Προς το περιεχόμενο

"The Last Jedi" τιτλοφορείται το 8ο επεισόδιο του Star Wars


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν δείτε στο τέλος πως ο Κάιλο Ρέν τα έκανε όλα για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του κακού έτσι ώστε να σκοτώσει τον τελευταίο Sith και να τελειώσει αυτό που ξεκίνησε ο Vader μετά θα σας αρέσει και η ταινία και ο Ρέν.

https://www.youtube.com/watch?v=trsIcv3hWI4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι γκρίνια είναι αυτή; Σας υποχρεώνει κανείς να τα δείτε; Τα ίδια λέτε και για τις ταινίες της marvel και οτιδήποτε γενικότερα (κινητά, ταινίες, πολιτική, επιστήμη...ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

 

Έλεος πια...δηλαδή ΕΛΕΟΣ..Αχ Ελλάδα...Μόνο εδώ γίνονται αυτα σε τόσο μαζικό επίπεδο. Το σταματάω εδώ γιατί θα πάει αλλού μετά.

 

Υ.Γ.

Star Wars FTW

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η απορία μου ειναι αλλη. Το Episode 7 ήταν (αναλογα τον καθενα) απο σχετικα καλο μέχρι αρκετα καλο. Το Rogue One ήταν απο πολύ καλό μέχρι παρα πολυ καλό. Αν λοιπον η Disney βγαζει καλές ταινίες, τι σημασία έχει αν ειναι 300 ταινιες μεχρι το 2050; Τι ηλιθια λογική είναι αυτη; Ναι ΟΚ αν οι ταινιες ειναι πατατες και συνεχιζει να βγαζει ΟΚ να την κραξουμε. Αλλά έλεος για ενα συμπαν που μας αρεσει αν βγαζει καλες ταινιες ειναι ευχης εργον να βγαλει πολλες. Μην ειστε κομπλεξικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας υποχρεώνει κανείς να τα δείτε; Τα ίδια λέτε και για τις ταινίες της marvel και οτιδήποτε γενικότερα (κινητά, ταινίες, πολιτική, επιστήμη...ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

 

Έλεος πια...δηλαδή ΕΛΕΟΣ..Αχ Ελλάδα...Μόνο εδώ γίνονται αυτα σε τόσο μαζικό επίπεδο. Το σταματάω εδώ γιατί θα πάει αλλού μετά.

 

Υ.Γ.

Star Wars FTW

1)Για να εκφερεις αρνητικη αποψη οτι δεν σου αρεσε η εν λογω ταινια πρεπει να την δεις.

 

2)Οπως και στα περισσοτερα πραγματα,δεν γινεται να αρεσουν ολα σε ολους.

 

 

 

Το Ελεος λοιπον πηγαινει σε σχολια οπως το παραπανω που θελουν να γραφουν σχολια μονο οσοι τους αρεσε η 7η ταινια,πραγμα που φυσικα και στο εξωτερικο ετσι συμβαινει και σε χειροτερο βαθμο(λογω παραπανω κοσμου),αρα δεν ξερω σε τι αναφερεσαι ακριβως.

 

Μαθετε να ακουτε και την αλλη αντιθετη γνωμη που δεν συμφωνει με την δικια σας,αλλιως κακως διαβαζετε σχολια σε forum.

 

 

 

Εννοειται βεβαια οτι ατομα που μπαινουν και κραζουν χωρις να εχουν επαφη με το αντικειμενο(κινητο,ταινια κλπ)και απλα κραζουν για να κραζουν εννοειται οτι ειναι κατακριτεα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι πως απο τη στιγμη που η Disney ανελαβε τα ηνια θα επρεπε να κανει ενα reboot στη saga και μετα να προχωρισει σε 7η, 8η..... κτλ. Θα επρεπε να κανουν μια πολυ πιο σκοτεινη επανπροσεγγιση στην ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Star Wars δεν το βλέπεις για την δράση ή για την ιστορία...

 

Το βλέπεις κυρίως, διότι κάθε κύτταρό σου, θα ήθελε να είναι ΕΚΕΙ... στην ΑΛΛΗ πλευρά της οθόνης και να ταξιδεύει στα πέρατα του γαλαξία, από πλανήτη σε πλανήτη, με το Millennium Falcon …
Να ταξιδεύει στα βάθη του σύμπαντος με ένα Star Destroyer…
Να ταξιδεύει με την ταχύτητα του φωτός με τον Τσούι στο πλάι...
Να αποφεύγει τα καταιγιστικά πυρά της Αυτοκρατορίας, με ελιγμούς αεροπλάνων, στο κενό του διαστήματος (WHO CARES).

 

Και όπως λέει και η διαφήμιση "Είμαι μακαρονάς. Τι να κάνουμε;".
Ή μήπως υπάρχει λογική εξήγηση που αρέσουν τα μακαρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω, ως φανατικός οπαδός, τί ΔΕΝ μου άρεσε απ' το 7ο Επεισόδιο:

 

1) Ο νέος "κακός"... Κακά τα ψέμματα, ΔΕΝ μπορούν να φτιάξουν εύκολα νέον "ultimate κακό". Ο Κάιλο Ρεν, ο εγγονός του Άνακιν... Μάιστα... Όταν ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΟ-ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΕΙΝΤΕΡ... τί να σου πει ο ΟΠΟΙΟΣ Κάιλο Ρεν;! Και μάλιστα, ΑΥΤΟΣ ο Ρεν, έτσι όπως τον έφτιαξαν/έδειξαν;! Ήταν ένα κακομαθημένο αγοράκι (με φάτσα... "νερντ"-κομπιουτερά!), με απαίσια αντιγραφή κράνος-προσωπίδα του Βέιντερ (και με κακόγουστα ΑΚΥΡΑ μεταλλικά πλαίσια, που δεν είχαν καμία ουσία/χρήση, απλά ήταν κακόγουστα), που ΤΟ ΜΟΝΟ ΩΡΑΙΟ που μας έδειξε (ο Ρεν), ήταν κάποια Dark-Side SPELLS που έχουμε δει/παίξει σε StarWars games. Τίποτ' άλλο... Το ultra-fail του Επεισοδίου 7, ήταν ο "κακός" (Ρεν)...

 

2) Το objective του Επεισοδίου... Να πάνε οι Επαναστάτες να καταστρέψουν ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ... ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή τη φορά... ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ! Έλεος, πια! Κάτι άλλο; Κάνας σεναριογράφος ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ θα βρεθεί, να σκεφτεί μια ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ιδέα;

 

3) ΕΥΤΥΧΩΣ που άσκησε βέτο ο Χάρισον Φορντ και ζήτησε/απαίτησε να πεθάνει ο χαρακτήρας του (Σόλο), διότι... πόσο πια άλλο θα βλέπουμε τους παλαιούς χαρακτήρες; Εννοώ... άλλο στο "Rogue-One" που ήταν συνδεκτικός κρίκος με το 4ο Επεισόδιο και ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ τους αρχικούς χαρακτήρες ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ (κι έπεσε πολύ CGI). Στο 7ο, να βλέπω τον Σόλο... γεράκο με μπαστουνάκι, την Λέια θείτσα με εγγόνια, τον Λουκ ΠΙΟ ΓΕΡΟ απ' τον Όμπι-Ουαν (στο 4ο Επεισόδιο)... ε, ήταν πολύ! Άλλο να έκαναν ένα "φλας-μποκ" και να βλέπαμε τους αυθεντικούς χαρακτήρες (με CGI), άλλο αυτό. Είναι σαν μια γυναίκα που 'χε... ερωτευτεί τον... Ριτζ απ' την "Τόλμη και Γοητεία" (όπως ήταν τότε), να πάει να δει... σίκουελ του "Τόλμη και Γοητεία" με τον ηθοποιό όπως είναι τώρα (τον έχετε δει τώρα πώς είναι; )... Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, πώς να το κάνουμε! Θα θέλει "φρέσκο αίμα" να ξαναγουστάρει...

4) Γενικά το κάστιν στο 7ο, ήταν μετριότατο και συμβάδιζε με το σενάριο. Πόσο "φέιλ" πια ο μαυρούλης; Οκ, ωραία η ιδέα ενός "λιποτάκτη" Αυτοκρατορικού. Να... πιάσει φωτόσπαθο (όντας άσχετος!) και να... κοντράρει έναν Σιθ (Ρεν) σε φωτοσπαθο-μαχία;;; Ε, το χέσαμε!!!!!! Ούτε ο Φώσκολος δεν θα το 'κανε αυτό!... Μετά, όσο και να 'ναι η σούπερ-ντούπερ-ουάου επόμενη Τζεντάι (η κοπελιά), όσο και να 'χει αίμα από Σκάιγουκερ και Άνακιν και ό,τι να 'ναι... δεν γίνεται να ΝΙΚΑ ΤΟΝ ΡΕΝ στην μάχη - πλην της ΜΑΚΡΑΝ αρτιότερης φωτοσπαθο-μαχίας του Ρεν, ο τύπος (ως Σιθ) έχει γνώσεις ΜΕΓΑΛΕΣ των Dark Side Spells! ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΕΛΥΣΕ την γκόμενα;;;;; Πώς ΕΧΑΣΕ από εκείνην;;;; Πλάκα κάνουμε;

 

5) Γιατί ΔΕΝ εκμεταλεύτηκαν το βιβλίο "Aftermath";;;; Εγώ νόμιζα (που το 'χω διαβάσει σε iBook), ότι ΑΥΤΟ θα ήταν το Επεισόδιο 7. Νόμιζα ότι θα δω στη μεγάλη οθόνη να "ζωντανεύει" αυτή η νουβέλα, που αναφέρεται στα γεγονότα ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ την καταστροφή του 2ου Άστρου του Θανάτου. ΔΕΝ ήταν έτσι όμως! Το Επεισόδιο 7, διαδραματίζεται 30 χρόνια μετά την καταστροφή του 2ου Άστρου. ΓΙΑΤΙ;;; Γιατί δεν εκμεταλεύτηκαν το πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βιβλίο (νουβέλα) που ανέφερα; Αν ήταν έτσι, αν το 'χαν κάνει, θεωρώ ότι θα 'ταν πολύ καλύτερο το 7ο Επεισόδιο...

 

 

...Τί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ στο "Rogue-One":

 

1) ¨Ηταν ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΣ ΚΡΙΚΟΣ μεταξύ του Επεισόδιου 3 και του 4. ΕΛΕΙΠΑΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ στο Επεισόδιο 4. Και το "Rogue-One" τα παρουσίασε. Οπότε, ήταν άκρως θετικότατο ως έργο, ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ στο "παζλ".

2) Έβαλαν άπειρα CGI και ήταν πάρα πολύ όμορφο να δούμε παλαιούς χαρακτήρες όπως ήταν στο 4ο Επεισόδιο (έμεινα με το στόμα ανοικτό, που είδα τον Διοικητή του Άστρου ζωντανό και πάλι!)

 

3) ΥΠΗΡΧΕ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ του Έπους StarWars: DARTH VADER!!!! Δίχως Βέιντερ ένα StarWars, είναι σαν... εκλέρ δίχως σοκολάτα - απλά ΔΕΝ γίνεται! Και δεν υπήρχε απλά ο Βέιντερ, αλλά (κατά την γνώμη μου) ήταν Η ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ σε StarWars ταινία! Το φινάλε του "Rogue-One", ήταν Ο,ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ να δούμε ποτέ να κάνει ο χαρακτήρας Νταρθ Βέιντερ!... Όπως είχα γράψει και στο IMBD (σε review μου), ακόμα κι αν... κοιμόσασταν στο έργο στο σινεμά και σας ξυπνούσε ο διπλανός σας στο τελευταίο 10λεπτο... ακόμα κι έτσι, άξιζε με το παραπάνω το ποσό του εισητηρίου που δώσατε να δείτε το "Rogue-One". ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αυτός ο Βέιντερ, ήταν τιτανο-μέγιστος! Υπέροχος!

4) Το κάστιν ήταν καλύτερο, όπως και το σκριν-πλέι... εκτός ίσως της βασικής πρωταγωνίστριας (ήταν ολίγον "λίγη" για την ηρωίδα που ενσάρκωνε. Μια άλλη ηθοποιός, ίσως έπειθε περισσότερο - αλλά γκρινιάζω υπερβολικά).

6) ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ "ΚΛΙΜΑ"/"ΑΙΣΘΗΣΗ" StarWars, γιατί προφανώς ήταν συνδετικός κρίκος. Ναι, σαφώς και είχε "μια κοιλιά" στην αρχή (για να σου παρουσιάσει το background της "Rouge-One"), αλλά απ' την στιγμή που καταστράφηκε η πόλη απ' το Άστρο του Θανάτου, το έργο ήταν... Λαμποργκίνι με φουλ τέρμα γκάζι!

 

 

Αυτά, από 'μένα.

Θέλω να πιστεύω ότι το 8ο Επεισόδιο θα 'ναι ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στο "Rogue-One" και λιγότερο στο Επεισόδιο 7...


Αποψη μου ειναι πως απο τη στιγμη που η Disney ανελαβε τα ηνια θα επρεπε να κανει ενα reboot στη saga και μετα να προχωρισει σε 7η, 8η..... κτλ. Θα επρεπε να κανουν μια πολυ πιο σκοτεινη επανπροσεγγιση στην ιστορια.

 

Αν και δεν γουστάρω "ριμπουταρίσματα" ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗΣ συνταγής... αυτή η ιδέα ΔΕΝ είναι κακή.
Ανέκαθεν, θα 'θελα το StarWars ΠΙΟ ΩΜΟ, ΠΙΟ ΒΙΑΙΟ, ΠΙΟ... ΑΛΗΘΙΝΟ (όχι παραμυθένιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω, ως φανατικός οπαδός, τί ΔΕΝ μου άρεσε απ' το 7ο Επεισόδιο:

 

2) Το objective του Επεισοδίου... Να πάνε οι Επαναστάτες να καταστρέψουν ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ... ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή τη φορά... ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ! Έλεος, πια! Κάτι άλλο; Κάνας σεναριογράφος ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ θα βρεθεί, να σκεφτεί μια ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ιδέα;

Μου θυμισες πολυ αυτο με το παραπανω που εγραψες για καποιο λογο :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q5xsip56WZg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK δεν σου άρεσε το 7 αλλά

1) Ο νέος "κακός"... Κακά τα ψέμματα, ΔΕΝ μπορούν να φτιάξουν εύκολα νέον "ultimate κακό".

ΔΕν παρουσίασαν ποτέ τον καιλο σαν το απόλυτο κακό.

 Ήταν ένα κακομαθημένο αγοράκι (με φάτσα... "νερντ"-κομπιουτερά!), με απαίσια αντιγραφή κράνος-προσωπίδα του Βέιντερ (και με κακόγουστα ΑΚΥΡΑ μεταλλικά πλαίσια, που δεν είχαν καμία ουσία/χρήση, απλά ήταν κακόγουστα), που ΤΟ ΜΟΝΟ ΩΡΑΙΟ που μας έδειξε (ο Ρεν), ήταν κάποια Dark-Side SPELLS που έχουμε δει/παίξει σε StarWars games. Τίποτ' άλλο... Το ultra-fail του Επεισοδίου 7, ήταν ο "κακός" (Ρεν)...

Το χω ξανα γράψει μήπως η εμφάνιση του καιλο έχει σκοπό ??? θα φανεί στις επόμενες ταινίες

2) Το objective του Επεισοδίου... Να πάνε οι Επαναστάτες να καταστρέψουν ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ... ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή τη φορά... ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ! Έλεος, πια! Κάτι άλλο; Κάνας σεναριογράφος ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ θα βρεθεί, να σκεφτεί μια ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ιδέα;

Η original τριλογία βασίστηκε πάνω στα death stars , μιλάμε για το ultimate weapon θα ταν παράλογο 30 χρόνια μετά να μην το ξαναπροσπαθήσουν.

4) Γενικά το κάστιν στο 7ο, ήταν μετριότατο και συμβάδιζε με το σενάριο. Πόσο "φέιλ" πια ο μαυρούλης; Οκ, ωραία η ιδέα ενός "λιποτάκτη" Αυτοκρατορικού. Να... πιάσει φωτόσπαθο (όντας άσχετος! ) δεν είναι άσχετος καθώς πολεμά με άλλον trooper που έχει melee όπλο άρα λογικά έχει εκπαιδευτεί κ αυτός.

και να... κοντράρει έναν Σιθ (Ρεν) Ο KYLO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΘ!!! ο φιλ δεν κοντράρει ποτέ τον kylo. o kylo παίζει μαζί του κ γι υτό όταν τον τραυματίζει τον αποτελειώνει με δυο κινήσεις.

σε φωτοσπαθο-μαχία;;; Ε, το χέσαμε!!!!!! Ούτε ο Φώσκολος δεν θα το 'κανε αυτό!... Μετά, όσο και να 'ναι η σούπερ-ντούπερ-ουάου επόμενη Τζεντάι (η κοπελιά), όσο και να 'χει αίμα από Σκάιγουκερ και Άνακιν και ό,τι να 'ναι... δεν γίνεται να ΝΙΚΑ ΤΟΝ ΡΕΝ στην μάχη - πλην της ΜΑΚΡΑΝ αρτιότερης φωτοσπαθο-μαχίας του Ρεν, ο τύπος (ως Σιθ) έχει γνώσεις ΜΕΓΑΛΕΣ των Dark Side Spells! ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΕΛΥΣΕ την γκόμενα;;;;; Πώς ΕΧΑΣΕ από εκείνην;;;; Πλάκα κάνουμε;

Πολύ απλά δεν ήθελε να την διαλύσει την έχει στην άκρη του γκρεμού κ της λεει να την κάνει μαθητευόμενη.  Απο την αρχή προσπαθεί να την πάρει με το μέρος του. Απλό. Επίσης σε όλη την ταινία ο σολο εκθιάζει το bow τοθ chew που ο kylo την τρώει στα πλευρά.

5) Γιατί ΔΕΝ εκμεταλεύτηκαν το βιβλίο "Aftermath";;;; Εγώ νόμιζα (που το 'χω διαβάσει σε iBook), ότι ΑΥΤΟ θα ήταν το Επεισόδιο 7. Νόμιζα ότι θα δω στη μεγάλη οθόνη να "ζωντανεύει" αυτή η νουβέλα, που αναφέρεται στα γεγονότα ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ την καταστροφή του 2ου Άστρου του Θανάτου. ΔΕΝ ήταν έτσι όμως! Το Επεισόδιο 7, διαδραματίζεται 30 χρόνια μετά την καταστροφή του 2ου Άστρου. ΓΙΑΤΙ;;; Γιατί δεν εκμεταλεύτηκαν το πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βιβλίο (νουβέλα) που ανέφερα; Αν ήταν έτσι, αν το 'χαν κάνει, θεωρώ ότι θα 'ταν πολύ καλύτερο το 7ο Επεισόδιο...

η νουβέλα που λες δημοσιεύτηκε Σεπτέμβρη του 15.  τo TFA είχε ήδη γυριστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω, ως φανατικός οπαδός, τί ΔΕΝ μου άρεσε απ' το 7ο Επεισόδιο:

 

1) Ο νέος "κακός"... Κακά τα ψέμματα, ΔΕΝ μπορούν να φτιάξουν εύκολα νέον "ultimate κακό". Ο Κάιλο Ρεν, ο εγγονός του Άνακιν... Μάιστα... Όταν ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΟ-ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΕΙΝΤΕΡ... τί να σου πει ο ΟΠΟΙΟΣ Κάιλο Ρεν;! Και μάλιστα, ΑΥΤΟΣ ο Ρεν, έτσι όπως τον έφτιαξαν/έδειξαν;! Ήταν ένα κακομαθημένο αγοράκι (με φάτσα... "νερντ"-κομπιουτερά!), με απαίσια αντιγραφή κράνος-προσωπίδα του Βέιντερ (και με κακόγουστα ΑΚΥΡΑ μεταλλικά πλαίσια, που δεν είχαν καμία ουσία/χρήση, απλά ήταν κακόγουστα), που ΤΟ ΜΟΝΟ ΩΡΑΙΟ που μας έδειξε (ο Ρεν), ήταν κάποια Dark-Side SPELLS που έχουμε δει/παίξει σε StarWars games. Τίποτ' άλλο... Το ultra-fail του Επεισοδίου 7, ήταν ο "κακός" (Ρεν)...

 

2) Το objective του Επεισοδίου... Να πάνε οι Επαναστάτες να καταστρέψουν ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ... ΑΣΤΡΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, αυτή τη φορά... ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ! Έλεος, πια! Κάτι άλλο; Κάνας σεναριογράφος ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ θα βρεθεί, να σκεφτεί μια ΠΙΟ ΦΡΕΣΚΙΑ ιδέα;

 

3) ΕΥΤΥΧΩΣ που άσκησε βέτο ο Χάρισον Φορντ και ζήτησε/απαίτησε να πεθάνει ο χαρακτήρας του (Σόλο), διότι... πόσο πια άλλο θα βλέπουμε τους παλαιούς χαρακτήρες; Εννοώ... άλλο στο "Rogue-One" που ήταν συνδεκτικός κρίκος με το 4ο Επεισόδιο και ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ τους αρχικούς χαρακτήρες ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ (κι έπεσε πολύ CGI). Στο 7ο, να βλέπω τον Σόλο... γεράκο με μπαστουνάκι, την Λέια θείτσα με εγγόνια, τον Λουκ ΠΙΟ ΓΕΡΟ απ' τον Όμπι-Ουαν (στο 4ο Επεισόδιο)... ε, ήταν πολύ! Άλλο να έκαναν ένα "φλας-μποκ" και να βλέπαμε τους αυθεντικούς χαρακτήρες (με CGI), άλλο αυτό. Είναι σαν μια γυναίκα που 'χε... ερωτευτεί τον... Ριτζ απ' την "Τόλμη και Γοητεία" (όπως ήταν τότε), να πάει να δει... σίκουελ του "Τόλμη και Γοητεία" με τον ηθοποιό όπως είναι τώρα (τον έχετε δει τώρα πώς είναι; )... Ε ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, πώς να το κάνουμε! Θα θέλει "φρέσκο αίμα" να ξαναγουστάρει...

 

4) Γενικά το κάστιν στο 7ο, ήταν μετριότατο και συμβάδιζε με το σενάριο. Πόσο "φέιλ" πια ο μαυρούλης; Οκ, ωραία η ιδέα ενός "λιποτάκτη" Αυτοκρατορικού. Να... πιάσει φωτόσπαθο (όντας άσχετος!) και να... κοντράρει έναν Σιθ (Ρεν) σε φωτοσπαθο-μαχία;;; Ε, το χέσαμε!!!!!! Ούτε ο Φώσκολος δεν θα το 'κανε αυτό!... Μετά, όσο και να 'ναι η σούπερ-ντούπερ-ουάου επόμενη Τζεντάι (η κοπελιά), όσο και να 'χει αίμα από Σκάιγουκερ και Άνακιν και ό,τι να 'ναι... δεν γίνεται να ΝΙΚΑ ΤΟΝ ΡΕΝ στην μάχη - πλην της ΜΑΚΡΑΝ αρτιότερης φωτοσπαθο-μαχίας του Ρεν, ο τύπος (ως Σιθ) έχει γνώσεις ΜΕΓΑΛΕΣ των Dark Side Spells! ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΕΛΥΣΕ την γκόμενα;;;;; Πώς ΕΧΑΣΕ από εκείνην;;;; Πλάκα κάνουμε;

 

5) Γιατί ΔΕΝ εκμεταλεύτηκαν το βιβλίο "Aftermath";;;; Εγώ νόμιζα (που το 'χω διαβάσει σε iBook), ότι ΑΥΤΟ θα ήταν το Επεισόδιο 7. Νόμιζα ότι θα δω στη μεγάλη οθόνη να "ζωντανεύει" αυτή η νουβέλα, που αναφέρεται στα γεγονότα ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ την καταστροφή του 2ου Άστρου του Θανάτου. ΔΕΝ ήταν έτσι όμως! Το Επεισόδιο 7, διαδραματίζεται 30 χρόνια μετά την καταστροφή του 2ου Άστρου. ΓΙΑΤΙ;;; Γιατί δεν εκμεταλεύτηκαν το πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ βιβλίο (νουβέλα) που ανέφερα; Αν ήταν έτσι, αν το 'χαν κάνει, θεωρώ ότι θα 'ταν πολύ καλύτερο το 7ο Επεισόδιο...

 

 

...Τί ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ στο "Rogue-One":

 

1) ¨Ηταν ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΣ ΚΡΙΚΟΣ μεταξύ του Επεισόδιου 3 και του 4. ΕΛΕΙΠΑΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ στο Επεισόδιο 4. Και το "Rogue-One" τα παρουσίασε. Οπότε, ήταν άκρως θετικότατο ως έργο, ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ στο "παζλ".

 

2) Έβαλαν άπειρα CGI και ήταν πάρα πολύ όμορφο να δούμε παλαιούς χαρακτήρες όπως ήταν στο 4ο Επεισόδιο (έμεινα με το στόμα ανοικτό, που είδα τον Διοικητή του Άστρου ζωντανό και πάλι!)

 

3) ΥΠΗΡΧΕ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ του Έπους StarWars: DARTH VADER!!!! Δίχως Βέιντερ ένα StarWars, είναι σαν... εκλέρ δίχως σοκολάτα - απλά ΔΕΝ γίνεται! Και δεν υπήρχε απλά ο Βέιντερ, αλλά (κατά την γνώμη μου) ήταν Η ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ σε StarWars ταινία! Το φινάλε του "Rogue-One", ήταν Ο,ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙ να δούμε ποτέ να κάνει ο χαρακτήρας Νταρθ Βέιντερ!... Όπως είχα γράψει και στο IMBD (σε review μου), ακόμα κι αν... κοιμόσασταν στο έργο στο σινεμά και σας ξυπνούσε ο διπλανός σας στο τελευταίο 10λεπτο... ακόμα κι έτσι, άξιζε με το παραπάνω το ποσό του εισητηρίου που δώσατε να δείτε το "Rogue-One". ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αυτός ο Βέιντερ, ήταν τιτανο-μέγιστος! Υπέροχος!

 

4) Το κάστιν ήταν καλύτερο, όπως και το σκριν-πλέι... εκτός ίσως της βασικής πρωταγωνίστριας (ήταν ολίγον "λίγη" για την ηρωίδα που ενσάρκωνε. Μια άλλη ηθοποιός, ίσως έπειθε περισσότερο - αλλά γκρινιάζω υπερβολικά).

 

6) ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ "ΚΛΙΜΑ"/"ΑΙΣΘΗΣΗ" StarWars, γιατί προφανώς ήταν συνδετικός κρίκος. Ναι, σαφώς και είχε "μια κοιλιά" στην αρχή (για να σου παρουσιάσει το background της "Rouge-One"), αλλά απ' την στιγμή που καταστράφηκε η πόλη απ' το Άστρο του Θανάτου, το έργο ήταν... Λαμποργκίνι με φουλ τέρμα γκάζι!

 

 

Αυτά, από 'μένα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι το 8ο Επεισόδιο θα 'ναι ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ στο "Rogue-One" και λιγότερο στο Επεισόδιο 7...

 

Αν και δεν γουστάρω "ριμπουταρίσματα" ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗΣ συνταγής... αυτή η ιδέα ΔΕΝ είναι κακή.

Ανέκαθεν, θα 'θελα το StarWars ΠΙΟ ΩΜΟ, ΠΙΟ ΒΙΑΙΟ, ΠΙΟ... ΑΛΗΘΙΝΟ (όχι παραμυθένιο).

Φαντασου λεει σκηνοθετικο διδυμο Chrisopher Nolan με Frank Miller η David Lynch, πολυ μου αρεσε η ματια του στο Dune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι ο Κίλο νικήθηκε πολύ εύκολα, μήπως φταίει λίγο το γεγονός ότι είχε φάει από πριν και ένα blaster shot στο στομάχι? Εκτός αν τα blasters στο Star Wars universe κάνουν τόση ζημιά όσο το τσίμπιμα κουνουπιού.

 

Η πληγή ήταν ακόμα ανοιχτή και έχανε και αίμα. Λέω εγώ τώρα...

 

 

Βέβαια νομίζω ότι φταίει περισσότερο το γεγονός ότι έχασε από... "γκόμενα" παρά οτιδήποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 7 για μένα ήταν παιδικό γιατί απλά είναι disney. Πολύ χιούμορ και αστειάκια για τέτοια ταινία. Άσε που ο κακός βγάζει την μάσκα. Αυτό διάβασα ότι το έκανε η disney για να μην τρομάζουν τα παιδιά.

Το rogue one μου άρεσε πολύ, ειδικά η τελευταία σκηνή με τον darth είναι από τις καλύτερες που έχω δει...ανατριχίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε ότι ο Κίλο νικήθηκε πολύ εύκολα, μήπως φταίει λίγο το γεγονός ότι είχε φάει από πριν και ένα blaster shot στο στομάχι? Εκτός αν τα blasters στο Star Wars universe κάνουν τόση ζημιά όσο το τσίμπιμα κουνουπιού.

 

Η πληγή ήταν ακόμα ανοιχτή και έχανε και αίμα. Λέω εγώ τώρα...

 

 

Βέβαια νομίζω ότι φταίει περισσότερο το γεγονός ότι έχασε από... "γκόμενα" παρά οτιδήποτε άλλο. 

 

 

πφφφ...αντε παμε παλι.

το "ηταν βαρια τραυματισμενος" δεν ειναι επιχειρημα, οχι οταν μεχρι και την τελευταια στιγμη ειχε με ανεση επικρατησει ολων των αντιπαλων του.

η Rey τον νικησε απλα και μονο επειδη ειναι μια Mary Sue καρικατουρα, δηλαδη ενας θηλυκος χαρακτηρας που τα κανει ολα τελεια και δεν εχει κανενα ελαττωμα.

και αυτο ειναι απαισιο storytelling, το οποιο δυστυχως συνεχιστηκε και στο Rogue One. 

ειλικρινα, απολαυστε τα σκουπιδια που σερβιρει η Disney ως SW ταινιες, αλλα μην υπερασπιζεστε αταλαντα σκυλια οπως ο JarJar Abrams. εκτιθεστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά... αυτό ήθελε να μας δείξει η ταινία! Οτι ήταν ένα κακομαθημένο αγοράκι! Αψυχολόγητος δολοφόνος μεν, παιδάκι τελείως δεν...

 

Αν θυμάσαι καλά στο τέλος της ταινίας ο main villain είπε στον Ren πως ήρθε η ώρα να ολοκληρώσουμε την εκπαίδευσή σου...

 

Λογικά τόσο καιρό είχε μείνει με την εκπαίδευση του Άνακιν και τον θυμό του.

 

Στην επόμενη ταινία είναι που θα δούμε πραγματικά τι μπορεί να κάνει... Όμως τον ίδιο χρόνο θα έχει και η Rey να εκπαιδευτεί! 

 

Δεν ξερω.. Με εκανε να νιώσω οτι δεν με ενδιαφέρει το πως θα γινει οταν αλλάξει. Ουτε ο Walter White σου γέμιζε το μάτι στα πρωτα 4-5 επεισοδια στο Breaking Bad .. Ούτε ο Kevin Spacey στο Usual Suspects .. Ουτε ο Joe Pesci στα Casino - GoodFellas.. Και η λίστα ειναι ατελείωτη.. Αλλα αδερφε μου οταν ηρθε εκεινη η στιγμή , τρελενόσουν. Τωρα η Σγουρομάλλα στο SW7 τι να κάνει ? Να γκρινιάξει μέχρι να αυτοκτονήσει με το φωτοσπαθο ο αλλος  ? 

 

Για όσους λένε ότι ο Κίλο νικήθηκε πολύ εύκολα, μήπως φταίει λίγο το γεγονός ότι είχε φάει από πριν και ένα blaster shot στο στομάχι? Εκτός αν τα blasters στο Star Wars universe κάνουν τόση ζημιά όσο το τσίμπιμα κουνουπιού.

 

Η πληγή ήταν ακόμα ανοιχτή και έχανε και αίμα. Λέω εγώ τώρα...

 

 

Βέβαια νομίζω ότι φταίει περισσότερο το γεγονός ότι έχασε από... "γκόμενα" παρά οτιδήποτε άλλο. 

Σημασία δεν εχει τι δεν εκανε ο Kylo οπως το βλεπω εγω.. Σημασια εχει τι εκανε η αλλη.. Bare with me.. Ηταν πολύ φτηνό. Ο Μεγαλύτερος Jedai ολων των εποχών , ο Anakin αφιέρωσε ενα Χ χρονο να εκπαιδευεται απο τον Yoda. Στην αρχή δεν μπορούσε να πηδηξει εναν βράχο. Φάνηκε οτι ηταν πολυ convinient για την Κοπελα να γινει τοσο IMBA. δεν ξερω, δεν με επεισε. 

 

Θεωρητικά για τον Kylo, η Lady-Jedai θα έπρεπε να ηταν οτι ειναι για εμας να τα βαλουμε με ενα κουνούπι. 1 Force Blast και γεια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...