Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρας με ιονιστή Inventot Eva II E2-ION16L 150 ευρώ [TΕΛΟΣ]


Doc_Chaos_81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά με συμπιεστή σε χαμηλές θερμοκρασίες χαλάνε την περισσότερη λειτουργία τους στο να αποψύξουν τα πηνία τους. Αν μιλήσεις με κάποιον ειδικό ή αν το ψάξεις καλύτερα θα το δεις αυτό που λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά με συμπιεστή σε χαμηλές θερμοκρασίες χαλάνε την περισσότερη λειτουργία τους στο να αποψύξουν τα πηνία τους. Αν μιλήσεις με κάποιον ειδικό ή αν το ψάξεις καλύτερα θα το δεις αυτό που λέω.

 

θερμοκρασίες που μάλλον είναι για αποθήκες

ο δικός μου απο 18 και πάνω που έχω στο σπίτι δεν έχει πιάσει ποτέ πάγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτα με συμπιεστη οπως του θεματος κατω απο 17 βαθμους εχουν λιγότερη απόδοση ανα ωρα σε σχεση με τους  dessicant

 

αυτο συμενει οτι θα καινε περισσοτερη ωρα ρευμα για να σου βγαλει την ιδια αποδοση με τους dessicant.

πιο πρακτικα ο eva στους 15 βαθμους θα βγαλει 1 λιτρο νερο ενω ο αλλος 2 λιτρα σε 5 ωρες.

αν δεν χεις αλλη υγρασία ο αλλος θα κλείσει στις 5 ωρες αλλα ο eva θα συνεχίσει να λειτουργεί αλλες 5 ωρες για να μαζεψει ακόμα 1 λιτρο(αφου θα εχεις υγρασια). τα νούμερα ειναι τυχαια

 

δειτε εδω απο ενα αλλο μοντελο αλλης εταιρίας την απόδοση σε σχέση με τη θερμοκρασία 

20 βαθμοι vs 10 βαθμοί θα μαζέψει τα  μισα λίτρα

 

http://www.meaco.gr/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82/%CE%B1%CF%86%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-2/meaco-20l-platinum-2/

 

 

κανονικά πρεπει νανε ανοιχτος 24/24 και φυσικά καιει ρευμα . το ποσο καιει τωρα εξαρτάτε την υγρασια. ο eva 20λτ Που εχω εγω καιει 255 watt την ωρα και οταν πιανει το σωστο επιπεδο καιει 18 W, δεν υπαρχει μεση λυση.

 

πρακτικα μου ρθε 20 ευρω πανω η δεη για τον 1 μηνα που δουλεψε σχεδον 24/24να σας το πω διαφορετικα ,αλλα προφανος αυτό εχει να κανει με το χωρο την υγρασια τη μονωση κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ πραγματα αδυνατα να συγκριθουν μεταξυ μας για να βγαλει καποιος σαφες συμπερασμα 

90 τμ παλια διαμέρισμα χωρις θερμομόνωση στη ταράτσα κτλ κτλ

 

 

 

οτι εχει διαφορα εχει. στα κρυα στην αθηνα η ζεστη του καλοριφερ ηταν  απειρος πιο γλυκιά και το σπίτι ΚΡΑΤΟΥΣΕ θερμότητα την επομενη ημερα το σπιτι.

ο αφυγραντηρας απο μονος του δε ζεσταινει υποψιν γιατι καποιοθ αυτο νομιζουν. ισα ισα βγαζει ψιλο κρυο αερα ωρες ωρες.

μαζευοντας ομως την υγρασια απο το χωρο η ζεστη απο τα υπολοιπα σωματα ειναι πιο αισθητή .

 

ο θοριβος ειναι ενα - για πολλους εμενα δε με ενοχλει.

στα + ο ιονιστης

 

το μηχανημα που αγορασατε ειναι εξερετικο για τα χρηματα που δωσατε και στα πολυ ++ ειναι ο χρονοδιακοπτης που και ανοιγει και κλείνει το μηχανημα. εγω το βαζω να ανοιγει πλεον κατα τις 2.00 που αρχιζει το νυχτερινο και το κλεινω το πρωι που φευγω για δουλεια

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά με συμπιεστή σε χαμηλές θερμοκρασίες χαλάνε την περισσότερη λειτουργία τους στο να αποψύξουν τα πηνία τους. Αν μιλήσεις με κάποιον ειδικό ή αν το ψάξεις καλύτερα θα το δεις αυτό που λέω.

Για να γίνει αυτο π λες πρέπει θερμοκρασία χώρου να ειναι κάτω απο 10 βαθμούς,δηλαδή θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος 0 βαθμούς κ κάτω όπου υπάρχει μηδενικό ποσοστό υγρασίας.Δεν είμαι αντίθετος στην άποψη σου απλα το να μ λες με ύφος "να το ψάξω" ειναι το λιγότερο αστείο οταν σ παραθέτω ακριβώς την λειτουργία των δυο συστημάτων και το τι προσφέρει το κάθε ένα.Δεν το συνεχίζω παραπάνω,οποίος ενδιαφέρεται ας κάτσει να το ψάξει και να πάει να δει κ απο κοντά γτ ανάλογα τον χώρο την χρήση και τα χρήματα π θέλει να προσφέρει κάποιος,διαλέγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καινουργια μοδα και αυτο με τους αφυγραντηρες. Ισως να το ψαχνατε λιγο περισσοτερο αν αξιζει η οχι

 

http://www.b2green.gr/el/post/42400/afygrantires-meiomeni-ygrasia-afximena-exoda

 

http://www.aenaos-sa.gr/indoor-air-quality-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτο π λες πρέπει θερμοκρασία χώρου να ειναι κάτω απο 10 βαθμούς,δηλαδή θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος 0 βαθμούς κ κάτω όπου υπάρχει μηδενικό ποσοστό υγρασίας.Δεν είμαι αντίθετος στην άποψη σου απλα το να μ λες με ύφος "να το ψάξω" ειναι το λιγότερο αστείο οταν σ παραθέτω ακριβώς την λειτουργία των δυο συστημάτων και το τι προσφέρει το κάθε ένα.Δεν το συνεχίζω παραπάνω,οποίος ενδιαφέρεται ας κάτσει να το ψάξει και να πάει να δει κ απο κοντά γτ ανάλογα τον χώρο την χρήση και τα χρήματα π θέλει να προσφέρει κάποιος,διαλέγει.

Οπως είπα το έχω ψάξει. Αν θες πήγαινε να ρωτήσεις κάποιον ειδικό. Οσοι έχουν συμπιεστή σε θερμοκρασίες κάτω των 17 βαθμών δεν έχουν αποδοτικότητα 100%. Με την λειτουργία καλά τα πας. Από θέμα αποδοτικότητας δεν τα πας καλά :) Δεν έχω κάποιο ύφος απλά πέρασα από μαγαζιά ρώτησα και έμαθα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η απόδοση του αφυγραντήρα με συμπιεστή πέφτει σε θερμοκρασίες από 17°C και κάτω αλλά ακόμη και στους 10 η απόδοση δεν πέφτει κάτω από 50%. Θεωρώ το παράδειγμα με τις πέντε ώρες διαφορά στις δύο συσκευές τουλάχιστον ατυχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να μεινουμε στο θεμα της προσφορας, θεματα για κουβεντα περι των αφυγραντων υπαρχουν με χιλιαδες ποστς και γνωμες.

 

Τελικα παραλαβατε ή οχι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα χθες μου περασε τον "ελεγχο διαθεσιμοτητας"και σημερα ειναι στο σταδιο αναμονης για "συγκεντρωση προιοντων".οποτε θεωρητικα υπαρχει και θα σταλει μες την βδομαδα.αλλωστε ελεγε παραδοση 4-6 μερες το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα Τρίτη στην Πάτρα.

 

Με πήραν τηλέφωνο Τρίτη πρωί και μου είπαν ότι θα μου τον φέρουν σπίτι την Πέμπτη. Πέρασα το απόγευμα από το eshop στην Αγίας Σοφίας και τον παρέλαβα.

 

Μετά το αποψινό μαγείρεμα, δεν ανοίξαμε το σπίτι να αεριστεί. :-)

 

Ευχαριστώ τον TS και το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...