Προς το περιεχόμενο

Οι διαφημίσεις έρχονται στο Messenger όπως ανακοινώνει το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα σου "επιβαλλει" να χρησιμοποιησεις το messenger για να δεις τα μηνυματα σου απο το κινητο και τωρα σου χωνει στο στομα και τις διαφημισεις!? 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!! Θα βλεπω τα μηνυματα μονο απο το laptop.
Κι εκει θα παιζουν διαφημισεις, τουλαχιστον ομως, δεν θα εχω στο κινητο μια υπερbloated εφαρμογη να μου γ..ει τη μπαταρια! 

κραταω viber και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω facebook προφίλ, χρησιμοποιώ τον messenger επειδή μπορώ να επικοινωνώ με άτομα τα οποία δεν έχουν αποθηκευμένο τον αριθμό μου ώστε να μπορώ να έχω το viber. Είναι μια πολύ βαριά εφαρμογή και αν πράγματι γίνει αυτό με τις διαφημίσεις τότε σίγουρα θα φάει διαγραφή.

 

Ήδη το τελευταίο διάστημα έχει γίνει απαίσιο και καθόλου βολικό.

 

1) Βάλανε ιστορία ( υπάρχει το facebook για δημοσιεύσεις μας τα έχουν κάνει τσουρέκια ).

 

2) Εκεί που τοποθέτησαν τις επιλογές της κάμερας θες δεν θες 9/10 θα την ανοίξεις ( πατάς πάνω ανοίγει η κάμερα, πατάς κάτω ανοίγει πάλι η κάμερα, το σπίτι τους μέσα δηλαδή ).

 

3) Σου βγάζει προτεινόμενα άτομα, σου βγάζει ποιος είναι online και με θράσος πάνω στη λίστα μηνυμάτων.

 

Κάνανε την εφαρμογή σε φάση viber για να το χρησιμοποιεί ένας άνθρωπος που δεν έχει facebook, ε το έχουν ξεφτιλίσει και αυτούς θα τους χάσουν.

 

Για βίντεο κλήση skypάρα μόνο και δεν υπάρχει καλύτερο.

 

Τραγική εφαρμογή και της εύχομαι τα χειρότερα, δεν αξίζει τόση σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την σαρα και την μαρα στο κινητό install μόνο απο το f-droid το Notifications for Facebook

https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=facebook&fdid=org.surrel.facebooknotifications

 

Για να απαντήσω στο δρόμο αν ειναι κατι επείγον δηλαδή σχεδόν ποτέ, οποτε το κινητο εχει και μνημη και μπαταρια μια χαρα. Στον υπολογιστη για να αποφυγω το φαινομενο που εχεις 70 tabs ανοικτα σε 5 browsers και δουλευουν ολα κομπλε και μολις ανοιξεις ενα - δυο tab του facebook κολλαει το συμπαν --> pidgin + facebook plugin και σε linux και win.

 

Για αυτους που συνομιλώ καθημερινα τους εχω πείσει και εχουν πειστεί στο τελος οταν το δουλεψουν λιγο και εχουν βαλει telegram... ειναι απλα 100 φορες καλυτερο σε ολα απο viber - whatsapp.

 

Για ασφαλεια σε καποιες δουλειές που ειναι να σταλθουν κωδικοι - πληρωμες κτλ κτλ τοτε Signal.

 

Τελος για 5-6 φιλους στο εξωτερικο ομιλια voice με το wire σαφως καλυτερο ηχο και ποιοτητα συνομιλιας απο το skype.

 

Couldn't have said it better. To wire δεν το ήξερα ομολογώ. Μόλις εγκαταστάθηκε...Δυνατό φαίνεται. Από allo, duo και wechat απέχεις παρατηρώ...

Θα αργήσει αρκετά να αντικατασταθεί μαζικά το messenger. Προσφέρει εντυπωσιακή πρακτικότητα για τους περισσότερους δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεται το METAL;Υποστηρίζει κανονικά το facebook και σου έρχονται και οι ειδοποιήσεις,μου φαίνεται αρκετά κομπλέ και καλή εναλλακτική από την σαπιλα το messenger και μιλάς μέσω αυτού με τους φίλους σου στο facebook μία χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Battery drain

RAM drain

Data drain

Privacy drain

Drain drain

 

όλα τα χει αυτή η εφαρμογή,κι όμως υπάρχει σ' όλα τα κινητά.

Ευτυχώς έχουν όλοι οι γνωστοί μου τουλάχιστον Viber και το χω γλυτώσει αυτό το χάλι.

Σε Android είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα απ΄ότι σε iOS πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Couldn't have said it better. To wire δεν το ήξερα ομολογώ. Μόλις εγκαταστάθηκε...Δυνατό φαίνεται. Από allo, duo και wechat απέχεις παρατηρώ...

Θα αργήσει αρκετά να αντικατασταθεί μαζικά το messenger. Προσφέρει εντυπωσιακή πρακτικότητα για τους περισσότερους δυστυχώς.

 

αν και φανατικος παλια του googletalk - σημερινο hangouts της εποχες που ολοι ειχαν μονο msn

προσπαθω να απαλλαγω απο καθε τι της google,

ειχε εναν φοβερο και βασισμενο στο xmpp (jabber) συστημα και καταφερε να το υποβαθμισει,

ειναι απιστευτο αυτο ενω ειναι σε ολες τις android συσκευες λιγοι το χρησιμοποιουν σαν κυριο προγραμμα ανταλλαγής μηνυμάτων,

επισης σταματησε να λειτουργει στο pidgin και καπου εκει ... πεθανε για μενα

το allo και duo τα δοκιμασα αλλα δεν βρηκα κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιω οποτε εφυγαν

το wechat δεν το εχω δοκιμασει

 

το οτιδήποτε πάντως ειναι βασικο να παιζει σε web, να ειναι ανεξαρτητο λειτουργικου - συσκευης.

 

το messenger δεν μπορει να αντικατασταθει αμεσα και μαζικα οσο μεσουρανει το fb.

 

τελος ενδιαφερον εχουν και τα project - tox - jitsu - cryctocat - torrent messenger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις εσύ και το προτείνεις και σε έναν φίλο σου να το κάνει και ο φίλος σου σε φίλο του και πάει λέγοντας...φίλε.....(όπως είναι γνωστό, κάπως έτσι λειτουργούν τα πράματα), θα αρχίσει σιγά σιγά να αλλάζει το σκηνικό...αλλά ΟΧΙ...."γιατί να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία"...."άσε καλύτερα....καλά είμαστε και με τις διαφημίσεις κι άλλα σκατα του fb κι ας παραπονιόμαστε". Προφανώς εσύ δεν θα το κάνεις, ούτε και οι φίλοι σου. Εγώ πρότεινα το Telegram ή οτιδήποτε άλλο, εκτός fb, σε αυτούς που απλά έχουν βαρεθεί το fb, για τις πολιτικές του και για όλα τα σκατά του και για άλλους 1002 λόγους που μπορεί να έχει ο καθένας....οπότε.....όσοι είστε αδιάλλακτοι και πορωμένοι με το fb, μην διασκορπίζετε τα άλθια επιχειρήματά σας για κάτι το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν ενδιαφέρεστε.

 

Ο κόσμος μπαινει στο facebook και για αλλους λογους εκτος απο το τσατ. Το να κανεις δυο πραγματα στην ιδια σελιδα βολευει. Συν οτι στελνει ενα μηνυμα απο το κινητο, μετα μπαινει απο τον υπολογιστη και απανταει απο εκει. Δεν χρειαζεται να εγκαταστησει εφαρμογη, να εξουσιοδοτησει τον υπολογιστη κλπ κλπ. Ειναι ευκολο. Κι εγω εχω προσπαθησει να σπρωξω κοσμο απο το Viber στο WhatsApp για παραδειγμα αλλα εχω πεσει σε τοιχο (και γιατι να το εγκαταστησω, κι αφου με βολευει, κι αφου κανει το ενα, κι αφου κανει το αλλο κλπ). Καποια στιγμη καταλαβα τη ματαιοτητα του ολου εγχειρηματος και το παρατησα, δεν εχω σκοπο να παιζω το ρολο του ιεραποστολου για το ποσο καλο ειναι το XY messaging app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επίσκεψη στα σχόλια της εφαρμογής στο Play store αρκεί για να καταλάβεις τι παίζει. Αντί για πλήκτρο "εγκατάσταση" έπρεπε να έχει "I'm feeling lucky".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Android είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα απ΄ότι σε iOS πάντως

 

Έλα, υπάρχουν και χειρότερα δηλαδή; :D Κι έλεγα ότι η αγάπη του Zuck για το Android ίσως να οδηγούσε σε καλύτερες εφαρμογές γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και φανατικος παλια του googletalk - σημερινο hangouts της εποχες που ολοι ειχαν μονο msn

προσπαθω να απαλλαγω απο καθε τι της google,

ειχε εναν φοβερο και βασισμενο στο xmpp (jabber) συστημα και καταφερε να το υποβαθμισει,

ειναι απιστευτο αυτο ενω ειναι σε ολες τις android συσκευες λιγοι το χρησιμοποιουν σαν κυριο προγραμμα ανταλλαγής μηνυμάτων,

επισης σταματησε να λειτουργει στο pidgin και καπου εκει ... πεθανε για μενα

το allo και duo τα δοκιμασα αλλα δεν βρηκα κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιω οποτε εφυγαν

το wechat δεν το εχω δοκιμασει

 

το οτιδήποτε πάντως ειναι βασικο να παιζει σε web, να ειναι ανεξαρτητο λειτουργικου - συσκευης.

 

το messenger δεν μπορει να αντικατασταθει αμεσα και μαζικα οσο μεσουρανει το fb.

 

τελος ενδιαφερον εχουν και τα project - tox - jitsu - cryctocat - torrent messenger

 

Για XMPP πάνε σε Conversations(droid)/ChatSecure(iOS) με ενεργοποιημένο το OMEMO. Περιμένω κάποιον καλύτερο client για PC για να αλλάξω το TOX. (Βασικά περιμένω να περάσει ένα παιδί το ΟΜΕΜΟ στο Jitsu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αλλού", όταν λες;

 

Πέρα από το Messenger Lite (που δεν κυκλοφορεί καν σε όλες τις χώρες ή όλες τις πλατφόρμες) δεν υπάρχει άλλος client.

 

Αν και με λιγότερες λειτουργίες μπορείς να κάνεις ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω facebook με το facebook lite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με λιγότερες λειτουργίες μπορείς να κάνεις ανταλλαγή μηνυμάτων μέσω facebook με το facebook lite

 

Όπως ακριβώς και με το Messenger Lite, δεν είναι cross-platform. Βγαίνει μόνο γι' Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...