Προς το περιεχόμενο

Samsung: Η λίστα των smartphone και tablet που θα αναβαθμιστούν στο Android 7.0 Nougat


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια τώρα; Το σηματάκι πληρώνεις; Παίρνεις ότι καλύτερο σε οθόνες, κάμερα και (για μένα) μπαταρία στην αγορά. Αυτά θα τα πληρώσεις. Ας τα βάλουνε και οι άλλοι Αντροιντ κατασκευαστές σε φθηνότερες τιμές να σου πώ μαζί σου. Δε μπορεί να συγκρίνεις τιμές όμως σε 1080p IPS με 2κ Amoled. Και αντιπροσωπευτικό να μην είναι σε πραγματικό κόστος υλικών, το καλύτερο κοστίζει. Όποιος θέλει συμβιβάζεται με κάτι λιγότερο. Όταν σου λέει ο άλλος μόλις πήρε το oneplus3 την 7ρα που είναι σχεδόν vanilla android το οτι στο δίνει η σαμσουνγκ τον ίδιο περίπου καιρό με διαφορά λίγων εβδομάδων και 50 παραπάνω λειτουργίες από vanilla σίγουρα δεν χρήζει κραξίματος. Όσο για cyanogenmod, είχα σε σ1 και σ4 πάντα και μόνο στο σ7 δεν έβαλα γιατι επιτέλους το touchwiz σπέρνει και έχει λειτουργίες που πλέον θα μου λέιπανε αν έφευγα..έτσι κι αλλιώς το λαγκ είναι (πλέον) παρελθόν...αλλά παίρνει cyanogen...

 

 

Είσαι εκτός θέματος, μιλάμε για το Α5 και απαντάς για το S7. To A5 είναι από τα πιο ακριβά midrange της αγοράς με τιμή η οποία συνήθως ξεκινάει όταν αυτό βγαίνει στην αγορά πάνω από τα 400 ευρώ. Επίσης το developer support για Α5 είναι μηδενικό.

 

Όσο για το lagless S7 και τη φοβερή του μπαταρία (μιλάμε πάντα για το non Edge), νομίζω πως πρέπει να δοκιμάσεις επειγόντως και κανένα άλλο flagship της προκοπής. Στο μόνο πράγμα όπου η Sammy υπερέχει πραγματικά και αντικειμενικά είναι στις οθόνες της, όχι τόσο γιατί είναι AMOLED, αλλά γιατί πλέον είναι άψογα ρυθμισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ψυχολογικής λόγους μάρκετινγκ τύπε, για να έχεις και καλά υποστήριξη στο Νέας γενιάς λογισμικό..... Στους περισσότερους η αναβάθμιση λειτουργικού δημιουργεί προβλήματα στο τηλέφωνο τα οποία πολλές φορές δεν λύνονται από τις εταιρίες και κοιτάζεις να ξαναπερασεις την τελευταία έκδοση που δεν είχες θέματα.... Ελάχιστους έχω ακούσει να έχουν αναβαθμίσει το κινητό τους χωρίς κανένα θέμα, στους περισσότερους ακούω να λένε να βγει καμία ενημέρωση να φτιάξει το πρόβλημα τους..... Παθών τύπε είμαι και εγώ.....από 5 πήρα official το 6 από την εταιρία και τρώνε κολλήματα οι κάρτες sim... Σβυνει το κινητό ξαφνικά χωρίς λόγο κάποιες φορές.... Ενεργοποιώ το wifi και δεν λειτουργεί το Bluetooth και αντιστροφως ανάλογα....και βλέπω να.γυρναω στα 5 που ήταν άψογα.

Άκου "τύπε", το "στους περισσότερους η αναβάθμιση λειτουργικού δημιουργεί προβλήματα στο τηλέφωνο τους" από που προκύπτει τύπε; Έχεις κάποιο επίσημο στατιστικό; Το ότι είσαι παθών εσύ  τύπε δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ. Εσύ τύπε μπορεί να είσαι άσχετος και να έκανες καμία πατάτα τύπε. ΑΝ θες αντικειμενικά να μάθεις πως πάνε τα updates σε κινητά τύπε τράβα στο xda και μην μου φέρεις τύπε απάντηση 1 προβλήματος στα 3000+ posts που θα έχει η κάθε αναβάθμιση. Όσο για το μάρκετινγκ που λες στην αρχή τύπε, βάλε δίπλα ένα κινητό με Android 7.1.1, ένα με 6.0.1, ένα με 5.1 και ένα με 4 και έλα μετά τύπε να μου πεις εμένα ότι είναι μαρκετινγκ και αλλαγή του UI μόνο. Τύπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά φτωχός ο κατάλογος της αναβάθμισης που σημαίνει απλά ότι καινούργια μοντέλα θα μείνουν με την 6.0 παρακαλώ...οπότε γιατί να τα αγοράσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τώρα; Το σηματάκι πληρώνεις; Παίρνεις ότι καλύτερο σε οθόνες, κάμερα και (για μένα) μπαταρία στην αγορά. Αυτά θα τα πληρώσεις. Ας τα βάλουνε και οι άλλοι Αντροιντ κατασκευαστές σε φθηνότερες τιμές να σου πώ μαζί σου. Δε μπορεί να συγκρίνεις τιμές όμως σε 1080p IPS με 2κ Amoled. Και αντιπροσωπευτικό να μην είναι σε πραγματικό κόστος υλικών, το καλύτερο κοστίζει. Όποιος θέλει συμβιβάζεται με κάτι λιγότερο. Όταν σου λέει ο άλλος μόλις πήρε το oneplus3 την 7ρα που είναι σχεδόν vanilla android το οτι στο δίνει η σαμσουνγκ τον ίδιο περίπου καιρό με διαφορά λίγων εβδομάδων και 50 παραπάνω λειτουργίες από vanilla σίγουρα δεν χρήζει κραξίματος. Όσο για cyanogenmod, είχα σε σ1 και σ4 πάντα και μόνο στο σ7 δεν έβαλα γιατι επιτέλους το touchwiz σπέρνει και έχει λειτουργίες που πλέον θα μου λέιπανε αν έφευγα..έτσι κι αλλιώς το λαγκ είναι (πλέον) παρελθόν...αλλά παίρνει cyanogen...

 

Τι εννοείς το δίνει η samsung λίγες εβδομάδες ζήτημα να έχει ολοκληρωθει η αναβαθμιση ως το καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ απλά στα security updates, πρέπει όλες οι εταιρείες για όλες τις συσκευές τους να παρέχουν security updates για 2 χρόνια τουλάχιστον. 

Τώρα όσον αφορά τη λίστα της samsung, κλασική samsung, δε με εκπλήσει κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο έχει ελλείψεις, και εγώ απογοητεύομαι απο τα σχόλια και τις απαιτήσεις σας.

 

Ο άλλος το σύγκρινε με iPhone. Φυσικά και η Apple θα δίνει αναβάθμιση και σε παλιότερα μοντέλα. Γιατί;

 

1. Γιατί η Apple βγάζει 3-4 iOS συσκευές τον χρόνο (iPad - iPhone - iPhone Plus - iPod) που σημαίνει ότι είναι ευκολότερα διαχειρίσιμο το λογισμικό στις διαθέσιμες συσκευές.
2. Γιατί το iOS είναι σχεδιασμένο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ HARDWARE των iPhone / iPad / iPod συνεπώς είναι πιο εύκολο για αυτούς να το γράψουν, σε αντίθεση με το open source του Android που έχει να κάνει με χιλιάδες συνδυασμούς hardware.

3. Γιατί όπως και να το κάνουμε το iOS είναι καλογραμμένο, μιας και είναι βασισμένο στο macOS που δουλεύεται πριν καν υπάρξει η Google.

4. Γιατί η γραμμή ανάπτυξης λογισμικού στην Apple έχει ως εξής: Βγάζω iOS 10, την επόμενη μέρα (μπορεί και από πιο πριν) το μισό τμήμα θα ασχολείται με το iOS 10, και το άλλο μισό θα ασχολείται στην ανάπτυξη του iOS 11. Ενώ στον κόσμο του Android αυτήν την δουλειά την κάνει η Google, και στην συνέχεια τσιμπάνε οι κατασκευαστές το λογισμικό και το προσαρμόζουν αναλόγως. Κι αυτό θέλει χρόνο. Η Apple Σεπτέμβρη 2016 έβγαλε το iOS 10 που το δούλευε από τον Σεπτέμβρη του 2015. Η Google τον Αύγουστο 2016 έβγαλε το Nougat που το δούλευε από τον Αύγουστο του 2015. Η Samsung ξεκίνησε πρακτικά να δουλεύει την τελική έκδοση του Nougat από τον Αύγουστο του 2016 και το έβγαλε τώρα. Αν το αναλογιστεί κανείς, οι χρόνοι είναι εφάμιλλοι δεδομένου ότι οι κατασκευαστές Android έχουν έτοιμο λογισμικό προς παραμετροποίησή του.

 

Τα λέω καλά; Τα εξηγώ ωραία;

hqdefault.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθει να διαβαζω 6-7 χρονια τωρα,  καθε φορα που δινει Update η σαμσουνγκ,  ποτε ξανα σαμσουνγκ,  δεν ξανα αγοραζω,  αχρηστη η σαμσουνγκ,  και μετα να διαβάζεις το ενα ρεκόρ πωλησεων και κερδων μετα το αλλο.. 

Τελευταίο παράδειγμα,  η μεγαλύτερη πατατα ολων των εποχών που εκανε η σαμσουνγκ,  το νοτε 7.

Θα κλεισει λεγανε,  θα χρεοκόπησει,  θα ανέβουν οι πωλησεις iPhone. 

Αποτέλεσμα : 2πλασιαστικαν οι πωλήσεις του s7 edge, κάνοντας ενα απο τα μεγαλύτερα ρεκόρ πωλησεων,  ενω ανακοίνωσε και ρεμορ κερδων ειδικα από τον τομεα των κινητών. 

Πάρτε το χαμπαρι να μην επαναλαμβανεστε.  Ειναι ακριβη η σαμσουνγκ,  δεν δίνει πολλά Update,  αλλα πάντα θα κανει ρεκόρ γιατι παιζει μπαλα μονη της στα κινητα. 

Εχει τις καλύτερες οθόνες, τις καλυτερες καμερες,  απλα ανεκτες αυτονομιες και καλή υποστήριξη για οσο την δινει σε καλο design με μικρά bezel. 

Οταν τα δώσουν αυτα αλλοι συζηταμε. 

Και το μυστικό της υπόθεσης,  οτι και οι υπόλοιποι πλην εξαιρεσεων πανω κατω είναι ακριβώς στα ιδια,  αλλοι λιγο καλύτερα,  αλλοι λιγο χειρότερα στα Update. 

Όσοι θελετε update παρτε Apple. Α ξέχασα και εκει σκατε χολη γιατι δεν σας αρεσει.  

Οποτε?  Παψτε να κράζετε αφου τελεια λυση δεν υπάρχει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθει να διαβαζω 6-7 χρονια τωρα,  καθε φορα που δινει Update η σαμσουνγκ,  ποτε ξανα σαμσουνγκ,  δεν ξανα αγοραζω,  αχρηστη η σαμσουνγκ,  και μετα να διαβάζεις το ενα ρεκόρ πωλησεων και κερδων μετα το αλλο.. 

Τελευταίο παράδειγμα,  η μεγαλύτερη πατατα ολων των εποχών που εκανε η σαμσουνγκ,  το νοτε 7.

Θα κλεισει λεγανε,  θα χρεοκόπησει,  θα ανέβουν οι πωλησεις iPhone. 

Αποτέλεσμα : 2πλασιαστικαν οι πωλήσεις του s7 edge, κάνοντας ενα απο τα μεγαλύτερα ρεκόρ πωλησεων,  ενω ανακοίνωσε και ρεμορ κερδων ειδικα από τον τομεα των κινητών. 

Πάρτε το χαμπαρι να μην επαναλαμβανεστε.  Ειναι ακριβη η σαμσουνγκ,  δεν δίνει πολλά Update,  αλλα πάντα θα κανει ρεκόρ γιατι παιζει μπαλα μονη της στα κινητα. 

Εχει τις καλύτερες οθόνες, τις καλυτερες καμερες,  απλα ανεκτες αυτονομιες και καλή υποστήριξη για οσο την δινει σε καλο design με μικρά bezel. 

Οταν τα δώσουν αυτα αλλοι συζηταμε. 

Και το μυστικό της υπόθεσης,  οτι και οι υπόλοιποι πλην εξαιρεσεων πανω κατω είναι ακριβώς στα ιδια,  αλλοι λιγο καλύτερα,  αλλοι λιγο χειρότερα στα Update. 

Όσοι θελετε update παρτε Apple. Α ξέχασα και εκει σκατε χολη γιατι δεν σας αρεσει.  

Οποτε?  Παψτε να κράζετε αφου τελεια λυση δεν υπάρχει. 

Αυτό! 

Και μένα με χαλάει που δεν παίρνει αμέσως updates το sgs7 edge μου ή και πιο παλιά που είχα το S2 & S6 edge αλλά πιάνοντας άλλα κινητά στο χέρι καταλήγω samsung και πάλι samsung! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθει να διαβαζω 6-7 χρονια τωρα,  καθε φορα που δινει Update η σαμσουνγκ,  ποτε ξανα σαμσουνγκ,  δεν ξανα αγοραζω,  αχρηστη η σαμσουνγκ,  και μετα να διαβάζεις το ενα ρεκόρ πωλησεων και κερδων μετα το αλλο.. 

Τελευταίο παράδειγμα,  η μεγαλύτερη πατατα ολων των εποχών που εκανε η σαμσουνγκ,  το νοτε 7.

Θα κλεισει λεγανε,  θα χρεοκόπησει,  θα ανέβουν οι πωλησεις iPhone. 

Αποτέλεσμα : 2πλασιαστικαν οι πωλήσεις του s7 edge, κάνοντας ενα απο τα μεγαλύτερα ρεκόρ πωλησεων,  ενω ανακοίνωσε και ρεμορ κερδων ειδικα από τον τομεα των κινητών. 

Πάρτε το χαμπαρι να μην επαναλαμβανεστε.  Ειναι ακριβη η σαμσουνγκ,  δεν δίνει πολλά Update,  αλλα πάντα θα κανει ρεκόρ γιατι παιζει μπαλα μονη της στα κινητα. 

Εχει τις καλύτερες οθόνες, τις καλυτερες καμερες,  απλα ανεκτες αυτονομιες και καλή υποστήριξη για οσο την δινει σε καλο design με μικρά bezel. 

Οταν τα δώσουν αυτα αλλοι συζηταμε. 

Και το μυστικό της υπόθεσης,  οτι και οι υπόλοιποι πλην εξαιρεσεων πανω κατω είναι ακριβώς στα ιδια,  αλλοι λιγο καλύτερα,  αλλοι λιγο χειρότερα στα Update. 

Όσοι θελετε update παρτε Apple. Α ξέχασα και εκει σκατε χολη γιατι δεν σας αρεσει.  

Οποτε?  Παψτε να κράζετε αφου τελεια λυση δεν υπάρχει. 

fan fun detected ,δεν αναφερομαστε στα κερδη της αναφερομαστε στη συνεχομενη κοροιδια κυριως...για μενα μια και το θεσες ομως σιγα την καμερα και τα bezel περι ορεξεως φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα και εγώ με odin εδώ και 2 ωρες. Έκανα backup με smart switch και όποτε δεν έχασα τιποτα.

Έβαλα από Αγγλία λογισμικό.

Μέχρι στιγμής όλα καλά και μου αρέσει και η εναλλαγή που σου δίνει για την ανάλυση της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...