Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε RX 470 4GB ( sapphire ).


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο θόρυβος δεν υπάρχει κάθε στιγμή πάρα μόνο όταν τρέχω ένα game ή κάποιο benchmark. Δεν είναι τα ανεμιστηράκια τα έχω κάνει δοκιμές μέσα από το TRIXX. Είναι στάνταρ η γραφικών η οποία δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα σε θερμοκρασίες ή σε επιδόσεις.

 

*Θεωρώ πως φταίει η ενημέρωση που έκανα ( 17.1.1 ) διότι πριν δεν υπήρχε περίπτωση να υπήρχε ο θόρυβος και να μην τον άκουγα. Να είναι τόσο σύμπτωση; Φιλαράκι μου με RX 480 σε επικοινωνία που είχαμε μου είπε πως είχε κι αυτός θόρυβο αν και δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ο ίδιος με τον δικό μου.

 

Κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με βάση τα όσα έψαξα δεν είναι. Επίσης να είναι σύμπτωση το γεγονός πως έτυχε και σε ένα φιλαράκι μου;

Αν όπως περιγράφεις είναι σαν να περνάει ρευμα-ήχος είναι coil whine,πολλές κάρτες έχουν cw ,δεν είναι περίεργο να έχει και του φίλου σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όπως περιγράφεις είναι σαν να περνάει ρευμα-ήχος είναι coil whine,πολλές κάρτες έχουν cw ,δεν είναι περίεργο να έχει και του φίλου σου!

Το γνωρίζω άλλα να είναι "τόσο" σύμπτωση με την ενημέρωση σε 17.1.1 της AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω άλλα να είναι "τόσο" σύμπτωση με την ενημέρωση σε 17.1.1 της AMD?

Μάλλον ναι.Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει με αλλαγή drivers,να ξεκινάει ή να σταματάει το coil whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ναι.Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει με αλλαγή drivers,να ξεκινάει ή να σταματάει το coil whine.

Ρε φίλε πως ξέρεις ότι είναι Coil Whine? Σου εξήγησα πως το τσέκαρα το θέμα και ο ήχος ακούγεται διαφορετικά. Το πρόβλημα πρώτα παρουσιάστηκε σε εμένα και σε επικοινωνία που είχα με το φιλαράκι μου διαπιστώθηκε το ίδιο πράγμα. Δεν είχε κάνει την ενημέρωση και αφού έκανα κάποιες δοκιμές με το TRIXX και με τα καλώδια μήπως και έφταιγε τίποτα στα ρεύματα, του ανέφερα για την ενημέρωση και μου λέει άμα είναι κάτσε να την κάνω κι εγώ. Την έκανε και του παρουσίασε επίσης θόρυβο.

 

Το coil whine ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή η βλακεία υπάρχει και αλλού όχι μόνο στο benchmark και στο game. Πάω τάπα τα ανεμιστήρια σε τεστ και η κάρτα τρέχει χωρίς επιπλέον ήχο. Δηλαδή στα ανεμιστήρια δεν τραβάει παραπάνω ρεύμα;

 

Άμα δεν βρω τρόπο να το σταματήσω και είναι πράγματι μόνιμο άντε να τρέχω για αλλαγές και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πως ξέρεις ότι είναι Coil Whine? Σου εξήγησα πως το τσέκαρα το θέμα και ο ήχος ακούγεται διαφορετικά. Το πρόβλημα πρώτα παρουσιάστηκε σε εμένα και σε επικοινωνία που είχα με το φιλαράκι μου διαπιστώθηκε το ίδιο πράγμα. Δεν είχε κάνει την ενημέρωση και αφού έκανα κάποιες δοκιμές με το TRIXX και με τα καλώδια μήπως και έφταιγε τίποτα στα ρεύματα, του ανέφερα για την ενημέρωση και μου λέει άμα είναι κάτσε να την κάνω κι εγώ. Την έκανε και του παρουσίασε επίσης θόρυβο.

 

Το coil whine ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή η βλακεία υπάρχει και αλλού όχι μόνο στο benchmark και στο game. Πάω τάπα τα ανεμιστήρια σε τεστ και η κάρτα τρέχει χωρίς επιπλέον ήχο. Δηλαδή στα ανεμιστήρια δεν τραβάει παραπάνω ρεύμα;

 

Άμα δεν βρω τρόπο να το σταματήσω και είναι πράγματι μόνιμο άντε να τρέχω για αλλαγές και τέτοια...

Εδώ κάνεις λάθος,το coil whine ακούγεται όταν η κάρτα είναι σε load.Εσύ αυτό περιγράφεις,οτι ακούς ήχο σαν να περνάει ραύμα την  ώρα του stress.Οπότε αυτό καταλαβαίνουμε όλοι να είναι έτσι όπως τα λες.Το αν τραβάνε παραπάνω ρεύμα τα fans δεν έχει καμία σχέση.

Αφού λες το τσέκαρες και δεν είναι,εκεί που το τσέκαρες δεν σου λέει τι ακριβώς είναι αυτό που έχει η δικιά σου? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site:

Απορώ γιατί ασχολούμαι... θα κάνω ένα βήμα πίσω και θα το σταματήσω εγώ επειδή είσαι άλλος ένας από τους πολλούς εδώ μέσα με τρολ διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χάνω...

Με απλά λόγια- Αφού είσαι σίγουρος οτι δεν είναι coil whine ,έπρεπε να ξέρεις τι άλλο μπορεί να είναι! ,Ενώ η περιγραφή σου δείχνει το αντίθετο,δεν νομίζω οτι μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος από εδω μέσα,εκτός απο το να την πας πίσω. Γιατί ως γνωστόν αυτό το μαμημένο CW κάνουν οι Gpu,που ακούγεται σαν να περνάει ρεύμα από κάπου (εσύ το είπες),δεν ξέρουμε κάτι άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυκνωτης-ες το δημιουργουν και αν τυχον ειναι τελικα οντως αυτο(που απ ο,τι φαινεται αυτο ειναι, CW) νομιζω οτι δικαιολογειται απο τον κατασκευαστη και δεν θα σου κανουν καν αλλαγη.

 

Βεβαια μιας και λες για την αλλαγη σε drivers και ξεκινημα του απο κει και μετα, τοτε βαλτε μια τους προηγουμενους παλι κι εσυ κι ο φιλος σου και αν το σταματησει, τοτε τι να σου πω...

 

Θα εχετε ανακαλυψει καινουργιο bug CW αλλα μεσω software και θα πρεπει να κατοχυρωσετε τα πνευματικα δικαιωματα! :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...