Προς το περιεχόμενο
Αλμηρό Φυστίκι

Αυξηση των 2 cpu cores σε 4. Γινεται;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια.

Ενας φιλος μου εδειξε βιντεο στο youtube που γυρισε αυτος και λεει πως εκανε τα 2 cpu cores 4 με ειδικο προγραμμα. Επισης δε μου λεει πως ακριβως αλλα δε τον πιστευω.Ειμαι μαθηματικος δεν εχω ιδεα απο αυτα αλλα δε μου καθετε καλα γιατι ξερω απο τα περιοδικα και αυτα που διαβαζω καπου καπου πως αυτο ειναι κολημενο στο τσιπακι ή κατι τετοιο.

Αυτος επιμενει πως γινεται. Θελω να ξερω αν παιζει και τι φαση ειναι. ιδεες;

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσος να κατάφερε να ξεγελάσει το σύστημα να νομίζει ότι έχει 4 threads. Αλλα και πάλι δεν κερδίζει τίποτα έτσι. Το HT είναι αρκετά σημαντικό, άμα ήταν ο καθένας να μπορούσε να προσθέσει extra threads, δεν νομίζω να κοίταζαν όλοι να πάρουν  cpu με πολλά threads.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δηλαδη στα ελληνικα; Σορυ αλλα δε πιανω και πολυ, μαθηματικος εδω.χεχε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φαντασου τους 2 πυρηνες σαν υπαλληλους και να εξυπηρετουν απο εναν πελατη την φορα ενω εαν ειχαν hyperthreading να μπορουσαν να εξυπηρετησουν απο 2 πελατες την φορα ταυτοχρονα αλλα πιο αργα.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλη φαση αυτο. Αρα οντως γινεται ποιο γρηγορο. Αρα ο δικος μου δε με κοροιδεψε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εκτός αν είχε κάποιο Athlon/Phenom X2 και τον ξεκλελιδωσε σε Phenom X4, δεν γίνεται. 

Και αυτό γίνεται απο το bios, όχι πρόγραμμα. Κατα 99% λέει μπαρούφες ή κατάλαβες λάθος.

• Like 8

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δε ξερω φιλε μου τι επεξεργαστη ειχε αλλα στο βιντεο εκανε τα 2 cpu core  να γινουν 4 οπως τραβουσε με τη καμερα ερασιτεχνικο πατωντας ενα κουμπι σε δικο του προγραμμα και μετα ανοιξε τις διεργασιες και εβλεπα και 4 εκει. Α ναι να πω οτι οταν πατησε το κουπι η οθονη αναβοσβησε και εκανε και ενα ηχο το pc οπως οταν βγαζεις το USB. αυτα.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Οχι. Αν το ειχα θα σας το ειχα δειξει. Εχω σκασει να καταλαβω τι παιζει γιατι αν μπορω να το κανω θα μετατρεψω το χρεπι που εχω σε ποιο καλο. Ντεν εχει λεπτα γκια αναβαθμιση. χεχε

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φαντάσου ότι έχεις  δυο βιβλία μαθηματικών 100 σελίδων έκαστο. Σύνολο διακόσιες σελίδες. Τα κόβεις στη μέση και νομίζεις ότι έχεις 4 βιβλία τον 50 σελίδων... Αλλα στην πραγματικότητα έχεις ακόμα 2 τον 100, άσχετος τι βλέπεις. Ούτε περισσότερα βιβλία έχεις , ούτε περισσότερε σελίδες. άρα δεν κερδίζεις τίποτα. Αυτό εάν απλός κορόιδεψε το σύστημα να νομίζει ότι έχει παραπάνω threads. Τώρα εάν γινόταν σε παλιότερα cpu με κάποιο τρόπο να ξεκλειδώσεις το HT που είχε κλειδώσει η εταιρία, αυτό δεν το γνωρίζω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φαντάσου ότι έχεις  δυο βιβλία μαθηματικών 100 σελίδων έκαστο. Σύνολο διακόσιες σελίδες. Τα κόβεις στη μέση και νομίζεις ότι έχεις 4 βιβλία τον 50 σελίδων... Αλλα στην πραγματικότητα έχεις ακόμα 2 τον 100, άσχετος τι βλέπεις. Ούτε περισσότερα βιβλία έχεις , ούτε περισσότερε σελίδες. άρα δεν κερδίζεις τίποτα. Αυτό εάν απλός κορόιδεψε το σύστημα να νομίζει ότι έχει παραπάνω threads. Τώρα εάν γινόταν σε παλιότερα cpu με κάποιο τρόπο να ξεκλειδώσεις το HT που είχε κλειδώσει η εταιρία, αυτό δεν το γνωρίζω.

Κάποτε σε AMD ξεκλείδωνες cores, αλλά ποτέ ΗΤ, τίποτα σε Intel.

• Like 8

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.