασμό θέσης έκανε χοντρή μαλακία ή ήταν υπεύθυνη για σοβαρή παράλειψη, δεν σε υποβιβάζουν απλά επειδή λήστεψαν το κατάστημα στο οποίο εργάζεσαι. Όσο για τις "ψυχοθεραπείες", ασχολίαστο.

Μετά από ληστεία τα καταστήματα κλείνουν για 1-2 ώρες ώστε να γίνει καταμέτρηση, να δώσουν τις αρχικές καταθέσεις οι υπάλληλοι κτλ(το ξέρω από πρώτο χέρι, έχουν ληστέψει 2 φορές τράπεζα που είναι πολύ κοντά μου), αν τους έβαζαν σε διαθεσιμότητα όπως υποστήριξες δεν θα υπήρχε κάποιος να το ανοίξει μετά από 1-2 ώρες... θα έμενε κλειστό μέχρι οι υπάλληλοι να αποδείξουν ότι δεν έχουν σχέση με τη ληστεία.

Παμε παλι....

Οι σειριακοι των χαρτονομισματων καταγραφονται και ζητας και το video απο το ATM για να αποδειξεις την αναληψη.

Οι εταιριες που ειπες ετοιμαζουν τις κασετινες και τις αφηνουν στα καταστηματα. Δεν βαζει ο υπαλληλος GPS και χρωμοπαγιδες.

Δεν εκανε καμια παρατυπια η φιλη μαλιστα την χτυπησανε κιολας. (Ειχε κανει αλλος στο καταστημα βεβαια)

 Αλλαξε ολο το καταστημα μεχρι να τελειωσει η ερευνα της αστυνομιας .

Αργοτερα την επαναφεραν στην θεση οταν αποδειχτηκε οτι δεν ειχε κανει κατι. (πηρε και αναδρομικα) αλλα περασε 3 χρονια εφιαλτικα

Εχω 3 φιλους και ενα συγγενη που δουλευουν σε τραπεζες και οχι το ξερω απο πρωτο χερι επειδη κλεψανε την τραπεζα της γειτονιας μου...

Αυριο το πρωι θα πινω καφε με 1 τραπεζικο οποτε εαν εχεις καποια αλλη απορια να στην λυσω....

 

ΥΓ . ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .

ΥΓ2 ΕΛΕΝΑ ΑΚΡΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ..

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@k_w_t

Άστο φίλε, μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει πάνω σε ATM για λογαριασμό της Printec και ότι ξέρω είναι από πρώτο χέρι, σε αντίθεση με σένα που ότι μαθαίνεις είναι από δεύτερο. Εγώ προσωπικά μετά από κάθε αναβάθμιση ενημέρωνα τον υπάλληλο της τράπεζας που ήταν διαχειριστής του ATM για τις αλλαγές στον τρόπο ανεφοδιασμού.

Ούτε προσημείωση των χαρτονομισμάτων που μπαίνουν στα ATM γίνεται, ούτε όλα τα ATM διαθέτουν κάμερα, αλλά και να είχαν οι κάμερες δεν έχουν την ικανότητα να σου πουν αν ένα από τα χαρτονομίσματα που σου έδωσε το ATM είναι πλαστό.

Οι εταιρείες χρηματαποστολών ετοιμάζουν μόνο τις κασέτες των ΑΤΜ που ανεφοδιάζουν οι ίδιες(τα off-site), μόνο αυτές πάνε ταξιδάκι, και γιαυτό μόνο σε αυτές μπαίνουν χρωμοπαγίδες, GPS -αν και δεν είμαι σίγουρος - έχουν τα οχήματα τους μόνο. Όπως έγραψα ξανά θα ήταν ηλίθιο να μπλεχτεί η εταιρεία χρηματαποστολών με τον εφοδιασμό των ΑΤΜ που είναι μέσα σε τράπεζα, το κάνουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι πιο εύκολα πιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

Όσο για τη φίλη σου με επιβεβαιώνεις, τον υποβιβασμό τον έφαγε επειδή νόμιζαν ότι είχε κάνει παρατυπία, δεν τον έφαγε απλά επειδή λήστεψαν το κατάστημα στο οποίο εργάζεται. Και μάλλον είχαν υπόνοιες για όλο το προσωπικό της τράπεζας, δεν εξηγείται αλλιώς που άλλαξαν ΟΛΟ το προσωπικό.

Όσο για την τράπεζα της γειτονιάς μου, αυτό που είδα με τα μάτια μου είναι ότι 1-2 ώρες μετά τη ληστεία η τράπεζα λειτούργησε κανονικά με τους ίδιους υπαλλήλους. Κάτι που σίγουρα δεν μπορείς να το ξέρεις εσύ απλά και μόνο επειδή έχεις γνωστούς που δουλεύουν σε τράπεζα.

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

ΥΓ . ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .

Σταμάτα τότε να γράφεις κουλαμάρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Πριν λίγο πήγα να κάνω μια κατάθεση 100€ σε τράπεζα Eurobank μέσω ΑΤΜ.Εβαλα το πρώτο 50€ το παίρνει κανονικά με ρωτάει αν θέλω να συνεχίσω πατάω ναι βάζω το δεύτερο 50€ Κ βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί κατάθεση αλλά ΕΧΩ βάλει τα λεφτά.Παταω ερώτηση υπόλοιπου κ δεν έχουν μπει.Εχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον;Αν πάω αύριο στην τράπεζα θα μπορέσω να βγάλω άκρη η τα έχασα τα λεφτά;Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα θα μπορεσεις να βγαλεις ακρη, αλλα να πας στο ιδιο καταστημα (αυτονοητο ΟΚ) και να αναφερεις ημερομηνια και μερα

Αν δεις και ειναι ασαφεις και ξερω γω και να το δουμε απο εβδομαδα,να ζητησεις να κανεις γραπτο αιτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Konstantinakn είπε

Καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Πριν λίγο πήγα να κάνω μια κατάθεση 100€ σε τράπεζα Eurobank μέσω ΑΤΜ.Εβαλα το πρώτο 50€ το παίρνει κανονικά με ρωτάει αν θέλω να συνεχίσω πατάω ναι βάζω το δεύτερο 50€ Κ βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί κατάθεση αλλά ΕΧΩ βάλει τα λεφτά.Παταω ερώτηση υπόλοιπου κ δεν έχουν μπει.Εχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον;Αν πάω αύριο στην τράπεζα θα μπορέσω να βγάλω άκρη η τα έχασα τα λεφτά;Ευχαριστώ!

Ε προφανώς κάπου μπλοκάρισε το δεύτερο πενηντάρι σου, και έτσι το ATM απενεργοποίησε το κατεθετήριο. Αύριο πρωί λογικά πριν το άνοιγμα του καταστήματος ο χειριστής του ATM θα το ξεμπλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Liakoss_824 είπε

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τα ATM της Eurobank δέχονται κατάθεση χαρτονομισμάτων των 10€ ή των 5€; 

Μια χαρα δεχονται και μεχρι 40 τεμαχια ανεξαρτητα απο την αξια τους

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...