Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Win 10 anniversary update (1607)


Bennito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Προσπαθώ εδώ και αρκετο καιρό να κάνω το anniversary update των windows 10 (version 1607) σε αυθεντικά ενεργοποιημένα 10ρια home. Ενώ κατεβαίνει και ξεκινάει κανονικά η εγκατάσταση, παγώνει πάντα στο 32% (το animation με τις σφαιρες σταματάει να περιστρέφεται). Όσο και να το αφήσω δεν συνεχίζει. Έχετε καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει ή μήπως γνωρίζετε κάποια λύση; Όσο κι αν έψαξα δυστυχώς δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα ελεγχο στο λειτουργικο καταρχην σε τι κατασταση ειναι??..sfc /scannow -->run as admin

καθαρισε ολα τα αρχεια στους υποφακελλους στη διαδρομη C:\Windows\SoftwareDistribution κτλ

το κλειδι σου δε το χανεις εαν ειναι καινουργια μητρικη ειναι αποθηκευμενο ειδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το scan δεν έβγαλε κάτι (Windows Resource Protection did not find any integrity violations).

Τον φάκελο SoftwareDistribution τον αδειάζω και στην επόμενη απόπειρα αναβάθμισης ξανακολάει στο 32%.

Για το κλειδί μου δεν έχω θέμα, έχει γίνει ενεργοποίηση και δε θα αλλάξω hardware, laptop είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως σου κολαει στην εγκατασταση και δεν παιρνεις καποιο error εαν εκανες ελενχο απο την ωρα που το ειδες το πρωτο post σημαινει οτι το συστημα σου ειναι καινουργιο γρηγορο σωστα?

 

δεν εχει καταγραψει καποιο 'event' --> eventvwr.msc απλα κανεις επανεκκίνηση το αφαιρει και λειτουργει σωστα το συστημα σου οπως ηταν πριν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βοηθάει σε τίποτα:

 

- EventData
    errorCode 0x8024200d     updateTitle Ενημέρωση δυνατοτήτων για τα Windows 10, έκδοση 1607     updateGuid {E38552DB-9502-4E50-8DBF-CFB27FE682EC}     updateRevisionNumber 201     serviceGuid {9482F4B4-E343-43B6-B170-9A65BC822C77}

 

 

sfc /scannow έκανα όταν μου είπες.

 

Όταν κολλάει στο 32% κάνω επανεκκίνηση, βγάζει μήνυμα ότι φορτώνει προηγούμενη έκδοση των windows (ή κάπως έτσι αν θυμάμαι καλά) και το σύστημα ξεκινάει κανονικά. Φυσικά προσπαθεί και πάλι να αναβαθμιστεί στην 1607 (με τα ίδια αποτελέσματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχεις δοκιμασει Link.png Site: αυτο.. ?

 

--.>>

  • Removes the older Windows update Folders, where the updates are downloaded.Newer ones are created automatically.
  • Re-registers the Windows update Files.
  • Resets your network connection.

 

*****************************************************************************************************************************

και δες αυτη την ερμηνεια στο σφαλμα ειναι απλο να το κανεις.. αναβαθμιση'

 

The error code 0x8024200D means, that the files had to be downloaded again.

//
// MessageId: WU_E_UH_NEEDANOTHERDOWNLOAD
//
// MessageText:
//
// The update handler did not install the update because it needs to be downloaded again.
//
#define WU_E_UH_NEEDANOTHERDOWNLOAD _HRESULT_TYPEDEF_(0x8024200DL)

 

So try it again, or download the Windows 10 Version 1511 ISO, mount the ISO, run setup.exe and upgrade to the new build.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν αδειάζω τον SoftwareDistribution τα αρχεια της εγκαταστασης ξανακατεβαινουν, ομως παλι παγωνει στο 32%.

Θα δοκιμασω και το σκριπτακι που προτεινεις και θα ενημερωσω.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν αδειάζω τον SoftwareDistribution τα αρχεια της εγκαταστασης ξανακατεβαινουν, ομως παλι παγωνει στο 32%.

Θα δοκιμασω και το σκριπτακι που προτεινεις και θα ενημερωσω.

Ευχαριστω παντως.

Ναι αλλα δεν εχεις κανει ολοκληρωμενη επαναφορα και στο μητωο κ.τλ οποτε ειναι δώρο άδωρο{χτυπάει παλι} διαβασε  το οταν εχεις χρονο και θα καταλαβεις τι εννοω.

 

Γι αυτο στο δευτερο σκελος στο τελευταιο μου post το κανεις αναβαθμιση απο πηγη ασχετο οτι δε βρηκε παραβιασεις ωστε να αρχισει με αυτο αναφορα το συστημα την αναβαθμιση στις επομενες ενημερωσεις μεγαλη και μικροτερες οτι εχει κυκλοφορησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα το σκριπτακι αλλά δυστυχώς και πάλι η αναβαθμιση κόλλησε στο 32%. Άυριο θα δοκιμάσω με το media creation tool να ξαναπερασω τα windows ώστε είτε να περαστεί κατευθείαν η εκδοση 1607, είτε να μπορέσει να κάνει την αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα το σκριπτακι αλλά δυστυχώς και πάλι η αναβαθμιση κόλλησε στο 32%. Άυριο θα δοκιμάσω με το media creation tool να ξαναπερασω τα windows ώστε είτε να περαστεί κατευθείαν η εκδοση 1607, είτε να μπορέσει να κάνει την αναβάθμιση.

Αυτο για να μη ταλαιπωρηθεις αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανε και ενα check στο δισκο σου με HD sentinel.......

και αν τον βρεις με θεμα μπορεις και με Link.png Site: αυτο να τον φερεις σε καλη κατασταση ισως..κυκλοφορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βγάλεις τυχόν στικάκια, κάρτες μνήμης κλπ που έχεις μόνιμα αφημένα επάνω στον υπολογιστή και τα ξαναβάζεις μετά την εγκατάσταση. Αυτό έφταιγε στην δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος έχει 100% υγεία από το Hard disk sentinel.

Στικάκια κλπ δεν υπάρχουν.

Προσπάθησα να περάσω την τελευταία έκδοση (αυτή που κατεβαίνει με το media creation tool) χωρίς επιτυχία (κολλάει και πάλι στο 32%). Το λαπτοπ είναι της δουλειάς και για να στηθεί απ την αρχή θέλει μια βδομάδα. Το format όμως δεν το γλυτώνω, δοκίμασα τα πάντα ολή μερα σημερα.

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΌΜΑ ΦΟΡΑ: ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ WINDOWS 10!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα στην παρεα.


 


Και εγω εχω το ιδιο προβλημα...δν μου περναει την 1607.Κανει κανονικα ληψη,κατα την ενημερωση βγαζει μπλε οθονη κ με κωδικο σφαλματος PAGE_FAULT_IN_NONPAGEDAREA.


 


Κατα την ενημερωση μου βγαζει να κανω install το Razer Synapse.Μηπως αν το κανω καθαρο unistall τελικα να περασουν τα 1607??


 


Εχω καθαρο memtest,drivers καρτας,διαχειρηση συσκευων,ελεγχος προβληματων.


Windows 10 pro 1511 build.


 


Καμια ιδεα??


 


μπορω να παρακαμψω την 1607?αλλα να ερχονται οι επομενες ενημερωσεις?


Επεξ/σία από propatzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...