Προς το περιεχόμενο

ebay : την ψιλοπάτησα... καμιά ιδέα?


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν αρκετό διάστημα παράγγειλα από Κίνα, ένα πακετάκι πυνωτές μικρής αξίας (περίπου 5 ευρώ) που δεν ήρθαν.

Με το περίμενε και ξανά περίμενε πέρασε καιρός.

Μίλησα  με τον πωλητή, που μου υποσχέθηκε νέα αποστολή και παραλαβή μέσα σε 15-25 μέρες, που και αυτές περάσαν χωρίς να πάρω κάτι.

Στο μεταξύ τώρα, μετά τόσο διάστημα,  βλέπω ότι δεν μπορώ ούτε αξιολόγηση να του αφήσω, προφανώς το ξέρει και αυτός και μου κάνει το Κινέζο!

Το ποσό είναι μικρο αλλά είναι το γ@μοτο από τη μια,   αλλά και  το τι κάνουμε σε μια άλλη σοβαρότερη-μεγαλύτερης αξίας συναλλαγή?

......(Αν τυχόν την  πατήσω και φτάσω μέχρι εδώ χωρίς να προσέξω   και χάσω  τις προθεσμίες  για να ανοίξω case sto resolution center.)

Καμιά ιδέα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η συναλλαγη εγινε στις 17/10/16 και στο paypal βλεπω συναλλαγες απο 22/10/16, οχι πριν.

Στο feddback οταν παω να αφησω μου βγαζει

 

"We are unable to add your feedback for 1 transaction

  • Here's why:
    • Item 131856981374 was not found because:
      • This item number does not exist
      • Or you have already left feedback."  ...................... (που δεν   έχω αφήσει)

-Είχα ανοίξει  στο pay pal την υπόθεση , μου είπε ότι θα στείλει καινούργιο πακέτο , τον πιστεψα

πέρασε ο καιρός , έκλεισε η υπόθεση ,

το νέο πακέτο δεν ήρθε

και τώρα δεν μπορώ να τη ξανανοίξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε την έκλεισα εγώ, την άνοιξα , μου έκανε  πρόταση να στείλει ξανά , δέχτηκα και περίμενα ..

(Ίσως εκεί έπρεπε να κάνω κάτι που δεν έκανα από άγνοια, πρώτη φορά μου έτυχε και έλειπα και σε ταξίδι στο εξωτερικό)

και έκλεισε μόνη της από το pay pal σε 20μερες, χωρίς να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα ποσο ειχαν να τους παρεις;

Ακριβότερα και   το αν αξίζει  δεν είναι το θέμα μου, αλλά το πως μπορούμε να κάνουμε ασφαλέστερες τις συναλλαγές στο ebay.

Αν δεν αξίζει αυτό, πολλά άλλα , σίγουρα συμφέρουν...

 

Εγώ τη πάτησα κάπου,

1. Ψάχνω να βρω που έκανα το λάθος και 

2. Μπορώ να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβότερα και   το αν αξίζει  δεν είναι το θέμα μου, αλλά το πως μπορούμε να κάνουμε ασφαλέστερες τις συναλλαγές στο ebay.

Αν δεν αξίζει αυτό, πολλά άλλα , σίγουρα συμφέρουν...

 

Εγώ τη πάτησα κάπου,

1. Ψάχνω να βρω που έκανα το λάθος και 

2. Μπορώ να κάνω κάτι?

Επρεπε να κανεις escalate την υποθεση και να ζητησεις refund

 

Πλεον μετα απο τοσο καιρο και εφοσον ανοιξες υποθεση που εκλεισε δυστηχως δνε μπορεις να κανεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να κανεις escalate την υποθεση και να ζητησεις refund

 

Πλεον μετα απο τοσο καιρο και εφοσον ανοιξες υποθεση που εκλεισε δυστηχως δνε μπορεις να κανεις κατι

Μαθαίνω  με τον ...δύσκολο τρόπο.

Ειμαι στη καλή προαίρεση του πωλητή δηλαδή.

Μέχρι που σκέφτομαι να παραγγείλω ένα ακόμη ...μόνο για να τον μαυρίσω για το προηγούμενο, αλλά το δικό μου λάθος είναι ότι δεν ήξερα το  escalate  και δεν υπολόγισα τις προθεσμίες που δίνει το  pay pal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω το ποσοστο ρισκου απατης σε σχεση με το ποσο και το κερδος σου για να μπεις σε αυτην την διαδικασια περα απο τον χρονο αναμονης γιατι ολο και περισσοτερα ατομα αγοραζουν απο Κινα απευθειας για ευτελες ποσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος ειχε 1 παροποιο προβλημα αλλα ξταν γυρω στα 45Ε. Ανοιξε υποθεση στο paypal και με escalate τελικα του δωσαν πισω τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω το ποσοστο ρισκου απατης σε σχεση με το ποσο και το κερδος σου για να μπεις σε αυτην την διαδικασια περα απο τον χρονο αναμονης γιατι ολο και περισσοτερα ατομα αγοραζουν απο Κινα απευθειας για ευτελες ποσα.

Για μένα 1 στις 40, (40 επιτυχείς αγορές έχω κάνει)

Και δεν την λες απάτη. 

Αμέλεια δικιά μου και άγνοια και συγκυρίες,  γιατί δεν ήμουν στην Ελλάδα το διάστημα αυτό, δεν ήξερα αν πράγματι είχε έρθει το δέμα, τον λυπηθηκα και δεν ζήτησα refund, δεν ήξερα το escalate που θα μου έδινε πλήρη κάλυψη και τώρα είμαι στο ...έλεος του.

Έχω πάρει όμως 3 κινητά  πχ και το κέρδος είναι σημαντικό.

Για μένα ναι έχει ρίσκο αλλά είναι  ασφαλές όταν το μάθεις και ναι συμφέρει!

Και θα αγοράσω και πάλι!

Αν δεν πληρώσεις δεν ...μαθαίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνουν αυτά. Εχω κάνει αμέτρητες αγορές online και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Μόνο μια φορά την πάτησα πρόσφατα και ήταν από ελληνικό site. Μάλλον από υπερβολική σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνουν αυτά. Εχω κάνει αμέτρητες αγορές online και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Μόνο μια φορά την πάτησα πρόσφατα και ήταν από ελληνικό site. Μάλλον από υπερβολική σιγουριά.

 

Site χωρις φυσικο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατι αντοιστιχο συμβαινει και με εμενα εχω παρει κατι μποτες 12Ε μαζει με μεταφορικα  18Ε  βγαινουνε της εχω παρει 28 νοεμβρη και δεν ηρθε τιποτα, με ειπε ο κινεζος σε εχω στειλει αλλες και θελει 15 εργασιμες τωρα  τι να κανω να περιμενω; ή να παρω τα λεφτα πισω;  και πως γινεται να τα παρω πισω;  ειμαι καινουριος στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...