Προς το περιεχόμενο

Αξιόπιστοι και φτηνοι hosting providers σε Ευρώπη


anthony_crete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα μικρό εταιρικό website το οποίο σκεύτομαι να μετακινήσω απο την servage.net, καθως πιστεύω η σχεση απόδοσης τιμής τους δεν είναι τόσο καλή. Το θετικό είναι οτι οι servers τους αποσο ξερω ήταν στην Ευρώπη, άρα φαντάζομαι θα είχαν μικρότερους χρόνους φόρτωσης στο ευρωπαικό κοινό όπου και απευθύνομαι (γύρω στα 90ms έκανε το ping στο site μου). Ισχύει αυτό ή έχουν αλλάξει τα δεδομένα λόγω CDN? 

Επίσης, fancy features οπως SSD δισκοι και VPS servers φαντάζομαι είναι υπερβολικοί για την περίπτωση μου, ετσι? Εκτός αν υπαρχει κάποια ενδιάμεση λύση σε λογική τιμή.

Γενικά σκεύτομαι οτι η καλυτερη λύση θα ήταν ενας shared hosting provider με αξιοπρεπεις ταχυτητες, καλο uptime, οπωσδήποτε SSL certificate για https authentication και μετα παίζουμε με τα εξτρα features (πχ databases, emails, ssh, control panels). Τα έξτρα θα μου χρησίμευαν καθώς πολλές φορές χρησιμοποιώ για έξτρα/experimental εφαρμογες και πραγματα που θελω να τεσταρω. Πχ ενα open source dropbox alternative, ενα αλλο Project που πηγα να στησω και εντελει χρειαζόταν postgresql κλπ.

Επίσης λόγω του οτι στη servage δίναν πολύ Unlimited πραγμα (είχα 750GB space+unlimited bandwith, subdomains κλπ) είχα ανοιξει μερικά subdomains για προσωπική χρήση και είχα φορτώσει πανω και διαφορα άλλα πχ κατι IPCams να καταγραφονται με αποτέλεσμα τωρα να μην ξέρω εαν θα μπορέσω να κατέβω πολύ σε quota για να παω σε κατι "καλυτερο" με λιγοτερα features. :/

Ξέρω, είναι λίγο γενικά αυτά που λέω αλλα επειδη εχω καιρο να ασχοληθώ και πιστεύω εχει αλλαξει το landscape με τα hosting, θα ηθελα και την άποψη κάποιου πιο έμπειρου για το τι υπάρχει γενικά στην αγορά και σε τι τιμές.

Είδα αρκετά hosting με 1-2-3 ευρώ το μήνα αλλα πιστεύω πως δεν είναι και η καλύτερη λύση. 

Ποιά η άποψη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες την https://www.webfaction.com/

απο αξιοπιστια ειναι μπετον αρμε

απο εκει και περα ειναι αν σε βολευει το πανελ τους και η τιμη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

οσον αφορά το παπάκι, έχω ήδη εκεί το domain μου και το σκέφτηκα, δυστυχώς όμως τα 10 GB χωρος φοβάμαι δεν θα μου φτάσουν.

Το tophost απο την άλλη φαινεται εξαιρετική επιλογή, ενώ δεν το είχα στα υπόψην, καθώς καπου πηρε το μάτι μου πωςσυνεργάζονται. Τι παίζει, μήπως κάνει resell ο ενας στον άλλον? Μου κάνει εντύπωση το ένα να δίνει unlimited space και το άλλο με το σταγονόμετρο!!!

 

Νομίζω πάντως το deluxe πακέτο στα 4 ευρω το μηνα για 3 χρόνια είναι οτι πρέπει, καθως με αφήνει να έχω έως 5 domains και κατα τα αλλα unlimited για να εχω ήσυχο το κεφαλι μου και μαλιστα σε SSD δισκους! Too good to be true μου φαινεται για ελληνικο host. Βεβαια στα 60-70 ms ping (στη σελίδα τους) σε αντίθεση με τα 20 του παπακι, αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας!

Το χρησιμοποιεί κάποιος και αν ναι τι έμπειρία έχει? 

Έχει κάποιος να προτείνει κατι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έχεις μέσα στο site και δεν θα σε φτάσουν τα 10gb?

 

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι οι κάμερες και το bandwidth τους, καθώς σώζουνται αποσπάσματα για κάποιο καιρό μεσα στο site. Και ο τωρινός host μου δεν μου κάνει πιο εύκολη τη ζωη καθώς τα statistics που δινει, δεν λενε disk usage και το bandwidth το δίνουν ξεχωριστά για κάθε ημέρα με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου καλή εικόνα.  :unsure: Επίσης υπάρχουν και 1-2 παλια versions τα οποία είναι προπολεμικά και δεν εχουν φτιαχτει απο μένα και τα οποία δεν εχω σβήσει διότι αρχικά φοβόμουν μήπως έχει κάποιο άλλο αντίκτυπο που δεν είχα υπολογίσει στη λειτουργία του site και μετά, απλά .. έμειναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο βλέπω έχει 1 TB bandwidth, το οποίο ώς έχουν τα πράγματα δεν μου αρκεί και εκτος αυτού 300ms ping? δεν ειναι too much?

 

αμα δεν σε φτανει το bandwidth πας για αλλου τοτε ή σε πιο μεγαλο πακετο τους

οσο για την ταχυτητα τους πως το μετρας? στο δικο τους site; ή σε project που τρεχει πανω τους;

 

απο την δικη μου εμπειρια παντως ειναι πολυ πιο γρηγοροι απο tophost και papaki που εχουμε και εκει σελιδες...

μια εποχη που τρεχαμε κατι προγραμματα για bitcoins ειχε καλυτερη αποδοση απο ιδιο στησιμο πανω στην  γραμμη gigabit του πανεπιστημιου πατρων ...

 

σε καθε περιπτωση ειναι προτεινόμενη εταιρια...

γιατι ειναι οικονομικη,δουλευει, ειναι σταθεροτατη, εχει support, υποστηριζει python - django που δεν δινουν ολοι και αλλα πολλα καλα...

απλα δεν κανει για ολες τις δουλειες, τα κανεις ολα χειροκίνητα οπως πχ τα backups που ειναι δικη σου ευθύνη

και λειτουργει μονο με το δικο τους πανελ και ssh

βασικα νομιζω δινουν trial ενος μηνα για τεστς

τελος εχουν καλο documentation και φορουμ για οποιες αποριες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xrhstosiak

Βασικά και αυτό φαίνεται εξαιρετική ευκαιρία, αλλά περισσότερο για web apps παρα απλα websites. Επίσης, μάλλον τα χαλάμε στο bandwidth αφού χρειάζομαι περίπου 30-70 mb την ημέρα.

Ναι, το latency δεν ηξερα ποιον αλλον τρόπο να το βρω, απλά έκανα ping το website τους, για να πάρω μια ενδεικτική τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

οσον αφορά το παπάκι, έχω ήδη εκεί το domain μου και το σκέφτηκα, δυστυχώς όμως τα 10 GB χωρος φοβάμαι δεν θα μου φτάσουν.

Το tophost απο την άλλη φαινεται εξαιρετική επιλογή, ενώ δεν το είχα στα υπόψην, καθώς καπου πηρε το μάτι μου πωςσυνεργάζονται. Τι παίζει, μήπως κάνει resell ο ενας στον άλλον? Μου κάνει εντύπωση το ένα να δίνει unlimited space και το άλλο με το σταγονόμετρο!!!

 

 

H ίδια εταιρία είναι papaki και tophost, απλά έχουν διαφορετικές σελίδες που δίνουν διαφορετικά πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...