Προς το περιεχόμενο

Nioh [PS4]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα

Έχω αρχίσει το nioh εδώ και μερικές ημέρες αλλα έχω κολλήσει στο 3ο boss Hino-enma , αν θέλει κανένας να βοηθήσει να το βγάλουμε κάντε με add Spankio7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/4/2020 στις 11:26 ΠΜ, SPANK είπε

Καλημέρα

Έχω αρχίσει το nioh εδώ και μερικές ημέρες αλλα έχω κολλήσει στο 3ο boss Hino-enma , αν θέλει κανένας να βοηθήσει να το βγάλουμε κάντε με add Spankio7

Το εβγαλες τελικα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στις 24/4/2020 στις 4:34 ΜΜ, SPANK είπε

 

Ok,απλά  το ειδα και ειπα να  ρωτήσω.

Αναφορά σε κείμενο

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στις 24/4/2020 στις 4:34 ΜΜ, SPANK είπε

 

 

Επεξ/σία από namastegt
Μπήκε το ποστ πολλές φορές.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα ξεκινάω σήμερα το game για πρώτη φορά, η μόνη επαφή που έχω με souls είναι το bloodborne.

Κάποια tips για αρχαριους; stats κ τέτοια πιο πολύ για το τι θα πρέπει να προσέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα συμφωνήσω με όλα τα θετικά που έχουν ήδη γραφτεί (ναι το διάβασα όλο το thread), αλλά θα σταθώ σε ένα θετικό που κατά την ταπεινή μου άποψη υποβαθμίζεται, σε δύο αρνητικά που έχουν ήδη αναφερθεί σχεδόν απ' όλους και θα προσθέσω ένα ακόμα θετικό (προσωπική μου άποψη) το οποίο δεν έχει αναφερθεί πουθενά.

Το θετικό που έχει ήδη αναφέρει μόνο ένα μέλος είναι η τοποθέτηση της ιστορίας στην φεουδαρχική Ιαπωνία και μάλιστα με μεγάλη (όχι πλήρη φυσικά) ιστορική ακρίβεια. Η ιστορία του Tokugawa Leyasu και του Oda Nobunaga είναι πέρα για πέρα αληθινή, ενώ και οι περισσότεροι χαρακτήρες (πλην του William φυσικά) είναι πέρα για πέρα αληθινοί, ενώ και ο ρόλος που έπαιξαν ιστορικά είναι αυτός που μας δίνει το παιχνίδι. Αποκορύφωμα φυσικά η μάχη της Sekigahara, η οποία εντάσσεται από πολλούς ιστορικούς ανάμεσα στις 100 πιο αξιόλογες μάχες όλων των εποχών, με κριτήρια τόσο τους συσχετισμούς των δυνάμεων, όσο και με την ιστορική εξέλιξη που είχε το αποτέλεσμα τους. Όσο και αν το παραγνωρίζουν μερικοί, για εμένα αποτελεί πολύ θετικό στοιχείο που μέσω ενός παιχνιδιού έμαθα κάποια ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα της Ιαπωνίας που αλλιώς δεν θα με απασχολούσαν ποτέ. 

Στα αρνητικά που έχουν ήδη αναφερθεί να συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου πως το loot είναι άπειρο και αχρείαστο εντελώς με μερικές εξαιρέσεις. Πολλές φορές έπρεπε να κάνω διαχείριση του ευρετηρίου μου και είτε να εναποθέσω στα shrines αντικείμενα ή ακόμα και να πετάξω πράγματα, ειδικά δε προς το τέλος του παιχνιδιού ακόμα και σπάνια (μωβ), γεγονός που δεν μου άρεσε καθόλου και το θεωρώ χρονοτριβή μες στο παιχνίδι. Ακόμα και το disassemble δεν προσέφερε κάτι αξιόλογο στο σύστημα crafting με το οποίο κατά την άποψη μου δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Τέλος το τελικό boss είναι ό,τι χειρότερο έχω δει και αντιμετωπίσει σε παιχνίδια αυτού του τύπου. Πραγματικά μια απογοήτευση σε σχέση με όλα τα προηγούμενα που είναι εξαιρετικά και προσφέρουν φοβερές εμπειρίες μάχης.

Το τελευταίο που θα ήθελα να αναφέρω και δεν έχει ειπωθεί είναι η μουσική επένδυση του παιχνιδιού η οποία ουσιαστικά "ντύνει" τα boss encounters. Είναι εξαιρετική κατά την ταπεινή μου άποψη και συμβάλει τα μέγιστα στην απόλαυση της εμπειρίας. Προσωπική επιλογή το theme της Okachu (boss ω να σου...) που παρά τις αμέτρητες προσπάθειες μου και τους επανειλλημμένους θανάτους, μου έχει κολλήσει στο μυαλό μέχρι σήμερα. Γενικά η μουσική επένδυση του παιχνιδιού περιορίζεται στα boss fights όπως προείπα αλλά παραμένει αριστουργηματική.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BadIndian είπε

Το θετικό που έχει ήδη αναφέρει μόνο ένα μέλος είναι η τοποθέτηση της ιστορίας στην φεουδαρχική Ιαπωνία και μάλιστα με μεγάλη (όχι πλήρη φυσικά) ιστορική ακρίβεια. Η ιστορία του Tokugawa Leyasu και του Oda Nobunaga είναι πέρα για πέρα αληθινή, ενώ και οι περισσότεροι χαρακτήρες (πλην του William φυσικά) είναι πέρα για πέρα αληθινοί, ενώ και ο ρόλος που έπαιξαν ιστορικά είναι αυτός που μας δίνει το παιχνίδι. Αποκορύφωμα φυσικά η μάχη της Sekigahara, η οποία εντάσσεται από πολλούς ιστορικούς ανάμεσα στις 100 πιο αξιόλογες μάχες όλων των εποχών, με κριτήρια τόσο τους συσχετισμούς των δυνάμεων, όσο και με την ιστορική εξέλιξη που είχε το αποτέλεσμα τους. Όσο και αν το παραγνωρίζουν μερικοί, για εμένα αποτελεί πολύ θετικό στοιχείο που μέσω ενός παιχνιδιού έμαθα κάποια ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα της Ιαπωνίας που αλλιώς δεν θα με απασχολούσαν ποτέ.

Σου προτείνω, αν δε το έχεις δει ήδη αυτό το Docuseries από το Netflix.

https://www.imdb.com/title/tt10551256/

Αν και κάπως συνοπτικό, περιέχει τα περισσότερα γεγονότα αυτής της Azuchi-Momoyama περιόδου (λίγο πριν την Edo) - η οποία θεματολογικά έχει ξεσκιστεί από την KOEI και την video game industry γενικότερα.🤣

Για μένα πχ για αυτό ήταν μεγάλη ευχάριστη έκπληξη το Ghost Of Tsushima που καταπιάστηκε με την πολύ προγενέστερη Kamakura Era και τα Mongol Invasions που δεν είχα ιδέα τι έπαιζε και είναι εξίσου αν όχι συναρπαστικότερη περίοδος.

PS please όχι άλλους Νομπουνάγκες KOEI TECMO, εντάξει ήταν σκληρός κ@ριόλης το εμπεδώσαμε.🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση καταρχάς. Την έχει πάρει το μάτι μου τη σειρά στο netflix, αλλά δεν την έχω δει και δύσκολα θα κάτσω, ακριβώς επειδή η (παγκόσμια) Ιστορία δεν είναι το "φόρτε" μου. Όποτε όμως ενδιαφέρομαι ή μαθαίνω για αυτή, είναι μέσω των games, όπως ακριβώς έγινε με το Nioh και τον σκληρό κ@ριόλη το Νώντα Νομπουνάγκα, εξ ου και το ανέφερα ως θετικό. Θα συμφωνήσω μαζί σου και για το Tsushima πως είναι ιστορικά ακριβές και το κάνει πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, αφού και ο Κουμπιλάι Χαν υπήρξε εξίσου σκληρός, όμως θα το αφήσω εκεί για να μην πλατιάσουμε σε μια off topic κουβέντα. Και για να επανέλθω στο Nioh θα συμπληρώσω πως ειδικά η double boss μάχη με το Νώντα και το γυναικάκι του είναι από τις δυσκολότερες και πιο αξιομνημόνευτες στην δική μου (gaming) Ιστορία, καθώς απαίτησε όλες τις ικανότητες μου για να βγω νικητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...