Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2 + vigor 2700 brige mode


mp3nick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως μπορειτε να μ βοηθησετε 

speedport 192.168.1.1 internet

 

vigor 192.168.1.100 , brige mode, κλειστο dhcp,συνδεδεμενο στη θυρα LAN1,

ppoe/pppoa disable , ISP το εχω βαλει κανονικα ,always on, MPoA enable 

 

dynamic dns k vpn δεν λειτουργουν

 

wan ip incorrect 

 

wan status --- 0

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορει να παιξει το 2700 σαν ρουτερ?αν ναι τοτε θα πρεπει να ειναι pppoe αλλα σαν router Οχι σαν Modem.Aν μπορει τοτε δεν θα παρει ποτε ip το 2700 αν δεν γινει bridge to speedport ή να εχει  pppoe passthrough.Και το βασικο δεν νομιζω οτι μπορει να παιξει σαν ρουτερ το 2700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μπαινω και εγω σφηνα εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Εχω το Speedport Entry 2i τωρα συνδεδεμενο. Eχω ευρυζωνικη πλεον συνδεση. Το router που ειχα πριν ειναι της Altec i-call vigor 2700 και δεν ειχα ποτε προβλημα. Μπορω να τα συνδεσω μεταξυ τους ωστε και δυνατο σημα wifi να εχω αλλα και να δουλευει η τηλεφωνικη μου συνδεση; Το ρουτερ της altec εχει πολυ καλυτερο σημα wifi μεσα στο σπιτι μου (τριπατο) ενω του ΟΤΕ χαλια...Το ρουτερ αυτη τη στιγμη ειναι στο διαδρομο στο μεσαιο δωματιο και τα pc μου ειναι: το 1ο στο πανω οροφο -δωματιο και το αλλο στο 3ο κατω δωματιο. Λεω μηπως γινεται κατι ωστε να γλιτωσω τα powerlines.Για καλωδιο ethernet κτλ να τραβηξω σε ολο το σπιτι, δε θελω.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AP θα το κανεις αφου το θες μονο για wifi.

Αχ βρε φιλε δε ξερω πως και τι να κανω ακριβως...Ασχετος διοτι δεν εχω ασχοληθει με αυτα περι ρουτερ ρυθμισεις.(1φορα μονο πολυ παλια...) Υπαρχει καποιος οδηγος; Η εαν εχεις την καλοσυνη να με καθοδηγησεις; Δηλαδη το vigor 2700 θα γινει μονο για wifi σημα ιντερνετ και του ΟΤΕ θα δουλευει για το τηλεφωνο,σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασικό που ισχύει σχεδόν σε όλα τα modem/router, που θέλουμε να δουλέψουν ως Switch και Access Point.

 

Του ορίζεις μια σταθερή (αλλά αχρησιμοποίητη) διεύθυνση, στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport. Π.χ. αν το Speedport έχει 192.168.1.1, όρισε ο DHCP του να δίνει σε περιοχή 192.168.1.2 έως 192.168.1.199. Οπότε θα βάλεις διεύθυνση στο Vigor την 192.168.1.200.

Επιβεβαιώνεις ότι είναι απενεργοποιημένος DHCP Server. Τέλος κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυο και κλείνεις το WiFi του Speedport (εκτός κι αν θέλεις να κειτουργεί και αυτό).

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.

 

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι οι κλασσικές, όταν θέλουμε ένα modem/routerνα δουλέψει ως Switch και Access Point. Στην δικιά σου περίπτωση το Speedport θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή δουλεύοντας κανονικά ως modem/router και το Vigor πίσω του ως ΑΡ και switch.

 

Αν θέλεις το ανάποδο, δηλαδή το Vigor να είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή δουλεύοντας κανονικά ως modem/router και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία, τότε ακολουθείς τον οδηγό για τις ρυθμίσεις που θα κάνεις στο Speedport.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλασικό που ισχύει σχεδόν σε όλα τα modem/router, που θέλουμε να δουλέψουν ως Switch και Access Point.

 

Του ορίζεις μια σταθερή (αλλά αχρησιμοποίητη) διεύθυνση, στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport. Π.χ. αν το Speedport έχει 192.168.1.1, όρισε ο DHCP του να δίνει σε περιοχή 192.168.1.2 έως 192.168.1.199. Οπότε θα βάλεις διεύθυνση στο Vigor την 192.168.1.200.

Επιβεβαιώνεις ότι είναι απενεργοποιημένος DHCP Server. Τέλος κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυο και κλείνεις το WiFi του Speedport (εκτός κι αν θέλεις να κειτουργεί και αυτό).

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.

 

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι οι κλασσικές, όταν θέλουμε ένα modem/routerνα δουλέψει ως Switch και Access Point. Στην δικιά σου περίπτωση το Speedport θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή δουλεύοντας κανονικά ως modem/router και το Vigor πίσω του ως ΑΡ και switch.

 

Αν θέλεις το ανάποδο, δηλαδή το Vigor να είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή δουλεύοντας κανονικά ως modem/router και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία, τότε ακολουθείς τον οδηγό για τις ρυθμίσεις που θα κάνεις στο Speedport.

Eυχαριστω για την απαντηση! Εαν ειναι ευκολο η διευθυνση κτλ που βρισκονται και αλλαζονται; Ναι εγω θελω του ΟΤΕ  να λειτουργει μονο σαν τηλεφωνικη συνδεση και το vigor να λειτουργει σαν wifi μονο. Οποτε κανω αυτα;

 

<< Το κλασικό που ισχύει σχεδόν σε όλα τα modem/router, που θέλουμε να δουλέψουν ως Switch και Access Point.

Του ορίζεις μια σταθερή (αλλά αχρησιμοποίητη) διεύθυνση, στο ίδιο υποδίκτυο με το Speedport. Π.χ. αν το Speedport έχει 192.168.1.1, όρισε ο DHCP του να δίνει σε περιοχή 192.168.1.2 έως 192.168.1.199. Οπότε θα βάλεις διεύθυνση στο Vigor την 192.168.1.200.

Επιβεβαιώνεις ότι είναι απενεργοποιημένος DHCP Server. Τέλος κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για το ασύρματο δίκτυο και κλείνεις το WiFi του Speedport (εκτός κι αν θέλεις να κειτουργεί και αυτό).

Κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές και τις συνδέεις μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου.>>

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις η τηλεφωνία θα δουλεύει κανονικά στο Speedport, όπως επίσης θα δουλεύει το WiFi του Vigor.

 

Απλά η διαφορά τους είναι ως προς ποια συσκευή θα είναι συνδεδεμένη στην τηλεφωνική γραμμή, δουλεύοντας ως modem/router και συγχρονίζοντας σε DSL. Αυτό είναι δικιά σου απόφαση και ανάλογα κάνεις τις σχετικές συνδέσεις και ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις η τηλεφωνία θα δουλεύει κανονικά στο Speedport, όπως επίσης θα δουλεύει το WiFi του Vigor.

 

Απλά η διαφορά τους είναι ως προς ποια συσκευή θα είναι συνδεδεμένη στην τηλεφωνική γραμμή, δουλεύοντας ως modem/router και συγχρονίζοντας σε DSL. Αυτό είναι δικιά σου απόφαση και ανάλογα κάνεις τις σχετικές συνδέσεις και ρυθμίσεις.

Φιλε μου ποιο ειναι ποιο ευκολο για μενα σε ρυθμισεις και συνδεση; (δεν ειμαι γνωστης σε αυτα...) :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κάποιον φίλο, γείτονα κλπ να σε βοηθήσει; Διότι όπως τα λες, χρειάζεσαι πλήρη οδηγό με εικόνες, όταν οι ρυθμίσεις είναι εύκολες μα γίνουν αν κάποιος γνωρίζει το μενού της συσκευής.

Για να δω που θα γίνουν οι ρυθμίσεις στο Vigor, θα χρειαστώ το εγχειρίδιο ή εικόνες από το μενού του.

 

Ποιο εύκολο είναι να βάλεις το Speedport στην γραμμή και πίσω από αυτό το Vigor να δουλεύει ως απλό switch και ΑΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...