Προς το περιεχόμενο

Λέιπει το μέσο αποθήκευσης


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το moto g ως κινητό με marshmallow.

 

Είχα μια κάρτα sd samsung διαμορφωμένη ως εσωτερική για επέκταση του χώρου αποθήκευσης.

 

Σήμερα τη χρησιμοποιήσα για τη μεταφορά κάποιων σημαντικών αρχείων και φωτογραφιών.

Τώρα που πήγα να τα κοιτάξω μου εμφανίζει ότι λείπει το μέσο αποθήκευσης .

Δυστυχώς back up δεν έχουν γίνει ακόμα άρα βρίσκονται ακόμα στην sd κάρτα.

 

Υπάρχει τρόπος να βρω τα δεδομένα αυτά πάλι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PhotoRec η το Kvisoft Data Recovery

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως το κινητό δεν αναγνωρίζει καθόλου την κάρτα μνήμης ενώ όταν τη βάζω σε pc με card reader δεν την αναγνωρίζει (παρά μόνο από διαχείριση δίσκων όπου δείχνει ότι είναι γεμάτη)

 

 

Να δοκιμάσω να κάνω format και μετά να δοκιμάσω το recovery;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα δυο που σου ειπα ειναι προγραμματα για το pc

 

ναι το ξέρω απλά μέχρι στιγμής αφού δεν αναγνωρίζει την κάρτα στο κινητό λογικό που δεν την αναγνωρίζει όταν συνδέω το κινητό στο pc..

με card reader δεν μου το αναγνώρισε σε windows 7

θα δοκιμάσω αύριο σε laptop με win10 μήπως έχω καλύτερη τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες ολες τις θυρες?

Ναι σε όλες το ίδιο αποτέλεσμα.

Βέβαια και στο παρελθόν με φλασάκια μου κάνει τέτοια προβλήματα το pc (χωρίς να έχω βρει το φταίει) για αυτό λέω να δοκιμάσω και σε laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τη βάζεις στο πισι και στη δείχνει γεμάτη:

Μπορείς να ανοίξεις ''ο υπολογιστής'' , δεξί κλικ στην κάρτα, copy , και αντιγραφή κάπου στο πισι.Ίσως γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιο προβλημα μου ειχε παρουσιαστει με usb stick..το ειχα φορμαρει με ενα καρο προγραμματα σε πισι αλλα δεν ενοιωθε..

Στον explorer ειχα το κλασικο "λειπει το μεσο αποθηκευσης".

 

Τελικα το πεταξα σε ενα λινουξ και το φορμαρα εκει.ετοιμο στο τσακ μπαμ.

 

Για δοκιμασε να τρεξεις κανα live cd καποιας διανομης και δες αν και πως το διαβαζει εκει μπας και σωσεις δεδομενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λάπτοπ τελικά το είδε σαν φλασάκι αλλά σχεδόν άδειο (κάτι φακέλους άδειους μόνο). Δοκιμασα με το kvisoft αλλά δεν μου έφερε αποτέλεσματα εκτός από κάτι φωτογραφίες από το 2014 τις οποίες δεν μπορούσα να ανοίξω.

 

Να επισημάνω ότι η κάρτα ως εσωτερική που ανέφερα πάνω εννοώ adoptable, δεν θεωρείται απλή περίπτωση όπως damaged sd card όπως βλέπω παρακάτω:

If you choose Internal, things change. The device is formatted as a local, 128-bit AES encrypted EXT4 drive and mounted as part of the system. It's then set as the preferred storage, and you're prompted to move data over. Newly generated data is placed on the adopted storage by default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...